Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Mar 2012, 15:35   #121
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Malombra:
omg!!!
mostră de analiză protocolară, care prezintă motivul comportamentului meu deviant

quote:
Mda, avem aici un film de ARTA in care o gramada de banalitati si aberatii sunt mascate de imagini reusite. Genul de film care apare cand n-ai de fapt nimic inteligent sau profund de spus, dar te chinuie talentul de Regizor. Uscat, incalcit si plin de urlete, o creatie tampa vag animata doar de propria bizarerie.

1 stea pentru poveste (slab), 3 stele pentru regie(bun) => o medie de 2 stele.

wtf?
Nu inteleg care e problema si de ce te asteptai la o "analiza protocolara". E opinia mea.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:42   #122
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Feddy, where are you?! See what i mean now with "can't we all just get along?"

Pe bune, e chiar asa greu sa respecti parerile celorlalti? E imposibil sa ajungem la un consens legat de calitatea unui film. Daca s-ar intampla ar fi doar de aparenta, o falsitate ca sa nu ne luam la bataie. Dar nu putem sa nu ne luam la tranta daca parerile sunt diferite? In fine, cred ca ar trebui sa se revina la discutia despre film.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:21   #123
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by Twinsen:
Nu inteleg care e problema si de ce te asteptai la o "analiza protocolara". E opinia mea.

analiza protocolară era ironic spus - e uimitor ce antene sensibile ai pentru jignire şi ce insensibile pentru ironie
o părere defavorabilă se exprimă şi altfel decît spunînd despre ceva că e tîmpenie. în celălalt meci se impune relevanţa mesajului pentru a fi luat în calcul votul. aici nici măcar decenţa nu e asigurată. probabil dacă eu aş fi spus despre că e tîmpenie, mi s-ar fi vărsat în cap de 10 ori mai multe acuze decît acum.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:34   #124
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Malombra:
omg!!!
mostră de analiză protocolară, care prezintă motivul comportamentului meu deviant

quote:
Mda, avem aici un film de ARTA in care o gramada de banalitati si aberatii sunt mascate de imagini reusite. Genul de film care apare cand n-ai de fapt nimic inteligent sau profund de spus, dar te chinuie talentul de Regizor. Uscat, incalcit si plin de urlete, o creatie tampa vag animata doar de propria bizarerie.

1 stea pentru poveste (slab), 3 stele pentru regie(bun) => o medie de 2 stele.

wtf?

tu esti mai noua pe aici. asa e felul lui de a critica un film, mai direct. daca te incalzeste cu ceva si eu m-am certat la un moment dat cu Twinsen .
dar aici nu mi se pare nimic in neregula: a argumentat si a notat filmul.
de ce vii cu wtf-uri in loc de argumente care sa demnostreze ca filmul nu e plin de banalitati, uscat, incalcit, etc.?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 16:43   #125
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
da, sunt nouă , de asta mi se pare anormală - exprimarea. trebuie să mă obişnuiesc cu anormalul, doar pentru că a devenit obişnuinţă, năravul locului? bine, o să încerc, dar nu promit tare mult.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 17:57   #126
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Am utilizat acel termen pentru ca asta e impresia creata mie de persoanele la care te referi. Or, acest cuvant s-a indepartat mult de sensul lui initial, care desemna la baza (Persoană) care admiră și adoptă fără discernământ și cu orice preț tot ce este la modă. – Din fr. snob. , fiind folosit azi si cu alte conotatii, una din ele fiind chiar cea data de tine. Nu incultura maselor din care , se banuieste,fac parte, e cea care m-a impins la folosirea lui, ci obstinenta unora de a folosi termeni extrem de pretiosi si alambicati atunci cand chiar nu e cazul, doar dintr-o dorinta ascunsa, involuntara poate, de epatare. Pentru ca ma indoiesc sincer ca acele persoane folosesc acelasi limbaj intr-un dialog face-a-face. Atunci de ce l-ar folosi aici?
In nici un caz nu ma deranjeaza exprimarea creativa,apreciez foarte mult jongleriile lingvistice atunci cand sunt folosite cu cap si pentru a da o nota aparte parerilor .
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 18:13   #127
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Ma refeream la definitia data de tine persoana care vrea sa afiseze un fond de cunoastere ce depaseste cu mult adevaratul fond si propriile posibilitati intelectuale. . Si, daca tot ne legam de folosirea incorecta, pot da o definitie din Larousse?

'snober" (de unde avem substantivul "snob") = traiter quelqu'un ou quelque chose de haut, avec mepris.

Deci cred ca sensul cuvantului nu e folosit chiar la intamplare, doar pt ca da bine, sau pt ca l-am auzit in cartier. La definitia de mai sus m-am gandit.
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 19:15   #128
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Hai sa incercam fara ras isteric si ironii gratuite. Din cand in cand nu strica, dar cred ca stocul pe ziua de azi a fost deja epuizat.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 19:22   #129
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Nu m-am referit la gluma "memorabila" in sine ci la faptul ca a fost adresata unei categorii de consumatori de filme. Nu mi se pare corect fata de ceilalti participanti ca filmele lor sa fie considerate de genul asta. fiecare a pus ce a crezut de cuviinta, nu a cautat sa se inscrie neaparat in anumite standarde extrem de ridicate. De asta am sarit.
Ma deranjeaza modul agresiv (ca sa nu zic nesimtit) in care pui problema. Crezi ca am vrut sa te dau pe spate prin faptul ca "wow, pot sa caut o definitie in Larousse, ce tareee"? In nici un caz. Voiam doar sa exemplific exact la care tip de definitie m-am referit cand am folosit "snob".
Probabil ca stau intr-un cartier extrem de incult, la mine, vanzatorii de telefoane de la coltul strazii inca nu folosesc "snob" cand vine vorba de "clientii" lor. O sa le atrag atentia ca nu-s in trend, sa se puna la punct cu vocabularul, altfel o sa le scada afacerile. Si da, stiam ca snober e tranzitiv, dar nu mi s-a parut ca e musai sa zic asta. Si chiar crezi ca e necesar sa facem analiza pe text? Am folosit un cuvant plecand de la o anumita definitie. Care pare a fi problema? L-am folosit incorect? Daca da, poti explica si fara sa sari la jugulara. ( definitia ta din post nu merge)
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 19:36   #130
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Igor12 si charles imi pare rau ca ati simtit si voi nevoia sa faceti un nou conflict in conflict. Nici macar nu am citit macar un singur comentariu in care un anumit user sa se ia de un anumit film, numai pentru faptul ca a fost propus. Il exclud pe Federico, el este si va ramine un caz aparte, ma refer la postul in care a facut un comentariu la Black cat, white cat. Acum explic totul, parca vad ca daca n-o fac cine stie ce interpretari se mai fac.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 19:42   #131
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Anaemona, nu am avut nici cea mai mica intentie de a crea un nou conflict. Am simtit doar nevoia de a riposta/ raspunde cand mi-au fost adresate niste cuvinte, la modul la care au fost adresate. Atat. Oricum, chiar nu mai vreau sa continui aceasta disputa inutila. Prefer, daca va mai fi cazul, sa comentez doar pe marginea filmelor din turneu. Imi cer scuze celorlalti daca am jignit cu ceva.
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 20:34   #132
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
pffff...mi-am sters postările. n-are rost.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 21:36   #133
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Originally Posted by charles:
pffff...mi-am sters postările. n-are rost.
Penibil, absolut penibil.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 21:44   #134
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
altu ' .. e vreo epidemie?
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2012, 12:05   #135
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
ati gasit sursa la noul film intrat in joc, The brink of life?
cine a gasit o sursa buna poate ne anunta.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2012, 12:20   #136
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
am găsit ceva, dar nu am timp să verific.
pm
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2012, 13:23   #137
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
http://www.demonoid.me/files/details/2671043/11623362/
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2012, 15:05   #138
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
charles, tu nu ai vazut primul film inca? Scrie-ti parerea chiar daca nu mai poti vota.

Mercutio, poti sa scrii in paranteza, dupa total, userii care au votat filmul respectiv? Atita timp cit nu apar sute de votanti nu mi se pare o problema.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2012, 15:15   #139
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
nu, nu l-am vazut. ceva mi-a dat programul peste cap in mod ireparabil . dar dupa ce-l vad, cu siguranta o sa si postez. i'll take a rain check.

Last edited by charles : 22 Mar 2012 at 15:19.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 02:13   #140
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
a mai gasit cineva alta varianta pentru filmul lui bergman? cea postata de mine e groaznica! imaginea difuza (comparativ cu screenshoturile gasite pe net) tine de calitatea proasta, subtitrarea hard e aproape ilizibila in unele momente, cred ca nici ratia nu e cea potivita (o fi fost cropat pentru tv).
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells