Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Aug 2004, 09:34   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu's ce v-o fi placut atita...!? mie mi s-a parut sinistru - la propriu & la figurat... sigur, actorii ok, da-n rest - jale :sick:
un fel de michael moore meets terry gilliam... & nu scapa niciunul intreg
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 09:46   #2
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
In mare sunt de acord cu ceea ce a scris Leo. Si mie mi-a parut un film destul de slab. Ideea este cu adevarat originala insa nu cred ca poate avea consistenta mai ales pentru o ecranizare reusita.
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 10:24   #3
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
M-am dus cam cu inima indoita, dar am avut o surpriza placuta, chiar mi s-a parut un film foarte inteligent...
O parodie la adresa societatii de consum si la adresa imaginii familiei perfecte (sotul muncitor si nevasta casnica si care are grija de copii si de mersul casei) care devenise un adevarat tabu prin anii 50-60 in societatea americana.
Chiar a meritat, mi-a placut umorul, unele faze mi-au amintit de stilul fratilor Cohen...
deci chiar merita... go & see it !
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 11:00   #4
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
BASTA!
m-am saturat sa vad numele fratilor - mai ales pe un forum cinefil/cinefag/cinemaniac/whatever... - scris 'coHen'!!!
ce-o fi atit de greu sa-nvatati ca e 'COEN', si nu 'cohen'?!?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 11:27   #5
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
BASTA!
m-am saturat sa vad numele fratilor - mai ales pe un forum cinefil/cinefag/cinemaniac/whatever... - scris 'coHen'!!!
ce-o fi atit de greu sa-nvatati ca e 'COEN', si nu 'cohen'?!?
nu te supara, maestre, s-ar putea ca Leonard COHEN sa fie mai important decat fratii COEN. mai ales ca autorul lui "Beautiful Losers" a fost tradus cu doua titluri la Polirom. iar fratii au produs un film mediocru... cand gresesti incep confuziile.

un film in care joaca Nicole Kidman nu poate fi mediocru. n-o prea ai la inima, se pare...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 11:45   #6
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
subscriu ALS.... Eu am sesizat-o si prin reviste... ... no -h- ...
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 12:05   #7
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
herr herbert, iar o luashi pe aratura...
pai ce legatura intre scrierea corecta a unui nume si... ce-ai postat tu!?!
si nu ma lua pe mine cu leonard cohen, ca ascultam/eram fan/etc cind tu nici nu existai! iar pe fratiori nici nu-i idolatrizez, nici nu-i 'latrinizez': sint cum sint (cind mai ok, cind mai ko), da au totusi un nume, iar acel nume nu e 'coHen', got it?

cit despre nicole k, kiar asha insulta nu credeam posibila! eu, care am aparat-o de kidmanofobi kiar p-acest forum, care o tin pe peretele deasupra patului k pe-o cadra a celei de-a 7-a arte, alaturi de marilyn, care-am plins & ris cu ea la 'moulin rouge', 'dogville' s.a.m.d. - eu sa patesc asta?!?!
there's no gratitude in this world...
et tu, nighwane :shock: !
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 15:05   #8
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Slabut filmul. La inceput mai e cum e, dar spre sfarsit devine chiar ridicol. Bine, merita Nicole, draga de ea. Altfel, imi cam pare rau de banii pe bilet.
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 17:28   #9
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
herr herbert, iar o luashi pe aratura...
pai ce legatura intre scrierea corecta a unui nume si... ce-ai postat tu!?!
si nu ma lua pe mine cu leonard cohen, ca ascultam/eram fan/etc cind tu nici nu existai! iar pe fratiori nici nu-i idolatrizez, nici nu-i 'latrinizez': sint cum sint (cind mai ok, cind mai ko), da au totusi un nume, iar acel nume nu e 'coHen', got it?

cit despre nicole k, kiar asha insulta nu credeam posibila! eu, care am aparat-o de kidmanofobi kiar p-acest forum, care o tin pe peretele deasupra patului k pe-o cadra a celei de-a 7-a arte, alaturi de marilyn, care-am plins & ris cu ea la 'moulin rouge', 'dogville' s.a.m.d. - eu sa patesc asta?!?!
there's no gratitude in this world...
et tu, nighwane :shock: !

sincer sa fiu, de mult n-am mai calcat pe o aratura adevarata … (mi-ar place, dar sunt prea “dezrusticizat” sa mi se intample asa ceva foarte curand si prea inteligent s-o iau aiurea in vazul lumii…). da’ nu-l contrazic pe domnu’ Leo, ca el e destept, persiflant/intolerant si cu formularea acida in varful “penitei” (o fi avand calculator & internet acasa?)... doar ca uneori nu prea are umor sau e prea special umoru’ sau si nu-l inteleg eu…
are legatura ce-am scris cu postarile de mai sus, pentru ca cinefilu’ a ortografiat dupa ureche numele fratilor Coen, a scris Cohen, ceea ce m-a facut pe mine - asa tanar cum sunt , cu o memorie culturala de invidiat , cu auditiile si lecturile la zi – sa ma gandesc la Leonard Cohen. care-i problema, Leutzu??? te-a deranjat ca mai stie cineva despre Leonard Cohen? mi s-a parut ca aceasta “dilatare” a discutiei va face ca cinefilu’ sa retina numele fratilor Coen, ca sa nu te mai enervezi atat de spectaculos . asta a fost miza si “legatura” cu postarile anterioare. daca nu vrei s-o observi, n-o observi…
ma bucur ca-ti pace Nicole Kidman. eu am formulat “se pare”, dar tu strivesti intotdeauna nuantele. rusine pentru un poet… nu mai descriu si anturajul meu de cinefil, care o implica si pe Nicoleta, doar ca e mai maturizat (anturajul) , mai sobru-distant, nu stau cu posterile in cap si nici nu plang atat de usor… poate din cauza ca sunt prea tanar
vsem privet!
P.S. ma gandesc daca merita sa reactionez la "formularile" domnului Leo...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 20:29   #10
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Childish...da' cel putin am ras la partea cu orgasmul
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2004, 21:04   #11
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mentionez de la inceput ca nu o am la inima pe Nicole, dar intr-adevar majoritatea filmelor in care ne-a onorat cu prezenta au fost cel putin decente. Cred ca o idiotenie mai mare decat Stepford Wives nu am mai vazut de foarte, foarte mult timp. Este o comedie absurda - care-si arata adevarata fata de la bun inceput, cu acele clipuri pentru emisiunile lui Nic Kid - si, exceptand putin momente, este un pur dezastru. Subiectul in sine e absurd, dar cu greu imi puteam inchipui atata prost gust, o poveste atat de insipida (poate scena cu tipul de la AOL a fost misto).
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2004, 10:08   #12
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
cer scuze tuturor celor pe care i-am 'abuzat' cu lipsa mea de umor, proasta dispozitie & intoleranta... (in special tie, herr herbert: i know u mean well!)*
intrind atit de des pe forum, am - ca oricine - zile mai bune & mai proaste
dar pray, herr herbert, nu ma mai face 'poet' ca-mi vine sa intru-n pamint de rushine :sick:

* de la cele de mai sus este exclus numitul korben
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2004, 17:59   #13
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
ce timpenie de film ...
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2004, 22:26   #14
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Macar, asa cum remarcase si Gorzo, genericul face banii
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2004, 23:09   #15
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
cer scuze tuturor celor pe care i-am 'abuzat' cu lipsa mea de umor, proasta dispozitie & intoleranta... (in special tie, herr herbert: i know u mean well!)*
intrind atit de des pe forum, am - ca oricine - zile mai bune & mai proaste
dar pray, herr herbert, nu ma mai face 'poet' ca-mi vine sa intru-n pamint de rushine :sick:

* de la cele de mai sus este exclus numitul korben

asa, ALS-ule, cand vrei... ai si umor ...
iarta-l, te rog, pe Korben, ca-i tanar si cam repezit, are probleme cu romana (poate conspecta postarile mele exemplare , ale unui neamt care traieste bucuria scrisului in romana), gandeste sincopat & abreviat... de fapt el incearca sa te imite, dar uita ca tu doar uneori scrii sincopat & abreviat, dar gandesti rotund & interesant...
gata, nu te mai fac poet, sa nu care cumva sa te lasi de critica de film.
raman doar eu sa vorbesc cu "Ascetul (de) la baraca de tir"
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2004, 11:07   #16
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
thnx.
m-am mai gindit... si m-am gindit sa-l includ (totusi...) si pe 'numitul korben' in lunga lista a scuzelor: after all, a guy who loves 'garfield' can't be all that bad
PS take me as i am, i won't change & u won't make me change
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2004, 20:54   #17
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by Mala Portugal:
Macar, asa cum remarcase si Gorzo, genericul face banii
in acest caz trist se poate sta akasa si viziona clipu lu david bowie pt hello spacecboy :shock:
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2004, 23:01   #18
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Alex Leo Serban:
un fel de michael moore meets terry gilliam...
Wait a moment...intentia de 'gilliam' cu femeile lui grotesti si mania controlului am recunoscut-o, da' unde ai vazut tu urme de moore?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2004, 10:00   #19
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
urmele de mmoore sint - cu nemiluita - in diatriba (grosiera) anti-bush/republicani etc. 'the stepford wives' e o fabula-pamflet.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2004, 18:15   #20
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
...So, this is it ladies and gentlemen. Filmul a fost chiar dragutz. Bette Midler rulzzz! Shi Nicole, deshi imi este pretty antipatica, joaca real nice! Anyway, for those who don't wanna go, tell ya, go and see it. Nu de alta, dar merita sa auzi comentarile cinice ale lui Midler, de genul: And I'm going to attach a pinecone to my vibrator and have a really Merry Christmas this year..
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells