Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Aug 2006, 05:24   #41
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Mie mi-a placut. Recunosc, vazand trailerul ma asteptam la ceva mai multa actiune Hollywood style, insa nici asa nu am fost dezamagit. De fapt trailerul n-a mintit deloc, doar ca nu l-am interpretat eu bine.
Super imagini, muzica, atmosfera, lupte armate care te scoala de pe scaun (mergeti la Plaza, se aude perfect si nici nu e inghesuiala). Personaje si scenariu intr-adevar, subtire, cred ca au vrut sa puna accentul pe atmosfera.
N-am vazut serialul, insa am asa o banuiala ca intreg filmul s-a vrut un episod ceva mai lung. De aici personajele schematice si actiunea subtire - intreg filmul e doar o felie din marea aventura.

PS. Collin Farrel arata ok cu tot cu mustata si plete, n-au cum sa-l placa fetele care se uita la el ca la noul Tom Cruise al mileniului, subtirel si tuns scurt.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2006, 09:35   #42
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Dino:
Personaje si scenariu intr-adevar, subtire, cred ca au vrut sa puna accentul pe atmosfera.
True...


Originally Posted by Dino:
N-am vazut serialul, insa am asa o banuiala ca intreg filmul s-a vrut un episod ceva mai lung. De aici personajele schematice si actiunea subtire - intreg filmul e doar o felie din marea aventura.
Nope! Serialul e complet diferit... Perosonajele au aceleasi nume, unul e alb si unul negru, dar in rest, totul e diferit in film (de fapt, in ceea ce priveste atmosfera, sunt aproape la poluri opuse). Si chiar daca nu ar fi asa... se mai putea lucra la personaje (ca doar au trecut 20 de ani de la serial), in loc sa se construiasca 'arhitectura' unei retele de droguri. Filmul e naspa, pur si simplu.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2006, 10:41   #43
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
intr-adevar actiunea filmului e stramutata pe alte meleaguri decat miami
nu mi-a placut deloc filmul asta :sick: , nu trecuse nici o jumatate de ora si deja vroiam sa ies din sala

ce are filmul asta sunt masini si barci senzationale :w00t:
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2006, 09:01   #44
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
nu-mi vine sa cred cat de dezamagit am iesit dupa filmul asta din sala de cinema. nu-mi amintesc sa fie iesit atat de deziluzionat de la un film de multa vreme. scria michael mann peste tot si totusi m-a lasat rece. pe mine m-a deranjat acea interminabila parte de dialoguri si escapade si amor ... si cu alte cuvinte numai actiune nu. Filmul debuteaza foarte bine si intra intr-un ritm tampit de incet incat nu-mi gaseam locul pe scaun. Povestea e spalacita rau de tot. Parca tot astepti sa se intample ceva si tot nimic.

dar
imaginea este impecabila. cap-coada mi-am clatit ochii cu niste close-ups de zile mari, niste privelisti ale orasului de inebunesti - din care trag concluzia ca mann iubeste noaptea. consider ca am vazut noaptea in viziunea lui. a fost spectaculoasa in collateral. la fel si aici.

finalul parca a mai spalat putin din rusinea filmului. povestea aia tembela daca nu avea un crescendo de impuscaturi precum cele din final ... chiar se putea considera cel mai slab film. autenticitatea "zgomotelor" imi aminteste de Heat. soundtrack - melodii alese atent. atata tot.

filmul e un display de imagini cu bad ass people care numai bad ass nu sunt.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2006, 16:50   #45
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Originally Posted by Gaandalf:
autenticitatea "zgomotelor" imi aminteste de Heat.
Tot la Heat m-am gandit si eu in timpul bataliei din final, impuscaturile sunau la fel in linistea dimprejur. Si de remarcat ca fiecare tip de arma suna distinct de celelalte.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2006, 17:14   #46
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Originally Posted by MinRep:


Nope! Serialul e complet diferit... Perosonajele au aceleasi nume, unul e alb si unul negru, dar in rest, totul e diferit in film (de fapt, in ceea ce priveste atmosfera, sunt aproape la poluri opuse). Si chiar daca nu ar fi asa... se mai putea lucra la personaje (ca doar au trecut 20 de ani de la serial), in loc sa se construiasca 'arhitectura' unei retele de droguri. Filmul e naspa, pur si simplu.

Eu n-am vazut serialul, nu vreau sa te contrazic, tot ce stiu e de pe wikipedia si din ce am mai citit prin alte locuri. Sincer sa fiu, inclinam sa cred ca serialul original a fost ceva mai vesel, colorat si mai orientat pe actiune de vreme ce a avut asa succes la generatia tanare.
Numai ca uite ce zice aici: ( http://en.wikipedia.org/wiki/Miami_Vice)

Early Seasons
In the first seasons the tone was often very light, especially when comical characters such as Noogie and Izzy appeared. Later on, the content was almost always quite dark and cynical, with Crockett and Tubbs also having to fight corruption. Typically the darker episodes had no tag sequence, each episode ending abruptly immediately after a climax that almost always involved violence and death, often giving the episodes, especially in later seasons, a despairing and sometimes nihilistic feel despite the trademark glamour and conspicuous wealth. Given its idiosyncratic "dark" feel and touch, Miami Vice is frequently cited as an example of made-for-TV Neo-noir; still today, the show's executive producer over most of the five years, Michael Mann, is often credited with being one of the most influential modern-day Film Noir or Neo-Noir directors.

Style
The truly revolutionary aspects of Miami Vice, however, lay in its music, cinematography, and imagery, which made large segments of each episode resemble a protracted music video. As Lee Katkin, one of the series' directors, once stated, "The show is written for an MTV audience, which is more interested in images, emotions and energy than plot and character."

Din ce vad aici, filmul se inscrie perfect in tonul serialului, care n-a fost vesel decat in primele episoade. Cel putin fraza
"The show is written for an MTV audience, which is more interested in images, emotions and energy than plot and character."
il descrie destul de bine.

Pesemne ca generatia MTV a anilor 80 se deosebea de aia a mileniului 3 (foarte posibil dupa mine, macar ca tineretul anilor 80 n-avea background MTV) si nu avea nevoie neparat de ritmuri alerte si batai cu efecte sa se simta bine.
Daca cineva a vazut serialul(destule episoade, atat dintre primele cat si dintre ultimele) poate ne spune cum era de fapt.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2006, 23:51   #47
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
L-am vazut pana la urma. Meseriash rau, cu toate ca pare un "Moartea domnului Lazarescu" cu politisti sub acoperire. Lipsa de faze care sa-ti ramana in memorie mai mult timp, dar compenseaza cu peisajele. Nu inteleg totusi asocierea cu serialul Miami Vice (doar ca e cu un politist alb si unu negru'?). Aia era cu totul alta mancare de peste.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2006, 21:32   #48
Chantal
Junior
 
Chantal
 
Join Date: May 2003
Location: Bucharest
Posts: 66
L-am vazut si eu si pot sa spun ca mi-a placut foarte mult.
Este adevarat ca scenariul are ceva probleme de ritm si substanta, dar imaginea e foarte buna, cadre neconventionale, sunet de exceptie (intr-adevar, scena cu impuscaturi de la final m-a incantat si pe mine, se auzea excelent) si final de nota 10.

Iar Colin e sexy si cu mustata aia, si rugged and dirty. De fapt, e sexy orice ar face. Conteaza ce emana. (no freakin' new Tom Cruise, bleah!)

PS: Gluma de la scena de sex ("I was just kidding") e foarte reusita, kudos!
__________________
… We are such stuff
As dreams are made of, and our little life
Is rounded with a sleep.
(The Tempest, IV, 1, 17)
Chantal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2006, 07:34   #49
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Chantal:
PS: Gluma de la scena de sex ("I was just kidding") e foarte reusita, kudos!
Yap. A fost si singura gluma din film.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2006, 16:57   #50
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Chantal:
L-am vazut si eu si pot sa spun ca mi-a placut foarte mult.
Este adevarat ca scenariul are ceva probleme de ritm si substanta, dar imaginea e foarte buna, cadre neconventionale, sunet de exceptie (intr-adevar, scena cu impuscaturi de la final m-a incantat si pe mine, se auzea excelent) si final de nota 10.

Iar Colin e sexy si cu mustata aia, si rugged and dirty. De fapt, e sexy orice ar face. Conteaza ce emana. (no freakin' new Tom Cruise, bleah!)

PS: Gluma de la scena de sex ("I was just kidding") e foarte reusita, kudos!

reusita sau moment total deplasat (cat de macho putem fi, chiar si cand suntem intimi)
probleme de ritm si substantsa? sau pana in a doua treime a filmului nu simti ca incepe?

I didn't like it. L-am vazut foarte atent, si chiar mi-a lasat impresia ca s-a vrut prea mult. Regizorul a vrut prea mult, si-a dat-o in bara. O sa incerc sa-l revad, sper sa imi schimb parerea.. A avut faze SUPER mishto, dar nu m-a facut sa uit ca-s pe un scaun de cinema.

PS: Airlight, im back.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2006, 18:33   #51
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
great. next week, next seq. stay tuned.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells