Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Jan 2005, 22:41   #101
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by MinRep:
Grozava catalogare!

sesizez ironie la dta sau mi se pare mie ?? daca da, trebuie s-o mai slefuiesti un pic.

Originally Posted by nume:
@Notorel
Vezi ca faza cu circumvolutiunile ai luat-o de la Serghei

hai, nume, nu mai visa plagiate & citari unde nu-i locul, ca devii iritant si penibil - unde citez, precizez, iar citatul lui ambra blu a fost doar un incident nefericit. nu de alta, dar ce naibii sa citez din postarile lui serioja - definitii de dictionar ?!
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2005, 00:37   #102
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by notorious:
hai, nume, nu mai visa plagiate & citari unde nu-i locul, ca devii iritant si penibil - unde citez, precizez, iar citatul lui ambra blu a fost doar un incident nefericit. nu de alta, dar ce naibii sa citez din postarile lui serioja - definitii de dictionar ?!

Tu te-ai oprit vreodata sa te intrebi daca ai habar despre ce vorbesti?
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2005, 06:47   #103
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by MinRep:
Grozava catalogare!

sesizez ironie la dta sau mi se pare mie ?? daca da, trebuie s-o mai slefuiesti un pic.
Nu e deloc ironie! Chiar mi-a placut cum i-ai incadrat filmele...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2005, 11:39   #104
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Am facut rost de el ieri pe dvd si promit sa il vad cat mai curand sa vin cu detalii.......din trailer pare amuzant cat de cat...cred ca nu o sa ma plictisesc prea tare...
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2005, 12:11   #105
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
parca era subiectu The Terminal... :shock:
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2005, 12:25   #106
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
probabil ti-ai dat seama canu prea ma impac cu acest film al lui spielberg, desi are si el ceva merite artistice.
Serios ? Cam care ar fi alea maistre?
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2005, 12:31   #107
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
puteti sa va ciondaniti si pe privat...deoarece eu cred ca cei care intra pe acest subiect prefera sa citeasca despre acest film...nu despre atacurile voastre personale...
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2005, 14:30   #108
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
puteti sa va ciondaniti si pe privat...deoarece eu cred ca cei care intra pe acest subiect prefera sa citeasca despre acest film...nu despre atacurile voastre personale...

nu mai fi asa de bomba, mai aditzo: pe acest topic a ajuns sa se discute despre spieberg, numele de care este in mod esential legat titlul 'the terminal'. ce asa mare scofala ?? s-a discutat despre 'the terminal' pret de vreo 4 pagini, apoi - inevitabil - am ajuns sa discutam despre regizorul sau.

iar acum urmeaza, evident, sa-i raspund lui nume cu privire la 'jurassic park', deci nu o sa ne insultam (e vorba de FILM in cazul de fata).

- imaginea superba a insulei (vezi cadrele care urmaresc zborul elicopterului, cascada)

- pt un film comercial, este pus in scena cu stil: la o analiza atenta, vom descoperi o dozare corecta a suspansului, un tempo potrivit, o oarecare doza de imaginatie (v atacul t-rex-ului, care contine cea mai reusita scena a filmului - micul joe mazzelo, impreuna cu sora sa care asculta ingroziti zgomotul pasilor dinozaurului care devine mai amplu pe masura ce se apropie, tulburand apa din pahar - filmarea e chiar remarcabila)

- doza de umor si ironie (v cadrul final in care t-rex-ul urla in timp ce in fata lui trece zburand un add cu 'jurassic park')

nu-i mult, desigur, dar tot e ceva...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2005, 20:49   #109
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
- pt un film comercial, este pus in scena cu stil: la o analiza atenta, vom descoperi o dozare corecta a suspansului, un tempo potrivit, o oarecare doza de imaginatie
- filmarea e chiar remarcabila
- doza de umor si ironie (v cadrul final in care t-rex-ul urla in timp ce in fata lui trece zburand un add cu 'jurassic park')
nu-i mult, desigur, dar tot e ceva...
Sigur, sigur ... cum spui tu.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2005, 12:03   #110
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
as fi pus pariu (pe bune !) ca un tip anume o sa cada in cur si o sa-si gaseasca un nou amant.

ai ajuns atat de previzibil...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2005, 12:38   #111
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
am citit si eu, in sfarsit, cam ce anume s-a scris pe primele pagini si-am constatat ca s-a discutat la greu despre arta & comercial. si este foarte greu sa definesti conceptele, mai ales ca filmul este probabil cel mai bun exemplu de mariaj intre cele doua.

daca te ajuta cu ceva, consider 'jurassic park' un film comercial, dar cu siguranta peste medie. si e clar ca este comercial ! gandeste-te si tu: cand investesti peste 100 milioane $ intr-un film, intentia ta nu este sa ti-i recuperezi cu varf si indesat ?? te imbeti cu apa rece daca ajungi sa zici: 'ha, am ramas cu buzunarele goale, nu mai am unde sa locuiesc, dar am facut un film de arta si am un oscar pe raftul doi din biblioteca'. ar fi o ineptie sa-l pui pe acelasi picior cu 'schindler's list'.

daca vrei sa facem un topic gen 'comercial si arta', i'm in.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)

Last edited by Pitbull : 16 Aug 2009 at 17:40.
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2005, 10:40   #112
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Spielberg e un maestru al spectaculosului, al aventurii, al cliseelor de care se foloseste foarte bine cand manipuleaza spatiul povestii...a facut-o de atatea ori, a facut-o si in Terminalul...si pe alocuri ne-a terminat

ce avem aici? se pleaca de la un fapt real (patania unui refugiat iranian care ramane blocat in aeroportul din Paris ajungand pana la urma sa traiasca acolo...cica si azi ar face-o), se infloreste povestea, se condimenteaza cu americanisme, se mai adauga niste cheese si se ia banu' :lol:
Mai avem asa: un Tom Hanks care incet, incet devine un erou, eroul tuturor, un Forrest Gump. La Hollywood, mai mereu e vorba de acelasi principiu: din mic, prost si inacceptabil, te faci BIG, capabil, acceptabil, erou...Mai avem paranoia legata de spioni, teroristi...Mai avem clasicele: femeia care asteapta barbatul viselor, dar care pare sa nu mai vina si "toti barbatii sunt la fel"...Iar partea finala e cireasa de pe branza :sick: : eroul nu ar mai fi erou daca nu ar renunta la ceva personal in favoarea altcuiva. E vorba, printre altii, de indianul, care la randul sau devine un mic erou permitandu-i lui Viktor sa calce si el in NY, "sa lupte cu ei, sa nu fie las"...avem de fapt imaginea eroului american pe care Hollywood-ul ne-o tot baga pe gat

alte balarii: rolul lui Tucci e asa de rau (tras de par) pentru a mai da tensiune filmului; prea repede invata Hanks engleza (prolific rau); in limbile slave, Dracula, din cate stiu eu, se pronunta Dracula, nu Draculia, ca la americani; croisantul a fost inventat in Ungaria, la Budapesta...pun pariu ca stiau asta si mai stiau ca Budapesta e capitala Romaniei, hence the expression...(ignorantii pulii)...si de cand maghiara se scrie in chirilice?

filmul e "caprafrankian"? bullshit...lipseste la greu latura umana, ceea in filmul lui Capra abunda...acolo, desi filmul e fantastic, situatiile sunt plasate intr-un spatiu real, uman, in The Terminal, situatiile sunt plasate intr-un context fortat, improbabil, implauzibil, ceea ce lasa o urma de falsitate si face personajele mai putin credibile

dar ce zice tabara adversa? Unul din producatori recunoaste ca au vrut sa arate cum e viata in aeroport, acest "microcosms of society", unde se intalnesc atatia oameni, sa vada cum e daca nu ai sta blocat acolo cateva ore, ci cateva zile, sa creeze impresia ca, in acel loc, Viktor intalneste America insasi, desi are de-a face cu o mana de oameni intr-un spatiu restrans...bine tata, dar pentru asta trebuia sa urmariti firul povestii refugiatului iranian care ramane fara acte, nu sa ne aburiti cu basinile voastre hollywood-iene...

Trebuie felicitati pentru ca au facut din cacaturi o poveste valabila pentru marele ecran? Nu cred. S-au dat deja destui bani pe bilete pentru asta...s-au dat de s-au facut vreo 80 de mil de parai la incasari...de ajuns.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells