Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jul 2012, 20:28   #1201
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
NADJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

serios?

am văzut filmul, am ascultat trupa, acum rămîne cartea, dar cred că tot in francă o voi citi. nu strică o traducere totuşi. abia aştept
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:31   #1202
alin.cristian
Novice
 
alin.cristian
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 1
Crima si Pedeapsa, Dostoievsky. Un roman inefabil si uimitor de frapant, iar in prezent Soareci si oameni, John Steinbeck
alin.cristian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:31   #1203
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by bremen1980:
''Marea trecere '' de Cormac McCarthy

Chiar am o dilema de cateva zile. Vreau sa incep trilogia granitei si ma enerveaza ca tradusa nu e decat prima. Misto ca apare si a doua, dar parca le-as cauta pe toate in engleza. Cred ca zilele astea am sa iau Child of God in engleza. O au pe elefant.ro si ma ajunge pe la 20 lei cu toate reducerile.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:32   #1204
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Malombra:
NADJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

serios?

am văzut filmul, am ascultat trupa, acum rămîne cartea, dar cred că tot in francă o voi citi. nu strică o traducere totuşi. abia aştept

Chiar ea in cerneala si hartie + amprente + eticheta cu pretul

http://www.polirom.ro/noutati/carti-...pagina_04.html
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:36   #1205
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by bremen1980:
''Marea trecere '' de Cormac McCarthy

Chiar am o dilema de cateva zile. Vreau sa incep trilogia granitei si ma enerveaza ca tradusa nu e decat prima. Misto ca apare si a doua, dar parca le-as cauta pe toate in engleza.

Am citit-o si eu in romana dar am avut-o si in engleza in audiobook :
http://www.youtube.com/watch?v=noDXwDmT0IA

O gasesti in engleza la biblioteca :
http://aleph20.bmms.ro:8991/F/EX9YEY...sub_library=71
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 20:46   #1206
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Blood Meridian am citit-o si e chiar printre favoritele mele, dar nu face propriu-zis parte din trilogia granitei... desi tot cu granita e si aia.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Border_Trilogy
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 21:08   #1207
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
bremen, să ne spui ce crezi despre insula lui huxley.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2012, 01:09   #1208
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Dupa o perioada (prea) lunga de timp am reinceput sa citesc asa cum o faceam in scoala generala si in primele clase de liceu. De cand am reintrat in "the reading spree" am citit:
- Vitelul de Aur- Ilf si Petrov
- Doctor Jivago- Boris Pasternak
-Oameni si Soareci- John Steinbeck
- Procesul- Franz Kafka
- Fata Din Zlataust- Ionel Teodoreanu
-Bel Ami- Guy de Mauppasant
- Balciul Desertaciunilor-William Makepeace Thackeray ( al doilea volum din editia "Adevarul", primul il citisem deja)
Plus primul volum din La Medeleni si cam 3/4 din Fratii Karamazov.
Urmeaza Idiotul, alte romane de Teodoreanu si un roman de Maurice Druon (Marile Familii).
O sa incerc sa scriu cate ceva despre fiecare.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2012, 11:35   #1209
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
11/22/63 de Stephen King. Romanul pune problema intoarcerii in timp - daca ai putea sa te intorci in 22 nov 63 si sa eviti asasinarea lui JFK, ai face-o? Si daca da, cum va schimba intoarcerea in trecut propria ta viata sau cum va schimba efectul de fluture viitorul? Foarte interesanta! Desi o ditamai cartea, am citit-o pe nerasuflate! Nota 10!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2012, 16:50   #1210
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Azar Nafisi -Citind Lolita in Teheran

O carte de memorii mai atipicã. Azar, pasionatã de literaturã și profesoarã universitarã dedicatã, povestește relaţia deosebitã pe care a avut-o cu studentele sale preferate, tinere care s-au nãscut prea târziu pânã și pentru nostalgiile pre-revoluţionare, pe fundalul tumultuos al multelor schimbãri petrecute în Iran din anii ’70 încoace, cu metodele de a supravieţui unui sistem care îţi refuzã plãcerile elementare ale vieţii în numele unei doctrine (aici religioase) aride, prost înţelese și dãunãtoare tuturor prin artificialitatea și anti-umanitatea ei.

Stilul lui Nafisi este nepretenţios, iar, deși unele paralelisme literare sunt cam exagerate, cam aduse din condei, memoriile curg natural, elegant. Chiar și aspectele vieţii lor cu un marcat potenţial șocant sunt astfel povestite fãrã insistenţe inutile și dezvoltãri abominabile (lucru pe care îl detest la toate cãrţile noi care urmãresc vânzarea prin însãși oribilitatea ostentativã a celor povestite –femei lapidate sau atacate cu acid etc.) încât refuzul și condamnarea unui regim aberant sunt comunicate într-un mod paradoxal cu atât mai convingãtor cu cât delicateţea vieţii private și a tragediilor personale este respectatã.

"These students, like the rest of their generation, were different from mine in one fundamental aspect. My generation complained of a loss, the void in our lives that was created when our past was stolen from us, making us exiles in our own country. Yet we had a past to compare with the present; we had memories and images of what had been taken away. But my girls spoke constantly of stolen kisses, films they had never seen and the wind they had never felt on their skin."

"You don't read Gatsby," I said, "to learn whether adultery is good or bad but to learn about how complicated issues such as adultery and fidelity and marriage are. A great novel heightens your senses and sensitivity to the complexities of life and of individuals, and prevents you from the self-righteousness that sees morality in fixed formulas about good and evil..."

"There was nothing in reality that I could give her, so I told her instead about Nabokov's "other world". I asked her if she had noticed how in most of Nabokov's novels -Invitation to a Beheading, Bend Sinister, Ada, Pnin -there was always the shadow of another world, one that was only attainable through fiction. It is this world that prevents his heroes and heroines from utter despair, that becomes their refuge in a life that is consistently brutal."

"Looking back, I am amazed at how much we learned without even noticing it. We were, to borrow from Nabokov, to experience how the ordinary pebble of ordinary life could be transformed into a jewel through the magic eye of fiction."
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2012, 14:46   #1211
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Suna foarte fain - ai citit-o in romana? Suna la fel de bine ca in engleza?

Eu am citit Kazuo Ishiguro - Sa nu ma parasesti - o carte foarte buna, nu stiu daca de nota 10, dar merita citita. Eu vroiam sa vad filmul oricum, insa gasind cartea mi-am zis ca mai bine citesc roamanul mai intai. Sunt in continuare curioasa de film, dar nu atat cat eram inainte. Acum citesc Orele de Michael Cunnigham, o alta carte ecranizata. Am ajuns abia la jumatate, insa imi place, nu stiu ce o sa zic la final...
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2012, 10:52   #1212
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Insula'' -ultima carte scrisa de Aldous Huxley . Un ziarist englez naufragiaza pe o insula din Oceanul Indian .Descopera acolo o comunitate bazata pe alte valori decat cele occidentale . Un amestec format din ceea are mai bun Occidentul (medicina ,tehnologie ) si Orientul (spiritualitate ). Ziaristul nostru desi are o misiune secreta( sa-i convinga pe insulari sa-si concesioneze imensele rezerve de petrol unei companii britanice) incepe sa fie tot mai atras de modul echilbrat de viata de pe insula .Toti sunt fericiti ,se iubesc ,se ajuta si cand trebuie mor cu demnitate si cu rinjetul pe buze.
Stilul lui Huxley (si in alte carti ) face ca lectura sa alunece usor pe gat desi in aceasta carte dialogurile stufoase au ceva didactic in ele si te duc cu gandul la dialogurile socratice.Apar si unele idei care in ''Brave New World '' te ingrozeau si te duceau cu gandul la o societate tiranica in care ''fericirea'' este bagata pe gat cetatenilor . In ''Insula '' Huxley pare sa intoarca foaia si este de acord cu : eugenia , limitarea numarului de copii ,specializarea profesionala inca din pruncie , folosirea drogurilor pentru experiente mistice .In plus avem : spargerea familiilor nucleare in favoarea unor familii cu mai multi parinti , toleranta religioasa + bonus : sex la greu pentru oricine cu oricine ,oricand .Probabil ca Huxley era dezamagit de rateul civilizatiei occidentale ( doua razboaie mondiale , nazism,comunism , poluare , consumerism ,s.a.) si a atacat destul de dur pilonii acesteia ;crestinismul , industializare excesiva , obsesia puterii , materialismul .
Avem in ''Insula '' (scrisa in 1962) toate lucrurile bune si nazbatiile care vor iesi la suprafata in anii'60 . Unele vor rezista si vor inglobate in societate dar altele mai naive /aberante /utopice vor trece la categoria de experimente esuate .
O curiozitate A.Huxley a murit pe 22 noiembrie 1963 in aceeasi zi cu C.S.Lewis ( narnian si cunoscut apologet crestin ) si cu J.F.Kennedy (omul care a spus : Nu te intreba ce poate face Marilyn Monroe pentru tine ci intreaba-te ce poti face tu pentru ea ) .Pe patul de moarte Huxley ar fi cerut o doza buna de LSD desi in carte credea ca trebuie sa ai curaj sa-ti privesti propria destramare cu curaj si curiozitate .


Last edited by bremen1980 : 07 Aug 2012 at 10:57.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2012, 16:45   #1213
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Tot cautand tristetea in poezii, dau de Ana Blandiana. Rasfoindu-i poeziile, ma lovesc de Cuplu care ma determina sa caut proza ei. Si-mi pica in mana, ciudat de accidental, A fi sau a privi.
E-o carte-reflectie, in care Blandiana nu se sfieste deloc sa analizeze cotidianul cu un ochi inteligent, dar parca detasat, si cu o capacitate de intelegere a lucrurilor foarte dezvoltata. Ce inseamna a fi sau a privi? A te arunca in valurile intamplarilor sau a reflecta ritmul si intensitatea lor, cultivandu-ti spiritul de observatie pana devii ceva de speriat in ochii celorlalti.
Imi place tanti asta; ma trimite si prin anticariate sa-i caut cartile.
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2012, 10:25   #1214
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by jansic:
Tot cautand tristetea in poezii, dau de Ana Blandiana. Rasfoindu-i poeziile, ma lovesc de Cuplu care ma determina sa caut proza ei. Si-mi pica in mana, ciudat de accidental, A fi sau a privi.
E-o carte-reflectie, in care Blandiana nu se sfieste deloc sa analizeze cotidianul cu un ochi inteligent, dar parca detasat, si cu o capacitate de intelegere a lucrurilor foarte dezvoltata. Ce inseamna a fi sau a privi? A te arunca in valurile intamplarilor sau a reflecta ritmul si intensitatea lor, cultivandu-ti spiritul de observatie pana devii ceva de speriat in ochii celorlalti.
Imi place tanti asta; ma trimite si prin anticariate sa-i caut cartile.
Mie-mi placea cum arata in tinerete Ana Blandina . http://www.youtube.com/watch?v=TixFexikYHg
La poezii il prefer pe Bacovia .In urma cu cateva sapatamani am reusit sa omor ditamai gandacul cu un Bacovia aflat la indemana. Sicriele de plumb inca lucreaza .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2012, 18:35   #1215
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Am iubit povestirile lui Raymond Carver traduse la noi .Din pacate au fost traduse doar 3 (''Despre ce vorbim cand vorbim despre iubire '' ,''Taci ,te rog '' si Catedrala '' si s Poliromul s-a blocat la ele .Din fericre am dat de un alt autor am care aduce mult la stil cu Carver .E vorba de Tower Wells un scriitor american de la care Curtea Veche a tradus ''Sa distugi si sa arzi totul '' '' un volum subtire (200 pagini), ce cuprinde 9 povestiri .Deja am citit jumatte din carte si-mi pare rau ca e atat de anorexica (la numarul de pagini ) . Spre deosebire de alti scriitori buni din ultima vreme ,am observat la Tower Wells o lipsa de cinism , uneori o doza buna de duiosie in modul in care-si trateaza personajele , oameni care au dat-o in bara si ar merita o sapuneala buna. M-a mirat pentru ca titlul ma pregatise pentru duritati de tipul Palahniuk , Breson Ellis &Cormac McCarthy .
N-a fost sa fie ,din fericire .

bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2012, 16:51   #1216
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Originally Posted by MariaMona:
Suna foarte fain - ai citit-o in romana? Suna la fel de bine ca in engleza? .

Scuze, vacanta si diverse asociate. am citit-o in engleza. nu stiu cum e in romana.

Originally Posted by MariaMona:
Acum citesc Orele de Michael Cunnigham, o alta carte ecranizata. Am ajuns abia la jumatate, insa imi place, nu stiu ce o sa zic la final...

Vreau si eu sa stiu cum e asta ca e pe lista mea
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2012, 20:13   #1217
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Mi-a placut. E destul de statica, insa e scrisa bine. E o paralela intre viata a 3 femei - Virginia Woolf in timp ce scria Mrs Dalloway (cu referiri la depresiile ei si la sinuciderea ei), o americanca din anii '50 plictisita de viata care citeste Mrs Dalloway si o alta americanca din zilele noastre cam de 50 de ani poreclita Mrs Dalloway de amicul ei homosexual bolnav de sida, ea insasi fiind lesbi. Si cartea contine gandurile acestor 3 femei si cateva ore din viata lor dintr-o anumita zi. E frumos si finalul fiindca e si neasteptat, dar si face inca o legatura intre cele 3 femei.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2012, 15:28   #1218
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
CUM SA UITI O FEMEIE de Dan Lungu.

Scrisa tot pe doua planuri, in acelasi stil foarte placut dar cu mai multa complexitate comparativ cu "Sunt o baba comunista". Are mare potential ecranizabil, mi-ar placea sa vad candva un film in care rolul prezbiterului sa fie interpretat de Marcel Iures.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2012, 02:38   #1219
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Eric-Emmanuel Schmitt - Cand ma gandesc ca Beethoven a murit in timp ce atatia cretini traiesc...

<< - Cand ma gandesc ca Beethoven a murit in timp ce atatia cretini traiesc!
Madame Vo Than Loc lansase cu violenta aceasta fraza.
Ma consulta apoi stergandu-si sudoarea de pe frunte.
- Nu sunteti de acord cu mine?
O privii fara sa raspund. Ea insista.
- Exista oameni a caror viata e inutila. Nu servesc la nimic.
- Fac copii!
- Da, fac copii! Copii la fel ca ei, copii care nu servesc la nimic!
Ce sa spun, se reproduc... Doar n-o sa va consolati ca niste inutili fabrica alti inutili, nu?
Daca acesta e sensul vietii, e prea putin pentru mine, nu semnez, demisionez. >>
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2012, 21:45   #1220
Mellia
Junior
 
Mellia
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 25
Ultima carte citita a fost Flatmates - Chris Manby, varianta in engleza (nu stiu daca exista traducere in romana). Am terminat-o foarte greu, jumatate in avion jumatate pe unde am apucat, dar a meritat, foarte amuzanta pe alocuri, umor britanic si actiune buna, chiar daca previzibila.
Mellia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells