Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Mar 2008, 07:28   #101
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... si poti sa ni l furnizezi si noua?

zicea la un mom dat (bagindu-se in vba) k a vazut 'scafandru...'; poate piratat, k nu-mi inkipui k la cernavoda a 'iesit p ecrane' (KRE 'ecrane?? :w00t: )

oricum, dk nu e o clona, e acelasi modus operandi (& vivendi): timp bereket sa stea la orice ora p net, interventii insistente & idioate, agresivitate. si - park-park - o dorinta d a ridiculiza forumu prin asemenea interventii, cum zice francezu, a cote de la plaque...

cunoscindu-l, stiu k nu poate sta departe d ac forum - este un drog!
i think the matter needs further investigation
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2008, 11:44   #102
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Ohh... Dumnezeule, da'mulþi mai ai!
Oricum, azi am primit o copie din Tratat de psihoterapii - cognitive ºi comportamentale a lui Daniel David, Alex promit sã o citesc în w.e., ºi dupã sã-þi dau un diagnostic MOCA.

Aº vrea sã am mãcar timpul de a citi corespondenþa electronicã, acasã sau la birou, aº vrea...

W.e. plãcut tuturor! ªi mai ieºiþi si voi p'afarã, viaþa e în cu totul altã parte, în afarã de Net, vb lui Kundera.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2008, 23:26   #103
barbu
Novice
 
barbu
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 11
No country for this movie

Nu te duce la cinema. Nu-l inchiria. Nu-l da jos de pe net. nu deveni curios. Nu te imbufna. Mergi mai departe. Vezi cat mai multe filme si asculta de cati mai putini critici. Eu nu sunt un critic. Eu am luat teapa cu filmul asta. eu nu-ti doresc si tie sa patiesti lafel. Bafta.
barbu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2008, 23:38   #104
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
dragomara, daca tot te apuci tu sa-l citezi pe kundera, macar citeste cartea si vezi ca n-are absolut nici o legatura cu sfatul tau.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2008, 03:15   #105
Gambino
Novice
 
Gambino
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1
No country for old men

Salutare,

Am vazut si eu in fine filmul asta seara... si cum am ajuns acasa am buzna pe net sa vad ce parere are lumea; nu ca m-ar interesa, dar simteam nevoia de o lumina calauzitoare. Indirect am avut parte de un fascicul si cu riscul de a supara "cunoscatorii" ma simt nevoit sa-mi exprim opiniile despre acest film si nu numai:

1. Incep cu o paranteza prin a spune ca Oscarurile dpmdv sunt niste premii date de niste conuscatori ai fenomenului pentru cunoscatorii fenomenului, lasand implicatiile celelalte la o parte (e anul negrilor! , etc.). Adica: premiul nobel pt. stiinta este dat de oameni de stiinta. Noi nu-i putem contrazice si daca ne dam cu parerea nefiind oameni de stiinta... nu suntem altceva decat Romani! (barfa din spatele blocului s-a mutat in spatele monitorului...de, evoluam!)

2. Revenind la NCFOM... mie ca si novice in ale "cinemagiei" mi se pare un super thriller! Cunoscatorii ma pot contrazice intrand in profunzimea subiectului, dar eu ma intreb: filmele astea nu-s facute oare pt. public? Care saracu' 80% din el nu are cunostiinte despre unghiuri, cadre, nuante si alte cacaturi de genul asta la care se excita stapanii fenomenului regizoral! Dar hai sa zicem ca daca te duci la film in mod regulat si esti pasionat, incepi sa "prinzi" din tainele... si s avezi cu alti ochi filmele. Dar sa recunosc ca incep sa ma contrazic si sa nu ma supar decat pe mine ca nu am destule ore de educatie cinematografica si eu tot thriller il vad!

3. Acum luand filmul pe bucatele; incepe cu monologul acela al degradarii umane sa-i zicem (deci seriful ala e un pic filozof!) intram in actiunea efectiva (dar "asezata") a filmului in care sudorul-braconier caucazian de felul lui are valente si logica de indian apache in a lua urma si-si da seama ca mai e unu'! Pe care-l gaseste!

4. Politistul filozof, are un dialog interesant in incercarea lui de a o convinge pe Carla Jean in care o vaca care trebuia sacrificata iar executorul tembel a vrut sa o impuste dar glontul i-a ricosat si l-a lasat infirm de o mana... dar acum exista alte metode mult mai safe pt. oameni in ceea ce priveste omoratul vacilor si anume o tzevusca de 10 cm care-i este introdusa instantaneu in creier... dar noi totusi ne intrebam unde este glontul din capul batranului?

5. Sa nu ma inteleaga lumea gresit pt. ca Tommy Lee a jucat foarte tare dar in film e genul politistului care incearca sa ajute neimplicandu-se foarte tare, ajunge intotdeauna la sfarsit (de batman nu a mai aparut intre timp...) si care-i mai e si frica de nevasta ca-l ceheama acasa in timp ce el e la job!!!

6. Finalul... poate l-ar fi excitat pe Freud ca eu nu am inteles nimic din visul lui, dar am inteles urmatoarele: Omu' iesise la pensie pt. ca oricum era terminat. Adica? Haideti sa va pun ultimele replici ale filmului cu traducerea mea:
- Poate mã duc sã cãlãresc.
- Bine.
- Ce pãrere ai? (ce parere poti sa ai?)
- Nu pot sã-ti planific ziua. (se pare ca coloana vertebrala era le EA!)
- Mã refer dacã ai vrea sã mergi cu mine.
- Iisuse, nu, nu m-am pensionat. (Ramas fara memorie ca, cineva mai muncea in casa aia)
- Atunci poate te ajut pe aici. (se simtea inutil deja)
- Mai bine nu. (cata incredere!!!!!!!!!!)

7. In concluzie: este un thriller cu final moale, sau mai bine zis un thriller in adevaratul sens al cuvantului combinat cu drama existantiala a politistului depasit. In rest un film bun dar nu de ridicat la rang de stiinta.

Numai bine!
__________________
O pizza criminala!
Gambino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2008, 12:56   #106
Viotrinitatea
Novice
 
Viotrinitatea
 
Join Date: Jan 2007
Location: Bucuresti
Posts: 17
Originally Posted by Pitbull:
Good point!
(Cum îi zise Cioroianul lu' Märia Sa Juan Carlos)

Condoleezei Rice...
Viotrinitatea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2008, 13:33   #107
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, lui Condy nu era-n stare sä-i zicä nici mäcar atâta... Aia, bâra-bâra, bâra-bâra, si el tot dädea din cap c-un zâmbet tâmp, semn cä nimic, da' nimic, nu pricepea.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2008, 16:02   #108
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
@ pitbull

recitit parerea lui ctp. ziceai ca ii dai un semn sa bage ochiul pe la forum. ar fi bine ca ar mai scuti poporul de cibernetica servita pe paine. omu nici macar nu a urmarit filmul cu atentie:

"Finalmente, killerul Butelie îl terminã pe Þeavã Retezatã...." oare?

"Pãi Lãscãricã ºi Semaca sunt personaje adevãrate pe lângã cartoanele stupide puse pe ecran de fraþii Coen." - nu doar penibil dar si iresponsabil

"Iar Cristian Mungiu poate fi liniºtit – a nu fi nominalizat pe o listã cu asemenea câºtigãtor e aproape un premiu.

Cred cã de la armele de distrugere în masã ale lui Saddam descoperite sub formã de þevuºti ºi sticloanþe prin deºert, sistemul american n-a mai dat o asemenea probã a capacitãþii sale de a prosti în faþã o lume întreagã."

oscarul e al americanilor pt ca ei il organizeaza, ei dau banu si e la ei acas. nu e o competitie organizata de onu si nici campionat mondial nu e. asa ca ei decid ce vrea muschiul lor si nici nu are nimeni pretentia ca un oscar e o recunoastere absoluta. nu are cum sa fie cineva dezavantajat pe criterii extra film. nu ne-au tras in piept cu 432. pur si simplu nu le-a placut,

apoi paralela oscar irac.. :oops: .daca de film nu prea sti ce sa zici bagi ceva de gica tufa ca tot pleaca la toamna...

overall- aceiasi atitudine de inchizitor, aceleasi metode ieftine de persuasiune
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2008, 19:25   #109
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ctp pare sa aiba ac gusturi cu vecinii mei, medici pensionari, kre n-au mai iesit din casa sa vada un film km dp vremea lu ceashk: m-am intilnit cu ei ieri & mi-au zis k n-au inteles dc 'no country...' a luat atitea oscaruri si k le-a placut mai mult filmu lu nae - kre e asha, 'un film normal... desi km lung' :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2008, 20:49   #110
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
km lung
Dacä un kilometru standard are o mie de metri, unu' lung câti are?

@vladvaidianu:
Cetepeul nu mi-a räspuns la e-mail. Nu l-o fi observat...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2008, 20:53   #111
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
ctp a ratat penibil o vizionare de om obisnuit. imi pare rau pentru el, ca are si momente mai reusite. probabil e drama celor terorizati de geniu.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 10:45   #112
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
lol
da c n facem dk ultimu o sa-i plak??
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 10:06   #113
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Dar nimeni nu a observat cum incepe filmul? Chigurh este prins de un oarecare politist. Deci "killerul Butelie" nu era chiar asa de invincibil.

Eu as fi curios sa citesc cartea lui Cormac McCarthy pentru ca in film este mult mai usor sa transmiti mesajele dpdv vizual... dar in scris cred ca filosofia despre violenta si inevitabila imbatranire ar putea fi mai bine punctata.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 10:24   #114
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
normal k 'mesajele vizuale' s transmit mai bine in film! dar n-as spune k e mai 'usor' sa transmiti alte mesaje in film decit in carte: c (nu) poate face filmu, (nu) poate face literatura; si invers
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 10:49   #115
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by cornel:
dar in scris cred ca filosofia despre violenta si inevitabila imbatranire ar putea fi mai bine punctata.

si filmul poate oferi 'gindire' (filosofie) despre violenta (sau orice altceva), doar ca ea capata forma 'clasica' (a textului) doar daca spectatorii decodeaza continutul imagistic (tinind cont de o serie de concepte care caracterizeaza demersul cineastului care va fi analizat) prin cuvinte.

in sensul asta - al 'filosofiei violentei' in cinema - vezi Funny Games, de ex., Kill Bill, Blue Velvet, Reservoir Dogs, Pulp Fiction sau Co Country. filmele astea dau seama si de altceva - constructia realitatii in cinema (blue velvet), super-eroul in cultura populara occidentala - kill bill, filiatii in genul cinematografic (lynch si coen), s.a.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 13:48   #116
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by cornel:
Dar nimeni nu a observat cum incepe filmul? Chigurh este prins de un oarecare politist. Deci "killerul Butelie" nu era chiar asa de invincibil.
polist care moare de mana lui chigurh in urmatoarea scena.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2008, 15:04   #117
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Chigurh se läsase prins de acel politist, tocmai pentru a experimenta o evadare. Un fel de "training" si verificare a propriilor posibilitäti.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2008, 20:07   #118
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Originally Posted by Pitbull:
Chigurh se läsase prins de acel politist, tocmai pentru a experimenta o evadare. Un fel de "training" si verificare a propriilor posibilitäti.

Asta e doar o presupunere. Nu putem sti cu adevarat ce au gandit fratii Coen. Ideea e ca politistul nu s-a dovedit a fi o provocare prea mare pentru el, dar asta nu inseamna ca si-a pus singur catusile. Filmul e genial in mare, dar o fata lipsita de orice sentiment si acelasi mers fara griji pe tot parcursul filmului nu mi se par de ajuns pentru oscarul castigat de Bardem. Singurul motiv pentru care ar fi putut castiga e lipsa concurentei.
alc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2008, 17:21   #119
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Ma duc si eu in seara asta, deja am emotii... Cred ca va fi fenomenal, mi-a placut la nebunie Fargo iar Barton Fink e, de asemenea, interesting.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2008, 18:01   #120
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
si eu am emotii - pt tine: dk ti-a placut asa mult 'dragostea in vremea holerei', ma gindesc k filmu asta n-are nicio sansa...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells