Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Mar 2010, 21:55   #81
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Vrei să-mi spui că la cine i-a plăcut nu a simpatizat cu personajul și nu și-a dorit ca acesta să reușească? Toată ideea în sine e o prostie. Dar parcă mai mult se prezintă că singura greșeală a lui e că a eșuat și mai bine că a încercat și a eșuat decât să nu încerce deloc.

Last edited by sergiuseling : 17 Mar 2010 at 22:06.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 22:07   #82
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ce conteaza daca specatorul a simpatizat cu el si isi dorea sa fi trait? Tot filmul merge in directia opusului a ceea ce spui tu si daca spectatorul ramane cu ceva e vorba exact de ideea unei propagande inversa a ceea ce consideri tu propaganda. Sigur nu te-ai plictisit si ai sarit peste final?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 22:15   #83
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
Sergiu, banuiesc ca asa te cheama, daca tu consideri filmul prost doar pentru ca mesajul interpretat de tine e gresit, atunci nu ar trebui sa ii induci in eroare si pe ceilalti. De ce fugitul de regulile societatii e un lucru stupid? De ce e eronat sa traiesti in natura, fugind de lumea artificiala si sentimentul fals de siguranta aprovizionat de unele persoane, care oricum joaca zilnic roluri diferite. Nu ai citit mult Tolstoi, nu-i asa? Te asigur ca filmul e mult mai profund decat l-ai inteles tu.
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 22:19   #84
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
@Liviu-

Dacă cineva a ajuns în acel punct în care să simpatizeze cu cel care fuge de responsabilități doar pentru a face acel lucru "măreț" deja avem o problemă.
Mie finalul mi s-a părut că ar fi unul trist și nu unul în care să ne bucurăm că am scăpat de personajul negativ. Da am scăpat de el, dar după cum spuneai tu multă lume vroia ca el să reușească...

Last edited by sergiuseling : 17 Mar 2010 at 22:29.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 22:28   #85
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by moltisanti88:
Sergiu, banuiesc ca asa te cheama, daca tu consideri filmul prost doar pentru ca mesajul interpretat de tine e gresit, atunci nu ar trebui sa ii induci in eroare si pe ceilalti.
Dar asta e problema, mesajul interpretat de mine e adevărat pentru mine, nu pot să înțeleg filmul după un șablon predefinit.

Originally Posted by moltisanti88:
De ce fugitul de regulile societatii e un lucru stupid? De ce e eronat sa traiesti in natura, fugind de lumea artificiala si sentimentul fals de siguranta aprovizionat de unele persoane, care oricum joaca zilnic roluri diferite.

Pentru că omul e în esență o ființă socială. Dacă nu-ți plac regulile le poți schimba, dar dacă abandonezi totul și te duci în natură să faci nu știu ce lucru nu-mi cere mie sau societății să ne pese sau să te înțelegem.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 22:48   #86
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
Nici nu cred ca exista un sablon predefinit. Aici cred ca suntem de acord asupra faptului ca fiecare intelege mesajul filmului, in cazul in care exista acesta, in felul lui. Sunt doua pareri diferite pe care nu cred ca are rost sa incercam sa le schimbam. Eu sunt deranjat doar de faptul ca cineva ar caracteriza acest film ca fiind prost.

Da, omul este o fiinta sociala, si daca nu ma insel, e dovedit stiintific ca daca nu are un partener de conversatie pentru o perioada anumita de timp, innebuneste. Omul e dependent de comunicare, lucru care explica si interpretarea ta a persoanjului, dar eu nu cred ca lui i-a pasat foarte mult de consecintele actiunilor sale asupra oamenilor, decat probabil inconstient. Intamplator au fost gasite niste jurnale scrise de acesta probabil pentru el, dar din nou, e vorba de unghiul din care fiecare dintre noi priveste filmul.
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 22:56   #87
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Vorbesti de parca ar fi cine stie ce personaj malefic. E un tanar care a incercat sa gaseasca fericirea si in cele din urma si-a dat seama ca nu fugind de restul lumii o va gasi, ci ca trebuie sa o impartaseasca cu cineva pentru a exista cu adevarat. Daca personajul ar fi supravietuit s-ar fi intors la acea lume de care a fugit, tocmai pentru ca a realizat ce ziceam in fraza de mai sus. Tu lucrul asta il treci cu vederea, nu stiu de ce, dar o faci. Concluzia filmului, intreaga lui idee, e opusul a ceea ce tu sustii, de fapt e exact ceea ce ai fi vrut sa primesti probabil. Nu imi pot explica cum de nu vezi lucrul asta.

Last edited by Liviu- : 17 Mar 2010 at 23:03.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 22:58   #88
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by moltisanti88:
eu nu cred ca lui i-a pasat foarte mult de consecintele actiunilor sale asupra oamenilor

Asta e marea mea problemă cu filmul.

Și cum lumea e mare era puțin probabil să nu auzi niciodată că filmul e prost.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 23:19   #89
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Liviu- recunosc că am fost fericit că s-a terminat filmul, dar pe atunci chiar nu prea îmi păsa de ce se întâmplă prin film.
Și ai vrea să uit cum se ducea el prin lume și dădea lecții ca nu știu ce minte luminată și cum credea el că singura cale e prin el singur, nu are nevoie de nimeni și de nimic. Și dacă ar fi reușit să facă tot ce i-a trecut prin cap de unul singur și mai era și super încântat de ce a făcut s-ar fi dus după aceea să găsească fericirea și în societate. Deci tot în zadar ar fi fost toată expediția...

Nu se poate să fie finalul 100% împotrivă a tot ce a fost prezentat în film și să judeci filmul doar pe baza finalului.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 07:33   #90
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
@sergiuseling
No offence, dar te-ai uitat degeaba la film daca singurele chestii cu care te-ai ales de pe urma lui sint aceste explicatii cu curu-n sus. Vorbeai la un moment dat de fuga de "responsabilitati"? Din punctul cui de vedere se numesc "responsabilitati" cretinismele societatii de consum? De unde pina unde ajungem sa anatemizam un om doar pentru ca a avut curajul sa se stearga la cur cu aceste cretinisme? Ori pentru ca a ales sa TRAIASCA (in adevaratul sens al cuvintului) pentru citeva luni dupa o viata intreaga de coma? A avut in el o doza de idealism, intr-adevar, dar care-i problema? Mai bine alegi un asemenea idealism decit "idealismul" perfid a la Up In the Air ori Hurt Locker...
Chris McCandless e un Jeremiah Johnson modern, iar daca n-ai priceput care-i forta motrice ce anima spiritul unor asemenea personaje, mai bine ramii la Up in the Air...

Si inca o chestie: un Chris McCandless face mai mult decit 100 de William Jamesi sau Ryan Binghami imbracati in Armani luati la un loc.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5

Last edited by Windom : 18 Mar 2010 at 07:46.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 10:00   #91
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
E clar că viziunea ta despre viaţă diferă de a mea. Mie mi s-a părut că el fuge de viaţă, alege calea uşoară să fie el de unul singur, dezamăgindu-i pe toţi din jur. Dacă asta înseamnă să trăiesc cu adevărat mai bine renunţ.

De asemenea pot şi eu zice că n-ai înţeles Up in the Air sau The Hurt Locker care ne arată că poate exista fericire sau împlinire în proporţii mai mari sau mai mici în diferite forme. Dar nu, tu nu şi nu, doar dacă te duci de unul singur în pustietate şi te ştergi la cur cu lumea asta trăieşti cu adevărat.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 10:11   #92
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by sergiuseling:
Mie mi s-a părut că el fuge de viaţă
Dimpotriva, IMBRATISEAZA viata. Fuge de simulacru ei, in schimb.

Originally Posted by sergiuseling:
Up in the Air sau The Hurt Locker care ne arată că poate exista fericire sau împlinire în proporţii mai mari sau mai mici în diferite forme.
Intr-adevar e si ala un tip de fericire. Artificiala, dar unii se multumesc si cu atit.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 10:27   #93
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Atunci de ce încerci să mă convingi pe mine sau de ce mai discuţi cu orice persoană dacă viaţa adevărată e în pustiu de unul singur, iar pe restul poţi să-i arunci undeva?

Sau când te gândeşti la consecinţe nu ţi se mai pare o idee aşa bună? Atunci de ce-l apreciezi pe acel tip care nu s-a gândit la consecinţele acţiunilor lui?
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 10:37   #94
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by sergiuseling:
Atunci de ce încerci să mă convingi pe mine sau de ce mai discuţi cu orice persoană dacă viaţa adevărată e în pustiu de unul singur, iar pe restul poţi să-i arunci undeva?
Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, am vrut doar sa explic mesajul filmului pentru cei care l-au priceput pe dos.

Originally Posted by sergiuseling:
Sau când te gândeşti la consecinţe nu ţi se mai pare o idee aşa bună? Atunci de ce-l apreciezi pe acel tip care nu s-a gândit la consecinţele acţiunilor lui?
Il apreciez deoarece a avut curajul sa actioneze fara sa se gindeasca la consecinte, spre deosebire de majoritatea dintre noi, astia care traim in matrix.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 10:55   #95
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Mesajul l-am înţeles, adică e exact ce ai înţeles şi tu, doar că nu sunt de acord cu el. (Deşi Liviu- a înţeles altceva)

Despre acţionatul fără a te gândi la consecinţe nu pot spune decât că e egoist şi n-am de ce să apreciez pe cineva pentru asta.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 11:01   #96
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
In concluzie, tie nu ti-a placut aceasta idee a renuntarii si a evadarii, nu filmul in sine (regie, scenariu si acting). Altfel, e ca si cum ai spune ca nu ti-a placut Shindler s List pentru ca niste nebuni fac sapun din evrei.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 11:18   #97
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Mai degrabă modul de prezentare romantizat al acestei idei nu mi-a plăcut. Iar regia şi scenariul au fost mult prea implicate în această idee, s-au luat mult prea în serios. Poate dacă ar fi existat un ton mai ironic sau critic al ideii ar fi fost mai bine.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 11:46   #98
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by sergiuseling:
(Deşi Liviu- a înţeles altceva)

Sa nu se inteleaga gresit. Eu sunt de acord cu calatoria lui, e una de autocunoastere, de eliberare, de iesire din normele societetii si de multe altele. N-am vrut sa intru in detalii si m-am axat doar pe final pentru ca ala iti dadea tie dreptate, partial pentru ca experienta lui i-a dovedit ca nu poate trai fara unele elemente din cele zise de tine. Cand e vorba de parcursul filmului sunt de aceeasi parere cu Windom, iar cand e vorba de final am scris mai sus, dar aici nu stiu daca gandim la fel ca nu s-a pronuntat.

Ceea ce mi se pare mie problematic e catalagorea asta toxica a filmelor drept propagandistice. Deja devine cliseu pe Cinemagia. Un film prezinta idei, nu se poate altfel. E inevitabil sa nu fie idei cu care nu esti de acord, dar sa zici ca sunt propagandistice e aiurea. La fel de bine cineva ar putea sa faca un film care sustine ce vrei tu, iar altul sa spuna despre el ca e propagandistic. Filmele te fac sa vezi viata din mai multe puncte de vedere, alegi tu din ele ce crezi ca e bine pentru tine si ce nu. Into the wild iti prezinta un punct de vedere, altul vine cu un alt punct de vedere si tot asa.

In plus, faptul ca nu te poti identifica cu ideile dintr-un film nu te scuza de o judecare subiectiva.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 11:59   #99
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Trista realitate e ca, din pacate, exista si filme propagandistice (consider Up in the Air si The Hurt Locker doua asemenea filme, desi e o propaganda la nivel subliminal, mult mai parsiva). Acum, care e diferenta dintre un film propagandistic si un film care prezinta anumite idei?
Filmul propagandistic iti baga pe git niste "idei" sub forma de truisme. E asemenea unui clip publicitar. Adica, asta e adevarul, asa trebuie facut. Nu vorbesc acum de propaganda finantata de stat, ca acolo e clar cum stau lucrurile...
In a doua categorie intra filmele din care decurg (nu care propun) anumite idei. Sint filmele din care tu, ca spectator, extragi acele idei, esenta, fara sa ti le bage nimeni pe git cu forta.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 13:03   #100
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Bine că am ajuns la o concluzie: dacă îţi place ideea sau eşti neutru e doar o idee, dacă nu-ţi place ideea e propagandă.
Poate că faptul că vezi mulţi oameni murind, vezi şi copii desfiguraţi de bombe,alţii înnebunind inspiră unora sentimente anti război. Altora pare-se le inspiră sentimente pro război. Pentru mine e doar prezentarea unui tip ce-şi face datoria.
Pentru mine un tip care fuge de tot. îşi lasă baltă familia şi tot ce a învăţat şi se duce să nu facă nimic e o prostie. Pentru alţii e un ideal în viaţă.


Dar în orice caz judecata mea e subiectivă şi n-am să judec altfel ceva doar ca să par obiectiv.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells