Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Apr 2010, 18:06   #61
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Exact!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2010, 18:06   #62
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Prea tare, Pitbull, la mai multe. Si freza, si atitudinea miserupista sunt bine-meritate cand ai un asemenea subiect.
Cred ca ar fi o idee ca Cinemagia sa se dezvolte si pe partea video, ca deh, e mai misto de vazut decat de citit. Nu stiu daca ati vazut cum fac aia cronicile la Rotten Tomatoes, cu omuleti ce-si spun ideile pe webcam, si apoi sunt editate intr-o cronicuta concisa despre un film.
__________________
Always look on the bright side of life!

Last edited by Pitbull : 05 Apr 2010 at 18:56.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2010, 18:22   #63
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Mie imi place mai mult thatguywiththeglasses .
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2010, 21:02   #64
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Pitbull:
Eeee, s-a adeverit si premonitia cvasi-invizibilä din mesajul #19...

Acuma si tu....de parca era greu de ghicit ca asa va fi. Nu spun ca a fost perfecta cronica video (inca incerc sa ma obisnuiesc cu vocea ta ), dar contra-argumentele lor sunt penibile, cum ca nu ai avea dreptul sa il critici pe Sergiu, pentru ca nu ai avut atatea succese/filme precum el. Asta e ca si cum te-ai duce la restaurant si te-ar servi cu un Dulce de Leche de tot rahatul. Adica nu ai voie sa comentezi, doar fiindca nu esti in stare sa gatesti asa ceva? Mai ales ca nu ti-ai facut publicitate proprie prin cronica, gen: "Serj e de rahat, dragostea mea neinvinsa e mai buna"...La urma urmei, doar pot sa il critic si eu pe Sergiu fara sa fi avut tangente cu vreun platou de filmare - cine ma opreste?
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 05 Apr 2010 at 22:03.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2010, 22:01   #65
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
Serge nu poate fi criticat...e irefutabil. Nu înţeleg de ce ai spus ce ai spus despre Carol, nu de alta, dar filmul e atât de prost încât poate fi trecut cu vederea.

O, da... faci concurenţă cu Biblioteca Naţională?
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2010, 22:02   #66
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Bine, buticut, dar nu-i spune Sergiu. Chiar si asa cum e el, omul are totusi o varsta, si, ne place sau nu, e un brand al cinema-ului romanesc. Si are cel putin un film bun, Mihai Viteazul (desi, cu tot resprectul pentru patrioti, si cu tot talentul lui Amza Pellea, nu e o capodopera). In fine, ideea era ca trebuie criticata munca sa punctual, nu omul in sine, pe care nu-l cunosc personal, si nici nu ma avant sa-l tutuiesc condescendent. De pe o pozitie de cinefil, nu de critic, cred ca un minim respect de complezenta se impune.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2010, 22:14   #67
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by marius_em:
Bine, buticut, dar nu-i spune Sergiu. Chiar si asa cum e el, omul are totusi o varsta, si, ne place sau nu, e un brand al cinema-ului romanesc. Si are cel putin un film bun, Mihai Viteazul (desi, cu tot resprectul pentru patrioti, si cu tot talentul lui Amza Pellea, nu e o capodopera). In fine, ideea era ca trebuie criticata munca sa punctual, nu omul in sine, pe care nu-l cunosc personal, si nici nu ma avant sa-l tutuiesc condescendent. De pe o pozitie de cinefil, nu de critic, cred ca un minim respect de complezenta se impune.

Bine bine, Domnul Nicolaescu suna mai bine ? Stai linistit, daca as avea vreodata vreun contact vizual cu el, fii sigur ca nu l-as tutui. I-am spus Sergiu fiindca e mai scurt si ma saturasem sa o lungesc, dupa vreo 4 incercari esuate de a posta mesajul (Nu m-a lasat Cinemagia, blank page). Am scris Sergiu instinctiv, nu ca o jignire, probabil de cat l-am citit pe Pit adresandu-se lui cu apelativul Serj.Nu imi bat joc de dansul, nu ii contest reusitele, nici nu ma intereseaza sa ma leg de persoana lui, fiindca nu il cunosc prea bine ca om si nici nu e treaba mea cum e. Fact is, s-a ramolit - ca artist.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 05 Apr 2010 at 22:17.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2010, 22:41   #68
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Bine, atunci te rog sa ma scuzi, m-am aprins cand nu era cazul.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2010, 22:45   #69
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
No problem.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 06:36   #70
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Cronica video a lui Pitbull: Poker (2010, r. Serge Nicolaescu)

http://floares.blogspot.com/2010/04/cronica-poker.html
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 09:21   #71
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Finalul bestial!

La început când e dialogul, cam întunecat se vede Pitbull.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 09:58   #72
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
din ce in ce mai bune cronicile video.
un pic mai lungi sa fie...un zece minute ar fi si mai bine.
pit are har la povestit
iar Hera e surprinzator de feminina
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 10:29   #73
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Pit Bull alb, Pitbull negru
Ce blândă e, scumpa de ea!
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 10:41   #74
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Ipu:
Ce blândă e, scumpa de ea!
Aparenţele înşală. E o zgribulitică.

P.S. Pitbull sper că m-ai iertat.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 10:46   #75
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Foarte tare intrerupatorul!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 11:06   #76
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by Pitbull:
Emi, era loc de maI bine la montaj - mai precis, la relatia dintre ce ziceam eu si ce puneai din trailer.

Sunt in cautare unui stil de prezentare. Am vrut sa vad daca are succes schimbul de replici dintre noi si actorii din trailer si ma bucur ca a placut. Acum m-am si grabit un pic sa termin cronica, ca nu o sa mai am timp zilele astea, si nu am putut sa iau trailerul (extrem de kitchos facut) la bani marunti.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 13:11   #77
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Judex:
Si totusi parca arata intr-un anume fel fata de 'cronicile video' pe care te-ai grabit sa le apreciezi aiurea-n tramvai. [...] Cronicile de la cinema rom. - pe tine te-a fraierit cu catelusa, eu am remarcat intrerupatorul.

Observasem şi eu întrerupătorul, dar nu m-a surprins atât de tare. Finalul chiar m-a amuzat şi probabil de asta mi-a plăcut atât de mult.

P.S. Vrând-nevrând ai găsit cheia: pot fi fraierită cu o "căţeluşă", dar nu oricare.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 14:31   #78
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Apropo de întrerupätor: cum lesne se observä, tocmai l-am înlocuit (de fapt, mi-am updatat toatä instalatia electricä din casä - si, cum dimensiunile întrerupätoarelor noi sunt altele, a fost nevoie si de ajustäri la zidärie). Cum de afisul äla cu "Hitman", de jos, m-am plictisit, si-l voi înlocui curând cu altul, putin îmi pasä cä pânä atunci e mânjit de ipsos.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 14:35   #79
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Pitbull:
Apropo de întrerupätor: cum lesne se observä, tocmai l-am înlocuit (de fapt, mi-am updatat toatä instalatia electricä din casä
Ştiam asta, de aceea nu m-a surprins.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 14:42   #80
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Dar e fain intrerupatorul. E ceva de groaza cu instalatiile electrice din casele bucurestenilor! Si eu tre' sa intreprind niscai lucrari...
Apropo, tocmai mi-a venit factura pentru energie electrica. Nu stiu de ce am senzatia ca le cam umfla astia de la Enel.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells