Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 May 2009, 11:30   #1001
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
@pitbull

despre juriul ecumenic ia primul Google pe care l-am găsit.

Premiul Juriului ecumenic, Cannes 2005
La cea de-a 58-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes, Juriul ecumenic a decernat premiul său filmului "CACHE" semnat de regizorul austriac Michael Haneke.


"Viaţa personală a unui prezentator de televiziune este filmată de un voyeur anonim. Când eroul primeşte imaginile, acestea îl perturbă, evocând momente cruciale din copilăria sa, ale căror consecinţe se văd în prezent. Regizorul evoca în filmul său complexitatea responsabilităţii individului pentru acţiuni pe care le-a înfăptuit în trecut."

Juriul a dat o menţiune filmului "DELWENDE" semnat de S. Pierre Yaméogo (Burkina Faso).

"Povestea unei tinere femei curajoase, care se ridica împotriva puterii patriarhale din satul ei african, pune accentul asupra valorii solidarităţii şi adevărului în opoziţie cu obiceiuri opresive şi cu superstitii."

Juriul Ecumenic de anul acesta a fost compus din Hans Hodel (Germania, Preşedinte), Marina Sanna (Italia), Corine Rochesson (Franţa), Maggie Morgan (Egipt), Philippe Rocher (Franţa) şi Jean-Michel Duband (Franţa).

(sursa http://signisromania.blogspot.com/20...nnes-2005.html)
----
dacă ai avea ceva mai bun de făcut, ai face-o chiar acum.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 11:42   #1002
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking @Pitbull

PS: nu am timp, şi mai ales chef să fac nşpe topice noi pentru că eu nu văd ca voi, precum calul, adică numai în faţă, dar am să fac un topic despre ce este şi cum ar tb să funcţioneze un forum.

pe viitor, te rog fă-mi o favoare, şi anume scuteşte-mă de "reflecţiile" tale despre mine, cea despre care habar n-ai, sau, pune-le într-un topic cu acest subiect, promit să nu citesc.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 11:43   #1003
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Aha, încep sä înteleg...
Se pare cä e vorba de juriul unei/unor organizatii ecumenice mondiale, care combat sectarismele si fundamentalismele religioase, sustinând în schimb unitatea spiritualä.
Sper ca Gloria sau A.L.S. sä ne completeze speculatiile, cu date concrete.

Dä-mi voie sä te corectez:
Ai zis:
"dacă ai avea ceva mai bun de făcut, ai face-o chiar acum."
Corect:
"pentru că ai avea ceva mai bun de făcut, o faci chiar acum."

Tu ce credeai, cä între mesaje mä uit în display comme le veau a la nouvelle porte?
Am pe computerul stâng cartea pe care o traduc - si lucrez la ea chiar acum. Forumul are prioritate secundarä.

L.E.:
Originally Posted by Dragomara:
PS: nu am timp, şi mai ales chef să fac nşpe topice noi
OK, atunci le facem noi, cu move.
Originally Posted by Dragomara:
pentru că eu nu văd ca voi, precum calul, adică numai în faţă, .
Of, of, iar pici în urmuzianism. Bine cä nu zici: "Eu nu fac topice noi, fiindcä la Fetesti nu se gäsesc cabluri de port USB cu papanasi dulci"
Originally Posted by Dragomara:
dar am să fac un topic despre ce este şi cum ar tb să funcţioneze un forum.
Fä-l, abia asteptäm! Cu ocazia asta, mi-ai dat o idee: am sä fac si eu un topic despre ce este si cum ar tb sä functioneze ritualul de trecere la maturitate în Insulele Fidji.
Originally Posted by Dragomara:
pe viitor, te rog fă-mi o favoare, şi anume scuteşte-mă de "reflecţiile" tale despre mine, cea despre care habar n-ai, sau, pune-le într-un topic cu acest subiect, promit să nu citesc.
Nu nu! Nu sunt atât de importante încât sä merite un topic separat. Le voi posta în cotinuare punctual, în raport direct cu mesajele care le-au generat.

Last edited by Pitbull : 24 May 2009 at 11:54.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 12:18   #1004
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
@Pitbull

cum nu ţi-am citit traducerile nu mă pot pronunţa, însă sfatul meu e să te focusezi asupra unei singure activităţi, numai aşa cresc şansele de reuşită.
pe forum de cele multe ori nu citeşti atent, ori nu înţelegi, ori te grăbeşti să tragi concluzii, vezi chestia cu LiterNetul. când scriu că iar m-ai făcut să râd, mă refer strict la raţionamentul tău, cel care mă dezamăgeşte şi mă face să strâng din dinţi, şi, totodată, să te iert pentru că ştiu că te împărţi în prea multe direcţii, din păcate fără a fi cu adevărat în nici una. ia-o mai uşor, nu mai lua personal tot ceea ce citeşti, nu încerca să te impui cu forţa, nu caracteriza şi nu mai presupune, te rog.

Let Me Be Myself, pls!

Let Me Be Myself-3 Doors Down
http://www.youtube.com/watch?v=f6pvm9Dcjzo
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 12:35   #1005
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu e nevoie sä-mi citesti traducerile ca sä decizi dacä din ele îmi câstig existenta sau nu.
Ai dreptate, si eu am observat cä pe forum de cele multe ori nu citeşti atent, ori nu înţelegi, ori te grăbeşti să tragi concluzii. De-asta si încercam sä-ti atrag atentia.
As da orice sä mä pot focusa asupra unei singure activitäti (fie traduceri, fie scenarii, fie criticä de film, fie cursuri, fie forum...), dar din päcate nu e rentabil. Primum vivere. Deci, astept cu sperantä ziua când acest lucru va deveni posibil.
Ai dreptate, mä împart în prea multe directii, färä a fi cu adevärat în toate, ci doar în traduceri, cronici si cursuri. In scenarii, forum, si alte câteva, am o implicare mai redusä decât ar fi indicat.
Niciodatä nu încerc sä mä impun cu forta. Ii dispretuiesc pe medujii (masculinul de la meduzä) care zic: "Vaaai, ai perfectä dreptate!", ca si pe moflujii (menajamentatul de la ignorant) care räspund cu: "N-ai dreptate, iar mä faci sä râd!" Ii respect pe cei ce spun: "Hmm... nu stiu... O sä mä mai gândesc." (Am mai scris asta, recent, dar n-ai retinut.)
Regret, trebuie sä-ti resping ultimele douä recomandäri:
- ba da, voi caracteriza, fiindcä la fel ca orice alt om de pe Pämânt sunt dator sä-mi ajut semenii nu sä mä închid în turnul de fildes al autismului, al egotismului si al autosuficientei;
- ba da, voi presupune, fiindcä la certitudini nu am acces; numai Dumnezeu are, eu sunt un biet muritor - deci... PRESUPUN!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 12:50   #1006
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
mi se pare mie, sau acest forum chiar a devenit un monolog?!

@Pitbull - citeşte asta, poate că alţii o spun mai clar decât mine.

http://www.slideshare.net/Dragomara/...nea-i-nu-numai
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 13:19   #1007
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ti se pare.
Purtäm un foarte fecund, dinamic si interaciv DIAlog.

Intr-adevär, clipul äla are si câteva calitäti interesante. Dintre cele patru sfaturi, doar unul e gresit; al doilea e 100% just, iar ultimele douä necesitä doar precizäri auxiliare. S-o luäm în ordine:

1) Sä nu faci presupuneri.
FALS. Asa cum am spus, certitudinile ne sunt inaccesibile, deci nu putem gândi decât la nivel de presupuneri. "Sä nu faci presupuneri" = "sä nu gândesti", "sä fii legumä".
Dar, desigur, presupunerile implicä un coeficient de risc (pe care se bazeazä cele câteva povete imediat urmätoare). Deci, punctul 1) trebuie sä fie formulat astfel:
1) Sä nu cazi în capcana falselor certitudini!
(sau: "Sä nu iei presupunerile drept certitudini!")
Sä faci numai presupuneri, si sä fii constient de relativitatea lor.

2) Sä-ti tii întotdeauna cuvântul.
DA, 100% DA!
Cälcarea oricärei promisiuni e unul dintre genurile de trädare pe care le dispretuiesc la maximum. Când factori externi mä împiedicä PRACTIC sä mä tin de cuvânt, întotdeauna fac urmätoarele:
- informez
- îmi cer iertare;
- propun o solutie alternativä fezabilä, sau mä lupt s-o aplic totusi pe cea initialä, de îndatä ce va fi posibil (pânä atunci, reducând la minimum pagubele cauzate de lipsa ei).

3. Fä întotdeauna totul cât se poate de bine.
De acord. Si eu cred în perfectionism.
(O singurä precizare am, minorä: mä sträduiesc sä apär perfectionismul de excesele maniacale, de factura "mai binelui care e dusmanul binelui"; adicä, sä respect justa mäsurä).

4. Nu lua NIMIC personal.
De acord, cu o remediere.
Formula corectä:
4. Nu lua NIMIC personal, dacä nu e menit astfel.

Fair enough?

Multumesc cä te-ai gândit la mine.
Dumnezeu sä te binecuvânteze si pe tine!

Last edited by Pitbull : 24 May 2009 at 13:33.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 13:55   #1008
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by Pitbull:
Aha, încep sä înteleg...
Se pare cä e vorba de juriul unei/unor organizatii ecumenice mondiale, care combat sectarismele si fundamentalismele religioase, sustinând în schimb unitatea spiritualä.
şi ce legătură are asta cu filmul?! de ce ar tb să ţin eu cont de părerea lor?!
mi se pare mie, sau chiar se dau şi nişte bani pentru filmele cu care juriul ecumenic este de-acord?
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 14:10   #1009
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu stim.
Avem nevoie de mai multe date.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 14:17   #1010
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Exclamation

io ştiu că filmul tb să fie moral pentru a avea valoare în ochii tuturor, dar dacă realitatea nu e deloc morală, de ce să-mi impui asta?!
nu mai înţeleg nimic!
---
să fie oare filmul mai mult despre ceea ce vor să vadă alţii, decât despre ceea ce văd cu adevărat cei care-l realizează, regizor, scenarist, actori etc?!

---
nu cred că vreau să văd filme morale. îmi ajung predicile tuturor, de la preoţi, la politicieni şi familie, vreau un film despre ceea ce se petrece cu adevărat aici şi acum. dacă prezentul e minciună, ce pretenţii mai pot avea de la viitor?!

Last edited by Dragomara : 24 May 2009 at 14:26.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2009, 14:31   #1011
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Post

io cred cä un film moral tb sa aiba valoare in ochii tuturor ca sa subsumeze o irealitate partial morala, dar in rest nu tot atat de morala, ceea ce nimeni nu ne-ar putea impune.
nici eu - da' nu disper!
;;;;
se prea poate ca mai mult filmul sä fie mai putin despre ceea ce cred c-au väzut ceilalti, decât despre ceea ce nu e adevärat cä au auzit cei ce-l realizeazä, producätor, operator, scenografi etc...
#######
si eu vreau sä väd filme imorale, mai ales de când am constatat cä predicile unora, de la ofiteri, la contabili si vecini, prezumä un film despre ceea ce nu se va petrece niciodatä färä sau poate cu adevärat acolo si atunci. Dacä viitorul e incert, ce revendicäri am mai putea lansa trecutului?
\\\\\\\\/////////
Si io opinez cä un film valoros tb sä aibä o moralä bine definitä, în ochii, urechile, närile, mugurii, papilele si otolitele unei majoritäti absolut-relative din imensa minoritate demograficä ultimatä. Dar ce ne facem cu Xona? Aici e-aicea! (This is the question!)

Last edited by Pitbull : 24 May 2009 at 15:50.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 19:38   #1012
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
de ce unii oameni, oricâte experienţe (uf... nu ştiu cum să le zic) experienţe dătătoare de înţelepciune (bine-ştiut fiind faptul că mai bine de 75% din viaţă e doar rutină) de ce unii oameni nu învaţă nimic din ceea ce trăiesc?! cui, şi mai ales de ce i se întâmplă maturitatea?! şi apoi ce e maturitatea?
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 19:48   #1013
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cred cä räspunsul e vorba aia dragä mie, pe care mai zilele trecute am postat-o pe-aici (nu mai stiu în ce context):

Omul inteligent învatä din propriile greseli.
Omul întelept învatä din greselile altora.
Iar prostul le stie deja pe toate.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 19:59   #1014
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
@Pitbull - scuze, dar nu am înţeles nimic.

şi să mor io dacă am să pricep vreodată de ce mama naibii mă obligi să te recitesc în 100 de reeeeeditări.

(tu chiar ai nevoie de lecţia aia despre forum. pe bune! )

şi acum, ca să nu mă fac total de râs, că poate neînţelegerea ţine numai de mine am să scriu ce am dedus din postarea ta:
- tu preferi un film imoral unuia moral pentru că el să opune unei realităţi morale a lui nenea X sau Y;
- irealitatea e morală. ăăă... poftim?!
- viitorul e incert, şi tu n-ai ce să-i reproşezi trecutului. scuze, da'aci chiar e de râs. io pot reproşa totul trecutului, din moment ce deja l-am cunoscut/ trăit! că nu mai pot remedia nimic e cu totul altă poveste.

PS: te rog nu mai edita, nu toţi avem timpul tău, faptul de a te reciti ar tb să fie NUMAI opţiunea mea. e ultima dată când îţi spun asta, de azi înainte nu voi mai citi nimic care poartă marca "edit". nimănui.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 20:06   #1015
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nici eu n-am înteles nimic, dar e okay - viata are farmecul ei.
De ce crezi cä-i ador pe Urmuz, Ionescu, Beckett, Kafka...?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 20:56   #1016
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
când se autodesfiinţează CineMagia?! (de tot)
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 20:58   #1017
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ieri dimineatä pe vremea asta.

Cum se motodesobiecteazä UndeVraja? (de partial)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 21:04   #1018
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
ieri dimineaţă a fost acum un an. nu crezi că a venit vremea să-i punem şi cruce?

PS: Felicitări! nicicând n-aş fi gândit că o să vă iasă!
ce urmează după?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 21:11   #1019
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
alaltäieri la prânz va fi peste sase luni, dar cred cä va pleca timpul sä-i aläturäm si semilunä.

PS. Uräri. Niciunde n-as fi simtit c-o sä le intre!
ce succede supä!?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2009, 21:34   #1020
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
ştii proverbul ăla?
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells