Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Apr 2005, 12:14   #1821
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.elektra-foarte de-a'pula
.garden state-pizdos, merita.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2005, 12:26   #1822
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
am vazut multe filme proaste...

tais-toi - 4/10... pentru ca-mi place Jean Reno

laws of attraction - 6/10

after sunset - 7/10

poate ca-mi revin, si incep sa ma uit si eu la filme mai bune
Nae is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2005, 12:37   #1823
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by Nae:
tais-toi - 4/10... pentru ca-mi place Jean Reno


jesus h christ in a chicken basket!

veber, depardieu, nimic ?

io cred c-ai vazut altceva. tais-toi e scoala de scenariu, de actorie, de regie eficienta. De film.
__________________
indy.to
Airlight is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2005, 16:54   #1824
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
raising arizona - singura problema a acestui coen timpuriu (daca nu ma insel, prima lor comedie, din pacate, sub genialul noir 'blood simple' :hmm este umorul mai caznit. desi scena evadarii este rupta (seamana al naibii de mult cu o nastere), personajul lui leonard smalls genial si perfect pt economia filmului (este un precursor, zic eu, pt ingrijitorul orologiului din turn, din 'the hudsucker proxy'), scena jafului si fuga de politie/caini s.a. fascinante prin absurditate. si, desigur, imaginea lui sonnenfeld ! :love:

8.5/10

scarface - aiureala asta initial m-a plictisit, apoi m-a facut sa borasc. trecand cu vederea povestea, cusuta cu doua randuri de atat alba (povestea n-a fost niciodata una din armele lui de palma), avem o reteta socanta de vulgaritate, de gratuitate (va rog frumos, nu ma puneti sa explic, ca deja ma doare capul cand imi amintesc), kitsch (ma refer la interiorurile casei tony montana), stupiditate (pacino urla 'i'll swallow your bullets !' inainte sa-si dea obstescul sfarsit, ciuruit de banda de asasini a lui sossa), previzibila ca dialogul dintre doi copii. mai conteaza ca pacino are coaie, ca de obicei ??

4/10, cu scuzele de rigoare fata de nume.

the man who knew too much - desi pot sa spun mai putin comparativ cu 'foreign correspondent', trebuie sa remarci personajele dezvoltate cu rabdare, construcita solida, scena finala de suspans de la opera. ceea ce nu functioneaza in acest rafinat thriller al lui hitchcock este tonul prea serios.

8/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2005, 17:19   #1825
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
rain man (la tv) - 8/10 mi-a placut.dustin super.
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 04 Apr 2005, 17:25   #1826
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Airlight:
Originally Posted by Nae:
tais-toi - 4/10... pentru ca-mi place Jean Reno


jesus h christ in a chicken basket!

veber, depardieu, nimic ?

io cred c-ai vazut altceva. tais-toi e scoala de scenariu, de actorie, de regie eficienta. De film.

damn man, you live on a different planet... serios acum.
asta a fost un jeg de film, pentru care eu mi-am pierdut 2 ore din viata. nu am invatat nimic, scenariu a fost slab, cu niste gag-uri placute, dar in rest chicioase rau, si cu o constructie narrativa de 2 bani.
depardieu... ma rog. ok, agreed. nice playing, dar sub ceea ce poate cu adevarat... daca l-ai vazut in 'of mice and man', o sa intelegi dece scriu asta... acolo a jucat un rol similar, numai ca mult mult mult mai bine.
regie... unde?
Nae is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 00:45   #1827
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
avem o reteta socanta de vulgaritate, de gratuitate (va rog frumos, nu ma puneti sa explic, ca deja ma doare capul cand imi amintesc), kitsch (ma refer la interiorurile casei tony montana), stupiditate (pacino urla 'i'll swallow your bullets !' inainte sa-si dea obstescul sfarsit, ciuruit de banda de asasini a lui sossa), previzibila ca dialogul dintre doi copii. mai conteaza ca pacino are c****, ca de obicei ??
Tocmai asta e frumusetea.

@AirLight
Originally Posted by AirLight:
Tais-toi
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 06:30   #1828
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Rain man - 9/10 melodia aia specifica filmului nu stiu cum se numeste dar e lux. Filmul e superb la fel si "jocul" lui Dustin Hoffman.

Amores Possiveis - 7/10 - ok... chiar interesant uneori un pic telenovela dar isi depaseste conditia.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 09:36   #1829
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
iko iko, cum se cheama melodia aia, e doar o parte din bucuriile sonore pe care le are rainman.
Hans Zimmer, aflat atunci la primul lui film mare in state, zice ca a facut zeci de variante diferite pe care le-a propus lui Levinson ca teme posibile pentru un film despre autism.

S-au oprit impreuna asupra unui cantec necompus de el, dar proaspat si viguros, ca sa contrabalanseze eventualul balast de melodrama al povestii si ca sa creeze un spatiu sonor care individualizeaza lumea lui Raymond.


Pentru Nae, re: tais-toi (si-s convins ca mai sunt..)
http://www.postnewspapers.com.au/200...s/cinema.shtml
http://www.adelaidereview.com.au/arc...s_story2.shtml
http://www.urbancinefile.com.au/home...p?a=9897&s=DVD
http://www.panorama-cinema.com/critiques/taistoi.htm
http://www.dvd.net.au/review.cgi?review_id=4924
http://www.hollywoodbitchslap.com/review.php?movie=8896
__________________
indy.to
Airlight is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 10:46   #1830
kasper hauser
Senior
 
kasper hauser
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bacau/Iasi
Posts: 106
Send a message via Yahoo to kasper hauser
David Cronenberg - Videodrome(1986)

Primul Cronenberg care chiar pot spune ca m-a prins.

8.5/10

David Croneneberg - Naked Lunch(1991???, parca...)

Deshi dupa primele 35 de minute imi venea sa imi iau campii, incetul cu incetul, lucrurile au inceput sa se contureze.

8/10

Ken Russell - Women in Love(1969)

Indraznet pe alocuri, dar de multe ori retinut shi formal, liniar, mereu mi-a dat impresia de film ce ar fi putut ieshi mai bine. Per total insa nu a fost, rau, doar insuficient

7.5/10

Ken Russell - Gothic(1986)

Dupa multa vreme am reushit sa revad acest film. Shi pot spune ca inca imi place. Eficient, cu idei indraznete, cu un inceput nu foarte reushit, per total mi s-a parut un film care a meritat cele doua saptamani in care m-am chinuit sa il scot de pe eMule.

8.5/10
__________________
"Silencio"(Mulholland Drive)
kasper hauser is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 10:59   #1831
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae

wow, da stai mult pe net, nu gluma....
deh, eu ti-am scris impressia personala, si asta a fost. pe mine nu m-a atins in nici un fel filmul asta, si nici nu cr5ed ca vreo cronica imi va schimba impressia pe care o am acum.

oceans 12 - 4/10...... incredibiol de slab... buhuhu... some more wasted time.
Nae is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 16:14   #1832
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
ca sa raman pe acelasi fagas al pierderii de vreme (nu ca asa am vrut dar s-a nimerit) :
the order (cu van damme :sick-un meritat 2/10
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 16:25   #1833
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
The Assassination of Richard Nixon (2004), slab subiect, scremutã interpretare, prea multe interioare, final de-ampulea, nota 5 cu indulgentã;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 19:11   #1834
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Ultimul film vizionat de catre mine este Constantine.un film ce prezinta batalia dintre Rai si iad pe Pamant.Filmul asta le intrece pe toate si merita toate aplauzele.Ma lasat uimit la iesirea din cinematograf.
Sper sa apara o a doua parte a filmului.
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 22:44   #1835
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
constantine - a dracu' coincidenta ! :lol: cel mai prost film pe care l-am vazut anul asta la cinema. inutil orice comentariu. 3/10

mar adentro - un salut tuturor fanilor amenabar de pe cinemagia ! amenabar are (in afara de coaie, cum zicea ALS acum ceva timp) ceva ce eastwood doar simuleaza: suflet. decenta. calm. poezie. durere. vindecare. tristete. dar, mai presus de orice (chiar si de SUPERBA imagine a lui javier aguiressarobe), suflet, fara sa faca din el un subiect precum al unei pelicule de almodovar. desi nicaieri cred ca n-am mai vazut un plan secventa precum cel in care bardem zboara deasupra padurilor / muntilor / marii). javier bardem insa parca putin cam monoexpresiv... plus ca fanii unor amenabar-uri precum 'abre los ojos' sau 'the others' ar putea sa caste la melancolia ultimului sau film. putin cam lung.

8.5/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 06 Apr 2005, 12:53   #1836
raptoRu
Novice
 
raptoRu
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 8
un manga super-bengos...produs cred in 2004 pe nume APPLESEED. Impresionant dpdv grafic. Se vede ca domnii japonezi si-au dat oasteneala in ceea ce priveste CG-ul. Cui i-a placut Final Fantasy - The Spirit Within o sa-i placa si acest film. Muzica se imbina foarte bine cu filmul, exista scene gen matrix....de slow-motion. Bad Robots au asemanari cu robotii din Final Fantasy (ma refer aici la modul in care se misca). Doar personajele sunt desenate clasic si nu sunt generate pe calc. O simbioza foarte reusita.
Un alt film pe care l-am vazut de curand este ROBOTS produs de cei care au produs si ICE AGE, foarte reusit din pct de vedere grafic, nostim (fac glume pe seama cantaretei Britney Spears, parodiaza melodia "Singing in the rain", etc), muzica e antrenanta.....Citisem tot pe acest site un "post" din partea cuiva care spunea printre altele ca povestea sucks. Eu sunt de alta parere: Daca stai si te uiti atent la ceea ce ti se desfasoara in fata ochilor poti remarca faptul ca nu e o poveste de copii ci o tema de actualitate care priveste lumea de azi si felul in care actioneaza marile companii. But enough.....ambele sunt de vazut[/b]
__________________
life is a mortal disease
raptoRu is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2005, 01:18   #1837
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Star Wars Episode IV - A New Hope Special Edition -10/10 - foarte greu recunosti Star Wars. Totul e crystal clear... sunetul impecabil, imaginile sunt restaurate complet. Multe schimbari sunt binevenite dar parca nu mai e Star Wars ORIGINAL.

Who Am I ? - Jackie Chan... final de vreo 12 minute non-stop de coregrafie kung fu... si amuzant pe deasupra. Tot nu te saturi. E de apreciat ce cascadorii face in film. E nebun. poveste, actori si dublare PENIBIL dar ushor de digerat.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2005, 06:19   #1838
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Originally Posted by raptoRu:
un manga super-bengos...produs cred in 2004 pe nume APPLESEED. Impresionant dpdv grafic. Se vede ca domnii japonezi si-au dat oasteneala in ceea ce priveste CG-ul. Cui i-a placut Final Fantasy - The Spirit Within o sa-i placa si acest film. Muzica se imbina foarte bine cu filmul, exista scene gen matrix....de slow-motion. Bad Robots au asemanari cu robotii din Final Fantasy (ma refer aici la modul in care se misca). Doar personajele sunt desenate clasic si nu sunt generate pe calc. O simbioza foarte reusita.
[/b]

Nu inteleg ce era cu urechile lui Briareos. He looked like a huge evil bunny wabbit.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2005, 10:16   #1839
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
moarte la venetia - efectiv m-a dat pe spate ! filmul lui visconti debuteaza cu un cadru de o frumusete greu de descris in cuvinte - un vapor, fumegand, calatorind pe apele linistite ale venetiei, strabate indraznet ecranul timp de vreo doua minute... nu numai ca este impecabil filmat - visconti alterneaza prim-planurile cu cadrele largi (ex la serata de la hotel sau pe plaja, unde avem o imagine de ansamblu a multimii care, pe masura ce filmul se deruleaza si epidemia se extinde, devine din ce in ce mai restransa, culminand cu fascinantul cadru final in care singurii care mai raman pe plaja sunt dirk bogarde, silvana mangano si acel copil, tadziu, obiectul adoratiei compozitorului nostru) si cu planurile detaliu, de o sensibilitate exemplara, cercetand fiecare obiect ca privirea curioasa a unui estet intrebator. 'ce imi spun, oare, toate acestea' ? aratandu-ti, parca, frumusetea in cele mai neasteptate ascunzisuri.

ci mai ales pt meditatia orgolioasa asupra frumusetii, ce poate fi creata de artist prin truda (vezi 'pygmallion') si asupra subiectivismului cu care este aceasta perceputa. un film de autor in cea mai inalta forma, un fel de '8 1/2' la o scara ceva mai mica.

10/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2005, 11:35   #1840
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
moarte la venetia [...] un fel de '8 1/2' la o scara ceva mai mica.
Sunt de acord cu tot ce ai zis mai sus (nota este relativa), dar aici as avea o mica obiectie... Chiar daca mi-am exprimat obiectiile asupra lui "8 1/2", trebuie sa recunosc ca, in ceea ce priveste realizarea si abordarea temei, "Morte a Venetia" e cu cel putin o clasa in urma "capodoperei" lui Fellini. Ramane, oricum, un film grozav, desi nu este un landmark cum ar fi putut sa fie...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells