Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Oct 2004, 11:33   #21
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
4 yr information: nu am de gind sa retrag nimic din ce-am scris despre film (si nu, dear bogie, nu am fost platit s-o fac );voi face - in curind - o demonstratie sclipitoare & strivitoare a excelentei ac. film! just u wait
PS k unii nu pt trece dincolo de unele clisee & nu vad decit limitele genului - e problema lor; 'colateral' e clar un film care transcende action thrillerul as made in hollywood...
si da, e mai bun k 'insider' - care era usor tezist, in comparatie.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 12:31   #22
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Ok...am fost cam rautacios cu tine, ALS....dar mi-am adus aminte ca ai mai recomandat un film care mie mi s-a parut penibil:"Along came Polly"...si de aici iritarea mea.

Despre "Colateral" nu am afirmat ca e prost sau ca e un thriller de duzina...ci doar ca nu e genial. Si pot sa spun ca mi-a placut mai mult "The heat" decat filmul acesta sau decat "Insider".
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2004, 21:46   #23
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Vazut, placut. Coloana sonora superba, ritm f. bine sustinut, un Tom atipic si poate d'asta putin funny. N-are cum sa fie k "Taxi Driver" pt. ca Max n-o ia deloc razna. E doar un om obisnuit, cu visele si rutina lui, intr-o situatie cu totul extraordinara si personajul e misto construit. Singura legatura cu filmu' lu' Scorsese e acel "tribute" in replica mamei lui Max la spital: "Max e in stare sa vorbeasca singur in oglinda". La fel de misto e si personajul lui Tom, cu ratiunea lui rece si umanitatea lui absurda.

Go see it!

PS: Revazut pe monitor, nu are deloc acelasi efect. Imaginile din LA noaptea trebuie vazute "at large", dar povestea still stands. Sed, de gustibus...
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2004, 13:16   #24
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by Alice_Fluture:
Vazut, placut. Coloana sonora superba, ritm f. bine sustinut,

Aici ai perfecta dreptate. Coloana sonora s-a potrivit perfect cu the soroundin` thingy. Super nice faza cand Max opreshte mashina shi priveshte lupii care treceau drumul, iar melodia de fundal a facut scena aceea sa fie printre cele mai bune din film. Uhmmm... that was great... Iar muzica care era in club, era shi aia buna shi se potrivea perfect cu scenele de "lupta". Damn, Vincent was a good fighter. Anyway... :w00t:
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 17:33   #25
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Originally Posted by Demona:
Originally Posted by Alice_Fluture:
Vazut, placut. Coloana sonora superba, ritm f. bine sustinut,

Aici ai perfecta dreptate. Coloana sonora s-a potrivit perfect cu the soroundin` thingy. Super nice faza cand Max opreshte mashina shi priveshte lupii care treceau drumul, iar melodia de fundal a facut scena aceea sa fie printre cele mai bune din film. Uhmmm... that was great... Iar muzica care era in club, era shi aia buna shi se potrivea perfect cu scenele de "lupta". Damn, Vincent was a good fighter. Anyway... :w00t:

Si Shadow On The Sun - Audioslave, e perfecta in momentul respectiv
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2004, 11:23   #26
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Mare film Collateralu'... A fost placut sa-l privesti pe Cruise din postura personajului negativ, si iata ca filmul nu dezamageste... La inceputul filmului ma amuzam pt ca langa mine 2 persoane comentau pe tema lookului lui Cruise din film si spuneau ca dak nu-i vedeau numele pe afis nici nu l-ar fi recunoscut...

La capitolul OST... muzica acceptabila, cu plusuri si minusuri (plusuri - melodia din club cand este omorata a 4-a victima).

Un film bun de la inceput pana dupa generic, in care Tom Cruise s-a regasit perfect in pielea personajului... 5 stele atat pt el cat si pt film.
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2004, 00:22   #27
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
seven out of ten - for l.a., for cruise, for the club, for the promising plot (cel putin la inceput), for the cameos, for m.m and for the jazz...
restul de trei - story scartaitor de previzibil, culoarea lui jamie, finalul tamp
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2004, 21:27   #28
iepurilah
Guru
 
iepurilah
 
Join Date: Oct 2003
Location: pe scaun...
Posts: 413
Send a message via Yahoo to iepurilah
Per total un film bun 7/10. Mi se pare insa tampita faza cand negraciul o suna pe tipa, vb cu ea la tel aprox 10 min, de pe blocu' de vizavi, timp in care ar fi putut sa ajunga de 2 ori la ea, dar cand il vede si pe Cruise, prinde o viteza jale...deci cam aiurea faza asta. In rest, filmul bun, pe Cruise il prinde bine rolul.
__________________
Skill is successfully walking a tightrope over Niagara Falls. Intelligence is not trying.
http://www.contentking.info/itsanimated
iepurilah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2004, 00:22   #29
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Film de tot cacatul care spre norocul sau il are pe Cruise pe afis si din pacate pe Mann la pupitru regizoral.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2004, 07:28   #30
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Bun filmul. Dar faza cu aruncatul pe geam de la etaj pe o masina..... asta am mai vazut-o si in alte parti.
In rest mi-a placut.
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2005, 11:48   #31
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
E prost.

Wow ce opinii pe aici. :w00t: De la unii chiar nu ma asteptam ...
Si parca era Collateral.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2005, 19:32   #32
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
nume, nume,
filmul e bun. intra in top 10 pt anul 2004. pacat ca Tomitza Cruise - excelent in rolul sau - nu prea are sanse la Oscar... chiar deloc...
nu ti-a placut, pt ca te enervase, probabil, varza siberiana - "Barbierul din Siberia"
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 05:27   #33
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by herbert:
nume, nume,
filmul e bun. intra in top 10 pt anul 2004. pacat ca Tomitza Cruise - excelent in rolul sau - nu prea are sanse la Oscar... chiar deloc...
nu ti-a placut, pt ca te enervase, probabil, varza siberiana - "Barbierul din Siberia"
Slava Domnului, l-am vazut inainte de varza respectiva ...
Filmul e chiar foarte prost, si ca sa nu mai fiu acuzat de nihilism de unii ratati cu pretentii, am sa spun si de ce :

-Tom Cruise (nu ma omor dupa el in general), e total neconvingator in rolul de Terminator fotomodel, indeferent cat de bine i-ar sta grizonat, cu un pic de barba si cu ochelari de soare. Femeile erau aici pe spate.

-Soferul de taxi joaca slabut, imi da impresia ca e timorat de apropierea de Cruise.

-Prea multe coincidente. Vai, fix dupa ce a coborat procuroarea din masina s-a urcat hit man-ul. Tu cand mergi ci taxiul vorbesti cu soferul? Eu ma feresc (asta sa zicem ca e o chestie subiectiva, in America orice e posibil).

-Carente "tehnice", suparatoare, lipse de racord enervante.... , situatii putin credibile (ala pica pe taxiu de la etajul trei si masina ramane aproape intacta). Politia vede sange pe parbriz si-i lasa sa plece (lovise o caprioara in metropola :shock: )

-Finalul il salveaza, Cruise moare exact ca in mica sa pledoarie anti L.A. de la inceput, in metrou, fara sa-i pese nimanui. Cu toate ca si aici am o obiectie : sfarsitul e lungit inexplicabil, avem doua finaluri defapt.

-Stiam ca ALS se excita la tot felul de banalitati, dar nici chiar asa.

-Ar mai fi un motiv : imediat dupa Collateral, am vazut Blow. Primul n-a mai contat. O situatie asemanatoare s-a intamplat si la 21 grams.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 07:59   #34
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
amin nume.
ca sa nu mai adaug faptul ca cu cateva zile inainte de proces martorii aia atat de importanti, umblau in cluburi si federalii erau de negasit.
iar coincidenta cu jada pincket a fost atat de penibila incat miroseam branza din scaunul de la cinema.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 08:18   #35
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Longshot:
ca sa nu mai adaug faptul ca cu cateva zile inainte de proces martorii aia atat de importanti, umblau in cluburi si federalii erau de negasit.
iar coincidenta cu jada pincket a fost atat de penibila incat miroseam branza din scaunul de la cinema.
:lol:
Uitasem faza cu martorii, sunt atat de multe ca le pierzi sirul.

Ar mai fi si geanta, pe care soferul o arunca inexplicabil peste pasarela pietonala, numai de dragul secventei ce va sa vina (dialogul ala f. inteligent cu traficantul mexican. :shock: ) Pilda cu mosul cel rau e delicioasa ... Si toata chestiile astea leaga povestea cu un fir de ata foarte subtire. Daca nu arunca geanta nu mai era inregistrat de sistemul de supraveghere video, taxiul iesea din poveste,federalii nu se mai puneau in miscare, macelul de la club cadea, incercarea nereusita de sinucidere ... ca tot restul filmului.
Principala problema e scenariul, care e de 2 (doi) lei.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 10:42   #36
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Mi-a placut Heat mult dar mi-a mi-a placut mult mai mult Collateral.
Prea bun acest film .... mult prea bun k unii de aici sa intzeleaga.

nu stiu cine cauta verosimilitate la un thriller. este o trasatura a genului de a forta limitele (v. hitchcock).

nici un film nu poate fi de la un cap la altul 'verosimil'. daca ar trebui sa facem asemenea filme, toate ar iesi documentare.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)

Last edited by Pitbull : 10 Aug 2009 at 22:55.
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 10:55   #37
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
nu stiu cine cauta verosimilitate la un thriller. este o trasatura a genului de a forta limitele (v. hitchcock).

nici un film nu poate fi de la un cap la altul 'verosimil'. daca ar trebui sa facem asemenea filme, toate ar iesi documentare.
Inca o dovada in plus ca esti varza. Nimeni nu cere verosimilitate absoluta de la un film, dar macar lucrurile, situatiile... sa se lege un pic intre ele, sa aiba o cursivitate decenta.
Si stai linistit, sunt destule exemple de filme care-ti creeaza sentimentul "ca asa a fost", ca "lucrurile asa s-au intamplat", chiar daca dupa vizionare te trezesti la realitate. Asta inseamna ca filmul a fost bun si ca povestea te-a agatat. "Gheara" asta care te agata se cheama elementul cinematografic, stii tu ... chestia aia care diferentiaza filmele lui serj de cele ale unui Forman (sa zicem, ca tot se vorbeste de el).
Stiam de el dar nu mi-l bagase nimeni in ochi. Multumiri lui Pitbull.

La collateral chestia asta lipseste. Ceva, ceva sclipiri la final, dar anemice.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 13:03   #38
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
mie mi s-a pãrut un film de serie B (gen action) foarte bun. Sau cel puþin omagiazã aceastã categorie. Dacã e sã-l considerãm un film serios, dacã asta a vrut sã fie - de serie A, atunci a ieºit un rahat. L-am uitat destul de repede dupã ce l-am vãzut. Genul pe care-l vezi o datã, te distrezi, apoi treci mai departe. Dar pentru seria B, e ceva destul de rafinat, tre sã recunosc.
5/10
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 21:23   #39
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by nume:
Nimeni nu cere verosimilitate absoluta de la un film, dar macar lucrurile, situatiile... sa se lege un pic intre ele, sa aiba o cursivitate decenta.

inca o dovada ca nu poti sa te exprimi.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 21:34   #40
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Bai tembelule .... ma risc sa-ti fac un portret ...
Te visezi un Crohmalniceanu modern, plagiezi timid din Ecaterina Oproiu (cea mai buna parte a ta); ai tonul mieros - lingusitor al Eugeniei Voda si sfarsesti acoperit de ridicol precum Grid Modorcea.

Suficient de doct pentru tine ? Eu macar n-am pretentii de critic sau de cronicar (whatever)... cocoselule (incearca tu sa traduci asta in franceza, sa vedem ce-ti iese).

A, ca sa nu mai spun ca ejaculezi la orice jeg de film. As mai avea de zis, te studiez de mult timp, dar ma uit la un film acum.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells