Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Oct 2010, 22:57   #921
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Dragon, care viaţă trecută? Dacă ziceai păcatele părinţilor, deh, mai pricepeam...

Anaemona, tu nu pricepi... La chestii din astea vei primi răspunsul că nu putem înţelege intenţia lui Dumnezeu! Iar la crimele făptuite în numele religiei, că e libertatea de alegere lăsată omului, libertatea de a greşi, păcătui, că altfel nu ar avea de ce se căi.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 22:58   #922
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by matmircea:
unde nu e iubire e ura...unde nu e dragoste e violenta

Unde nu e iubire pot fi multe lucruri pana sa ajungi la ura, idem pentru dragoste, de data asta in opozitie cu violenta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:01   #923
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Iatä cä, SIMULTAN, Mircea si cu mine am spus, cu cuvinte diferite, acelasi lucru!
(Mesajele de la 23:55)

Apropo de reîncarnare.
Am mari îndoieli cu privire la absenta ei din doctrina crestinä.
La nivel teoretic, o pot interpreta prin optiunea crestinismului de a rezolva problemele la nivelul unei singure vieti, fäcând abstractie de tot ciclul metempsihozei - adicä, sansa Mântuirii imediate.
Dar am descoperit si niste ipoteze privind predicile lui Iisus despre reîncarnare, care ar fi fost eliminate din scripturi, ca necanonice. Iar pentru a ajunge la o concluzie în sensul ästa, e necesar un efort de documentare care deocamdatä mä depäseste.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:04   #924
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
da pit asa e
apropo de reincarnare din cate stiu eu nu exista in doctrina crestina nici ortodoxa nici catolica-la catolici mai exista purgatoriu...dar ma indoiesc si de existenta lui
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:05   #925
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
daca nu exista reincarnare, cum ramane cu amintirile care parca nu ne apartin?
nu vi s-a intamplat niciodata sa va aduceti aminte ceva, un flashback, dar care parca sa nu faca parte din viata asta? eu pateam multe lucruri de genu, mai ales cand eram copil. imi aduceam aminte ceva insa tot decorul era diferit. si parca nici eu nu eram eu.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:05   #926
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by dragonfly_drk:
offf... ana, liviu, cititi cu atentie ce a scris Pitbull mai sus, va rog.

Pai el spune ca omul se indeparteaza de Dumnzeu pe parcursul explorarii, explorarea care ar fi pe pamant. Inainte ar fi fost perfect, ceea ce interpretez ca fara de pacat. Daca e asa (iau drept corecte cele spuse de Pit, care pana la urma e doar un muritor ca oricare dintre noi care are o parere, ce-i drept, o parere formata dupa o informare mult mai minutioasa, dar cum nu a ajuns si nici nu o sa ajunga la cunoasterea absoluta pe lumea asta ramane o parere) atunci pentru ce pacate din viata anterioara plateste el?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:06   #927
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
c.ghevara... anaemona a pus o intrebare noi macar sa ii raspundem cu ce stim si cum putem sa ii explicam daca intelege sau nu e problema ei
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:07   #928
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cred cä purgatoriul are la origine o reconfigurare alegoricä a tuturor etapelor intermediare dintre moarte si judecata finalä, în care päcatele trecute încä se mai pot ispäsi (adicä: succesiunea alternativä de vieti ulterioare si interludii astrale).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:09   #929
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
dragon..cand suntem copii se intampla multe lucruri ciudate flashback cum le zici tu, acum cand esti matura ti s-a mai intamplat ceva de genu? ps: vb serios is foarte curios
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:11   #930
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by dragonfly_drk:
offf... ana, liviu, cititi cu atentie ce a scris Pitbull mai sus, va rog.

Pai el spune ca omul se indeparteaza de Dumnzeu pe parcursul explorarii, explorarea care ar fi pe pamant. Inainte ar fi fost perfect, ceea ce interpretez ca fara de pacat. Daca e asa (iau drept corecte cele spuse de Pit, care pana la urma e doar un muritor ca oricare dintre noi care are o parere, ce-i drept, o parere formata dupa o informare mult mai minutioasa, dar cum nu a ajuns si nici nu o sa ajunga la cunoasterea absoluta pe lumea asta ramane o parere) atunci pentru ce pacate din viata anterioara plateste el?
Foarte bunä întrebare.
Omul a fost perfect, färä de päcat, parte din Dumnezeu, LA ORIGINE, nu înaintea celei mai recente nasteri. Traiectoria parcursä de el e lungä si etapizatä, constând din vieti succesive (initial vegetale, apoi animale, apoi umane, dispuse toate evolutiv) intercalate cu prioade de meditatie în astral - iar destinatia idealä este revenirea la Dumnezeu. Deci, la nivelul acestei acolade complete trebuie sä privim lucrurile.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:12   #931
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by dragonfly_drk:
offf... ana, liviu, cititi cu atentie ce a scris Pitbull mai sus, va rog.

Pai el spune ca omul se indeparteaza de Dumnzeu pe parcursul explorarii, explorarea care ar fi pe pamant. Inainte ar fi fost perfect, ceea ce interpretez ca fara de pacat. Daca e asa (iau drept corecte cele spuse de Pit, care pana la urma e doar un muritor ca oricare dintre noi care are o parere, ce-i drept, o parere formata dupa o informare mult mai minutioasa, dar cum nu a ajuns si nici nu o sa ajunga la cunoasterea absoluta pe lumea asta ramane o parere) atunci pentru ce pacate din viata anterioara plateste el?

m-ai bagat in ceata...
ce e cert e ca nu platesti si nu suferi degeaba pe Pamant. asta e clar. motivele pot fi multe.
poate ca unii copii sunt violati pentru ca lucrul asta o sa le schimbe cursul vietii. o sa devina mari aparatori ai drepturilor copilului si o sa schimbe lumea. aveau nevoie de experienta asta ca sa se intareasca. sau poate ca cine stie. nu pot sa imi dau seama. nu pot sa imi dau seama nici eu de ce am avut si am o viata nefericita. defapt, gresesc. acum stiu. daca nu era asa, nu eram persoana care sunt azi. modul in care copilarim ne defineste comportamentul pentru restul vietii. omul se mai poate schimba, insa foarte greu cu trecerea anilor. totul se intampla cu un scop. si daca nu il descoperi acuma, pana la urma tot iti vei da seama. mai bine mai tarziu decat niciodata.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:14   #932
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Te-am scos eu din ceatä.
Da' las-cä si tu le zici bine!
Originally Posted by dragonfly_drk:
poate ca unii copii sunt violati pentru ca lucrul asta o sa le schimbe cursul vietii. o sa devina mari aparatori ai drepturilor copilului si o sa schimbe lumea. aveau nevoie de experienta asta ca sa se intareasca. (...) totul se intampla cu un scop. si daca nu il descoperi acuma, pana la urma tot iti vei da seama. mai bine mai tarziu decat niciodata.
Toate astea fac parte dintre motivatiile valide (desigur, färä a fi nicidecum ultimele!)
Punem întrebäri atât de simpliste, formuläm "de ce"-uri atât de limitate, de parcä lumea, cu legile ei, ar fi aritmetica din clasele primare, când nici mäcar de algebra dintr-a saptea n-am auzit... Uitäm cä, vorba lui Nae Caranfil, "viata e complexä si are multe aspecte".

Last edited by Pitbull : 26 Oct 2010 at 23:18.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:15   #933
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
Originally Posted by Pitbull:
Cred cä purgatoriul are la origine o reconfigurare alegoricä a tuturor etapelor intermediare dintre moarte si judecata finalä, în care päcatele trecute încä se mai pot ispäsi (adicä: succesiunea alternativä de vieti ulterioare si interludii astrale).
nu chiar o reconfigurare alegoric a tuturor etapelor intermediare dintre moarte si judecata finala ci, din cate stiu eu dupa ce ai murit exista un loc unde pacatele se pot ierta adica purgatoriu
ps:exista judecata dupa moarte unde temporar se hotaraste unde o sa mergi(sufletul) in rai sau in iad si judecata finala unde se hotaraste definitiv care ti-e locul
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:15   #934
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by matmircea:
dragon..cand suntem copii se intampla multe lucruri ciudate flashback cum le zici tu, acum cand esti matura ti s-a mai intamplat ceva de genu? ps: vb serios is foarte curios

nu. nu mi s-a mai intamplat. si stiu si de ce. cand esti copil, lucrurile se petrec altfel. esti aproape de viata trecuta, au loc "scurgeri informationale" (daca le pot spune asa). o data cu dezvoltarea "noului individ" acele amintiri se pierd, lasand locul celor din viata asta. le uiti pentru ca nu mai esti pur. te murdaresti de pacate si te individualizezi. tot ce ramane e o farama din personalitatea vietii trecute. o farama pe care nu o poti schimba oricat ai incerca, si care simti ca e mai speciala.
pfff... iara o iau pe enspe mii de carari...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:17   #935
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Pitbull:
Te-am scos eu din ceatä.

merci Pit. esti dragut...
(liviu are cateodata un vocabular foarte obositor. mai ales pentru o ora atat de tarzie. asta e bine. pentru ca asa elimina partenerii slabi de discutie si da dovada de cultura. )
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:18   #936
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
Originally Posted by dragonfly_drk:
Originally Posted by matmircea:
dragon..cand suntem copii se intampla multe lucruri ciudate flashback cum le zici tu, acum cand esti matura ti s-a mai intamplat ceva de genu? ps: vb serios is foarte curios

nu. nu mi s-a mai intamplat. si stiu si de ce. cand esti copil, lucrurile se petrec altfel. esti aproape de viata trecuta, au loc "scurgeri informationale" (daca le pot spune asa). o data cu dezvoltarea "noului individ" acele amintiri se pierd, lasand locul celor din viata asta. le uiti pentru ca nu mai esti pur. te murdaresti de pacate si te individualizezi. tot ce ramane e o farama din personalitatea vietii trecute. o farama pe care nu o poti schimba oricat ai incerca, si care simti ca e mai speciala.
pfff... iara o iau pe enspe mii de carari...
exact si las ca e bine sa o iei cateodata pe enspe mii de carari
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:22   #937
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by matmircea:
ps:exista judecata dupa moarte unde temporar se hotaraste unde o sa mergi(sufletul) in rai sau in iad si judecata finala unde se hotaraste definitiv care ti-e locul

Pfff..
Stiam eu ca trebuia sa fac Dreptu'.
Om primi avocat din oficiu?
Poate o fi ca-n Defending Your Life.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:22   #938
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by dragonfly_drk:
offf... ana, liviu, cititi cu atentie ce a scris Pitbull mai sus, va rog.

Pai el spune ca omul se indeparteaza de Dumnzeu pe parcursul explorarii, explorarea care ar fi pe pamant. Inainte ar fi fost perfect, ceea ce interpretez ca fara de pacat. Daca e asa (iau drept corecte cele spuse de Pit, care pana la urma e doar un muritor ca oricare dintre noi care are o parere, ce-i drept, o parere formata dupa o informare mult mai minutioasa, dar cum nu a ajuns si nici nu o sa ajunga la cunoasterea absoluta pe lumea asta ramane o parere) atunci pentru ce pacate din viata anterioara plateste el?
nu e vorba de pacatelelui anterioare ci a bunicilor lui si a strabunicilor lui pana in al 7-lea neam, exista pacate care se "trag" pana in al 7-lea neam
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:24   #939
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
Originally Posted by omudindulap:
Originally Posted by matmircea:
ps:exista judecata dupa moarte unde temporar se hotaraste unde o sa mergi(sufletul) in rai sau in iad si judecata finala unde se hotaraste definitiv care ti-e locul

Pfff..
Stiam eu ca trebuia sa fac Dreptu'.
Om primi avocat din oficiu?
Poate o fi ca-n Defending Your Life.
pai ai deja avocat din oficiu care il ai din nastere...adica ingerul tau pazitor si e valabil ca si in ziua de astazi cat de bine te porti cu avocatul asa de bine te reprezinta
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2010, 23:24   #940
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Voi chiar credeti ce spuneti? Auzi, pan la a 7-a spita. De ce nu a 9-a, 12-a?
Aaa...scrie in Biblie.
Oooook.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells