Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Jul 2011, 21:56   #861
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Originally Posted by Anna-Maria:
de John Fowles
Magicianul m-a facut sa incerc Mantisa, iar acum citesc Daniel Martin, o carte care-mi aminteste putin de stilul si personajele lui Augustin Buzura.
E scrisa ba la persoana I, ba la a III-a, autorul alterneaza prezentul cu trecutul, astfel incat personajul principal poate fi mai bine inteles. Si avem de-a face cu unul complex.
Recomand atat Mantisa cat si Daniel Martin.
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2011, 00:13   #862
shagrath
Junior
 
shagrath
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 74
Am terminat acum cateva zile "Sole Survivor" de Dean Koontz ( destul de buna,captivanta pe alocuri), iar acum as vrea sa incerc ceva de Vonnegut.
shagrath is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2011, 11:12   #863
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Un roman de Alex. Leo Şerban, în pregătire la Editura Polirom

http://filmreporter.ro/un-roman-de-a...ditura-polirom
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2011, 20:03   #864
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Am terminat de citit P.S. Te iubesc de Cecelia Ahern. Urmează ca zilele astea să văd şi filmul sunt foarte curioasă cum apare pe peliculă povestea. Deşi nu este deloc pe stilul meu, mi-a plăcut romanul dramatic, romantic ce are destule pasaje care m-au lovit în moalele capului, în timp ce altele m-au făcut să surâd datorită micilor nebunii prin care trec personajele. De asemenea mi-a plăcut sfârşitul... mă aşteptam la un sfârşit plin de clişee. Nu a fost cazul.

P.S. Mersi pentru carte!
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2011, 13:23   #865
bornfree
Senior
 
bornfree
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
Originally Posted by the_fairy:
Originally Posted by bornfree:
sunt la ultimul capitol din `Procesul` - F. Kafka

Did you finish it? Cum ti s-a parut? Chiar sunt curioasa sa mai aud si alte pareri, sa aud si alte variante... Eu am citit-o acum o luna aproximativ....


Am terminat-o, jumate din ea am citit o in vama . E o lume cam absurda pt gustul meu dar ce a creat omul ( nu e foarte sane la cap kafka ) e interesant asa ca semnal de alarma - si mie mi s-au parut cam multe similitudini intre justitia aia aberanta si aparatul birocratic de la noi.
bornfree is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2011, 16:09   #866
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
INAINTE DE FUNDATIE de Isaac Asimov

Cronologic e ultima dar din punct de vedere al evenimentelor narate este prima din ciclul "Fundatiei", cealalta capodopera a SF-ului mondial alaturi de "Dune". Daca in celelalte carti Hari Seldon a aparut mai mult in memoriile celorlalti,acum genialul matematician,parintele psihoistoriei, devine personaj principal si ne este prezentat in diverse momente de rascruce ale vietii si carierei sale la varstele de 40,50,60 si 70 de ani. Facem cunostiinta si cu persoanele cele mai importante din viata lui Seldon si ele sunt,pe rand, titluri de "parti" ale cartii: primul ministru Eto Demerzel,Imparatul Cleon,partenera de viata Dors Venabili si nepoata Wanda Seldon. In ciuda faptului ca stie care va fi finalul, Hari nu-l poate impiedica...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2011, 19:30   #867
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Originally Posted by bornfree:
Am terminat-o, jumate din ea am citit o in vama . E o lume cam absurda pt gustul meu dar ce a creat omul ( nu e foarte sane la cap kafka ) e interesant asa ca semnal de alarma - si mie mi s-au parut cam multe similitudini intre justitia aia aberanta si aparatul birocratic de la noi.
Lumea din carte nu e o lume absurda, iar justitia nu e tocmai aberanta. Asta, evident daca nu o citesti ad litteram. Procesul prezentat in roman este cel prin care trece fiecare om de pe pamant, datorita simplului fapt ca s-a nascut. Judecata la care e supus personajul principal este o metafora prin care Kafka arata cum fiecare om este judecat din momentul in care se naste si intra in societate. Daca recitesti cartea si privesti din acest punct de vedere, vei vedea ca totul are sens si nimic nu e suprarealist.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2011, 20:01   #868
bornfree
Senior
 
bornfree
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
Originally Posted by brax:
Originally Posted by bornfree:
Am terminat-o, jumate din ea am citit o in vama . E o lume cam absurda pt gustul meu dar ce a creat omul ( nu e foarte sane la cap kafka ) e interesant asa ca semnal de alarma - si mie mi s-au parut cam multe similitudini intre justitia aia aberanta si aparatul birocratic de la noi.
Lumea din carte nu e o lume absurda, iar justitia nu e tocmai aberanta. Asta, evident daca nu o citesti ad litteram. Procesul prezentat in roman este cel prin care trece fiecare om de pe pamant, datorita simplului fapt ca s-a nascut. Judecata la care e supus personajul principal este o metafora prin care Kafka arata cum fiecare om este judecat din momentul in care se naste si intra in societate. Daca recitesti cartea si privesti din acest punct de vedere, vei vedea ca totul are sens si nimic nu e suprarealist.

e un punct de vedere, el apare in societate se conformeaza sau nu regulilor ( absurde sau nu), societatea il judeca, e genul de carte careia ii poti gasi sensuri, mie imi place mai mult perspectiva cu societatea absurda- autodistructiva, orweliana gen aveti grija pe cine lasati sa va faca legile

Last edited by bornfree : 25 Jul 2011 at 20:39.
bornfree is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2011, 10:54   #869
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Penultima carte citită Ziua inocenţilor by Rosa Montero. Din păcate sau defapt din fericire, este a treia carte citită consecutiv, în care am avut parte de răpiri, urmăriri, reconstituiri, detectivi amatori etc. Per ansamblu este o carte captivantă, cu mici împotmoliri.

În schimb ultima citită, pe care am savurat-o de la primul până la ultimul cuvânt a fost Cu ochii larg închişi by Arthur Schnitzler. Doar cuvinte de laudă, de la atmosferă până la personaje, acţiune şamd, totul este ca la carte. Un singur mare minus are cartea, şi anume - este mult prea scurtă ~ 100 pag.(specific autorului).
Atât cartea cât şi filmul se află în topul meu personal.
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2011, 15:10   #870
Anna-Maria
Veteran
 
Anna-Maria
 
Join Date: Feb 2010
Location: Targu Jiu
Posts: 298
Send a message via Yahoo to Anna-Maria
Maestrul si Margareta de Mihail Bugakov

O carte foarte interesanta, plina de simboluri, care te invita sa privesti dintr-o alta perspectiva viata si realizarii ei. Din punctul meu de vedere, cartea aceasta inseamna ceva in literatura nu numai prin poveste, ci si prin modul in care este spusa povestea. Te indeamna sa ii descoperi intelesurile din primele pagini, nu trebuie sa te limitezi la povestea putin fantastica pe care ti-o prezinta.
__________________
Loverless nights they seem so long
I know that I'll hold you someday
But till you come back where you belong
It's just another lonely Sunday.
Anna-Maria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2011, 11:39   #871
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Geniul si zeita ''-Aldous Huxley -Polirom . 200 de pagini cu fontul foarte mare - carte cititat duminica trecuta in citeva ore. Un mosulica rememoreaza tineretea lui alaturi de familia ciudata a unui savant genial.Primise sa-i fie asistent genialului fizician si este bine primit de catre cei doi copii dar mai ales de frumoasa nevasta ( ) a acestuia.Amor ,sex ,filozofeala.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2011, 12:05   #872
NightChild
Veteran
 
NightChild
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 219
Papillon - Henri Charriere
NightChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2011, 12:09   #873
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 358
Sven Hassel - Camarazi de front Este o carte minunata care am citit-o foarte interesat, o carte care arata toate evenimentele petrecute in razboi. Aceasta serie de carti ale lui Sven Hassel sint extraordinare si merita citite neaparat si de care nu ma pot dezlipi. Am ajuns la a 7-a carte si urmeaza a 8-a pe care abia astept sa o incep.
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2011, 17:29   #874
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Si la mine tot astea au fost ultimele carti citite . Cred ca tu ai scris pe-aici de ele si mi s-a facut pofta sa imi reamintesc de aventurile lui Porta, ale Micutului, Legionarului si ale celorlalti. Am citit: Lichidati Parisul (preferata mea pana acum), Camarazi de front, Gestapo, Batalion de mars, Comisarul, Drum insangerat catre moarte si mai una... nu mai stiu care. Le-am citit pe toate 14 acum vreo 15 ani, iar acum le-am recitit cu aceasi placere. Niste carti pe cat de pline de orori, pe atat de anti-razboi. Lectura obligatorie, dupa parerea mea.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2011, 12:37   #875
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Vrajitorul'' de Nabokov -ed .Humanitas. Aduce mult cu ''Lolita '' dar e alta mincare de peste . Si aici un nene pe la patruzeci de ani pune ochii pe o pustoaica ''inocenta''
Mare stilist nea Nabokov asta :''indiferent cit avea sa tirasca acest hipopotam greoi prin mlastinile casatoriei .....''
La nici o suta de pagini se citeste pe nerasuflate .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2011, 13:33   #876
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Mironosiţele lui Andahazi - o carte interesantă şi extrem de bizară.
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2011, 14:37   #877
NightChild
Veteran
 
NightChild
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 219
Nasul - Mario Puzo
NightChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 12:00   #878
WildR0se
Senior
 
WildR0se
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 75
"Graalul Masluit" - D.L. Wilson (tema este asemanatoare celei din "Codul lui DaVinci" a lui Dan Brown)
WildR0se is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 12:25   #879
mapmatolmzyk
Novice
 
mapmatolmzyk
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 14
Procesul de Franz Kafka.
mapmatolmzyk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 13:33   #880
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Henry Miller-Zile linistite la Clichy

As fi numit-o mai degraba Nopti...
O relatare dezinvolta a catorva momente din viata a doi tipi. Se termina destul de brusc.

Thank You.
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells