Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Jun 2006, 22:12   #1
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Mari Romani

www.mariromani.ro

Probabil stiti campania...
bagati aici ce aveti chef sa ziceti despre ea (pareri, propuneri, bla...) !

as critica formatul (care face domeniile terci), dar topurile alea (de acu 2 ani sau cand au fost) din n-spe domenii au iesit groaznic... so i guess we're stuck with this!

Desi nu m-am gandit destul de serios la asta, cred ca l-as vota pe Bula... pentru ca e trade-mark romanesc... (a propos, ar trebui sa exportam bancuri cu bula!! serios!! think about it!)... si pentru ca poate fi invocat in toate domeniile (partea asta fiind un mic repros personal adus campaniei)

PS. si votati (pe bune) si pe site-ul ala pentru ca n-as vrea sa vad prin topuri pe becali sau ceausescu sau mai stiu eu pe cine vor vota tampitii la gramada....
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2006, 22:26   #2
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
oof, a ajuns prostia asta si pe Cinemagia :sick:
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2006, 00:43   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
A ajuns...??? :shock: Unde. când, cum? :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2006, 02:34   #4
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
wow
din cate imi aduc aminte, au avut si nemtii o campanie asemanatoare mai demult...
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2006, 03:45   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, e un proiect international.
Intâmplätor, sâmbätä dimineata pe la 5, stäteam la o ciorbä de burtä cu redactora din TVR a proiectului si cu Tudor Chirilä, si era sä ne luäm la bätaie (cä era burtä-post-chef). Eu votam cu Mircea Eliade, Brâncusi si Henri Coandä, iar ei nu voiau. Pe urmä, Tudor si cu mine ne-am certat apropo de Vuia si fratii Wright, iar când am ajuns la Cehov (eu) si Gogol (el), eram deja off-topic räu de tot, asa c-au venit unii si ne-au despärtit.
S-au mai mentionat Paulescu, Carol I, Cuza, Enescu, mult Eminescu, evident, Ciprian Porumbescu...
Si, normal, din public (zicea redactora): Becali, Ceausescu, tata, mama, bunicu', bebelusu', mâtza...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2006, 05:59   #6
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pe mine m-au intrebat kiar 'la scara avionului', k sa zic asa (adica bucurenci, venit sa ma ia de la aeroport, m-a pus in fata faptului implinit, anume sa zic 2 vorbe dsp cine vreau eu unei redactoritze - k altfel nu pot sa-i spun - care venea la mine-acasa minte-nash... am crezut k turbez, u imagine! nici timp de un dush n-am avut k ipokimena era deja chez moa!) in fine, to cut a long story short, filmarea a fost ruined deoarece caseta avea probl., si asta m-a salvat :happy: a insistat tipa sa refacem a 2-a zi, da m-am tinut tare pe pozitii - si astfel, la emisiunea lui bucu cu nentu iliescu, nentu theodorescu & amicu augustin ioan, cel care a facut propunerea a fost... colegu cioroianu. much better than me
care erau propunerile mele (k facusem 3): brancusi (pt k aduce turisti sa vada complexu de la tg. jiu), dracula (pai nu?, somewhat for similar reasons) si... (aici vroiam de fapt s-ajung!) imparatu traian!!! pai, daca nu era el, mai ne numeam noi 'romani' (cu caciula)?!?
ia sa vedem - cine mai voteaza cu baditza traian?...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 08:48   #7
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
eu sunt un MARE roman! literally...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 13:43   #8
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
proiectul ãsta suge. am propus pe sait un nume (Aurel Stroe) care nu era în listã ºi nu l-au bãgat nici dupã 2 zile, deºi ziceau cã în 24 de ore va apãrea.
oricum, e o idioþenie. "cel mai mare român" cu siguranþã nu este totuna cu cel mai votat român sau cel de care au auzit cît mai mulþi. s-a mai fãcut un sondaj asemãnãtor anul trecut ºi a ieºit Ceauºescu, parcã, pe primul loc, apoi Eminescu, Dinescu sau aºa ceva.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 14:01   #9
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Supastar, herbert, als, pitbull ( i supose), bulumulu (the same),Nightwane (implicit), leonard (explicit)- admit ca proiectul asta e tembel.
Me too, also.
M-ar interesa sa stiu, totusi, de ce anume e asa si nu altminteri ?
Adica cu argumente....
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 17:11   #10
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by silver_boy:
M-ar interesa sa stiu, totusi, de ce anume e asa si nu altminteri ?
Adica cu argumente....
Eu am mentionat in treacat (deoarece am deschis subiectul si nu am vrut sa-l ghidez spre argumentele mele) vreo 2:
- se fac domeniile terci. in sensul ca oamenii au criterii diferite de alegere a celui mai mare si de cele mai multe se face (vrei nu vrei) pe domenii de activitate.(astea le stiti, intra cultura, politica, etc.)
- Voteaza mai mult tampitii. alaltaieri citeam printr-un ziar (material de hartie igienica de altfel, 7plus) ca se face in paralel un fel de top (mai mic) a celor mai rai/daunatori romani si pe aici pare-se ca (n-am verificat, asa ziceau aia) figurau eminescu si nu mai stiu cati...

Prima problema nu stiu cum as puteau rezolva... trebuie mizat pe constiinta unora si a altora...
Dar a doua problema se poate rezolva relativ usor... Pe langa toata mega investitia "care este" campania asta puteau dezvolta si o baza de date care sa contina un criteriu unic de identificare (la indemana si logic mi s-ar parea CNP-ul), astfel incat fiecare roman sa nu poate vota decat odata! nu vi se pare o metoda de bun simt?
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 17:36   #11
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
eu mi-am bagat numele acolo. sa vedem daca apar
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 17:48   #12
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
aaa... tocmai ceva de genul asta vroiam sa-i spun si lui Leonard...
nu sunt sigur ca un vot e destul pentru a aparea pe lista aia, plus ca mentioneaza ei o clauza cum ca fac ceva verificari inainte de a adauga numele...
Tot respectul pentru aurel stroe (recunosc n-am prea auzit de el, dar parca e compozitor, nu? iarta-ma daca gresesc), dar chiar crezi k e cel mai mare roman?
mi se pare extrem de tampitica lista aia a lor, adica bun-bun avem libertate de propunere, dar parca e logic ca discutia sa se invarta din start in jurul a vreo 50 (un numar oarecum la intamplare) de nume...
Nightwane-ul, daca apari spune-ne si noua numele tau sa te votam!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2006, 18:21   #13
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ideea in sine nu e rea, ea a dat rezultate ok in alte parti (recunosc, eu le am cu topurile, so...), DAR la noi este & va fi o mare varza din cauza de poporu ala care e - tembelizat, manelizat, becalizat :hmm:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 11:37   #14
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Apai nu cred ca Stefan cel Mare si scund...
Nici Mihai Viteazul si tradat;
Cit despre Traian, nu sint prea sigur ca am mostenit ceva de la el...
Mai degraba de la alde fanarioti sa fi mostenit unele si altele.

Daca ar fi sa votez unul singur, as spune neamtul Carol I - un rege adevarat, cu un proiect pentru tara asta amarita, nu ca politicienii de ieri si de azi...
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2006, 19:53   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Slavä Domnului, sunt FOARTE MULTE optiuni pentru Carol I !
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2006, 10:55   #16
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Dar ce parere aveti de spoturile ... la campanie... ala cu Nastase si ala cu Patzaichin???
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2006, 11:10   #17
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Nu mi-au placut. Umorul asta romanesc, clonat dupa cea mai apreciata de catre public desfasurare de forte de amuzament - Unirea - nu ma atinge sub nici o forma, asa cum nu m-au atins nici oboselile cu Dorel & co.

Si exagerarile astea mi se par rudimentare: o simpla campanie tv face, chipurile, ordine in axiologie. Plus ala care cinta din nai, parca face dedicatie la nunta si bietul Eliade in spatele lui. Si glumita cu 'sa nu-ti sara la git, ca te lasa fara hemoglobina'. Hai, frate. Mai mult am ris la trailerul asta

http://movies.yahoo.com/feature/borat.html

Dar, ca tot vorbim de Gavrila & Asociatii, cea mai exagerat de ultra-crunta reclama penala, desi cu mari sanse de a devni cult, e aia cu puiul care zboara (eu am vazut un scurt metraj facut acum citiva ani de un tip, cu un pusti care merge in supermarket si ia de pe raft o cutie de conserve si da cu ele in mare strigind 'free Willy!').

Poate au fost pe brief executiile, nu stiu. Nu sint nici mai bune, nici mai proaste decit ce se face in publicitatea romaneasca. Aceleasi retete, aceleasi dume. Ma rog, asta a fost parerea unui outsider total.

Later edit: totusi, teaserul este mai bun, iar confuzia Nastase-Tiriac e destul de draguta
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2006, 12:04   #18
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
oh shit.

aia cu puiu' :sick:
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2006, 12:26   #19
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
puiul! lolololol am ris pe cinste
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2006, 09:58   #20
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.mie sincer imi placea puiu ala....conceptul, evident... dar daca au plagiat-o-in bunul spirit romanesc de : "las' ca-i bine si-asa"...atunci pe pustii cu ei...
.imi mai aduc aminte de o schema din asta draguta a publictaristilor romani-vezi rachiul aprig de cilnau...reclama aia cu malacu' care'si tatueaza o sirena pe umar cu fieru' incins(nu a fost cumva si premiata pe la noi?)...ei bine drajii mei-la fix vreo trei luni de la difuzare rasfoiam o revista "graphis" si surpriza-surpriza-pe ce imi cad och'sorii: o scena(poza) 70% idem cu cea din reclama, doar ca in loc de malac era un marinar si in loc de vizichi muntenesc era rom jamaican(sau poate ceva mai tare la grade)...
.unde voiam sa ajung cu asta...ei bine, eu i-as propune la mari romani pe toti fututii astia nenorociti a caror indeletnicre zilnica e "plagiul"...asa, ca imi sunt ei mie dragi si ii pup pe ambii obraji cu carimbul de la ciszma.


.odata in viata(virtuala) ajung si eu la parere comuna cu hervert. ce prostie cacampania asta...lasa-ne domnu' giurgiu, cu cestiile astea...mai bine pune mina de la mina si ban de la ban si mai da niste desene animate bune din cind in cind(family guy se numesc, e din america ).
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells