Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Dec 2011, 12:54   #1
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
The Rum Diary

Desi a avut premiera in Ro acum 6 sau 7 zile, vad ca nu este deschis nici un thread pentru ecranizarea romanului scris (prin anii '60 cred) de Hunter S. Thompson, The Rum Diary . Eu, unul, abia azi merg la cinema sa-l vad. De Bruce Robinson nu stiu absolut nimic, nu am vazut nici unul dintre cele 4 filme regizate de el. Sper sa nu dezamageasca. I'll keep my fingers crossed!
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2011, 19:29   #2
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Nu dezamageste, dar tre' sa fii putin pe subiect ca sa prinzi spilul.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2011, 13:13   #3
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Un razzle-dazzle mai mult decat agreabil, mai ales ca pe fundal se poate distinge dezirabilul ’sparge-l in gura pe capitalist’. Daca in Fear and Loathing in Las Vegas ne simteam ca intr-o psihoza epileptica, aici lucrurile stau mult mai calm, totul desfasurandu-se pe ritmul natural al Puerto Rico-ului anilor ‘50. Deoarece si Kemp, personajul principal, este bazat aluziv pe adevarutul Thompson, avem de-a face cu un Raoul Duke mult mai evaziv, dar cu acelasi apetit pentru spirtoase si cu un gust in plina dezvoltare pentru substantele psihodelirante. Mai are insa pana sa-si dreaga glasul astfel incat sa prinda vocea lui Duke, mai ales cand vine vorba de a-l injura pe Nixon. Shiftul sau moral se datoreaza personajului feminin, dovada ca, in momentul cand a scris cartea, romantismul tanarului Thompson nu se transformase complet in cinism. Cinematografic, un joc intre banalele prim-planuri de televiziune și gros-planurile ce surprind twitch-urile lui Depp. Enervante sunt secventele cu pipita in rosu, ce par special puse pentru pop-corn-isti. Poate ca nu merita revazut prea curand, totusi The Rum Diary se achita bine de scopul propus.

Last edited by buticut : 04 Dec 2011 at 03:09. Reason: Depp, not Deep
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells