Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Nov 2011, 10:54   #861
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Windom:
(Daca mai sinteti interesati de retete de casapit fara stres, va stau la dispozitie. Pentru toate soiurile de dobitoace.)
da, eu sunt! uite, vreau sa aflu cum procedezi cu porcu', ca tot vine Craciunu', cat de curand!

Last edited by rvn : 16 Nov 2011 at 10:56.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2011, 07:37   #862
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Cu porcu' e un pic mai problematic, pe ala nu-l termin din prima. De ce sa tin carnea in frigider cind pot sa o tin in...viata? Secretul e sa lasi organele vitale la urma. In rest, a sharp knife and a blow torch solve the problem.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2011, 13:04   #863
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Windom:
Eu doar i-am indus acea stare de nirvana inainte de casapire...

Asta-i puiul...martyr, huh?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2011, 17:02   #864
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Uite asa ne facem vegetarieni, citim niste chestii din astea si gata.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2011, 08:15   #865
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Glad to be of help.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2011, 13:22   #866
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Windom:
Secretul e sa lasi organele vitale la urma. In rest, a sharp knife and a blow torch solve the problem.
mda, asta e consecinta horrorurilor bifate in catastiful vizionarilor, ca altfel, n-as crede nici sa ma bati, ca esti macelar (sau sacrificator) profesionist!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2011, 19:26   #867
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cum n-am mai gatit de-o saptamana si n-am dat stomacului sa mistuie aproape nimic de vreo trei zile,mi-am zis ca e cazul sa redresez de urgenta situatia, fiindca deja ma cam lua ameteala..
asadar, am apelat iar la imaginatie, pentru o combinatie simpla si delicioasa de mai multe retete, inventie personala, preparandu-mi astfel ceva rapid, cu care sa potolesc racnetele de foame ale aparatului meu digestiv.ca de obicei in ultima vreme, m-am bazat pe resturile de legume aproape stafidite, gasite prin frigider,dar n-a contat,ca uite ce-a iesit: o minunatie de mancarica pe care am avut onoarea s-o savurez indelung.nici macar nu m-am mai obosit sa murdaresc o farfurie, am ciugulit direct din tigaie.
IMG_5486.JPG
vinete si ardei copti pe gratar (stiti voi care!!!!)
IMG_5484.JPG
doua fileuri de piept de pui calite usor cu o ceapa mica si un morcovas...
IMG_5490.JPG
am adaugat legumele coapte+o rosie taiata rodele subtiri+o cescuta de suc de rosii...
si...finalul dupa 15 minute de stat pe ochiul plitei la foc modetat, pana a scazut putin sosul...
IMG_5491.JPG
IMG_5496.JPG
P.S.: @anaemona, clatita ta e cu "vino-ncoa". recunosc, somonul acela e ingredientul surpriza si ai avut o idee excelenta adaugandu-l acolo.
in plus, mi-ai facut pofta si mie de clatite. clasice.cu gem facut de mine asta-vara. poate chiar am sa ma rasfat si eu maine, ca-n seara asta m-am cam saturat...

Last edited by rvn : 18 Nov 2011 at 19:31.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2011, 20:32   #868
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
in seara aceasta m-am gandit la bunul meu amic Zeno, care mi-a marturisit ca se afla intr-o grava criza de inspiratie culinara.ca urmare, ii fac o dedicatiune speciala: placinta de pui cu smantana si verdeata cat cuprinde.
reteta este foarte simpla. piept de pui fiert in prealabil si apoi tocat marunt, amestecat cu verdeata (marar si patrunjel), o ceapa mica si 2-3 catei de usturoi taiate fasii subtiri,4 oua amestecate inainte cu 4 linguri de smantana si ingredientul care leaga compozitia: o cana de faina amestecata cu 1 si jumatate de apa.si nu uitati sarea si piperul, dupa gust.
IMG_5500.JPG
IMG_5501.JPG
compozitia astfel omogenizata se aseaza intr-un vas termorezistent si se adulmeca mirosul care te doboara pana se rumeneste ca aici:
IMG_5502.JPG
apoi se taie bucati mai mari sau mai mici, dupa preferinta, dar nu va repeziti sa faceti asta cat este fierbinte, fiindca n-o sa reusiti. incercati sa inghititi in sec pana se raceste. e un test pe care o bine sa-l treceti din doua motive: se serveste calduta sau rece, iar cand e abia scoasa din cuptor e inca moale si nu veti reusi decat s-o mociorliti...
IMG_5504.JPG
IMG_5506.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2011, 20:38   #869
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
mi-am pregatit rapid si o salatica cu ce-am gasit prin cutia de legume din frigider si totul a mers la marele fix!
IMG_5509.JPG
IMG_5510.JPG
IMG_5511.JPG
n-am vrut decat sa dau un exemplu de ceva facil de preparat si foarte delicios.ramane la aprecierea fiecaruia dintre voi daca e asa sau nu...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2011, 20:47   #870
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Ah, uite ca-i dau si eu o idee lui zeno, pentru ca si eu sint in permanenta cautare de mincaruri simple si sanatoase.

Ieri nu aveam nimic in casa si intr-o jumate de ora am facut cratita de mincare de mai jos.

Am ras un morcov si am tocat o ceapa, le-am calit cu ceva condimente si am pus niste zeama de zarzavat dupa citeva minute, apoi am pus cous-cous-ul si le-am mai lasat vreo 5 minute dupa care am trintit o mina de creveti din concegator, niste pasta de ardei si putin suc de rosii si ecco rezultatul.



__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2011, 20:51   #871
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mi-ar placea sa gasesc pe cineva sa-mi faca salate de cite ori vreau, ah... si clatite
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2011, 22:13   #872
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ma omori de fecare data cand pui poze cu creveti. cred ca o sa incerc si eu niste paste langa ei. cat de curand!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2011, 22:32   #873
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Slubber, slubber...

Originally Posted by rvn:
in seara aceasta m-am gandit la bunul meu amic Zeno, care mi-a marturisit ca se afla intr-o grava criza de inspiratie culinara.ca urmare, ii fac o dedicatiune speciala: placinta de pui cu smantana si verdeata cat cuprinde.
reteta este foarte simpla. piept de pui fiert in prealabil si apoi tocat marunt, amestecat cu verdeata (marar si patrunjel), o ceapa mica si 2-3 catei de usturoi taiate fasii subtiri,4 oua amestecate inainte cu 4 linguri de smantana si ingredientul care leaga compozitia: o cana de faina amestecata cu 1 si jumatate de apa.si nu uitati sarea si piperul, dupa gust.
Attachment 1613
Attachment 1614
compozitia astfel omogenizata se aseaza intr-un vas termorezistent si se adulmeca mirosul care te doboara pana se rumeneste ca aici:
Attachment 1615
apoi se taie bucati mai mari sau mai mici, dupa preferinta, dar nu va repeziti sa faceti asta cat este fierbinte, fiindca n-o sa reusiti. incercati sa inghititi in sec pana se raceste. e un test pe care o bine sa-l treceti din doua motive: se serveste calduta sau rece, iar cand e abia scoasa din cuptor e inca moale si nu veti reusi decat s-o mociorliti...
Attachment 1616
Attachment 1617

Felicitari rvn, arata minunat!

Intr-adevar, retea pare accesibila si cuiva cu o portie disproportionata de lene, proportionala cu proportiile pe care ar fi mai bine sa nu le iau...
Mai exact cred ca voi reusi sa fac si eu asta. Sper cel putin. Si daca imi iese, am "s-o dau la televizor" si nu doar pe un forum. Evident, am sa te citez drept sursa de inspiratie...
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2011, 22:43   #874
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Wow!

Originally Posted by anaemona:
Mi-ar placea sa gasesc pe cineva sa-mi faca salate de cite ori vreau, ah... si clatite

Superbi creveti Anemona!

Marturisesc, oarecum cu rusine ca... n-am mancat niciodata creveti, cu atat mai putin sa ii si gatesc. Ar fi fost chiar grav daca ii gateam si nu aveam curajul sa-i gastesc...

Totusi, in ideea ca acel curaj de care ziceam nu m-a parasit complet, lucru la care ma astept in orice moment sa se intample, imi voi lua odata inima in (intre) dinti si voi incerca sa procedez conform instructiunilor, desi ma tem ca pare mai usor decat este... Urasc sa nu-mi iasa ceva, asa ca o sa beau un pahar de vin in cinstea ta, ca multumire pentru sugestie, ocazie cu care voi prinde din urma si curajul care a dezertat in ultima vreme.

Eu am facut o amarata de varza calita cu bacon afumat... Comestibil, gustos chiar, dar nimic care sa merite o fotografie...

ps: clatite stiu sa fac dar salatele...hmm...nu prea ma omor cu ele. Sunt un carnivor, ce sa fac...
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2011, 00:38   #875
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
mmmm.. ce de bunatati pe aici. mona si eu sunt innebunita dupa salate si chiar am pofta de o salata de ridichii negre. si de niste clatite cu Nutella sau cu dulceata de visine am o poftaaaa
creveti nu am gatit, dar am mancat cu paste si au fost f. buni. deci poti sa incerci rvn ca e delicioasa combinatia
eu saptamana asta am facut prima mea ciorba(nu prea le am cu ciorbele) de os de porc cu varza murata si spre surprinderea mea a iesit buna
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2011, 02:45   #876
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
zeno, tu ai un blog cu retete? despre ce televizor vorbesti?

Eu nu ma omor dupa creveti/carne in general, dar sint extraordinar de usor de gatit si cum nu mai e vara sa pot minca in cea mai mare parte crud, trebuie sa gasesc alte idei. Ce-mi place sa maninc acum sint supele crema, pot minca si de doua ori intr-o zi, compozitia cremoasa iti da asa o senzatie placuta, caldura parca te linisteste si mental, nici nu mai ai nevoie de ciocolata ca sa te simti bine. Si sint nemaipomenit de usor de facut, tot ce ai nevoie e un blender si putina rabdare

klaudya, cum faci salata de ridichii negre? Eu rad sau tai feliute extrem de subtiri apoi pun sare, e delicioasa, mi-ai facut si mie pofta, doar ca trebuie sa merg la cumparaturi si asta n-am chef deloc.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2011, 18:56   #877
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by klaudya_e:
. si de niste clatite cu Nutella sau cu dulceata de visine am o poftaaaa
s-a facut! iata:
cu dulceata de piersici, cum am "pohtit" eu...
IMG_5516.JPG
cu dulceata de visine, cum ai "pohtit" tu, Klaudia...
IMG_5517.JPG
cu Nutella, cum am "pohtit" amandoua si sunt sigura ca si altii care au facut marea greseala sa caste ochii pe-aici....
IMG_5518.JPG
mi-au iesit 5 clatitoaie mari si bune. am mancat 3 si am lesinat, mai ales ca le-am "inundat" cu un sosulet de zaharel ars cu putina ciocolata...
IMG_5519.JPG
IMG_5523.JPG
sa va fie de bine si voua, ca eu deja am sunat la 112...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2011, 19:10   #878
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, criminala mica noroc ca deja mi-am facut clatite azi.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2011, 19:56   #879
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
esti criminala rvn
arata mmmmm..

Eu facui astazi prajitura cu dovleac. O prajitura foarte ieftina si buna - singurul dezavantaj e ca are o infatisare comuna Coca se face din 1 pachet margarina, 3 linguri otet, 6 linguri apa, faina cat sa iasa o coca numa' buna de intins. Apoi.. foaie, dovleac(calit la foc mic cu zahar dupa gust), foaie si...cuptor pt. cca. 30 de min la foc mediu

@mona Ridichiile le dau prin razatoare si pun ulei de masline, putin otet si sare
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2011, 19:57   #880
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
o sa va fac si eu o surpriza cu dovleac. fiti pe faza!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells