Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Nov 2009, 18:31   #121
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Originally Posted by Liviu-:
Hai sa dau un exemplu simplu. O firma face un film pe bani proprii, deci firma aia are toate drepturile asupra filmului si nimeni altcineva. Oricine ia produsul fara acordul ei il fura. Acest furt se numeste piraterie. E extrem de simplu.

Deci eu fur acel film de la ei apoi il distribui cu ajutorul internetului,sau mai bine il multiplic si il trimit prin posta la 100000 de persoane.Ce vina au ei ca au primit acel film prin posta si pot sa-l vizioneze gratis si chiar sa il urce pe internet si sa-l timita mai departe.

Care e piratul sau care e faza?nu am voie sa ma uit la acel film?
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 13:04   #122
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Foarte bun articol - multumim, Bremene!
Meritä chiar reprodus:

Pirateria. Doar eu sînt vinovat. Ăia care mă ajută să fur filme şi muzică se numesc progres
Costi Rogozanu

14 Jan la 04:31

Tot felul de războaie internautice între casele de producție (muzică, film, tv) și monștrii Internetului (YouTube, Yahoo! etc.). Ce să mai vorbim de războiul declarat p2p‑ului, pirateriei de diverse forme și, evident, de ipocrizii cât casa?

O primă comparație care mi‑a venit în minte a fost cu fumatul de chestii ilegale (iarbă, hașiș și ce mai vreți voi). Dacă ar fi să pun alături fumatul de iarbă și downloadarea unui film de pe net, aș avea o situație destul de ciudată. În cazul drogurilor ușoare, lucrurile sunt mai clare, pedepsele, mai mari: nu ai voie să vinzi, nu ai voie să distribui, nu ai voie să fumezi, iar când o faci, îți asumi anumite riscuri (din ce în ce mai mici).

În cazul pirateriei, o întreagă industrie s‑a dezvoltat promovând indirect ceea ce oficialitățile numesc „hoție“. Merg prin supermarketuri și văd: stick‑uri de mărimi uriașe la prețuri modice, DVD‑uri, CD‑uri goale la preț de nimic, pe care poți să scrii și să rescrii, aparate de citit orice, inclusiv stick‑uri, pentru redarea pe orice suport, și câte și mai câte. Mari rețele de distribuție a Internetului s‑au ridicat aici promovând ușurința la descărcat filme și muzică. Chiar așa sunau reclamele: descarci mai ușor filme și muzică! Să nu‑mi spuneți că se refereau mai ales la downloaduri legale. Nu, invitau oamenii să cumpere servicii de net performante, ca să poată fura la greu. La fel și în cazul zecilor de forme de stocare.

Nu‑ți trebuie 16 giga să poți avea tot timpul cu tine trei referate și două CV‑uri: sunt pentru filme și muzică. Comparația merge mai departe: e ca și cum ar fi interzis să fumezi iarbă, dar comerțul ar fi tolerat, iar rulatul țigărilor ar fi ultralegal, ba chiar indicat.

Nimeni nu se plânge de marile industrii care au profitat la greu de ușurarea accesului către furt. Credeți că ajungeau să poată fura un film și copiii de 3 ani dacă n‑ar fi fost puse în joc miliarde de dolari și dacă cineva n‑ar fi câștigat la greu din aceste facilități? N‑am auzit ca cineva să ceară ferm taxe grase pentru drepturi de autor de la producătorii de stick‑uri sau de la difuzorii de net. Folosirea netului pentru downloadarea filmelor și muzicii poate fi destul de ușor cuantificată – de ce nu se încearcă mutarea discuției într‑acolo? Dacă cineva vrea să salveze industria muzicală, a filmului etc., trebuie obligatoriu să discute cu cei care au profitat real de pe urma pirateriei – adică megacompaniile.

Dar nu. Singurii incriminați sunt consumatorii. Cum ar fi fost să fiu un tip corect, să nu downloadez nimic ilegal, să respect toate licențele și toate legile? Practic, m‑aș fi autoexclus din societate, din propria generație. N‑aș fi avut ce să vorbesc cu prietenii. Ce să fac? Să nu‑mi trag o bandă puternică acasă? Să nu‑mi stochez filme și muzici preferate? Ar fi însemnat să nu țin pasul cu lumea. Și nu sunt doar eu în situația asta, vă asigur. Doar consumatorul e de vină, așa se pune acum problema. Iar asta mi se pare cea mai mare ipocrizie la nivel global. Trebuie luptat doar pentru a pune discuția în termeni corecți. Să mai amintesc că industria muzicală o fi pierdut bani, dar asta s‑a întâmplat pentru că nu a știut să se adapteze la realități – Radiohead a dat lecții despre cum se pot câștiga bani din difuzare gratis. Să mai amintesc că anul trecut Hollywoodul a stabilit un nou record de încasări?

L‑am văzut și pe regele cauzelor snoabe pierdute, Bono de la U2, semnând un editorial în „New York Times“, în care amintește și de problema pirateriei. Și de dimensiunea fișierelor traficate – el spune că dimensiunile mari au salvat pentru moment, cât de cât, filmele și tv‑ul, dar nu va dura mult până vei putea downloada 24 de ore în 12 secunde. Atinge, deci, problema foarte timid! Nu atacă naiv și romantic problema, cum i‑ar sta bine unui star rock, ci se ferește frumușel. Spune doar că urma conținutului poate fi luată – că s‑a demonstrat în China, unde sunt urmăriți disidenții. Am citat exact. Deci, să folosim exemplul Chinei ca să‑i urmărim pe furăcioșii de muzică. E adevărat că artiștii tineri sunt cei care suferă, cei care câștigă foarte puțin și după ce se impun cât de cât. Dar ei nu pot fi salvați persecutând consumatorii tineri aflați de aceeași parte a baricadei, căutători de nou, dar cu prea puține resurse pentru a putea plăti.

Ăsta e viitorul? Probabil vor fi scoase în comerț, în curând, aparate de clonat carduri. Și vor fi pedepsiți doar cei care le vor clona și vor încerca să fure, nu și cei care vor produce aparatele respective. Lumea Internetului și cea tehnică, complementară, au schimbat lumea reală. Iar aceasta din urmă se încăpățânează să funcționeze după vechile legi. Au câștigat unii foarte mult. Cine suferă? Consumatorul de rând, în Vest, disidentul, în Est. Se anunță vremuri nostime.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 14:06   #123
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Din päcate, bäiatul ästa, Värzaru, e cum i-i si numele...
Idealist, visätor, moralizator, sentimental, complet ilogic, rupt de realitate.
Päcat... Ca discurs, suna bine. Ca fond... cam nexam...
Cei ca el vor fi cei din urmä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 14:43   #124
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Ce sa inteleg cand am vazut la TV pe Conect-R care o intreba pe aia de la antena 1,unde a acordat interviul,daca poate sa spuna numele site-ului pe post pt. ca cei care vor sa-i asculte melodia respectiva ,atunci lansata,sa intre pe acel site fiindca o gaseste acolo in format MP3.

Deci? Nu credeti ca aceste downloadari are si un scop comercial?Nu credeti ca firmele de televiziune,telefonie,internet(tot pachetul) promoveaza filmele si muzica si tot altceva pe post de reclama?

Ce sa inteleg daca autorul ne da melodia gratis?Vine altul si zice ca e piratata?Explicati fenomenul,sunt curios.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 18:51   #125
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by cremaxx:
Ce sa inteleg cand am vazut la TV pe Conect-R care o intreba pe aia de la antena 1,unde a acordat interviul,daca poate sa spuna numele site-ului pe post pt. ca cei care vor sa-i asculte melodia respectiva ,atunci lansata,sa intre pe acel site fiindca o gaseste acolo in format MP3.

Sunt site-uri unde se gasesc melodii ce trebuie platite pentru a fi descarcate. Nu stiu daca era cazul aici insa. Depinde si de ce persoana a declarat asta. In Romania exista asa o conceptie ca tot ce se gaseste pe net e gratis. Mai este o posibilitate, ca acea melodie sa fie gratis pentru publicitate.

Originally Posted by cremaxx:
Deci? Nu credeti ca aceste downloadari are si un scop comercial?Nu credeti ca firmele de televiziune,telefonie,internet(tot pachetul) promoveaza filmele si muzica si tot altceva pe post de reclama?

Pai cum au scop comercial daca nu platesti pentru ele? Tot ce platesti tu in pirateria asta sunt DVD-urile si stick-urile pe care iti stochezi ceea ce descarci. Apropo de astea mi se pare o aberatie articolul lui Rogozeanu in cea mai mare parte a lui. Firmele de Tv, telefonie (???), internetul nu-ti vand produsele altora. Internetul e un mijloc prin care poti cumpara produsele altcuiva, nu ale companiei de internet. Faptul ca firma de internet iti zice ca acum descarci cu o viteza de x mb nu inseamna ca trebuie sa descarci ilegal. Sunt foarte multe chestii gratis pe care le poti descarca si pentru care ti-ai dori o viteza mai mare.

Originally Posted by cremaxx:
Ce sa inteleg daca autorul ne da melodia gratis?Vine altul si zice ca e piratata?Explicati fenomenul,sunt curios.

Cati autori vezi tu care dau melodia gratis? Cati zic asta? Crezi ca ceilalti care nu zic o dau oricum, doar ca nu se chinuie sa-si mai dea acordul verbal?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 19:12   #126
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Oricum..observ ca vorbesc degeaba....

Cauta si tu niste documentatii in privinta asta si incepi cu anii 2000.O sa vezi ca atunci rata de piraterie era mare si chiar se punea accent pe ea.Acum dupa cum observi cine vorbeste de piraterie BATE CAMPII.Asa cum bati si tu cand nu intelegi ca nu exista piraterie decat atunci cand cineva reclama asta si pierde drepturile asupra acelei chestii pe care voi o credeti "arta" sau mai stiu eu cum.

Dupa cum observi un film cum este Avatare a fost pus pe net in 50 de variante si asta nu l-a impiedicat sa faca profit.Daca nu era netul si oportunitatea de a vedea ,cunoaste,scene din film ,cred ca aveau o mai mica audienta la public.Asa ca piraterie nu prea mai exista azi decat in gura celor ramasi in urma.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2010, 19:37   #127
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by cremaxx:
Oricum..observ ca vorbesc degeaba....

Asa as zice si eu cand tu crezi ca platind abonamentul la internet platesti pentru toate produsele pe care le descarci prin intermediul lui.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2010, 17:49   #128
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Atunci va urez paranoia indelungata fiindca a lua filme si muzica de pe net nu e piraterie.Sau aceasta piraterie nu este ilegala,ci foarte normala,exact ca si cum ai semnal la cablu tv si te uiti la orice post vrei.Care nu platesti este codat intr-un anume fel(HB,iar cei care sunt prinsi cu decodoare fabricate sunt buni de plata.

Deci poti sa urli cat vrei tu: tot ce iau de pe internet si nu imi trebuie decat o inregistrare pe acel site,inseamna trafic de date, nu de carne vie.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2010, 18:09   #129
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by cremaxx:
Sau aceasta piraterie nu este ilegala,ci foarte normala

Desigur. Daca toata lumea o face inseamna ca e normal, nicidecum ilegal.

Ca sa dau un exemplu ajutator domnului cu articolul de mai sus. Faptul ca poti cumpara arme in SUA de la orice colt de strada, legal, e ca si cum societatea te incurajeaza sa ucizi, nu? Daca am incepe cu totii sa ne impuscam pe strada ar fi normal, doar toti am face-o si cum am face-o cu totii ar fi si legala. Propun sa fie chiar sport national.

Imi cer scuze pentru comparatia la extrema, dar merge pe aceeasi logica sau pe aceeasi inexistenta a ei mai bine zis.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2010, 18:59   #130
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu e legal, pur si simplu cei care sunt lezati nu cer daune, ca daca ar cere si s-ar dovedi ca le-ai luat programele fara acordul lor ai plati. Invata sa faci diferenta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2010, 22:18   #131
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
1. Eu downloadez filme, si nu numai, dar nu mi-e rusine sa o spun.
2. Eu nu latru, eu vorbesc, la fel ca tine.
3. Am inteles punctul tau de vedere, dar nu cred ca esti omu' care daca vrea sa se uite la un film il CUMPARA, nu-i asa?
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 00:27   #132
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Copying is not theft:

http://www.youtube.com/watch?v=H8JDEsfK6Qs

Eu personal sunt pro piraterie, fiindca desi putini sunt de acord cu mine, pirateria ajuta mai mult decat dauneaza.

In primul rand, datorita pirateriei ajungi sa vezi filme care probabil nu vor ajunge la tine in tara si daca ti-au placut, exista sanse sa iti cumperi si DVD-ul ulterior. Pirating means knowing. E putin probabil ca cei care nu au piratat in viata lor ceva sa fie foarte in tema cu domeniul - asta insemnand ca nu stiu ce sa cumpere, ceea ce inseamna, pe scurt, ca nu cumpara. Articolul asta se refera la muzica, dar cred ca la fel e situatia si in industria filmelor:
http://arstechnica.com/media/news/20...rage-folks.ars

In al doilea rand, vazand un film piratat de unul singur sa zicem, care din nou ti-a placut, poti sa ii faci reclama printre prietenii tai. C'mon, people, stiu ca va place sa va laudati ca ati vazut filmele inaintea tuturor . O sa le spuneti: "Hey, haideti sa mergem la cinema sa vedem filmul asta, l-am vazut eu si e foarte tare!". Va fi placut sa primesti laudele prietenilor ca ai ales cum trebuie.

In al treilea rand, pirateria nu afecteaza filmele de la care se asteapta incasari mari. Cel mai elocvent exemplu e X-Men Origins: Wolverine, al carui workprint a aparut pe internet cu luni bune inainte de lansare si nu a afectat deloc incasarile, filmul avand aproape 400 de milioane de $ worldwide, mult mai mult decat merita.Toata lumea credea ca vazand filmul inainte, oamenii nu se vor mai osteni sa dea banii pe bilet, dar n-a fost asa. Apropos, sustin aparitia workprint-urilor, imi place sa vad un film neslefuit, pe care sa il compar apoi cu varianta finala.

In al patrulea rand, foarte putini oameni se uita la filme piratate in timp ce acestea ruleaza in cinematografe. Sa fim seriosi, cine isi pierde vremea cu jafuri de CAMs, la care se ridica oamenii de pe scaune sau suna telefoanele? Majoritatea variantelor decente apar dupa saptamani bune de rulare. Pentru unele filme e de ajuns 3-4 saptamani ca sa faca bani frumosi. Singurul box office afectat ar putea fi cel strain, atunci cand data lansarii nu coincide cu cea din State. Dovada: ieri a aparut prima varianta foarte buna pentru Sherlock Holmes, dar filmul deja are 300 milioane $ incasari worldwide si numarul o sa mai creasca.

In al cincilea rand, nu toate orasele dispun de cinematografe decente. La Arad, de ex, in mod exceptional ruleaza Avatar la Dacia, dar pana acum au rulat filme din 2007-2008, unele chiar cu reluari. Nu demult rula Sexdrive. La Arta e "comedia" Bangkok Dangerous, care intre timp a fost data si la TV . E de inteles intr-un fel ca nu suntem cu filmele la zi, fiindca putina lume se duce la cinema, avand in vedere stadiul in care se afla, asa ca nu are rost. Poate mai avem o speranta cu Mall-ul care se construieste, n-ar fi rau sa dispuna de un cinematograf ca lumea . Exista optiunea de a-l vedea in Timisoara, dar....dai bani pe biletul de tren dus, dai bani pe taxi/bilet de autobuz care sa te duca pana la Mall, dai bani pe biletul de film si pe suc sau popcorn sau amandoua, dai bani pe taxi-ul care sa te duca la gara si mai dai bani si pe biletul de tren si poate intr-un final nici nu-ti va placea filmul. Desigur exista varianta de a merge pe jos si de a economisi bani,dar...

In al saselea rand, nimeni nu vrea sa mearga la un film fara sa fie sigur ca nu-si va irosi banii. Din cate stiu, poate/sper sa ma insel, cinematografele noastre inca nu ofera posibilitatea de refund. Altfel ar fi simplu, ai intrat la un film, constati ca e o mizerie, parasesti sala si iti iei banii inapoi.

In al saptelea rand, in cazul meu multe dintre filmele pe care le-am piratat nu au fost date vreodata la TV in perioada mea de activitate si daca au fost, nu le-am prins. Chiar se asteapta cineva sa cumpar filme pe DVD la risc, fara sa le fi vazut inainte sau sa astept cine stie cata vreme pana cand vor fi date la TV,fara sa stiu daca acest lucru se va intampla ? Pot sa numar pe degete filmele pe care le am si pe care le-am vazut si la TV. Desigur, te-ai putea lua dupa criticii care au hyper-laudat un film, de aici deducand ca e bun, dar gusturile mele nu sunt mereu in concordanta cu cele ale criticilor sau invers. Nu trebuie sa cumperi un film doar pentru ca the critics liked it si nici sa ignori un posibil guilty pleasure, doar pentru ca the critics hated it. Nu poti merge nici pe principiul ca "actorul asta de obicei joaca in filme bune/ regizorul asta de obicei face filme bune". Imagineaza-ti vazand JFK-ul lui Oliver Stone si cumparand mizeria de Alexander, pentru ca Oliver Stone e "regizorul care a facut filmul ala fain".Toate filmele pe care le am pe DVD-uri au fost vizionate inainte, minus unele dintre cele castigate.

Ii condamn pe piratii care iau filme de pe net si care evita mersul la cinema sau cumpararea de DVD-uri. Se poate invoca scuza: "prea scump, n-am bani!", dar din moment ce iti permiti sa iti platesti abonamentul de Internet, iti permiti si sa renunti la vreo 10-20 de RON pe luna pentru a-ti lua macar un DVD "slim" de la chioscuri,insotit de revista, ca multe care apar asa merita avute in colectie. Daca industria te ajuta sa iti omori timpul util, give 'em something back too. Oamenii nu muncesc pe gratis, working on a movie is a job too, au si ei nevoie de bani la fel ca tine. Ca unii iau poate mai mult decat merita, asta e alta treaba .

Datorita pirateriei, singurele filme care au de pierdut sunt cele cu adevarat proaste, pentru ca nimeni care a vazut un film in alte "circumstante" nu il va mai vedea o data la cinema, daca a dat stop la player dupa 20 de minute. In plus, incasarile unui film sunt mult influentate de campania de marketing, nu atat de piraterie, asa cum si cantaretii fac bani din turneele care le aduc venituri uriase si nu atat din vanzarile de discuri.

Me, I'm a honest (private) pirate , total in concordanta cu legea...iau pentru mine si dau in acelasi timp. Cum imi place sa spun, I'm a movie-lover, movie-buyer and movie-goer. Vad un film, imi place, il trec pe lista de must see in cinema/must buy si in cele din urma o voi face. Cele 193 de filme pe care le am puse pe raft in ordine alfabetica, separate de cele ale lui Johnny si biletele de la Cinema City puse la loc sigur, sunt dovada onestiei mele . Anihilarea pirateriei va fi reprezentata probabil de filmele 3D, datorita experientei total diferite, but I don't care about 3D, asa ca in cazul meu, situatia ramane la fel. Cel care afirma ca pirateria dauneaza grav studiourilor e ori nebun, ori ipocrit. Idem pentru cei care nu vad nimic gresit in a pirata fara "a rasplati" studiourile care i-au incantat cu filmele lor. Nu te poti numi cinefil fara DVD-uri, Blu-Ray-uri, doar cu DVD-Rip-uri. Plain and simple.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 24 Feb 2011 at 18:03.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 00:54   #133
paul_aramis
Guru
 
paul_aramis
 
Join Date: Apr 2009
Location: în ţara laptelui
Posts: 2,347
buticut, un punct de vedere rezonabil. singurii care ar trebui să fie traşi la răspundere pentru piratare sunt cei scot profit din asta.
__________________
"Şi voi porni. Simplu. Toţi indienii mor astfel, în hamacurile lor. Se leagănă uşurel. Când totul se sfârşeşte, înseamnă că au plecat spre o altă viaţă, mai frumoasă."
Fernand Fournier-Aubry
23.11.1901 - 20.12.1972
paul_aramis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 01:03   #134
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Thanks ! Sper sa nu ajungem vreodata in situatia de Three Strikes Law, adica legea aprobata in Franta si in the UK parca, prin care la al 3-lea download ilegal ti se taie definitiv si irevocabil internetul. Cel putin nu pana nu ajung milionara in euro sa-mi pot cumpara orice film fara sa-l fi vazut inainte si fara sa-l injur, daca e o porcarie. De acord, vanzatorii trebuie pedepsiti asa cum zice legea, daca o fac public (suna asa de kinky ). Pe ceilalti, sa-i lase in pace .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 01:13   #135
paul_aramis
Guru
 
paul_aramis
 
Join Date: Apr 2009
Location: în ţara laptelui
Posts: 2,347
păi o fac. sunt câteva site-uri care practică asta şi încă la nişte preţuri de toată jena (mă refer doar la filme româneşti aici, 9 dolari pentru un film TVrip, luat de pe siteurile care le oferă gratis).

cred că ăia de pe lângă unirea şi cocor sunt tot acolo ...
acuma revenind la lege, ea există dar dacă ai un pic de minte poţi să faci piraterie (mă refer la partea de upload, cea care este în principal incriminată de lege) în condiţiile legii. până or să schimbe legea ...
__________________
"Şi voi porni. Simplu. Toţi indienii mor astfel, în hamacurile lor. Se leagănă uşurel. Când totul se sfârşeşte, înseamnă că au plecat spre o altă viaţă, mai frumoasă."
Fernand Fournier-Aubry
23.11.1901 - 20.12.1972
paul_aramis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 01:27   #136
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Hehe cred ca am dat si eu peste site-ul ala, intr-o zi insorita cand vroiam sa verific daca nu cumva E Pericoloso Sporgersi fusese lansat pe DVD fara stirea mea. Mi se paruse mie prea suspect ca era singurul site care "cica" il avea disponibil pe DVD, asa ca m-am gandit ca trebuie sa fie ceva putred in toata treaba asta. Upload-ul este in principiu incriminat de lege, dar te poti "scoate" cu ratia daca faci donatie site-urilor cu torrente, care sa iti creasca numarul de GB pe care ii ai la upload. Daca il opresti de indata ce l-ai luat, voila, teoretic esti clean. Chiar ma bucura ca ziarele si revistele noastre vand tot mai multe DVD-uri cu carcase slim si fara bonusuri, la preturi de criza, pentru ca toata lumea sa si le permita. Poti gasi pana si DVD-urile standard, cu bonusuri si carcase normale care au preturi decente. FFS, I found this:

http://www.amazon.com/Wolf-Man-Colle...3687808&sr=1-2

(Nu colectia Legacy, doar The Wolf Man) pentru 8 RON. That's a bargain, really. Dar the King of All Bargains a fost What's Eating Gilbert Grape, cu 5 RON, desi am simtit lipsa bonusurilor .Si am cumparat Cloverfield-ul si No Country For Old Men, ambele STEELBOOK, 20 RON each. Cred ca am 9 filme cu carcasa metalica, am o slabiciune pentru ele.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 04:22   #137
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Hai sa va mai spun una: Datorita pirateriei si nu CHINEZOILOR e criza.

Cutu cutu ham ham


Una bucata din 1.5 e made in china..0,5 bucata made in china e componeta care serveste la "piraterie" si totusi nu asta e chestiunea ci : Fiecare om are dreptul la viata: aici e pirateria despre care vorbiti voi si tot aici e si criza care eu cred ca intradevar nu mai e sony atat de scump ,fiindca toti PLUGarii sau omamenii mai marginalizati,VB cuiva,(eu le spun pe nume: mai prosti fiindca nu toti pot sa faca o anume scoala),dupa ce isi fac treaba(munca pt.cei mai dstpti care nu stiu ce e aia) se duc si ei la Dolce sau la etc sa vada un alt film si nu reclame la tv.Probabil ar trebui sa moara de foame daca nu cumpara CD-ul de 50 d eli de la taraba.

Oricum: cand nu o sa mai fie cel de jos care acum voi ii ziceti ca fura..... nu o sa mai fie nici piraterie,,atunci o sa vi le bagati in cur si o sa va lingeti pe labe .Atentie la chinezi:
Cica: o sa va mancati ca cainii!

Asta cred ca e o sansa la viata pt.voi astia care stati in scaune cu rotile si totusi: nu sunteti handicapati;doar va faceti...stiti doar sa macaniti,dar intotdeauna muriti mai repede decat un pui de gaina care e mai rezistent la greutati.


Am vorbitb putin mai mult fiindca asa vreau eu.Prostilor.Nu ca >si aci faceti voi paranteze<.Piraterie? Cand o sa ti-0 four3 pe mata Ai1 atunci sa v05bwkr39rfd90 de pirateri839785) . Vb lu Dragomara : ce recu am scris aici? ca nici eu nu vad bine..Dar ii vad pe altii.

Last edited by cremaxx : 17 Jan 2010 at 04:34.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 04:45   #138
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Bai, din combaterea pirateriei castiga distribuitorii. Adica marea masa a cacanarilor care lucreaza cu d-astea si care ar putea activa fara nici o problema in industria capacelor de WC, sa zicem. Producatorii (creatori, executanti, meseriasi etc) au fix pula, cam 1,5% din zona legala. Deci da, lasati oamenii sa aiba acces la filme, ca pentru ei le facem!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 04:59   #139
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Cine a facut acest topic? Vreu sa-i spun doar atat: atunci cand la creat, ultima tehnologie in (chiar am lapsus fiindca cei care cunosc termenele se abtin s-o faca,adica sa zica sau sa scrie) era una bucata de x111.Acum cand discut acest topic exista DEJA (a se pronunta in silabe) altta tehnologie pt.pirateria despre care vorbiti voi.

Iau orice de pe net si daca dispun de bani ma duc sa vad acel film acolo unde trebuie,daca nu imi iau mertan si ma plimb cu el pe la tara prin baltoace.Cred ca va dati seama cat pot sa castig sau etc din chestea asta ca in loc sa ies in parc cu catelul(fara pitbul.eu am techel) ma duc frumos si imi iau un film de pe net,asa cum vrea muschii mei,si cu muschii celor care imi da net,si cu muschii celor care pune acele fisiere pe servere,si cu muschii celor care le da voie,ca sa vada si ala de undeva ca Uit ce mare si proasta e lumea. Iar catelul meu (chiar daca e techel) se pise pe roata lu vecinul.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2010, 13:50   #140
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Cine incurajeaza pirateria?

Cum cine? Distribuitorii de film. Aia de ne fac sa asteptam filmele.
Eu nu astept nimic. Cum apare ceva, daca il am pe net il iau. Sugeti, daca nu va convine, sau aduceti filmele mai repede. Masinaria de marketing hollywoodian functioneaza global, iar eu sunt o victima a sa, nu ma pot abtine, sunt manipulat, sunt spalat pe creier, sunt curios. Voi pleda nebunie temporara in tribunal, si chiar voi cere daune Hollywood-ului.
Intre timp am vazut pe retea, Invictus, The Blind Side, Up in the air, filme pe care cu siguranta le-as fi vazut la cinema, daca ar fi fost la cinema.
Si dintre toti, cea mai mare raca o am pe Cinema City. Urasc Cinema City. Le sunt client fidel si ii urasc. Filmele care apar in Bucuresti, sau Cluj, apar la Iasi dupa 2 saptamani. Am asteptat sa vad Dr. Parnassuss, desi e pe net de jumatate de an, dar am zis ca asa ceva trebuie sa vad doar pe ecranul mare. Si apoi stire pe cinemagia, in sfarsit vine Dr. Parnassus... in Iasi bate vantul. Aceleasi titluri de doua saptamani, au mai bagat Old Dogs, pe care l-am vazut la ei, in cea mai de rahat sala a lor, si atat. Si urmatoare saptamana nici o schimbare. FUCK YOU, Cinema City, I hope you get cancer in your dick!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells