Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Jun 2005, 13:57   #61
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
moment freunde, moment...
nu am scris ca Star Wars estemai prost decat Godzilla, am scris numai ca mie mi-a placutmai mult Godzilla.
MinRep, stiu, povestea din Star Wars este complicata, adica se intampla multe, imperii se destrama, vine Forta, vine Intunericu', pleaca Forta, ala este fiul lu' ala rau, si mai este si sora lui, si auoleu ce complicata e treaba.
insa nu asta e povestea, asta e in ce se misca povestea. povestea este: un pustiulache se crede cel mai shmeker, invata sa foloseasca o putere imaginara, se duce sa se bata cu ala rau, are cativa prieteni, ajunge pe o planeta cu niste ursuleti de un metru care sunt parosi si prosti, si el, sigur, ajunge sa-l futa pe ala mare, pentru ca in ta-su s-a trezit de o data pe partea buna, si asa se termina povestea... great.

Godzilla, daca vrei, iti descriu la fel. intr-o Japonie cutremurata de avansul tehnologic scapat de sub control, apar din apa o creatura mistica, care vine sa se razbune pe un oras, el fiind un product al tehnicii scapate de sub control. oamenii, in stupiditatea lor, incep sa se lupte cu el, si descopera ca nu pot invinge acest rau cu armele pe care le-au creat. asa ca toata lumea se uneste, si cu ajutorul celorlalte popoare, reusesc sa construiasca o masina care este la fel ca animalul, care functioneaza la fel. insa si dupa luptele intre masina si Godzilla omul nu reuseste sa invinga. printr-o actiune telepatica insa, o fata reuseste sa convinga bestia sa se retraga in apa, si sa lase omenirea in pace.
si dupa restu' de episoade, care sunt foarte similare, omul nu intelege ca nu poate sa invinga prin arme, prin forta, si cu tehnica pe care o are, ci trebuie sa se foloseasca de posibilitatiile umane pe care le are, ca sa se apere.

dupa cate vedeti, numai pentru ca o poveste este mai futurista decat alta, nu inseamna ca e mai buna. numai pentru ca o poveste are mai multe personaje nu inseamna ca fiind mai complicata are ceva mai 'bun' sau 'destept'. sfarsitul este la fel. bunul invinge, si nu prin putere, nu prin brutalitate, si nu prin lupte luptate bine, ci printr-un act uman.
acuma intervine intrebarea care dintre povesti a fost facut mai bine, si fara sa astept sa-mi sariti in cap, zic sincer ca George Lucas este un regizor bun, care a decupat, a filmat si a regizat bine povestea lui. insa pentru mine, si-a luat treaba mult prea-n serios, si cu asta a dato-n bara. o poveste proasta lurcata bine, face un film prost. Godzilla, fiind facut mai ieftin, si cu mult umor (poate neintentionat), a iesitmai bine din punctul asta de vedere, si mie mi-a placut mai mult.

astept comentarii la subiect. (i love this topic.)
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 14:01   #62
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by BeNnY:
Asta e bullshit. Godzilla e caterinca si Star Wars e the real thing.
True. Nu stiu daca SW e the real thing, dar e mult peste ....
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 14:08   #63
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by nume:
Originally Posted by BeNnY:
Asta e bullshit. Godzilla e caterinca si Star Wars e the real thing.
True. Nu stiu daca SW e the real thing, dar e mult peste ....

c'mon nume, si tu?
ai vazut ultimu' episod Star Wars (parca episode III)? please, m-as uita cu mult mai mult drag la toate Godzillele din anii trecuti decat sa-l mai vad pe asta o data.

a little humor people will do the trick, trust me.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 14:12   #64
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Fratello, nu vreau sa ma contrazic cu tine ca esti tovarasul meu, dar godzila asta de o tot lauzi e un mare rahat. Bine ca nici dupa SW nu ma omor, dar e mult peste.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 14:17   #65
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
nu, nu, nu... nici n-as vrea sa te contrazici numai pentru ca-mi esti frate.
ideia este ca Star Wars nu etse cu nimic mai presus decat Godzilla. daca tu crezi ca este, te rog, scrie dece. sunt oricum curios sa aflu' ce a placut asa de mult pa Star Wars, si ce a fost asa de mizerabil la Godzilla. eu intre cele doo filme numite mai sus nu vad nici o diferenta, decat cea de succes comercial... ar fi o tampenie sa spui ca numai de asta Star Wars este mai bun.
asa ca te rog, baga mare ...
(peste o luna ne facem manga la tine la buftea si oricum radem de filmele astea...)
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 15:29   #66
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Nae:
MinRep, stiu, povestea din Star Wars este complicata, adica se intampla multe, imperii se destrama, vine Forta, vine Intunericu', pleaca Forta, ala este fiul lu' ala rau, si mai este si sora lui, si auoleu ce complicata e treaba.
insa nu asta e povestea, asta e in ce se misca povestea. povestea este: un pustiulache se crede cel mai shmeker [...] [...] [...]
Pai, eu cred ca sunt doua povesti paralele... cea a tanarului care descopera cine este si care isi duce la capat menirea (nu sunt deloc de acord cu modul in care ai formulat tu aceasta idee) si cea a imperiului care se destrama, apoi a republicii care se destrama.

Paranteza: Nu este cazul aici, dar macar sa formulez o idee... Luand episoadele din SW in ordine cronologica, ordinea este republica - destramare - imperiu - destramare - republica. Luand episoadele in ordinea in care au fost facute, avem imperiu - destramare - republica - destramare - imperiu. Facand abstractie de faptul ca s-ar putea sa fie o coincidenta (desi Lucas s-a 'documentat' despre factorii care duc la destramarea unor imperii/democratii solide), acest aspect aduce o profunzime neasteptata povestii din "Star Wars", lasand ideea de istorie ciclica, de continuitate etc.


Originally Posted by Nae:
Godzilla, daca vrei, iti descriu la fel.

Pai, n-ai descirs la fel... Despre "Godzilla" ai vorbit mult mai frumos. Tz, tz, tz!


Originally Posted by Nae:
si dupa restu' de episoade, care sunt foarte similare, omul nu intelege ca nu poate sa invinga prin arme, prin forta, si cu tehnica pe care o are, ci trebuie sa se foloseasca de posibilitatiile umane pe care le are, ca sa se apere.
Fuck that! Cel putin in "Godzilla vs. Megalon" (care mi se pare ca este cel mai scump din toata seria, deci puteau macar sa dea cu dalta peste poveste un pic), avem la un moment dar trei monstrii si un robot urias care se lupta unul du altul... Unde sunt posibilitatile umane aici? Unde sunt oamenii? Jesus, nu trebuie neaparat sa invetam ceva din filmele astea. Sunt facute pentru bani (mostly)!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 15:37   #67
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by MinRep:
Unde sunt oamenii? Jesus, nu trebuie neaparat sa invetam ceva din filmele astea. Sunt facute pentru bani (mostly)!

unde-s oamenii? peste tot numa ca nu-i vezi

si nu-s facute pt. bani. sunt facute pentru fani si pentru "suflet" :love:
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 15:55   #68
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Nightwane:
Originally Posted by MinRep:
Unde sunt oamenii? Jesus, nu trebuie neaparat sa invetam ceva din filmele astea. Sunt facute pentru bani (mostly)!

unde-s oamenii? peste tot numa ca nu-i vezi
Cred ca sunt vreo trei oameni in filmu' ala... and they all look the same!


Originally Posted by Nightwane:
si nu-s facute pt. bani. sunt facute pentru fani si pentru "suflet" :love:
Voi sunteti fani, voi stiti mai bine... Off the record, eu va inteleg foarte bine gusturile, dar nu pot sa fiu de acord cu ele.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 20:59   #69
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
ma bucur ca ai ajuns la un sfarsit asa de intelept MinRep.
iti dau dreptate ca Lucas s-a documentat ceva mai mult decat japonezi care au facut Godzilla, si ai si dreptate ca povestea din Star Wars este mai 'adanca' intr-un fel (desi, trebuie spus, ca ai nevoie de multa imaginate ca sa vezi asta), dar cum a spus si Nightwane (caruia cu ocazia asta ii multumesc pentru ajutor si il salut pentru gusturiile sale excelente) Godzilla este 'de suflet'.

... hehe, ai vazut cat s-a aberat cu Godzilla.. great, ain't it?
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2005, 19:49   #70
streetcuza
Novice
 
streetcuza
 
Join Date: Jun 2005
Location: iasi
Posts: 2
Send a message via Yahoo to streetcuza
Ma baieti despre seria "Blade" sau "Fast and the Furious" n-am vazut nimic . A spune ca din 'Blade" mi-a placut primul, parea mai realist intr-un fel, dar de la al doilea lucrurile se schimba. Da deja in sefeuri, iar al treilea cu tot tam-tamul pe care l-a avut mie mi s-a parut de kkt.
Si la "fast and the furious" tot primu e cel mai tare.
__________________
prost e ala care da, nu cel care cere
streetcuza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2005, 21:10   #71
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Fah, eu zic sa ai grija la limbaj ca nu e bine sa te dai la ursi. Vezi topicul in care te iei de un user f. vechi de pe aici. Mai prinde crusta si dupa aia da-ne cu organu' in ochi.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2005, 21:24   #72
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Nu e asa foarte vechi, you make me look old. Anyway, voi sterge mesaje retardate fara mustrari de constiinta.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2005, 00:15   #73
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hehehe, läsati-l, mä, în pace, deocamdatä! E-asa de comic, sä vezi cum vine câte cineva tzup în forum, si nici una, nici douä, se ia de careva - si de cine s-a nimerit? TOCMAI de unul ca Nae! :lol: Asta-i ca si cum eu as începe sä mä dau rotund cu cele câteva cunostinte despre Spania pe care am, färä sä stiu cä dupä nickul cutäricä se ascunde Zapatero!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2005, 00:55   #74
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
ce, s-a luat aia de mine? cu ce, ca nu pretuiesc filmele de geniu cinematografic ca "Blade" sau "Fast and Furious"?
... right.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2005, 01:07   #75
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
A-ncuiat MinRepu' topicu', da' uitä-te cä-i dulce! Ala cu "Star Wars cel mai bun film al tútulor timpurilor"!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2005, 17:30   #76
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
totusi, eu n-am auzit de 'exemplu elocint'.

'elocint' = ''elocvent'


slava domnului ca s-a gasit macar MinRep care sa faca macar PUTINA ordine in chestiunea (stupida, stupida) 'star wars' vs 'godzilla'. unii oameni, totusi, sunt pur si simplu irecuperabili.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2005, 18:10   #77
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by notorious:
slava domnului ca s-a gasit macar MinRep care sa faca macar PUTINA ordine in chestiunea (stupida, stupida) 'star wars' vs 'godzilla'. unii oameni, totusi, sunt pur si simplu irecuperabili.

pffffft. Go suck a nipple.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2006, 14:23   #78
Lino
Senior
 
Lino
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 144
Am vazut de curand "The Red Dragon" a treia parte a seriei "Hannibal Lector ". Mi-a lasat un gust amar inca de la inceput, cand am inteles ca actiunea celei de-a treia parti precedeaza actiunea din "Tacerea mieilor". Cred ca toti care au vazut acest film isi doreau ca actiunea din a doua parte sa continuie in acest film , Hannibal sa ramana in centrul actiunii si nu doar un "consultant tehnic" al FBI-ului. Probabil pentru a avea succesul primului film , s-a incercat o replicare a actiunii acestuia. Mie unul mi s-a parut cel mai slab din cele 3 filme. Primul oferea un amestec interesant de putere si inocenta oferit de relatia dintre Hannibal si Clarice iar in al doilea Hannibal era personajul principal ceea ce era destul de interesant.
Lino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells