Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jun 2008, 02:43   #801
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
My Blueberry Nights e un wkw tipic, in masura in care se poate spune asta despre un artist care creaza in registre diverse. Cred ca multe dintre filmele sale anterioare erau de fapt mai superficiale, numai ca lipsa de cunostiinte despre cultura asiatica le dadea un aer de exotism si originalitate in ochii occidentalilor. Acum ca a facut greseala sa faca un film despre America, toate defectele sale au iesit in evidenta mai usor. Personal imi place My Blueberry Nights, e o viziune placuta a unei Americi care exista doar in capul lui wkw, cea reala fiind complet detestabila pentru mine. Singura pierdere reala e Christopher Doyle, Khondji face treaba buna, dar nu reuseste sa-l inlocuiasca.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2008, 07:48   #802
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Twinsen:
My Blueberry Nights e un wkw tipic, in masura in care se poate spune asta despre un artist care creaza in registre diverse. Cred ca multe dintre filmele sale anterioare erau de fapt mai superficiale, numai ca lipsa de cunostiinte despre cultura asiatica le dadea un aer de exotism si originalitate in ochii occidentalilor. Acum ca a facut greseala sa faca un film despre America, toate defectele sale au iesit in evidenta mai usor. Personal imi place My Blueberry Nights, e o viziune placuta a unei Americi care exista doar in capul lui wkw, cea reala fiind complet detestabila pentru mine. Singura pierdere reala e Christopher Doyle, Khondji face treaba buna, dar nu reuseste sa-l inlocuiasca.

MBN este un film tipic wkw numai in registrul tematicii abordate. Nu are nici o legatura cu America, filmul nu e neaparat imprimat cultural (putea sa se intample la fel si in Europa, aceeasi "actiune", big deal)....nu stiu cat de diverse sunt registrele pe care le sondeaza WKW, pt ca in principiu el se axeaza pe portretizarea diferitelor tipuri de relatii amoroase, cum evolueaza si cum se degradeaza acestea....nu vreau sa reduc fortat filmele lui la asta, there is much more....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2008, 23:19   #803
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Resident Evil: Extinction (2007) o porcarie de film ... primele 2 parti au fost destul de interesante dar asta chiar a fost tras de par.Cateva trimiteri la Pasarile lui Hitchcock,la Alien: Resurrection si la alte filme de gen ... trimiteri care ar fi fost mai bine sa lipseasca pentru ca au fost de cacat.Un film dezamagitor.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2008, 23:33   #804
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ni topic:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=14475
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2008, 00:25   #805
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone
Cloverfield
http://www.cinemagia.ro/movie.php?mo...1&wnd=_default
8.5/10
tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2008, 08:10   #806
Cristi Weed
Guru
 
Cristi Weed
 
Join Date: Dec 2007
Location: Tecuci
Posts: 474
Ultimul film vizionat a fost Pan's Labyrinth . In opinia mea cel mai bun film fantasy facut de europeni .

A meritat pe deplin cele 3 oscaruri .

Povestea nu este deloc rea , cu toate ca unele faze sunt destul de previzibile , iar jocul actorilor este pur si simplu fenomenal.

Pana acum nu am mai vazut nici un film produs de spanioli...gandindu-ma la prostiile alea de telenovele , in schimb dupa ce am citit atatea commenturi despre filmul Pan's Labyrinth am zis ca nu am nimic de pierdut dak incerc sa ma uit la el ... in concluzie : nu am regretat nici un minut !
Cristi Weed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2008, 21:53   #807
vyanna
Novice
 
vyanna
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 13
No country for old men
__________________
treci incoace sa lupti, sa m-ajuti sa castig..nu mai stiu sa iubesc, fara tine mi-e frig..

http://firdenisip.blogspot.com/
vyanna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 08:29   #808
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Shoot 'em up!

Vaaai, ce porcarie de film!
e cu Clive Owen si cu Monica Belluci! Vreti sa vedeti cea mai porasta actrita a tuturor timpurilor, in cea mai lamentabila, execrabila interpretare? Dumnezeule, as fi jucat de o mie de ori mai bine, chiar si cu teama mea de a ma exhiba si de a vorbi in public, i-as fi dat lectii! Monica Beluci in acest film = horror! Dar e atat de evident si de flagrant ca nu inteleg cum nu au observat producatorii, regizorul si toti colegii de pe platou.....

Clive Owen e la 5% din potentialul lui, dar e oricum, decent.
Tot filmul e o porcarie!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 08:42   #809
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ui topicu':
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=14474
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 11:10   #810
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by illotempore2002:
Shoot 'em up!

Vaaai, ce porcarie de film!
e cu Clive Owen si cu Monica Belluci! Vreti sa vedeti cea mai porasta actrita a tuturor timpurilor, in cea mai lamentabila, execrabila interpretare? Dumnezeule, as fi jucat de o mie de ori mai bine, chiar si cu teama mea de a ma exhiba si de a vorbi in public, i-as fi dat lectii! Monica Beluci in acest film = horror! Dar e atat de evident si de flagrant ca nu inteleg cum nu au observat producatorii, regizorul si toti colegii de pe platou.....

Clive Owen e la 5% din potentialul lui, dar e oricum, decent.
Tot filmul e o porcarie!

of, of, of,
regret sa descopar ca avem din ce in ce mai multe divergente de gusturi. mie mi-a placut filmul asta. nu e o capodopera, dar e un bun divertisment. m-a amuzat. are un coté umor noir, o inclinatie clara spre parodie. am adorat personajul lui clive si toate gaselnitele alea narative si construirea unor scene de actiune. nici Monica nu mi s-a parut atat de proasta, in nici un caz horror sau execrabila cu ai vazut-o tu. Poate pentru ca niciodata nu a jucat genial. in fine, e un film jubilatoriu asta e cuvantul.
Pitbull mi-a placut foarte tare cronica ta, cam asa l-am simtit si eu. doar ca m-a perturbat foarte mult inceputul texului pentru ca faceai comparatie cu Desperado si tot insistai pe faptul ca te enerveaza exagerarile si potrivirile de scenariu. eram disperata, imi venea sa sar la bataie, sa spun ca asta e si ideea, ca desperado n-are umor si asta face toate diferenta. dar ti-ai revenit pe parcurs.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 11:56   #811
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
jocul Belucai mi se pare flagrant de penibil de prost!

daca nici macar asupra acestui aspect nu cadem de acord, atunci avem probleme grave de perceptie si axiologice!

Si nu vad de ce tre sa facem rabaturi penibil doar ca sa acceptam divertismentul! Cand avem de unde alege ce e mai bun - avem Grindhouse cu Planet Terror si Death Proof si orice din categoria asta care produce cu adevarat entertainment de calibru mare!

Si mie mi-a placut Clive Owen si cateva particularitati ale personajului lui, dar totul este inecat in proasta calitate a restului filmului!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 12:25   #812
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by illotempore2002:
Si nu vad de ce tre sa facem rabaturi penibil doar ca sa acceptam divertismentul! Cand avem de unde alege ce e mai bun - avem Grindhouse cu Planet Terror si Death Proof si orice din categoria asta care produce cu adevarat entertainment de calibru mare!
am zis ca e un bun divertisment, inteligent. mi-a facut placere sa vad acest film. nu fac nici un rabat. Planet Terror si Death Proof se cheama divertismente cu pretentie. nu e acelasi lucru. am senzatia ca nu poti sa te bucuri la cinema daca iei in serios acest film. e cum zice pitbull: aiurea-n tramvai.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 12:40   #813
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu l-am luat in serios, nu ma asteptam sa fie un thriller, sau un action-movie politist serios, complex, etc.....exact la divertisment ma asteptam, ce crezi?
mai mult, ma asteptam la un film care sa concureze pe tarantino, rodriguez etc....da' de unde, a fost sub orice critica.....

asta, nu prea are sens sa continuam disputa pt ca mie inafara de Owen, filmul mi-a repugnat total....sunt ireconciliabila si nu ii acord nici o scuza doar pt ca este divertisment....ca si cum divertismentul e un gen care isi permite sa fie mediocru.....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 14:26   #814
vyanna
Novice
 
vyanna
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 13
ma sperii.. oare n-am ce cauta aici?
pentru ca mie... mi-a placut!
__________________
treci incoace sa lupti, sa m-ajuti sa castig..nu mai stiu sa iubesc, fara tine mi-e frig..

http://firdenisip.blogspot.com/
vyanna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 14:46   #815
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Vezi si analiza mea - pe linkul de mai sus.
Dincolo de toatä exegeza Ã* la Tudor Vyannu... Mi-a pläcut si mie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2008, 00:03   #816
vyanna
Novice
 
vyanna
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 13
uf.. salvarea mea..
__________________
treci incoace sa lupti, sa m-ajuti sa castig..nu mai stiu sa iubesc, fara tine mi-e frig..

http://firdenisip.blogspot.com/
vyanna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2008, 10:58   #817
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by illotempore2002:
filmul mi-a repugnat total....sunt ireconciliabila si nu ii acord nici o scuza doar pt ca este divertisment....ca si cum divertismentul e un gen care isi permite sa fie mediocru.....

Cata fervoare.Induiosator. :sleep:
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2008, 13:55   #818
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Der Himmel Uber Berlin (Wings Of Desire) 1987 Wim Wenders

10/10

uimitor vizual, usor livresc ca limbaj, o placere overall.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2008, 20:40   #819
sorinel2
Guest
 
sorinel2
 
Join Date: May 2008
Posts: 4
Sibiriada (1979) - Andrei Konchalovsky - 8/10,
My Blueberry Nights (2007) - Kar Wai Wong - 2/10,
The Kite Runner (2007) - Marc Forster - 6/10,
Shoot 'Em Up (2007) - Michael Davis - 0/10 - cel mai prost film vãzut în 2008.
Soom (2007) - Ki-duk Kim - 3/10 (such a waste of time! my time).
sorinel2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2008, 16:12   #820
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by sorinel2:
such a waste of time!
La fel ai risipit si tu timpul enumerand niste filme si niste note fara vreo argumentare. Mai ales ca sunt si niste note aiurea.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells