Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Mar 2010, 21:00   #41
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Si regizorul, tinand cont de faptul ca protagonsita e un copil, a creat un univers dupa imaginatia tipica unui copil: peisaje deochiate, culori, etc.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2010, 21:13   #42
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Tocmai ASTA e! Un copil e inocent, e curat, e sincer (mai ales copilul din acest film!) - deci, imaginile din fantezia sa, oricât de deochiate si colorate ar fi, TREBUIE sä se armonizeze, sä fie placute, oneste, nu de prost-gust. Altfel spus: sä fie multicolore ca un pom de Cräciun, ca un magazin de jucärii, ca o cofetärie - nu ca Räpirea din serai si atâtea alte kitsch-uri.
Uite un exemplu clar: desi foarte slab ca film, "Mr. Magorium's Wonder Emporium" avea TOCMAI acea cromaticä pe cât de bogatä, pe atât de plinä de bun-gust, la care mä refer; am si spus asta, în cronicä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2010, 21:29   #43
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Ca tot ne legam de culori, nuante, palete cromatice, peisaje, tablouri si alte cele, imi aduc aminte si de "Charlie And Chocolate Factory" unde culorile nu tipau, ci urlau ca urmare a unui haos organizat, haos relevat de o replica a protagonistului care spunea ceva de genul:
" Ciocolata nu are sens. Daca ar avea sens nu ar mai exista." Si cam asa era tot complexul lui Willy Wonka.

Ce vreau eu sa spun e ca raiul din filmul cu pricina este creat de imaginea unui copil care nu a atins o maturitate din punct de vedere al gusturilor. Insa nici de kitch nu poate fi vorba.
Universul unui copil incocent este haotic, dezorganizat, jucaus si nu am inteles ce era asa kitchos la corabiile alea care se loveau de stanci sau la jocurile copiilor de acolo.
E culoare, e copilarie, e poveste. Jackson nu a creat arta, ci a incercat sa imagineze un mic univers inocent.
Vorbim ( de fapt, vorbesc aia) de kitch in adevaratul sens al cuvantului in arta snobista unde o pictura in care apar 3 linii si un cerc e mare opera de arta, iar unul care imagineaza un peisaj cu pomi e vulgar si fara gust.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2010, 22:02   #44
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Si nu in ultimul rand in imaginatia fetei transpusa, existau momente de contrast in care peisajele mistice si curate, pline de culori deschise si calde, pe parcurs se transformau in locuri intunecate, inundate de culori reci si palide. Sunt locuri pe care le-a confruntat in viata pe care a trait-o. Acest detaliu defineste diferenta dintre ce si-ar dori un copil atata timp cat a trait si ce a primit in schimb.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2010, 01:06   #45
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Roger Ebert a zis foarte bine in cronica lui ca raiul lui Jackson pare scos dintr-o reclama la absorbante. Chiar e kitchos. Pe langa asta ritmul e complet anapoda in film. Mi s-a parut ca Jackson il construieste in asa fel incat sa faca spectatorul sa se astepte la un mega climax. Avand in vedere cartea pe care e bazat filmul, e cam cea mai proasta abordare pe care poti sa o ai.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2010, 16:39   #46
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Scena cea mai tragica pe care si-o aminteste fata (accidentul fratelui mai mic) ia o turnura atat de hilara incat, impreuna cu montajul alert pe muzica agresiva in care e implicata la un moment dat Surandon si care face o nota de o discordanta cu tonul filmului ce depaseste limitele imaginatiei, mi-au dat impresia ca au fost create de un retardat mintal.
Ultimele secvente sunt absolut mortale si oricat am incecat sa ma opun tot mi-au smuls un hohot de ras... in conditiile in care venisem singur la cinema (deci lipsit de influentele - de obicei - decisive ale anturajului) ceea ce creste considerabil "meritul" filmului.
Un film atat de prost incat devine un must-see.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2010, 22:45   #47
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by Federico:
Un film atat de prost incat devine un must-see.

Eh, macar aici suntem de acord... mai putin la faza de "must-see".
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2010, 23:42   #48
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Mie nu mi s-a parut chiar so bad it's good, ci mai degraba boring bad, nu chiar dezastruos.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2010, 19:27   #49
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Raportandu-ne la filme a caror imagine o asociem cu Oscarul... este.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2010, 21:13   #50
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Pai nu e de Oscar, nu a fost nominalizat decat pentru actor in rol secundar, daca tin bine minte.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2010, 22:17   #51
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Da, doar actorul dar nu asta-i important.
Eu ma gandeam la pretentii. Cand ai actori si regizor de cel mai inalt nivel (de Oscar, mai exact) esti judecat in contextul cel mai pretentios. Acuma, poate n-a vrut Jackson sa fie luat in seama - desi ma indoiesc- nu stiu, dar unii ( Disciple, StefanDo) ne obliga sa-l luam tare.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2010, 23:12   #52
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Realizarile anterioare ne obliga sa-l luam tare pe Jackson pentru acest "parfum ieftin". Si prin faptul ca a incercat sa pacaleasca privitorul jongland cu o imaginatie deochiata a unui copil pentru a ascunde fragmentarea filmului.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:48   #53
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by Disciple:
Emi: Baga si tu o recenzie

Maine. La 23:00 e on pe site.
Pitbull a fost bland cu filmul.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 17:07   #54
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Sunt curios daca o sa mai copiezi bucati din cronicile Stii Tu Cui.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 17:11   #55
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Sa inteleg ca nici acum nu ai fost rautacios.

Bine, atunci raspund si eu la fel, fara rautate: decat sa scriu ca "Oscioarele dragalase" are bun simt cinematografic, mai bine ori ma impusc, ori copiez.

P.S. La "Imaginarium" nu te bagi, ca e peste tine, am inteles.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 17:16   #56
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu aici, va rog, in parcare
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 17:23   #57
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Originally Posted by E.Floares:
Sa inteleg ca nici acum nu ai fost rautacios.

Bine, atunci raspund si eu la fel, fara rautate: decat sa scriu ca "Oscioarele dragalase" are bun simt cinematografic, mai bine ori ma impusc, ori copiez.

P.S. La "Imaginarium" nu te bagi, ca e peste tine, am inteles.

1. Nu am fost rautacios si stii destul de bine unde bat.
2. Tu ai prefera sa copiezi. Asa din bun-simt. Non-cinematografic.
3. M-as baga la "Dr. Parnassus" cu toata placerea, dar BluRayRippul de pe net are un sunet care ma exaspereaza. Ai inteles ce ai vrut. Adica prost.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 20:13   #58
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Daca StefanDo si cu mine am observat rautatea, de ce continui sa minti cu nerusinare?
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 20:25   #59
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Inseamna ca nu stii sa faci anumite diferente.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 22:10   #60
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Vä ia mama dracu'!

EMI! Ce ti-am zis eu asearä la Lujerului?
DISCI! Da' unde ne trezim acilea!?

Vedeti sä nu vä treziti în Raiu' Personal!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells