Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Mar 2012, 20:25   #101
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
am tras la sorti doar unul. voi trage fiecare saptamana cate unul.
sper ca toata lumea l-a gasit.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 13:26   #102
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Acuma mi-am dat seama ca nu stiu cum o sa se calculeze punctajul filmului. Pur si simplu se aduna stelele? Ca in cazul asta vor fi dezavantajate filmele la care nu voteaza prea multi useri. Sau se imparte la numarul de voturi?
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 13:51   #103
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
m-am gandit si eu la asta. am putea face doua clasamente.
unul cu numarul total de puncte, care ar denota mai mult popularitatea,
si un al doilea bazat pe raportul puncte/nr. de voturi, care ... nu stiu exact ce ar evidentia.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 14:11   #104
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
sa pui nota si pe topicul filmului, te rog. merci!

sper ca nu te asteptai ca toata lumea sa fie intr-un acord total. eu unul nu. nu suntem la corala. trebuie sa acceptam opiniile celorlalti. binenteles ca putem sa le discutam, dar n-as vrea sa ajungem la ad hominem.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 14:19   #105
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
ah, de fapt msg era pentru topicul filmului lui kroli
îl transfer dincolo
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 14:29   #106
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Sa fim seriosi, un numar mare de puncte adunate de la un numar mare de votanti, care are o medie de 2.5, pentru primul film tras la sorti comparat cu al 7-lea film tras la sori, cu numar total mai mic, dar cu o medie de 4 nu reprezinta popularitatea ci curiozitatea si nu neaparat a filmului, cit a turneului. Daca numarul de participanti scade cu fiecare nou film, eu asta inteleg, nicidecum popularitate, care iesea oricum din start, pentru ca daca intrebam pe fiecare user cite filme din lista asta a vazut inainte de a fi afisata, nu cred ca multi se pot lauda ca au vazut prea multe.

Media notelor cu nr de participanti la vot in paranteza reprezinta acelasi indicativ ca nota oricarui film de pe imdb, adica o nota f. mare la putine vizionari te gindesto ori ca sint rudele regizorului ori ca e vorba de niste nebuni, neintelesi, nota mare cu multe vizionari, e clar un film de mare consum, deci il privesti sceptic si o nota relativ mica, la un nr mare de vizionari, poate fi o capodopera, pentru ca numarul celor care au dat nota maxima nu a putut compensa numarul celor care au dat nota minima, pentru ca nu au inteles absolut nimic din film..

Din punctul meu de vedere, nota asta finala e mai mult o joaca, pina la urma, daca ai vazut 10 filme noi din care 3 ti-au ramas in cap si-ti dau de gindit, asta e de fapt cistigul fiecaruia.

Apropos, eu am inceput sa vad filmele in cu totul alta ordine si nu-mi pare rau deloc
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 14:30   #107
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Eu una, in naivitatea mea infinita, am crezut ca turneul e pentru a propune celorlalti filme ce s-ar putea sa le placa, nu dimpotriva ( "Hai sa va propun un film , e naspa, n-o sa va placa, da uitati-va la el"). Apoi credeam ca, avand fiecare alte gusturi, n-o sa incercam sa ne dam la glezne cu replici de genul "consumisti de filme coldrex", "generatia tarantino" si alte expresii de snobi, care, vezi Doamne, ei is niste experti, ei nu consuma orice, Doamne-fereste sa ne "simtem" bine la un film, filmul e sa-ti cracanezi ochii la fiecare pata, fiecare cadru si sa despici in h+n1 "de ce oare o facut ala la baie pipi si nu altceva? hmm, oare ce simbol o fi aici?" Deci, cred ca nu e cazul sa ne spargem in nici un fel de figuri cu ce stim sau nu stim, ci sa lasam ca filmele sa vorbeasca.
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 14:53   #108
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by anaemona:
Sa fim seriosi, un numar mare de puncte adunate de la un numar mare de votanti, care are o medie de 2.5, pentru primul film tras la sorti comparat cu al 7-lea film tras la sori, cu numar total mai mic, dar cu o medie de 4 nu reprezinta popularitatea ci curiozitatea si nu neaparat a filmului, cit a turneului. Daca numarul de participanti scade cu fiecare nou film, eu asta inteleg, nicidecum popularitate, care iesea oricum din start, pentru ca daca intrebam pe fiecare user cite filme din lista asta a vazut inainte de a fi afisata, nu cred ca multi se pot lauda ca au vazut prea multe.

Media notelor cu nr de participanti la vot in paranteza reprezinta acelasi indicativ ca nota oricarui film de pe imdb, adica o nota f. mare la putine vizionari te gindesto ori ca sint rudele regizorului ori ca e vorba de niste nebuni, neintelesi, nota mare cu multe vizionari, e clar un film de mare consum, deci il privesti sceptic si o nota relativ mica, la un nr mare de vizionari, poate fi o capodopera, pentru ca numarul celor care au dat nota maxima nu a putut compensa numarul celor care au dat nota minima, pentru ca nu au inteles absolut nimic din film..

Din punctul meu de vedere, nota asta finala e mai mult o joaca, pina la urma, daca ai vazut 10 filme noi din care 3 ti-au ramas in cap si-ti dau de gindit, asta e de fapt cistigul fiecaruia.

Apropos, eu am inceput sa vad filmele in cu totul alta ordine si nu-mi pare rau deloc

nu e nici pe departe perfect sistemul. ar fi fost necesare niste obligatii, niste interdictii.
adica trebuia sa oblig participantii sa voteze si sa interzic celorlalti sa voteze.
in felul acesta erau 10 voturi pentru fiecare film si ar fi fost ceva functional.
dar, cum ai spus, nu asta e scopul pana la urma.
o sa vedem ce-o sa iasa.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:03   #109
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by Igor12:
Eu una, in naivitatea mea infinita, am crezut ca turneul e pentru a propune celorlalti filme ce s-ar putea sa le placa, nu dimpotriva ( "Hai sa va propun un film , e naspa, n-o sa va placa, da uitati-va la el"). Apoi credeam ca, avand fiecare alte gusturi, n-o sa incercam sa ne dam la glezne cu replici de genul "consumisti de filme coldrex", "generatia tarantino" si alte expresii de snobi, care, vezi Doamne, ei is niste experti, ei nu consuma orice, Doamne-fereste sa ne "simtem" bine la un film, filmul e sa-ti cracanezi ochii la fiecare pata, fiecare cadru si sa despici in h+n1 "de ce oare o facut ala la baie pipi si nu altceva? hmm, oare ce simbol o fi aici?" Deci, cred ca nu e cazul sa ne spargem in nici un fel de figuri cu ce stim sau nu stim, ci sa lasam ca filmele sa vorbeasca.

poţi să-mi spui snoabă, oricum îmi este paralel, dar dacă ai avea bunăvoinţă, ai vedea primul mesaj din topicul despre krolikiewicz şi ai vedea tonul şi calificativele care i se dau. eu cred că nu aşa se face. expresiile filme coldrex şi atacul la tarantino au apărut doar după ce nesimţirea se amplificase alarmant . dar dacă nu ai această minimă dorinţă de a săpa în topic, poate ar fi cazul să nici nu judeci întregul dialog după 2-3 frînturi de la urmă.
eu una cred că toate filmele, toate, au fost puse aici de useri cu bune intenţii, filme care au plăcut şi care au fost propuse aici de bună credinţă, dar dacă acolo s-a ajuns, nu cred că eu sunt de vină. e vorba de limitele pe care şi le impune fiecare în exprimarea dezacordului cu opţiunile altora. tu înţelegi ce vrei din asta. . fiecare s-a simţit bine la filmele pe care le-a propus. dacă ceea ce pentru unii e plăcere, pentru alţii e durere, asta este

Last edited by Malombra : 18 Mar 2012 at 15:06.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:06   #110
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Cine a fost nesimtit si cum? Pana la postul tau care a tulburat apele
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:07   #111
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
ja ja ja
io-s scaraoţchi
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:08   #112
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Mercutio:
dar, cum ai spus, nu asta e scopul pana la urma.
o sa vedem ce-o sa iasa.

Eu am fitze, tu ai tupeu
N-o sa ne fie foarte greu
Sa vedem ,sa vedem, sa vedem, sa vedem
Ce-o sa iasa.

http://www.youtube.com/watch?v=wI680Gnjd8k

Si uite asa ne-am tras si imnul turneului
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:10   #113
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
eu zic ca fiecare galerie să-şi aleagă culorile. la vot, ultraşi!!
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:12   #114
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Nu asta am vrut sa zic. Dupa postul tau se prea poate ca unii dintre noi sa fi devenit impertinenti. Dar pana atunci cine a fost nesimtit? N-ai raspuns.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:14   #115
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Eu una nu judec un film dupa parerile celorlalti sau dupa notele ce i se dau care pe unde. Pot sa ma indemne sa vad un film, dar nu sa-mi formeze parerea. Si , eu scriu foarte rar aici, asta nu inseamna ca nu citesc ce e postat.
Si da, atitutidinea ta, de dispret abia mascat, e cea a unui snob ( chiar daca ti-e paralel sau indiferent ce cred ceilalti). Toata stima pt ceea ce stii insa asta nu-ti da dreptul de a privi de sus pe ceilalti, ci poate incerci sa-i educi, daca vrei.
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:17   #116
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Oameni buni, daca vreti feel good flicks, ati gresit etajul, coboriti la Imperiul Simturilor. Aici, cind ati intrat, cam stiti la ce sa va asteptati, prin urmare nu-si au rostul reprosuri gen 'film incomprehensibil pt. 'telectuali only, servit din snobism' etc.
Asta e sectiunea against the grain. Va bagati pe propria raspundere, reclamatiile ulterioare sint futile...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:24   #117
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
my god! in ce m-am bagat???
inc-o data, please, hai sa nu ne mai referim la persoane, ci la filme!!!
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:25   #118
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Nu s-a plans nimeni ca a fost nevoit sa se uite la film, a deranjat doar atitudinea Malombrei. Gizas.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:26   #119
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
omg!!!
mostră de analiză protocolară, care prezintă motivul comportamentului meu deviant

quote:
Mda, avem aici un film de ARTA in care o gramada de banalitati si aberatii sunt mascate de imagini reusite. Genul de film care apare cand n-ai de fapt nimic inteligent sau profund de spus, dar te chinuie talentul de Regizor. Uscat, incalcit si plin de urlete, o creatie tampa vag animata doar de propria bizarerie.

1 stea pentru poveste (slab), 3 stele pentru regie(bun) => o medie de 2 stele.

wtf?

Last edited by Malombra : 18 Mar 2012 at 15:30.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 15:29   #120
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,622
Bine, rectific, m-a deranjat atitudinea Malombrei. Gata, eu sunt de acord cu revenitul la film(e). Sper ca fara victime colaterale.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells