Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Echipa De Forbal Favorita ?
Steaua 74 38.34%
Dinamo 31 16.06%
Rapid 13 6.74%
Cfr Cluj 9 4.66%
Unirea Urziceni 1 0.52%
Fc Vaslui 4 2.07%
Poli Timisoara 9 4.66%
Universitatea Craiova 12 6.22%
I Don't Love Footbal ! 32 16.58%
Doar din strainatate ( Barca , Real , Manchester etc ) 39 20.21%
Multiple Choice Poll. Voters: 193. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Mar 2006, 20:53   #1221
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Da..Bãnelinio..imi place faþa aia a lui de þigan bonom

pt. Supastar
Deconstructivismul se poate aplica oriunde
aºa, bunãoarã, ºi tenisul poate devenii o chestie în care doi indivizi plimbã aiurea o sferã de cauciuc lovind-o cu niºte beþe, baschetul un joc stupid în care unii alergã sã strecoare o minge printr-un orificiu, etc etc.
tu sigur ai fost premiant la ºcoalã

fuck 1-1
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 21:13   #1222
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Amândoi pärintii mei erau mari microbisti. Maicä-mea era d-aia care särea-ntr-un picior chiuind prin tribune. Tata era calm, dar fanatic, chiulea de la sedintele de partid ca sä se ducä la meci. Amândoi ascultau duminica dup-amiaza la radio, cu carnetelele si creioanele.
Asa cä tata a-nceput sä mä ducä pe stadion de când aveam trei ani, convins cä va face o faptä märeatä.
A fäcut-o. Eu mä-ntorceam cu curu' la teren si-i studiam pe äia din tribune cum se strâmbau. Mai târziu, m-am fäcut regisor.

Pur si simplu, unora li se leagä, altora nu. Strict chestie de temperament si structurä personalä. Extinzând la nivel colectiv si social, putem spune clar: popularitatea fotbalului ca "sport rege" se bazeazä pe un cumul foarte exact de elemente spatiale, dinamice, strategice, tactice, detalii tehnice, etc. - toate, specifice. Handbalul, baschetul si rugby-ul le au dozate altfel, iar alte sporturi (tenis, hipism, ski, etc., etc.), devin din ce în ce mai diferite. E clar cä aceastä combinatie precisä, proprie numai fotbalului, corespunde unei structuri de personalitate foarte räspândite în societate.
In concluzie, ca individ pe care-l lasä totalmente indiferent fotbalul, pot totusi sä înteleg afirmatia lui Camus, care a spus cä terenul de fotbal este unul dintre putinele locuri din lume unde se poate atinge, uneori, momentul de adevär absolut.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 21:15   #1223
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by raptor:
.atunci ce cauti aici, moser?

am interpretat titlul topicului drept "loc de dat cu picioru' (in fotbal)" si mi-am exprimat punctul de vedere in legatura cu fotbalul! Feel free to contradict me.

Originally Posted by silver_boy:
pt. Supastar
Deconstructivismul se poate aplica oriunde
aºa, bunãoarã, ºi tenisul poate devenii o chestie în care doi indivizi plimbã aiurea o sferã de cauciuc lovind-o cu niºte beþe, baschetul un joc stupid în care unii alergã sã strecoare o minge printr-un orificiu, etc etc.

Absolut de acord cu tine! dar nu mi-am bazat afirmatiile numai pe deconstructivismul observat de tine. Partea aia era o ironie evidenta. Ideea mea era ca nu inteleg si de unde afinitatea (selectiva sau efectiva (sau chiar afectiva!)) absoluta pentru fotbal.

Originally Posted by Pitbull:
In concluzie, ca individ pe care-l lasä totalmente indiferent fotbalul, pot totusi sä înteleg afirmatia lui Camus, care a spus cä terenul de fotbal este unul dintre putinele locuri din lume unde se poate atinge, uneori, momentul de adevär absolut.

That makes two of us la faza cu lasatul totalmente indiferent!
Cat despre Mario Vargas Llosa, Camus sau oricare alt literat care se apuca sa faca apologia fotbalului, prefer sa-i apreciez pentru alte chestii...

Originally Posted by silver_boy:
tu sigur ai fost premiant la ºcoalã

anul asta nu...candva, da

Originally Posted by silver_boy:
f*** 1-1

golul asta l-am vazut si eu pentru ca eram in bucatarie si mancam.

PS.
...Tot un hype mi se pare intreaga faza cu fotbalul....
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 21:16   #1224
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hype 100%, evident - dar explicabil.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 21:21   #1225
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
hmmm....se pare ca n-am reusit sa introduc in postul meu si citatul din tine, Pitbull, inainte sa mai scrie cineva ceva....
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 21:27   #1226
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asa e, suntem amândoi pe fazä.
Oricum, cautä de fii si tu mai obiectiv. Nu te ataca la faze cu "deconstructivismul" si "tu sigur ai fost premiant" (sunt doar încercäri pretios-politicoase de a-ti spune: "dacä nu-ti place ce-mi place mie, esti prost" - adicä subiectivism pur).
Uite, de pildä, cel mai hype dintre hype-urile mele e Vama Veche, iar tatäl lui Tudor Chirilä a fost Ioan Chirilä, si desi mi se rupe de fotbal, i-am citit pe neräsuflate cärtile despre campionatele mondiale din 1986 si 1990. Literaturä BUNA, nene!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 21:31   #1227
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.mai supastar, da' prost moment ti-ai gasit pt. polemica...momentan toti sunt cu occii pe meciu meciurilor(iar eu sunt cam abtiguit cu vin)...las-o pe maine dimineata...oricum, te inteleg, nici mie nu-mi palce fotbalu chiar asa de mult, as frefera ca rugby-ul sa fie sportul rege da' asta e parintii si presedintii nui schimbi cind vrei tu.... hai steaua, hai banele, tata, mai da un gol si fa- pe nen'tu cu 50 euro mai bogat...hai copile, hai...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 21:32   #1228
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
nu ma atac la faze din astea...chiar mi-a placut si am zambit atat la asocierea cu deconstructivismul, cat si remarca scolareasca... am simtit nevoia sa mai dau lamuriri (prietenoase) in care sa continuu argumentarea inceputa. Nu m-am simtit jignit si nici nu-mi doresc ca remarcile mele sa fie considerate patronising, teribil de acide sau de-a dreptul jignitoare. (atunci cand nu sunt :happy: ) (raspunsul meu la faza cu premiantul e literally: anul asta, a XII-a fiind, nu iau premiu :lol: )
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 21:40   #1229
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Felicitäri! Pânä-ntr-a VIII-a, maicä-mea m-a astenizat cu obligatia de a lua premiu, de-am ajuns, pe la treispe-paispe ani, sä fac si nevroze din cauza asta (pe bune, nu e cioacä!). Noroc cä dintr-a IX-a i-a trecut (nu brusc, ca-ntr-un vechi proverb etrusc, da' am pus eu picioru-n prag si-am zis: "Gata cu premiile!"), si de-atunci mi-am bägat picioarele-n ele de premii si vai ce bine m-am simtit!

A, si, Raptoricä, päi tocmai ACUM e momentul sä facem polemicä aici, cä stau amicii cu ochii pe meci :shock: si ne lasä-n voia noasträ! Pe urmä, sä-i vezi cum dau nävalä, care mai de care, cä a fost fault, :? cä n-a fost, :o cä mu.ie arbitru, si ciuciu polemicä, te pomenesti cä ne mai si dau cu talängile si pârâitorile-n cap!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 23:26   #1230
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
discutie buna p-aci, foarte bine copii, a fost foarte bine! mai ales dupa un meci bun!
asa ca nu ratati nici joia viitoare trilemele sportive, deconstructivismul sanatos si prezentul a ceea ce a fost, adica amintirile!

la pãlitura :alien: ce s-anunþã pã teren p-atunci... hã hããã, asteptam discutie pe cinste!

altfel, pe linie de pomenire camusiana, il amintesc cu placere pe Sabato, care, printre eroi si morminte, povesteste de bravele inclestari dintre iubitorii de club atletico river plate si cei de club estudiantes de la plata (daca am retinut corect datele romanului!).

(toata lumea) sa traiasca la multi ani!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2006, 06:41   #1231
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
imi spuneti si mie cine a cistigat??
not that i cared anyway... da bateti cimpii si nu veniti, concret, la subiect! so typical pt tara asta.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2006, 08:06   #1232
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
dintre toti, tot eu ajung sa raspund la asta...incidental am aflat de la taica-miu...meciul s-a terminat egal.... 1:1
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2006, 09:22   #1233
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Al doilea gol al Stelei a fost gol, no matter what.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2006, 10:30   #1234
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
imi spuneti si mie cine a cistigat??
not that i cared anyway... da bateti cimpii si nu veniti, concret, la subiect! so typical pt tara asta.
Eeee, fu-de... liberat! Imi venise-n minte o secventä de film: unu' care se uitä la un meci, si din cinci în cinci minute se repede la keyboard si posteazä pe un forum:

- "1-0!"

- "Huoooo!"

- "N-a fost hands!"

- "Fuuutu-i! 1-1!"

- "Mu-ie arbitru!"

- "Grrr"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2006, 12:43   #1235
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Supastar:
Ce-i asa deosebit la douazeci (imi cer scuze daca gresesc detalii fotbalistice) de oameni care fug prin iarba sa "dea cu picioru" intr-o minge cu singurul scop de a introduce mingea printr-un cadru metalic?
Nu inteleg fascinatia pentru fotbal!

nici sa nu te chinui prea tare..s-ar putea sa te faultezi
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2006, 12:47   #1236
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Ambra Blu:
Al doilea gol al Stelei a fost gol, no matter what.

so it seems...aber die Deutschen, diese Deutschen ...prea bine vad ei uneori
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2006, 12:55   #1237
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Supastar:
De ce dintre toate sporturile s-a impus ca "sport rege"?

foarte simplu: are cei mai multi suporteri peste tot in lume...una peste alta, si monetar vorbind e the King of all kings

Originally Posted by Supastar:
Ce-i asa deosebit la douazeci (imi cer scuze daca gresesc detalii fotbalistice)

gresesti...sunt 22

Originally Posted by Supastar:
De unde mania generala de a privi meciuri de fotbal la televizor?

intreaba sociologii...ca pe fani oricum nu-i poti intelege

Originally Posted by Supastar:
Dar sa stau 90-105 minute in fata televizorului uitandu-ma la fotbal, sa tin socoteala punctelor, sa port materiale promotionale sau sa ma declar fan al unei echipe??? Mi se pare aberant...
(Urasc notiunea de "fan" in orice situatie/context!)

cartonas rosu

Originally Posted by Supastar:
Fotbalul mi se pare plicticos, neinteresant si sec!

iar parerile tale despre fotbal sunt la fel de folositoare ca si cum un halterofil s-ar mira de ce nu-l tine sa faca aerobic
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2006, 14:50   #1238
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
Originally Posted by Cinemania:
aber die Deutschen, diese Deutschen
:lol: :lol:
sa fii auzit comentariile meciului pe deutsch .. si numele pocite, cum doar ei pot

@supastar
nu stiu de ce te superi pe fascinatia unora pt sport. si ce nu e de inteles.
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2006, 15:22   #1239
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Originally Posted by Ambra Blu:
Al doilea gol al Stelei a fost gol, no matter what.

mersi, macar e cineva care imi valideaza pronosticul...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2006, 16:40   #1240
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
meci mediocru. o mazga fotbalistica. 5/10. unica pata de culoare - Banel Nicolitza... - o emblema pt romanismul viguros de maine.
instalati in aceasta mediocritate, s-ar putea ca Rapid sa si castige ( la noroc, la plezneala...), dar mai incolo nu ne ajuta nici rugaciunile televizate ale lui Gigi Becali...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells