Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Mar 2014, 23:38   #1821
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MariaMona:
Am facut pentru prima data frosting/glazura de briose. Mie mi-au placut, toate fetele + una bucata sot au spus ca fara sunt mult mai bune (chiar daca nu la fel de aratoase).
daca nu le-a placut chestia asta roz, ai putea incerca sa faci checul glazurat pe care l-am facut eu, asa....intr-o doara. la mine a avut un succes extraordinar. glazura de ciocolata+nuca prajita de pe deasupra, au schimbat total banalul chec inecacios, pe care, toata lumea stie sa-l faca. micul secret consta in consistenta glazurii. daca o faci subtire, checul se imbiba cu ea si devine un dulce irezistibil.
copiii sunt atrasi de culori, de animalute si personaje de poveste. incearca, te rog si ceea ce iti sugerez eu si te asigur ca atat fetele cat si sotul, se vor linge pe degete:
IMG_0191.JPG
IMG_0201.JPG
astazi, am avut chef sa fac negresa. este o reteta simpla, dar care-ti lasa gura apa, mai ales acelora care sunt fanii ciocolatei. aromele sunt extraordinare. fara cuvinte. nici n-as avea cum sa descriu efectul asupra papilelor gustative. mie imi place foarte mult si sper sa-mi fac timp pentru a incerca diverse combinatii cu altceva.
IMG_0204.JPG
IMG_0206.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2014, 12:12   #1822
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
O sa incerc, rvn, dar da niste detalii, te rog - adica ai facut o glazura subtire (cacao sau cioco?) si ai prajit putin nuca taiata mare; le-ai amestecat sau ai pus nuca peste glazura? Si, fii buna si da-ne si reteta de negrese ca arata foarte apetisant!!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2014, 21:53   #1823
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MariaMona:
O sa incerc, rvn, dar da niste detalii, te rog - adica ai facut o glazura subtire (cacao sau cioco?) si ai prajit putin nuca taiata mare; le-ai amestecat sau ai pus nuca peste glazura?
inainte de toate, e bine sa te ocupi de nuca. se taie bucatele mici cu un cutit si apoi se coace in cuptor. ai grija, se arde destul de repede! chestia asta se poate face in timp ce se incalzeste cuptorul, inainte de coacerea checurilor. cand checurile sunt aproape coapte, cam cu 10 minute inainte de a opri cuptorul, te ocupi de glazura. fiecare alege cum are chef s-o faca. se gasesc o droaie de retete de net, dar eu, am ales sa topesc o ciocolata neagra, pe care am amestecat-o cu cu un pahar de apa, 2 linguri de cacao, 3-4 linguri de zahar si un cubulet de unt. poti folosi o crema de ciocolata gata preparata (gen Finetti), pe care s-o diluezi tot cu apa si s-o dai putin in clocot. indiferent ce metoda alegi, glazuta trebuie sa aiba consitenta unui sirop, in asa fel incat sa fie absorbita de chec. o torni peste ele, asa cum sunt, fierbinti, apoi aplici nuca prajita. nu te speria daca glazura "balteste". o sa constati ca pana dimineata, ea va disparea. daca preferi, totusi, s-o faci putin mai groasa, nu este rau, dar o sa constati ca se va forma doar o pojghita de ciocolata peste ceva uscat. acum depinde si de compozitia checului, dar, din cate stiu eu, cea clasica nu contine decat oua, zahar, faina si putin ulei. si asa le-am facut si eu.
daca tu le faci cu alte adaosuri (lapte sau smantana), cred ca glazura mai tare ar merge la fix, fiindca nu ar fi nevoie sa le insiropeze un pic.
deci, daca alegi varianta mea,spune-mi si o sa-ti scriu reteta cu cantitatile exacte.

iar reteta de negresa este asta:
5 oua
250 g. zahar
250 g faina
250 ml lapte.(dar eu am scapat mai mult, cred ca vreo 300)
100-150g nuca taiata si prajita
250g unt
2 pliculete de vanilie.
o lingurita esenta de rom.
100 g cacao. eu am pus patru linguri cu varf. iti recomand sa fie de calitate.
laptele cu cacao si untul se pun intr-o cratita la foc mic pana se topeste untul si da primul clocot. se lasa sa se raceasca complet, se adauga ouale, unul cate unul, amestecand dupa fiecare, apoi faina, procedand la fel si, la sfarsit, nuca prajita si aromele. va iesi un fel de aluat moale care se aseaza intr-o tava unsa cu putin unt si se coace pana apesi cu degetul pe el si constati ca nu intra. glazura o faci ulterior, folosindu-ti imaginatia sau internetul. eu nu am pus decat ciocolata topita si amestecata pe foc cu putina apa.

Last edited by rvn : 04 Mar 2014 at 21:59.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2014, 22:30   #1824
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Vai ce desfatare pe topicul asta. Sa incep si eu cu un desert facut de curind, altul nu am pozat, dar am facut si eu negresa saptamina trecuta, cred ca pe undeva pe-aici este reteta mea, este total fara faina si fara lapte, de obicei o faceam cu boabe mici de fasole rosie, dar cum n-am avut am folosit naut si a iesit la fel de buna - evident negresa mea nu arata asa apetisant ca ca lui rvn nici glazura nu i-am pus, pentru ca am zis ca oricum se maninca si cu si fara si n-am gresit.


crema e facuta de mine, din nuca de cocos si cam atit

Wrap-ul de flaxseed cu salmon si alte chestii - ma intreb daca asta e cuvintul nou de care zicea MariaMona




uras sa fac poze cu flash-ul dar cum nu apuc sa fac decit noaptea si lumina din bucataria mea e oribila nu prea am incotro

Niste salate


__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2014, 23:04   #1825
smartapp
Novice
 
smartapp
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 6
Puneti fratilor un pop-up inainte de accesarea acestui topic, care sa avertizeze persoanele care nu au mancat in ultimele ore. Acum lesin pe aici, si supermarketurile sunt inchise la ora asta, de unde mai cumpar somon & co.?
__________________
Ai nevoie de un SRL, PFA, ONG? Te ajut GRATUIT cu dosarul de acte. Informatii gasesti pe pagina web din profilul meu personal.
smartapp is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2014, 14:58   #1826
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pentru cei care n-au mancat nimic astazi:
IMG_0115.JPG
IMG_0121.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2014, 14:51   #1827
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by rvn:
pentru cei care n-au mancat nimic astazi:

rvn, corect era sa spui: pentru cei care au mincat astazi

Nu stiu daca dau idei cui trebuie sau poate deja se lucreaza la programul asta sa putem intercepta in creier prin intermediul unui program aceeasi senzatie de placere/satietate pe care ai avea-o mincind o mincare, numai cind te uiti la o poza. Cu alte cuvinte sa nu mai fie nevoie sa mincam ne luam pastilutele sa ne tina in viata si ne uitam la poze cind ni se face pofta de ceva bun. Nu prea imi dau seama de unde se vor lua ingredientele pentru mincarurile poftite, chiar si numai pentru poze, dar sper sa gaseasca o solutie sa se foloseasca de pozele vechi, de pe vremea cind inca se minca.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2014, 21:02   #1828
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
[quote=anaemona]
Originally Posted by rvn:
sa putem intercepta in creier prin intermediul unui program aceeasi senzatie de placere/satietate pe care ai avea-o mincind o mincare, numai cind te uiti la o poza. Cu alte cuvinte sa nu mai fie nevoie sa mincam
asta este doar o dorinta a lumii moderne, ceva care, chiar daca s-ar putea realiza vreodata, tot nu ar suplini cea mai vitala necesitate a unui organism viu: hrana. ceva trebuie sa mancam pentru a supravietui. indiferent ca este vorba de hrana procesata, de radacini, plante,seminte sau fructe,pastile sau alte suplimente create in laborator, organismul nostru este programat sa manance. singurul care ii poate controla aceasta nevoie, manifestata prin foame, este creierul. dar, ca s-o faca in sensul pe care ni-l dorim noi, este tocmai cea mai dificil de controlat,actiune.
eu nu cred in diete si nici in pastile de slabit. nici atat nu cred in schimbarea totala a tipului de hrana. eu cred doar in schimbarea stilului de viata. poti amagi foamea cu diverse surogate, dar singurul mod in care poti slabi depinde doar de computerul din cutia craniana.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2014, 10:00   #1829
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
La cat de mult imi place sa mananc - nici nu as vrea sa se inventeze asa ceva!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2014, 20:06   #1830
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
anaemona, sa stii ca am fost inspirata de green smoothie-ul tau si azi cand eram in magazin mi-am cumparat spanac si kale si ananas si flaxseeds (de la tine am pescuit-o si pe asta) si mi-am facut un smootie care a fost delicios. Nici nu ma asteptam. Is curioasa doar ce pui tu in el. Imparti si cu noi reteta?
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2014, 23:25   #1831
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
faraimaginatie, desigur ca o impart. Acum sint putin pe fuga, dar am facut mai devreme o poza la green smoothie-ul meu de azi jumate din ce am baut toata ziua si pot sa-ti spun exact ce am pus in el.

- 2 cani spanac
- 2 cani kale
- citeva fire de marar
- jumate de mango
- aprox 200 g ananas
- 2 banane
- 300 ml apa de cocos (total ne-necesara, dar mie imi place atit de mult ca mi-as injecta-o in permanenta )
- completat apa pina am ajuns la 2 litri (asta e cantitatea de smoothie pe care o fac eu zilnic)

Pun in mod curent chia seeds pe care le-am lasat la inmuiat in prealabil. Intr-un borcan de 1 litru pun cam jumate de cana de chia seeds si aprox pina sus apa. Amestecul asta il las in frigider si-l folosesc 3-4 zile.

Nu imi place sa pun flax seeds in smoothie, dar pot sa pun hemp seeds - cinepa.

Incerc sa variez verziturile atit cit se poate. Iarna e ceva mai greu, dar incepind din primavara pina la sfirzitul toamnei pun cit mai multe plante salbatice: urzici (miam), papadie (inclusiv florile si daca e cazul radacina), patlagina, burdock frunzele tinere - nu-mi amintesc daca asta e brusturele - e planta cu frunzele imense si tepi in al doilea an.

Eu mi-am ajustat gustul ca pot sa pun cele mai amare frunze si daca ii adaug o banana (pe care o pun ca sa iasa cit mai cremos) sau avocado sau piersici/pere/caise pot sa beau orice.

Nu imi place sa pun capsuni sau celelalte berries in afara de blueberries. Dar cind sint fructele astea in sezon ma rasfat si cu smoothies facute doar din fructe. In afara sezonului le cumpar rar congelate - in special blueberries.

Dupa cum vezi, pe fuga fiind nu pot scrie mai multe, dar daca am reusit sa trezesc in cel putin o persoana dorinta sa le incerce inseamna ca misiunea mea continua n-ati scapat de retetele mele
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2014, 10:05   #1832
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Nu e prima data cand ma inspir de la tine...ca am inceput de vreo luna o cura de detoxifiere. Mersi mult. E amuzant ca totusi am nimerit 3 ingrediente ca eram in magazin si n-aveam nicio reteta la indemana. Oricum banuiesc ca il faci dupa "ureche " oricum, in functie de ce-ti place. Eu mi-am luat si niste Pak Choi aseara si-o sa pun azi si din ala in el. De exemplu, mie bananele nu-mi plac deloc deci nu le-as folosi in el. O sa cumpar azi si niste mango ca ala suna bine si cred c-ar merge. Si acuma mi-am dat seama ca am coconut water. Poate o sa incerc sa pun si-un pic de de-aia. Desi e din doza ... Deja am inceput sa fiu sceptica la tot ce vine in doza/ conserva.

Anyway...o sa caut si chia seeds azi ca n-am incercat niciodata. Mi-am pus flax seeds azi dimineata pe muesli si i-au placut. In smoothie nu cred ca le-am simtit gustul. De ce zici ca nu-ti place sa le pui in smoothie?
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2014, 16:39   #1833
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
faraimaginatie, pentru detoxificare, daca suporti sa-ti faci in principal smoothies, adauga patrunjel mult (verdeata), cilantro (partea verde de la coriandru, nu semintele) daca suporti gustul, cite 1/4 lingurita chlorela (alga), lamiie, avocado, spanac, urzici - excelente daca le gasesti. In afara de asta maninca mere, cele mai putin dulci, verzi. Chia nu are nici un gust si mi se pare mai cremoasa decit flaxseed. Flaxseed-ul are un gust care-mi place chiar gol sau pe fructe, dar nu-mi plac smoothieurile prea ingrosate. Le prefer mai apoase. Daca nu-ti place banana pune foarte putin, vezi daca-i simti gustul, mie mi se pare ca nimic altceva nu face smoothie-ul asa cremos - nu-mi place nici sa se separe particulele de frunze prea tare Avocadul e probabil la fel de bun, dar ceva mai scump decit bananele. Daca suporti poti sa-ti pui si o lingura doua de praf de proteine - eu pun hemp seeds pentru asta - nu-mi place gustul proteinelor, nici macar ala care zic ei ca e natural, plain, fara nici o aroma, alea aromate nici nu mai vorbesc. Ti-am spus si de proteine pentru ca in felul asta poti spune ca smoothie-ul tau e un meal complet, adica are si grasime, in special daca-i pui avocado si proteine si carbohidratii din fructe si frunze. Daca bei 2 smoothieuri si maninci o masa solida - salata + proteine (pe care le poti lua din vegetale cit faci detoxificarea) e excelent. Bine ar fi daca ai avea timp sa-ti face si un suc proaspat - nu portocale mere+telina+castraveti+spanac+ginger+lamiie (un exemplu).

Si eu m-am apucat de un fel de detoxificare Nu maninc oua si brinza pentru 3 saptamini. Stiu ca multi oameni sint capabili sa tina posturi religioase, eu n-am facut-o niciodata. Am stat ani de zile fara carne si nu e ceva ce simt nevoia sa maninc, dar ouale imi plac foarte mult, sint si sanatoase, daca ai de unde sa le cumperi de la gaini adevarate. Dar e bine sa renunti din cind in cind chiar la lucrurile care-ti plac sa nu te atasezi prea tare de ele. Vorbind strict din punct de vedere nutritiv, poti sa-ti creezi dependenta la un aliment sanatos si asta nu e bine. In afara de oua mai am citeva dependente sanatoase, dar le voi elimina una cite una
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2014, 17:40   #1834
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
faraimaginatie, legat de can-uri, categoric trebuie sa te feresti de ele - sint din aluminiu, nu? Ocazional beau si eu bere din asa ceva, in fine, sa nu ajungem la ridicol cu feritul. Eu cumpar in tetrapak si ma uit sa nu contina zahar suplimentar sau alti agenti de conservare. Oricum, legislatia fiind bendable producatorii pot sa nu scrie agentii de conservare daca se incadreaza sub 0.5% dintr-o portie si-aici daca va uitati pe etichete o sa vedeti ca toata lumea pune ce portie vrea, numai sa iasa convenabil pentru ei, nicidecum pentru consumator.

Ideal e sa cumperi coconut fresh - cumpar de cite ori gasesc destul de proapete, doar ca e munca sa decupezi partea de deasupra sa scoti apa. Ca bonus ai coconut meat, si aia e excelenta si daca o am o pun in smoothies sau o maninc asa sau fac alte creme cu ea. Pun o poza cu o nuca din asta prima oara cind ma ocup de ea.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2014, 18:37   #1835
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Si eu am descoperit ca-mi place foarte tare flaxseed-ul. L-am mancat si eu cu iaurt si cu fructe azi. Nu am ajuns la magazinul ala cu produse naturiste deci nu mi-am luat chia seed. Am luat, in schimb, mango, kiwi si tulpini din alea de telina. Se numesc celeriac in engleza, nu stiu exact traducerea. Mi-am facut portia pe azi abia duoa ce am ajuns acasa. Cand veneam spre casa am vazut urzici pe marginea drumului si mai ca am vrut sa le culeg. Cred ca o sa devin un pic freak ca am tendinte obsesiv-compulsive. Adica daca ma apuc de ceva o duc la limita normalului. Sper sa reusesc sa fiu putin mai echilibrata de data asta, Cu varsta... Ma rog...ideea e ca voiam sa te intreb..tu de unde gasesti urzici? Umbli pe camp dupa ele? Ca banuiesc ca in magazin nu poti sa le cumperi. Eu aici n-am vazut, cel putin.

Avocadul imi place foarte tare dar prefer sa-l pun in salate. Mi se pare ca i se duce tot farmecul in smoothie Chiar azi mi-am facut o salada cu quinoa, broccoli, avocado si seminte de dovleac prajite cu un dressing facut din lamaie, coriandru si menta si-un pic de ulei de masline.

Eu incerc sa renunt de tot pentru vreo luna la branza, de care is obsedata, in orice forma. Si la vin Inca ma tin bine. Vin n-am mai baut de 2 saptamani jumate.

Ah, si cand zici cilantro te referi la coriandru? Ca ala imi place mult. Si banana nu pot manca nici macar un pic un pic. Mi se face rau numai de la miros. Nu stiu exact care-i problema mea acolo.

Last edited by faraimaginatie : 26 Mar 2014 at 20:01.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2014, 19:29   #1836
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
faraimaginatie, urzicile le culeg din parc. Nu as culege nimic de pe marginea drumului, pe unde circula masini. Sau poate as culege ceva extrem de rar ce stiu ca n-am gasit nicaieri in alta parte. Daca ai un parc putin mai salbatic, o padurice cu un piriu, pe-acolo poti gasi urzici. Apar de vinzare in piete, eu pot cumpara de aici, 5$ o punguta, nu-ti ajunge nici sa faci o portie de mincare bineinteles ca se vind persoanelor care habar nu au ce pot face cu urzicile.

Am renuntat fara probleme si la brinza si la vin. Evident ca daca vreau maninc sau beau fara probleme, nu-s ca la AA, unde daca reincepi sa bei nu te mai poti opri. Vad ca sint ok si fara oua, in curind renunt si la apa si va spun atunci unde am ajuns

Cilantro e planta verde care iese din saminta de coriandru. Seminte macinate pun in mincare si-mi plac. Planta verde, care seamana f. mult cu patrunjelul nu o suport, miros si gust. Italienii o folosesc, eu n-am mincat niciodata copil fiind, asa ca nu am fost obisnuita cu gustul. Oricum gusturile se schimba. Prima data cind am mincat avocado mi s-a parut oribil si aveam acces la cele mai bune fructe posibile. A doua oara cind l-am descoperit mincam avocado non-stop. De atunci sint inebunita, maninc aproape zilnic. Si eu zic ca e o pierdere sa-l pui in smoothie, dar citeodata am jumatati sau mai putin si nu vreau sa se oxideze.

Daca nu-ti place banana, nu-ti place, nu trebuie sa te fortezi sa maninci. Pentru mine banana e o solutie de fast-food, cind nu am nimic de mincare, imi da destula energie si nu ma apuc sa maninc alte prostii. Poate iti place papaia, ar putea avea o consistenta asemanatoare in smoothie, dar daca nu-ti place fructul, in sine, in mod deosebit nu incerca, gustul final e destul de puternic si dulce. Mie imi place destul de mult papaia, dar cind imi pun in smoothie trebuie sa-l dezdulcesc cu lamiie la sfirsit, altfel nu-mi place.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2014, 21:15   #1837
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Fetelor, va admir pentru exercitiul de sanatate si imaginatie! Dar nu inteleg neam de ce vreti sa renuntati la alimente care sunt sanatoase si va plac! Care-i faza? Vreti sa demonstrati ca puteti? Aveti o dorinta neinteleasa de a renunta la viata sau???! Glumesc (un pic), dar totusi???

L.E. Adica, nu mi-o luati in nume de rau, nu va judec, live and let live, nu am nici o treaba cu alegerile alimentare sau de alt fel ale oamenilor, dar spun, cum as spune cuiva drag, nu duceti lucrurile un pic prea la extrem?

Am doua nepoate foarte dragi, unicele mele nepoate, de 16 si 18 ani vegetariene de 1 an - 2. Cred ca sunt singura din familie care nu le-a pus la indoiala alegerea, ci doar am intrebat ce mananca si ce nu sa stiu ce sa le pregatesc; chiar si asa am dat-o in bara ca am uitat o data si le-am chemat la cina si m-am scos cu prajituri si le-am pregatit repede ceva fara carne (am imaginatie). Cu toate astea, am 3 copii, eu zic ca mancam sanatos ca familie si totusi ma intreb uneori daca ar trebui sa ii impun sau nu fiicei mele cele mari de 9 ani sa manance mai multa carne pentru propria-i sanatate si dezvoltare. Adica atata timp cat ea e bine, nu o oblig sa manance ceva ce ii face rau sau scarba; dar, pe de alta parte, atata timp cat eu gatesc, va manca de cateva ori pe saptamana legume, ciorba de legume sau chestii sanatoase pe care nu le agreeaza in mod deosebit. Delicata chestie nutritia... Tocmai azi am citit un articol pe gustul meu aici http://www.theguardian.com/lifeandst...foods-is-wrong

By the way, voi aveti copii? Ce ganditi in privinta alimentatiei lor? Sau cum ati face daca ati avea copii? Am vazut trailerul unui film cu Bette Midler parca in care mama nu le daduse voie copiilor niciodata sa manance tort si mi s-a parut destul de extrem. Voi ce ziceti?
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin

Last edited by MariaMona : 28 Mar 2014 at 21:52.
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2014, 23:47   #1838
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MariaMona:
By the way, voi aveti copii? Ce ganditi in privinta alimentatiei lor? Sau cum ati face daca ati avea copii? Am vazut trailerul unui film cu Bette Midler parca in care mama nu le daduse voie copiilor niciodata sa manance tort si mi s-a parut destul de extrem. Voi ce ziceti?
sunt total de acord cu ce-ai scris, fiindca si eu gandesc la fel. nici eu nu sunt de acord cu extremele,dintr-un motiv foarte simplu. organismul nostru s-a adaptat in zeci de mii de ani la modul asta de hrana, iar daca acum, il privam fortat de anumite alimente din care el isi ia ce are nevoie pentru a mentine pe termen lung, functionarea normala a organelor vitale, a metabolismului in general, nu facem decat sa-l imbolnavim mai tare.
convingerea mea (cum am mai spus-o) este moderatia si schimbarea modului de viata (daca cel pe care-l avem, ne afecteaza sanatatea, starea generala). nu slabim si nici nu intinerim, doar fiindca renuntam la carne, oua, lapte, zahar, ulei si alte alimente, mai mult sau mai putin prelucrate. nici n-am avea cum sa ne hranim 100% natural, fiindca asa ceva nu mai este de cateva zeci de ani, posibil.
am credinta ca tot din ceea ce gasim de vanzare, in magazine, in stare proaspata, este conservat sau tratat chimic,in diverse forme, pentru a-i mari valabilitatea si mai ales, pentru a nu se deprecia aspectul fizic. mi se cel putin naivitate, sa credem ca exista fructe exotice, aduse de peste mari si tari, care sa nu fie pline de astfel de substante, la fel cum sunt si legumele din extrasezon.
si eu gatesc mancaturile cu asemenea legume si sunt constienta ca odata cu vitaminele de care organismul are nevoie, inghit si pesticide. nu stiu cat de toxice sunt in realitate, dar, nu degeaba au existat destule avertizari din partea unor persoane (institutii) avizate, pe care, n-am cum sa le ignor.
am trait pana la 20 de ani fara sa mananc iarna rosii,vinete,dovlecei,ardei (ca sa le numesc doar pe-alea clasice) in stare proaspata si n-am murit ( de foame). ei bine, o sa mor de chimicalele din alimentele zilelor noastre, asta daca nu ma omoara inainte de asta, stresul si poluarea imensa in care traim.
Mona, desigur, copiii au nevoie cel mai mult de hrana diversificata si cat mai sanatoasa si cel mai sigur mod in care le-o putem oferi este sa le gatim in fiecare zi, feluri de mancare cat mai gustoase si delicioase si chiar sa-i motivam pe ei, sa ne ajute sa o facem. in felul acesta, copiii vor manca cu mai multa placere, stiind ca acolo se afla si aportul lor. am observat ca le gatesti fetelor tale tot felul de dulciuri, dar si supe sau alte minuni. bravo tie! ar fi si pacat sa n-o faci, fiindca am considerat ca, intotdeauna, o familie, se uneste cu adevarat, in intregime, numai in jurul mesei.

Last edited by rvn : 30 Mar 2014 at 00:07.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2014, 23:51   #1839
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Eu trebuie sa renunt la branza si vin pentru ca am ceva probleme de sanatate si trebuie sa evit unele alimente pentru un timp. In special alcoolul. Nu-s chiar masochista . (nici alcoolista nu-s, for the record )
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2014, 19:31   #1840
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by faraimaginatie:
Eu trebuie sa renunt la branza si vin pentru ca am ceva probleme de sanatate si trebuie sa evit unele alimente pentru un timp. In special alcoolul. Nu-s chiar masochista . (nici alcoolista nu-s, for the record )


Ok, asa inteleg, dar cum ai scris inainte suna ca si cum o faci de bunavoie si nesilita de nimeni! Multa sanatate! Sper ca dupa aia sa mai mananci macar lactate daca la alcool te hotaresti sa renunti!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells