Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Sep 2004, 23:15   #21
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Alex Leo Serban:
urmele de mmoore sint - cu nemiluita - in diatriba (grosiera) anti-bush/republicani etc. 'the stepford wives' e o fabula-pamflet.

Utopia cu o lume in sifon si smoching chiar miroase a vis republican.S-ar putea sa fie o fabula...cum la Moore nu este , anyway n-am obiceiul sa gandesc filmele din perspectiva politica (din fericire).BTW, asta imi aminteste de articolul tau cu Amelie cea de stanga
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2004, 10:32   #22
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
jeez mala, take another look la 'articolul' respectiv: unu, ca nu era al meu (ci o compilatie dupa txte aparute in publicatii franceze), si doi: ca nu-mi amintesc sa (se) fi spus - acolo - ca ar fi 'de stinga': ideea era - just the opposite! - ca ar fi un fel de cine-banner pt extrema dreapta (frontul national)...
o idiotenie, if u ask me
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2004, 10:51   #23
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
one more thing: in momentul in care aspectul politic e prea obvious (adica e sarja), u just can't help but notice it! :sick:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2004, 14:52   #24
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
in case u failed to notice
it`s all fu CKing political....
cum bine ziceau unii....
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2004, 21:25   #25
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Alex Leo Serban:
doi: ca nu-mi amintesc sa (se) fi spus - acolo - ca ar fi 'de stinga': ideea era - just the opposite!
Left, right...whatever, women never know which is which
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2004, 01:46   #26
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
filmul mi s-a parut destul de amuzant, desi subiectul in sine nu e chiar atat de comic...
mi se pare ca are cateva idei interesante desi nu sunt tratate chiar foarte bine. mi-a placut ideea conform careia omul modern este atat de ocupat sa aiba o sotie perfecta sau o familie sau o sluja sau o viata perfecta, incat nu mai reuseste sa surprinda esenta...toti acei barbati preferau sa traiasca cu niste roboti decat sa aiba persoane normale langa ei... as vrea sa cred ca totul este o utopie, ca nu se va ajunge niciodata la acest lucru, dar ma uit in jur la diverse relatii, la casatoriile moderne, si am tot mai tare senzatia ca ne indreptam spre lucrul asta...mai este prezentata si ideea de femeie care se afla in spatele barbatului si controleaza totul din umbra sau care sustine familia, o realitate a lumii in care traim destul de bine prezentata in film...
mi se pare ca filmul are potential, are actori si totusi ceva lipseste...nu-mi dau seama foarte bine ce e...poate ca e mult prea apropiat de o poveste...sunt lucruri reale care sunt imbracate mult prea copilaros...personajele femei-robot sunt chiar prost construite (uneori sunt tratate ca niste roboti autentici- in cazul benilor scosi pe gura-, alteori sunt tratate ca niste oameni robotizati- in final cand revin la normal)...
de Nicole Kidman mi-a placut mult in special in secventa in care este concediata si ii sunt urmarite reactiile....mi s-a parut ca a jucat foarte bine si in scena de inceput cu conferinta...pe parcurs insa mi se pare ca si ea se pierde....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2004, 17:06   #27
ArsDeViu
Veteran
 
ArsDeViu
 
Join Date: Sep 2002
Location: Sandman's World
Posts: 282
Send a message via Yahoo to ArsDeViu
Sa inteleg ca te-ai dus la film mai mult pentru your dear and lovley Nicole. Pot sa vin la nunta voastra. U got serious issues. Anyway, filmul mai amuzant decat ma asteptam. Matthew Broderick dupa pererea mea nu a fost cea mai buna alegere pentru rol. Bette Midler si Jon Lovitz(cu toate ca a avut un rol mic) funny as hell. The gay guy, hilarious......

Last edited by Pitbull : 06 Aug 2009 at 00:27.
ArsDeViu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells