Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Nov 2012, 12:38   #161
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by Federico:
nu mai pot sa zic ca 'filmul e realist, misto filmat si actorii naturali' fara sa-mi vina sa-mi zobr creierii de jena.

I feel you bro. In prinicipal de asta nu mai scriu nici eu, ca filmele oricum le vazusesem (in afara de cel propus de karenin), dar nu reusesc sa ma motivez indeajuns incat sa-mi pierd destul timp ca sa scot ceva coerent. Nu de alta, dar cand n-ai talent si nici experienta la scris iti ia ceva timp sa bagi 2 vorbe de suflet.

de acord, dar tocmai efortul acesta e important. e ca in sport sau in orice alt domeniu, ca sa fii in forma trebuie sa exersezi mereu. in sensul, in cazul filmului, sa incerci sa exprimi ce iti place la un film, sa-l analizezi cat de cat, daca are ceva de transmis, daca e semnificativ din vreun punct de vedere, etc. la unele filmele e destul evident, la altele nu. si in general, cel putin eu, vad destul de multe filme, dar ele raman ca o experienta, mai mult sau mai putin placuta, insa doar atat. de aceea mi-am zis, macar la filmele de la turneu, la iconoclast si in limita timpului si la cel al lui Twinsen, sa incerc sa fac efortul de a exprima experienta respectiva.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 13:34   #162
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Vorba lui Mercutio, daca nu incerci macar sa scrii, atunci cum crezi ca o sa devii mai bun?

Si daca turnele vor muri pentru ca nimeni nu mai scrie in ele, ce va urma? O sa te trezesti odata ca vrei sa povestesti despre un film, dar nimeni de pe forum nu l-a mai vazut, sau l-a vazut acum 6 ani si nu mai stie despre ce era vorba. Evident nu ma refer la ultimele aparitii din cinematografe.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 13:55   #163
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
E interesant ce se discuta acum pe tema scrisului despre filme. Din punctul meu de vedere, discutiile despre film sunt ceea ce motiveaza vizionarea lor. Sfatul meu ar fi sa scrieti oricat de prost ati avea impresia ca va iese. Macar ceva interesant tot o sa iasa... Sau cel putin asta aveam eu impresia cand citeam posturile. E drept ca si eu am ignorat un pic turneul de aici de sus, in principal pentru ca nu am avut timp sa revad unele filme propuse recent (iar in cazul lui ”Eternity and a Day” ar fi fost un efort pe care nu eram dispus sa il fac).

Saptamana asta, in schimb, e ”Spoorloos”, pe care va incurajez sa il vedeti (daca nu ati facut-o deja) - este unul dintre cele mai bune 2 filme olandeze facute vreodata. Si cred ca toata lumea de aici ar putea scrie ceva misto despre el.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 14:13   #164
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
imi pare enorm de rau ca am pierdut ritmul vizionarii filmelor din cele doua turnee. placerea de a scrie, chiar daca nu exista un talent literar nativ, este tot ceea ce conteaza, fiindca, interactiunea cu ceilalti useri care isi exprima si ei parerile inseamna un punct de intalnire incitant, te indeamna sa vezi si sa revezi filme, cum spunea Mercutio, ceea ce nu este un lucru rau...
pe mine, problemele personale m-au coplesit. i-am promis lui Twinsen la inceputul turneului ca n-am sa-l abandonez, insa, o fac din motive care n-au legatura cu lenea sau cu o presupusa incompetenta.
imi pare rau. voi incerca sa revin cat de curand, macar pentru a scrie "din suflet". asa cum ma pricep sau cum simt eu.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 00:18   #165
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
La mine principalul motiv e incompetenta.

federico, da mai las-o-n rahat de treabă. acum vin de pe filmmenu. durere mare, fraţilor. acolo filmele sunt povestite !!! mi-a venit să mă urc pe pereţi cînd am citit despre straubi. STRAUBI, în pana mea! şi ei povestesc, asta înseamnă critică. tu-i-aş în gît.

Producția filmului este cel puțin impresionantă. Este filmat în Sicilia, în Teatro di Segesta, un vechi amfiteatru de tip grecesc, deci într-un spațiu deschis, cu actori de operă care interpretează în aer liber, în timp ce muzica orchestrei este pre-înregistrată. Actorul care îl interpretează pe Moise este singurul care nu cântă, propriu-zis, ci performează Sprechgesang (vorbire cântată). Tensiunea centrală în „Moses und Aron” este cea dintre idee, imagine ca reprezentare și act. Deși Moise este profetul, cel căruia Dumnezeu îi vorbește, el are nevoie de fratele său, Aron, ca să dea ideii o formă inteligibilă pentru popor. Aron nu poate să ducă în spate această sarcină a interpretării și, în lipsa lui Moise, le dă înapoi evreilor idolii (imaginea) spre slujire, de teamă să nu fie ucis, alături de ceilalți preoți, după ce mai înainte a încercat să se folosească de miracole (actul) pentru a seduce poporul spre monoteism. Până și raportarea la evrei este diferită: Moise îi vede și îi tratează ca pe un popor ales, pe când Aron îi consideră o națiune, un viitor stat, într-un înțeles secular.
Straub-Huillet preiau structura lui Schönberg în trei acte și, cum ultimul act nu a fost terminat de acesta, cei doi hotărăsc să nu mai folosească nici ei în actul trei din film muzică, nici Sprechgesang, ci doar sonoritatea cuvintelor. De altfel, acest act este reprezentat printr-un singur plan-secvență, deosebit de puternic. De la un plan întreg, se face o transfocare pe Aron întins la picioarele a doi soldați; în același plan, se operează o corecție, camera oprindu-se pe chipul lui Moise, care stă în picioare, judecându-și fratele pentru trădarea lui Dumnezeu în favoarea zeilor, a ideii în favoarea imaginilor, și, în fine, a extraordinarului în favoarea obișnuitului. Raportul dintre replici și imagini este aproape inversat. Mai exact, când Moise îi vorbește lui Aron, enumerând ce a făcut acesta din urmă, îl vedem pe Aron, timp în care soarele intră în nori, făcând ca cel întins să fie învăluit ușor în umbră. (Trivia: Huillet-Straub nu au vrut și nici nu au făcut în vreun film corecție de culoare). În final, Moise, care are în spate un munte și un lac, nu îi lasă pe soldați să-l ucidă pe inculpat și proclamă că unirea poporului cu Dumnezeu va fi posibilă chiar și în pustiu. După care genericele intră cu brutalitate și frustețe.


nu fucking zău - critică , deh. nu-mi spune că atîta lucru nu poate oricine de pe aici.
__________________
m

Last edited by Malombra : 08 Nov 2012 at 00:21.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 09:14   #166
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Super tare "cronica".Nu ca eu as fi vreun Faulkner dar textul de mai sus imi aduce aminte de comentariile pe care le scriam la Sobieski si romanii sau Fefeleaga in scoala generala.

Filmmenu, nu-i revistuta aia studenteasca, patronata de Gorzo ? M-am uitat si eu pe niste pdf-uri de-ale lor mai demult. La sfarsit aveau si un soi de Conseil des dix a la Cahiers. Ehe.
Na, fiind totusi un proiect scolaresc, nu stiu daca e realist sa ne asteptam la mai mult decat o abordare scolareasca.

Dar Mal are dreptate, cand citim performance-uri din astea parca parca ne creste stima de sine si increderea ca putem si noi lega 2 vorbe despre ce ne-a lovit la un film, in pizda ma-sii de film.

Pe forumul asta a inceput sa se vorbeasca foarte urat lately

Last edited by Chambord : 08 Nov 2012 at 09:17.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 10:42   #167
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Malombra:
De la un plan întreg, se face o transfocare pe Aron întins la picioarele a doi soldați; în același plan, se operează o corecție, camera oprindu-se pe chipul lui Moise, care stă în picioare, judecându-și fratele pentru trădarea lui Dumnezeu în favoarea zeilor, a ideii în favoarea imaginilor, și, în fine, a extraordinarului în favoarea obișnuitului.
Da, sunt sigur ca oricine de pe Cinemagia poate scrie asa sau mult mai bine... Putem s-o lasam mai moale cu snobismul asta intelectual? Nu ma mira ca Federico a ajuns atat de complexat incat i se pare ca e "incompetent"
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 19:21   #168
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
Da, sunt sigur ca oricine de pe Cinemagia poate scrie asa sau mult mai bine...
eu nu sunt sigura deloc, din contra...
stiu, Fedeiros ne-a "privit" putin de sus, la fel ca si Malombra cand vorbea despre sferele inalte in care ii place sa se miste..
e tupeul pe care ti-l confera superioritatea. il recunosc. pe mine, nu ma deranjeaza tupeul lor, chiar deloc! atata vreme cat este sustinut cu argumente si cu o savoare a limbajului pe care eu o compar cu aceea a mancarurilor gatite de mine, il gasesc binevenit. eu n-am gasit in asa-zisa "incompententa" a lui Fedeiros decat o ironie fina, sau mai bine zis, o autoironie. ce sa-i faci, fiecare are stilul personal de a-si manifesta framantarile interioare( nu ma refer la alea din stomac) si sunt convinsa ca numai tolerand accesele mai mult sau mai putin creatoare ale crizelor profunde de existentialism care ne mai zgandareste un pic plictiseala zilnica, putem continua acest minunat turneu de film.
pe mine m-a amuzat motivul lui Fedeiros si m-am gandit in prima secunda, cat de snob poti fi incat sa scoti asemenea idee pe gura. apoi, m-am gandit ca are dreptate. e bine sa ai autocenzura si mai ales, sa spui ceva numai daca consideri ca, esti luat in seama. bravo lui, ca a avut curajul de a recunoaste asta.

Last edited by rvn : 08 Nov 2012 at 19:25.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 19:23   #169
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
altul cu snobismul. se pare că în lipsă de altceva, ăsta e singurul argument. fragmenţelul acela din ditamai textul, nu ţi se pare cam disproporţionat? chiar faptul că ai decupat ceva atît de mic din ceva aşa de mare arată cîţi parai face. da, termeni de cinema (măcar atît, dacă tot sunt studenţi la film) plus un minim insight în subiect.
cam atît. su tu descoperi şi altceva?

p.s. snobismul înseamnă recunoaşterea şi adularea unei autorităţi exterioare. după tine, care e autoritatea căreia mă supun eu şi care mă face snoabă? în situaţia asta snob eşti tu, nu eu. zi-i nenică, că-i zici bine, la cuvinte împroşcate ampulea.
__________________
m

Last edited by Malombra : 08 Nov 2012 at 19:30.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 21:55   #170
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Malombra:
snobismul înseamnă recunoaşterea şi adularea unei autorităţi exterioare. după tine, care e autoritatea căreia mă supun eu şi care mă face snoabă? în situaţia asta snob eşti tu, nu eu. zi-i nenică, că-i zici bine, la cuvinte împroşcate ampulea.
Fara a-ti accepta pe deplin definitia snobismului, autoritatea careia te supui tu in cazul de fata e acea iluzorie "critica buna de film". Care e vecina cu ideea de "film bun", nu in ultimul rand pentru ca nici acesta nu exista de fapt.

Tu iei in deradere un text scris de cineva cu studii in domeniul filmului, publicat intr-o revista de specialitate. Automat prin asta arati ca te consideri superioara autorului, in domeniul criticii de film. Stilul tau ("nu fucking zău - critică , deh ") il umileste pe autor. Dar mai nasoala e afirmatia in care ii umilesti pe multi forumisti spunand ca "atîta lucru " poate sa scrie orice forumist. Ei bine, o parte semnificativa a forumistilor NU poate sa scrie un astfel de text. Si astfel deriziunea ta fata de text se transmite amplificat lor, care nu pot "nici macar" atat. Astfel ajung unii sa se teama efectiv sa mai zica parerea lor despre film, temandu-se ca sunt banali si incapabili.

Wikipedia spune: "Snobismul este o atitudine prin care o persoană sau un grup de persoane caută să pară deasupra celorlalți. Dorind să arate că aparțin unei elite, snobii, în loc să se poarte natural, încearcă să imite purtările și limbajul unei categorii de oameni care li se pare lor superioară. Simultan snobii îi disprețuiesc pe inșii care nu fac parte din categoriile socotite superioare, inși care, prin urmare, li se par lor inferiori". Te-am vazut deseori folosind un limbaj complicat inutil, in situatii in care niste termeni normali ar fi fost mult mai adecvati atat subiectului discutat cat si interlocutorilor. Mesajul tau despre articolul acela e un exemplu de dispret tintit spre o categorie de comentariu de film care ti se pare inferioara. Avem astfel elementele caracteristice ale snobismului.

Last edited by Twinsen : 08 Nov 2012 at 22:01.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 22:24   #171
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
încearcă să imite purtările și limbajul unei categorii de oameni care li se pare lor superioară.

te învîrţi în cerc. te-am mai întrebat o dată: care e grupul sau autoritatea pe care vreau s-o imit? acum îmi vei aduce probabil un text din formula as şi aşa mai departe, iar acolo problema va reapărea. ziceai pe undeva că îţi cîştigi pîinea predînd logica. se vede.

Tu iei in deradere un text scris de cineva cu studii in domeniul filmului, publicat intr-o revista de specialitate. Automat prin asta arati ca te consideri superioara autorului, in domeniul criticii de film. Stilul tau ("nu fucking zău - critică , deh ") il umileste pe autor.

cînd tu iei în derîdere postările userilor de pe acest forum, se numeşte libertate de expresie. aşa îi spui, întotdeauna. eu am spus exact, prompt, la obiect, ce mă deranjează. sarcasmul meu nu e nici general, nici vag, ci arată un aspect concret care mi se pare nelalocul lui. aşa-zisa mea superioritate ţine de interpretarea ta. îmi vine să rîd că sfatul vine de la cineva care şi-a făcut un fel de marcă personală de a lua peste picior multe din intervenţiile de pe acest forum, fără pic de jenă sau consideraţie pentru autorii umiliţi. cu ocazia asta poate ar fi cazul să te priveşti în oglindă.

critica buna de film

nu citesc critică de film. am postat o dată un articol de gallagher. autoarea lui aron şi moise face şi ea referire la acest autor, deci nu sursele ei pentru scrierea recenziei sunt sursa neplăcerii. ar fi fost ridicol să-mi placă gallagher atunci, dar să nu-mi mai placă acum, pentru că domnişoara mihalcea îl aminteşte în articol. oricît ţi-ar conveni, atît de absurdă nu sunt. nu am astfel de automatisme, de respingere imediată a unei chestii, de îndată ce aceasta intră într-un circuit mai larg, oricît s-ar vrea să se susţină contrariul.

mie utilitatea propriilor mele cuvinte îmi este clară. cui nu îi este, să mă ignore. nu-l costă nimic.

nu ştiam că transfocare şi corecţie pot provoca extaze mistice, magie, cinemagie..

e.u. Ei bine, o parte semnificativa a forumistilor NU poate sa scrie un astfel de text.

adică o parte bună din forumişti NU ştiu să povestească ce văd? da ce părere bună ai tu despre oameni.

Last edited by Malombra : 08 Nov 2012 at 22:36.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 22:46   #172
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Malombra:
te învîrţi în cerc. te-am mai întrebat o dată: care e grupul sau autoritatea pe care vreau s-o imit?
Originally Posted by twinsen:
Fara a-ti accepta pe deplin definitia snobismului, autoritatea careia te supui tu in cazul de fata e acea iluzorie "critica buna de film".

Originally Posted by malombra:
ziceai pe undeva că îţi cîştigi pîinea predînd logica.
Nu predand, ci aplicand. Programarea e o oglinda in care te vezi asa cum esti din punct de vedere a logicii, o eroare se vede clar si inevitabil.
Originally Posted by malombra:
îmi vine să rîd că sfatul vine de la cineva care şi-a făcut un fel de marcă personală de a lua peste picior multe din intervenţiile de pe acest forum, fără pic de jenă sau consideraţie pentru autorii umiliţi. cu ocazia asta poate ar fi cazul să te priveşti în oglindă.
Exemple?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 23:58   #173
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by Malombra:
te învîrţi în cerc. te-am mai întrebat o dată: care e grupul sau autoritatea pe care vreau s-o imit?
Originally Posted by twinsen:
Fara a-ti accepta pe deplin definitia snobismului, autoritatea careia te supui tu in cazul de fata e acea iluzorie "critica buna de film".

Originally Posted by Malombra:
critica buna de film

nu citesc critică de film. am postat o dată un articol de gallagher. autoarea lui aron şi moise face şi ea referire la acest autor, deci nu sursele ei pentru scrierea recenziei sunt sursa neplăcerii. ar fi fost ridicol să-mi placă gallagher atunci, dar să nu-mi mai placă acum, pentru că domnişoara mihalcea îl aminteşte în articol. oricît ţi-ar conveni, atît de absurdă nu sunt. nu am astfel de automatisme, de respingere imediată a unei chestii, de îndată ce aceasta intră într-un circuit mai larg, oricît s-ar vrea să se susţină contrariul.


*ce adaug la mesaj e marcat cu e.u.
dar poate că nu e clar. limbajul, da, ştiu..
nu ştiu despre ce critică de film bună sau rea vorbeşti. dar poate mai scotoceşti pe net şi găseşti o definiţie a criticii de film ca strictă povestire a filmului. sau, ca să folosim logica aplicată, ca să dai valori unui lucru (bun sau rău), trebuie să ştii dacă ai acel lucru în faţă. e sau nu e? eu am o obiecţie, iar tu deja mă afiliezi unor grupuri. eu îmi exprim un dezacord, iar tu îmi spui că fac lobby pentru nu ştiu ce critică bună, pe care, din păcate , nici nu o frecventez, nu ştiu cum arată. dacă gallagher e bun sau nu, să o spună cei avizaţi. dar mă îndoiesc că o critică, bună sau rea, este un rezumat al conţinutului unui film şi gata. dar poate găseşti tu ceva informativ pe net, cine ştie.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2012, 20:55   #174
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Malombra:
federico, da mai las-o-n rahat de treabă. acum vin de pe filmmenu. durere mare, fraţilor. acolo filmele sunt povestite !!! mi-a venit să mă urc pe pereţi cînd am citit despre straubi. STRAUBI, în pana mea! şi ei povestesc, asta înseamnă critică. tu-i-aş în gît.

nu fucking zău - critică , deh. nu-mi spune că atîta lucru nu poate oricine de pe aici.
O sa fac un efort - desi imi vine greu de tot, sa stii - si-o sa incerc sa zic ca chiar daca pot si eu sa scriu in stilul ala, refuz s-o fac, fiindca daca ma pun sa scriu ceva, vreau sa scriu ceva interesant petru mine in primul rand. Iar standardele mele nu stau in Film Menu. M-am lasat si eu demult de revista. Inclusiv de articolele lui Gorzo.

Originally Posted by Chambord:

Filmmenu, nu-i revistuta aia studenteasca, patronata de Gorzo ?

Nu, Gorzo e(ra) doar un invitat de onoare sau ceva de genu'...
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2012, 21:28   #175
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
[quote=Federico]
Originally Posted by Malombra:
Nu, Gorzo e(ra) doar un invitat de onoare sau ceva de genu'...

da, dar sigur el da tonul si stilul, ca's studentii lui.
parca il si vad cum ii sfatuieste pe baieti si pe fete, ca in orice cronica sa introduca musai cateva cuvinte de care n-a auzit nici dracu sau dintr-acelea ce nu se mai folosesc de pe vremea lui kogalniceanu.
cica transfocator . nu zoom, ca sa inteleaga tot omul. e interzis.
in rest se scrie si mai acatarii. mai citesc si eu din cand in cand. era un articol despre Costa. destul de interesant.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2012, 23:13   #176
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
In perioada sarbatorilor, turneul forumistilor va lua o pauza, de 1-2 saptamani.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2012, 18:39   #177
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Twinsen:
In perioada sarbatorilor, turneul forumistilor va lua o pauza, de 1-2 saptamani.

come on, intrerupi excitement-ul maxim chiar acuma, de sarbatori ?!
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2012, 18:48   #178
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Mercutio:
come on, intrerupi excitement-ul maxim chiar acuma, de sarbatori ?!
Asa sunt eu, iconoclast. Am discutat cu MinRep, care urma sa propuna filmul si amandoi am considerat ca lumea e ocupata cu altele in perioada asta.

Later edit: Pana acum e un singur vot la filmul aflat deja in turneu. Votarea continua sa fie deschisa pe perioada sarbatorilor.

Last edited by Twinsen : 25 Dec 2012 at 18:52.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2013, 21:50   #179
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Avand in vedere ca la 3 din ultimele 4 runde am fost singurul participant, am ajuns la concluzia ca e timpul sa se incheie acest turneu. Clasamentul aproape final il gasiti pe prima pagina (inca se mai poate vota pe ultimul film).

In total au intrat in turneu 34 de filme care au primit mai mult de 150 de note. Felicitari lui White1 care are punctajul cel mai bun si multumesc tuturor participantilor!
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells