Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Mar 2012, 21:47   #1241
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
ana stii ca mie imi plac salatele nu stiu ce-s alea maro. si pozele tale imi plac. ce camera ai?
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 03:05   #1242
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
iiii si klaudya, mersi Fan club n-am, nici macar cont pe FB, dar promit ca daca imi fac intr-o buna zi o pagina de web, nu neaparat de mincare, va dau de stire.

klaudya, am un Canon 40D, saracul a ajuns sa faca doar poze la mincare, prin alte parti n-am mai apucat sa-l plimb.

Ingredientele:

kale - steamed (practic se poate inlocui cu orice alte frunze in dotare) Kale se steameaza (sa folosesc si eu un termen nou, daca o exista asa ceva) pentru ca altfel e prea tare frunza. In plus se faciliteaza absorbtia.
avocado
seminte de bostan
ciuperci inabusite citeva minute
masline
usturoi
ulei de masline
suc de lamiie
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 15:44   #1243
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Arata bine totul, chiar si pozele lui eileen

rvn, n-am facut niciodata cordon bleu cu rosii, cum e? Merge? Nu se flecesc prea tare rosiile? Oricum arata beton!!! Aveti mila de o femeie gravida care e la lucru pana diseara si are doar un sandwich

Anaemona, de kale n-am auzit numai de flori (sic!) si de Kalle Blomkvist (adica Mikael din Millennium) . Ce este? O salata creata? Arata bine bine salata! Si eu sunt fana salate - chiar amu vreo 2 zile mi-am facut peste si am facut o salata de usturoi verde si marar cu dressing din smantana si o molecula de maioneza + zeama de lamaie.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 21:20   #1244
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MariaMona:
rvn, n-am facut niciodata cordon bleu cu rosii, cum e? Merge? Nu se flecesc prea tare rosiile?
mai, nu! chiar merg la fix cu baconul acela crud uscat, care s-ar face iasca in timpul prajirii. nu trebuie puse multe felii de rosii, doar 2 sau 3, asa cum am facut eu. si oricum, rosiile care se gasesc in perioada asta pe piata, pot fi confundate lejer cu merele. n-au aproape deloc zeama...

optional: le poti inlocui cu ciuperci, dar, nu stiu...mie mi s-a parut mai bine asa si n-am dat gres, chiar le-am mancat cu placere.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 21:55   #1245
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Voi incerca si eu cu siguranta. Pana acum eu puneam (daca puneam legume) fasii de castraveciori murati, dar o sa fac si asa ca tine ca suna si arata tare fain!

Baton de ciocolata am facut saptamana trecuta. E o reteta care mie mi se pare super simpla si si iese grozav. Pentru iubitorii de ciocolata de casa am pus reteta aici: http://maria-mona.blogspot.com/

__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin

Last edited by MariaMona : 24 Mar 2012 at 18:29.
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 18:55   #1246
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
MariaMona, arata excelent ciocolata Azi merg si eu pe blogul tau sa vad cum sa fac galustile daca tot nu-mi ies, ma las de meserie. Kale sint din familia brassica, adica aceeasi familie cu varza, broccoli si conopida. Ce e extrem de interesant e ca toate plantele astea se trag din planta de mustar.

Azi va dau idei de mic dejun

Asa da



Asa nu prea



In prima poza e asparagus cu rosii uscate la soare si ginger (ghimbir) razuit proaspat pe deasupra. In castron oua fierte moi cu seminte de in macinate si ulei de in

In a doua poza se intelege cred.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 19:21   #1247
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
nu zic ca n-arata bine, dar cam meschin de mica portia. cred ca pana si pârnăiașii din gulag aveau rații mai consistente. aici se vede intr-adevar ascutimea controversei forma vs fond .

Last edited by charles : 25 Mar 2012 at 19:25.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 19:25   #1248
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
charles, care din ele e mica? Te asigur ca prima e f. consistenta sint 2 oua acolo + 7 bucati de sparanghel
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 22:33   #1249
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
in iarna anului 1983 era o foamete cumplita. eleva fiind, eram obligata sa ma prezint la orele de practica in autoservirea unde fusesem repartizata de instructorul de la respectivele ore. rafturile alimentarei erau aproape goale. pe ici colo zaceau cateva conserve de peste, ceva paste fainoase, biscuiti, vodcuta si coniecel ieftine si....cam atat! la intrarea din spate era scandal si coada: lumea isi rupea hainele pentru ratia lunara de ulei de soia (varsat) si zaharul preambalat chiar de noi. inauntrul alimentarei, chiar la intrare, era raionul de mezeluri. n-am sa uit cat oi trai gustul de atunci al salamului Victoria si nici afisul pe care il punea vanzatoare in fiecare vineri, desi salamurile erau dosite in lada frigorifica: azi e zi de peste!
cred ca daca cineva mi-ar fi dat aceasta sugestie de mic dejun acum 30 de ani, as fi considerat-o ca o bataie de joc. azi, cei care am trait acele vremuri, tindem sa-i consideram pe cei care mananca asa ceva la primele ore ale diminetii, snobi. ei bine, lumea a evoluat incredibil de mult si de ce nu, peste alti 20 de ani, poate vom primi ca sugestie pentru masa de prinz, salata cultivata pe planeta Marte, ca aia n-o fi poluata, zic si eu. cred ca psihoza asta, nu face altceva decat sa aduca profituri frumusele celor care promoveaza produsele. restul, e chestie de gust. pana la urma, de ce sa fim contra naturii? omul e cel mai rafinat pradator!
ahhhhh! deasemenea, n-am sa uit niciodata cum arata cartela de paine. era vitala pentru a supravietui.si cand te gandesti ca azi, majoritatea dieteticienilor spun ca painea e cea mai nociva iar in stanga si-n dreapta, daca privesti, toti o evita...

Last edited by rvn : 25 Mar 2012 at 22:39.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 23:42   #1250
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
"I guess you guys aren't ready for that, yet. But your kids are gonna love it."

rvn, e o mare diferenta intre faina de acum 50-100 de ani (n-am idee de perioada ceausista, cit de prelucrata sau neprelucrata era faina), pe care o risnea morarul in fata taranului si asta de-acum, de-asta evita multi piinea. Si cred ca tot din perioada aia, nu prea se cunosteau statistici de boli de stomac, colon. Nu prea vorbesc de oamenii de la tara, acolo stiu ca se minca sanatos si piinea pe vatra de acolo era cu totul altceva decit piinea primita la alimentara din colt. Oricum, chiar in perioada respectiva erau destule alte produse in piata care ar fi putut compensa un efect negativ al piinii, sa zicem. Fructe, legume fara ingrasaminte chimice, ca sa nu mai zic ca mai tot omul avea rude la tara si stia exact ce maninca de acolo.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 23:43   #1251
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by anaemona:
MariaMona, arata excelent ciocolata Azi merg si eu pe blogul tau sa vad cum sa fac galustile daca tot nu-mi ies, ma las de meserie. Kale sint din familia brassica, adica aceeasi familie cu varza, broccoli si conopida. Ce e extrem de interesant e ca toate plantele astea se trag din planta de mustar.

Azi va dau idei de mic dejun


Mersi, anaemona! Ei, ti-au iesit galustele? Mie mi se par interesante ambele idei de mic dejun. Am momente cand mananc consistent si altele cand mi-e pofta de o salata de cruditati - fara carne, doar cu branza si crutoane si un dressing usor. Rosiile uscate sunt foarte scumpe si nu prea stiu cum sa le asociez ?! am cautat odata pentru ceva si sigur am si mancat la cumnata-mea in Germania, dar nu mai stiu in ce combinatie. Sparanghelul mi se pare ok, dar nu stiu sa il aleg, sa il curat si nici sa il gatesc. Cea mai buna mancare cu sparanghel am mancat-o in Germania in maternitate - sparanghelul era moale si avea un sos delicios - parca ceva intre bechamel si sosul olandez. Mie nu mi-a iesit bun cand am facut dar nici nu am prea stiut cum... asa cum spuneam nici sa il curat bine nu m-am priceput.

rvn, eu pricep ce spui tu, dar atunci am fi mancat orice fiindca nu aveam de unde alege si eram cam flamanzi dupa multe chestii, mai ales carnoase... Acum, parerea mea este ca daca stii sa echilibrezi ceea ce mananci si nu exagerezi nici cu marimea portiilor, poti manca orice. Eu nu mai mananc paine cu mancarea calda de cand am locuit in Germania si acolo nu ti se dadea paine la masa de pranz. Mi se pare ca am dobandit un obicei sanatos. Dar mananc paine alba la micul dejun si/sau la cina, mananc si oua cu costita in weekend la micul dejun, dar nu uit legumele proaspete si ciorbele si supele si mancarurile de legume. Cred ca asta e ideea - sa nu exagerezi mancand doar fast food sau friptura si cartofi.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 23:46   #1252
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
MariaMona, nu mi-au iesit sint tocmai bune de folosit drept pietre de aruncat dupa pisici. Eu zic ca grisul trebuie sa fie de vina
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 23:50   #1253
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
adica Imi pare rau... Mie imi ieseau de obicei prea moi pana m-am prins de consistenta. Eu zic sa perseverezi! Sa nu faci ca mine cu clatitele sau cu laptele de pasare. Ani de zile nu am facut fiindca primele 5-10 dati mi-au iesit ambele ca dracu (pardon my French). Si dupa ani si ani cand am prins din nou curaj, am gresit de cateva ori, dar apoi am reusit si de-atunci nu mai 'mi-e teama' de clatite sau lapte de pasare. De fapt, mi-am invins-o datorita copiilor - ele doreau, initial doar prima, clatite sau ceva bun dulce si pentru ele m-am ambitionat. Te provoaca intr-adevar proprii copii, si nu numai in privinta gatitului.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2012, 08:44   #1254
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Originally Posted by anaemona:
Azi va dau idei de mic dejun

In prima poza e asparagus cu rosii uscate la soare si ginger (ghimbir) razuit proaspat pe deasupra. In castron oua fierte moi cu seminte de in macinate si ulei de in

Anaemona, ești preferata mea de pe thread-ul ăsta. Preparatele tale arată grozav.

@MariaMona: Ciocolata de casă mi-a amintit de copilărie, era desertul meu preferat. Fetițele tale sunt norocoase.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2012, 18:07   #1255
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Namaste, mersi.

MariaMona, am uitat sa-ti spun de rosiile uscate. Eu folosesc putine, 3-4 bucati la o salata, taiate marunt. Nu orice salata. Daca as avea macris as pune la o salata din aia sau la salata de spanac. Acum, primavara, cred ca la orice combinatie de ierburi din astea gen loboda, stevie as pune. Stiu ca se fac ciorbe sau mincaruri in general, dar daca sint destul de fragede, categoril poti sa faci salate. Am auzit ca poti face si mamaliga cu rosii din astea si e excelenta, ca un aperitiv.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2012, 18:52   #1256
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Mersi, sa stii ca o sa incerc. Din cate imi amintesc mi-au placut, asa ca n-are ce sa fie rau.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2012, 22:39   #1257
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
exact asta am spus si eu! ATUNCI am fi mancat orice, comestibil sa fie! te asezai la o coada si habar n-aveai ce se vindea, daca mai apucai pana iti ajungea randul, sau daca puteai cumpara nelimitat. astazi, ne putem permite orice fel de combinatii culinare. cu orice fel de produse, mai sofisticate sau nu. nu cred ca mancarea era neaparat mai sanatoasa atunci, doar ca, preferintele noastre s-au diversificat si ne-am "autoeducat", odata cu reclamele de la tv si cu privitul la posturile tv speciale pentru gatit. de fapt, nu s-a schimbat calitatea produselor, ci noi avem alta maniera in a privi hrana cu alti ochi si de a cumpara cat, ce anume si de unde ne permite buzunarul.ii invidiez pe cei care au reusit sa-si schimbe total obiceiurile culinare care le influentau nefast viata si cred acum ca, vor intineri sau se vor mentine tineri,mancand ca vrabiutele si masurand caloriile pentru orice lingurita de ceai.

Last edited by rvn : 26 Mar 2012 at 22:43.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2012, 01:31   #1258
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Voi va dati seama ca topicul asta a ajuns pe pagina a doua?

Ce-am mai gatit eu zilele trecute





Si azi



Daca vreti reteta mea de humus, facut dupa ureche, tot ce aveti de facut e s-o cereti.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2012, 01:40   #1259
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
eu o vreau ca nu am incercat pana acum. eu azi facui bulz. voi cum il faceti? eu il facui cu bacon+pastrama, ou, branza.
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2012, 01:56   #1260
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
klaudya, eu nu stiu sa fac bulz, adica pentru mine bulzul e doar mamaliga cu brinza, dar nici asa nu am facut niciodata.

Humus

- naut pus la inmuiat/incoltit apoi fiert - se tripleaza cantitatea fata de boabele initiale. Am facut in trecut si cu naut doar incoltit. Trebuie asteptat cam 4 zile sa fie boabele destul de moi, dar trebuie sa va si obisnuiti cu gustul ala mai fainos.
- citiva catei de usturoi
- un praf de cayenne pepper
- jumate de avocado (extrem de optional)
- sucul de la o jumatate de lamiie
- 3 rosii uscate (eu le am in ulei si au un gust duleag, care se transmite si humusului)
- ulei cit cuprinde ca sa iasa o pasta cit de moale vreti si in acelasi timp sa se poata invirti in blender. Asta e partea cea mai enervanta, ca blenderul nu vrea sa se miste daca nu are destul lichid. Sau il faceti mai rough, nu iese la fel de fin ca ce se cumpara din magazin.

Mie mi-a placut cum a iesit; dulceag, iute si usturoiat.

klaudya, spor si mai vino si cu poze doar n-o sa pun doar eu
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells