Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Apr 2011, 23:30   #661
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by klaudya_e:
Originally Posted by jansic:
Cartea e horrorshow,
Eu cat am citit-o am tot folosit cateva cuvinte din carte(horrorshow, lițofața,etc.) si mi s-a spus ca devin enervanta daca le mai folosesc si dupa ce termin cartea
Traducerea nu e una din celemai fericite...
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 May 2011, 14:42   #662
alexandru_d
Senior
 
alexandru_d
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 83
Roşu şi Negru - Stendhal

A prelungit prea mult "desfasurarea actiunii" iar pana sa ajung la punctul culminant mi se pierduse din rabdare. Ideala pentru model de "love story" insa si cu aspecte de (auto)motivare.
alexandru_d is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2011, 19:07   #663
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Mi-a placuuut Portocala mecanicaaa
Chiar daca am avut parte de-o traducere nefericita, limbajul specific si-a avut rostul, n-a facut decat sa introduca cititorul in lumea unui Cincisprezece Ani, viclean si nemilos.
In ultima parte a cartii actiunea s-a desfasurat cam fortat, in rest I totally liked it.
O si recomand.


Papillon mi-a parut captivanta.
Urmeaza Luni de fiere, de la care am mari asteptari. A citit-o cineva?

Last edited by jansic : 02 May 2011 at 19:10.
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2011, 21:44   #664
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Eu. Daca esti mai pudica, e socanta, daca nu, e ok - exagerata, dar interesanta. Oricum e altceva.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2011, 21:49   #665
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by jansic:
Mi-a placuuut Portocala mecanicaaa
Chiar daca am avut parte de-o traducere nefericita, limbajul specific si-a avut rostul, n-a facut decat sa introduca cititorul in lumea unui Cincisprezece Ani, viclean si nemilos.
Tocmai asta-i buba, in original Alex are un limbaj foarte pompos, demagogic, deloc genul de limbaj la care te-ai astepta de la asa o bruta juvenila. Iar pe langa asta, mai foloseste tot felul de cuvinte rusesti sau de inspiratie ruseasca, ceea ce la vremea publicarii cartii, in plin Razboi Rece, iarasi iese in evidenta. Rusa era pana la urma o limba tabu. In romana nu prea transpare aspectul asta.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2011, 21:50   #666
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Pai am vazut fimul, cam stiu despre ce e vorba.
Am citit cateva pagini din ea si mi-a placut stilul.
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2011, 22:13   #667
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Cartea bate filmul si in cazul de fata, chiar si la "imagini" socante. Lectura placuta!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2011, 22:39   #668
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Originally Posted by jansic:
Mi-a placuuut Portocala mecanicaaa
Chiar daca am avut parte de-o traducere nefericita, limbajul specific si-a avut rostul, n-a facut decat sa introduca cititorul in lumea unui Cincisprezece Ani, viclean si nemilos.
In ultima parte a cartii actiunea s-a desfasurat cam fortat, in rest I totally liked it.
O si recomand.


Papillon mi-a parut captivanta.
Urmeaza Luni de fiere, de la care am mari asteptari. A citit-o cineva?
Da,si intamplator e chiar ultima carte citita,Sambata am terminat-o.Am vazut si filmul,inainte sa citesc cartea.Mie mi s-au parut egale in ceea ce priveste calitatea.In esenta mesajul e acelasi chiar daca e transmis usor diferit.Cartea are mai multe "scene" socante,dar nu cred ca Polanski si-ar fi permis sa arate in film scene scatofilice a la Salo.Difera foarte mult finalul(e mai reusit cel al cartii,cel al filmului e de-a dreptul optimist pe langa acesta).M-a cam calcat pe nervi folosirea perfectului simplu in povestirea lui Franz.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2011, 12:06   #669
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Faza este ca-mi place Pascal Bruckner dar nu in postura de scriitor ci ca eseist ,filozof ,gargaragiu.Am citit doua ,trei carti din aceste categorii si mi-au placut .Am incercat si literatura lui dar ''nu m-a lucrat ''

In ultima vreme :-excelenta lucrare istorica scrisa de Tony Judt despre Europa postbelica.O caramida esentiala ( aproape 800 de pagini )pentru pasionatii de istorie dar si pentru ceila(n)lti.Cititi cartea daca vrei sa intelegi ce inseamna UE,NATO,modelul social democratic suedez,de ce nu ne iubesc vest europenii pe noi astia din est ,de ce In anii '50 in parcurile elvetiene erau afisaje cu :''interzis cîinilor si italienilor '',de ce revoltele din anii'60 au dus la cinismul din anii' 70-'80,de ce intelectualii din Romania incearca sa se agate de modele culturale care sunt depasite de 30 de ani in Occident .


-volumul 3 (ultimul ) din lucrarea istorica colectiva :''Istoria corpului'' -editura Art .In secolul 20 bietul corp are cel mai mult de suferit .Este analizat tot mai adinc de catre chirurgi ,biologi ,radilogi ,geneticieni .Este ciopirtit de obuze ,mitraliat ,incendiat ,gazat .carbonizat ,radiat,electocutat ,acidentat.Este antrenat si prelucrat de antrenori ,militari .chrurgi ,stlisti .
Este psihanalizat ,cronometrat ,masurat,deificat (sportivi ,artisti ).



-Roland Barthes ''Mitologii " - chiar daca vechile mitologii au disparut o societate nu poate exista fara o plasa mitologică care să-i dea un sens.In loc sa mai crezi in zine ,duhuri ,elfi ,zei si alte minuni crezi in stiinta ,stat ,democratie ,cultura .Privirea lui Barthes se indreapata atunci spre noile mituri laice ale societatii capitaliste :aspiratorul ,sportul ,concediul ,martienii ,automobilul ,televizorul.
Umorul este omniprezent si stilul spumos si jucaus mi-a amintit de Andrei Plesu .Daca periem marxismul unor analize (marxism inevitabil in Franta anilor '50) raminem cu pastile destul de consistente valabile si astazi.Iatăun exemplu : '' Reclamă pentru profunzime

Am arătat că, astăzi, reclama pentru detergenţi subliniază cu precădere ideea de profunzime: murdăria nu este smulsă de pe suprafaţa obiectului, ea este eliminată din locurile cele mai ascunse. Toată reclama pentru produsele de înfrumuseţare se sprijină pe un soi de reprezentare epică a ceea ce este mai intim. Micile cuvinte înainte ştiinţifice, menite să introducă publicitar produsul, îi recomandă să cureţe în profunzime, să elimine în profunzime, să hrănească în profunzime, pe scurt, să se infiltreze cu orice preţ. Paradoxal, pielea se dovedeşte, cu uşurinţă, a fi îndatorată unor rădăcini adânci, unui strat de bază de reînnoire, cum spun unele produse, numai în măsura în care ea este în primul rând suprafaţă, însă suprafaţă vie, adică muritoare, susceptibilă de a se usca şi de a îmbătrâni. Medicina permite de altfel să i se dea frumuseţii un spaţiu profund (derma şi epiderma) şi să le convingă pe femei că ele sunt produsul unui fel de circuit germinativ, unde frumuseţea inflorescenţelor depinde de hrana rădăcinilor.

Prin urmare, ideea de profunzime este generală, nu există reclamă unde ea să nu fie prezentă. Despre substanţele ce trebuie infiltrate şi convertite în sânul acestei profunzimi, nimic precis; se indică doar că este vorba de principii (înviorătoare, stimulative, nutritive) sau de sucuri (vitale, revitalizante, regenerante), un întreg vocabular molieresc, uşor complicat cu un grăunte de scientism (agentul bactericid R 51). Nu, adevărata dramă a acestei mici psihanalize publicitare este conflictul dintre două substanţe inamice, care-şi dispută subtil drumul "sucurilor" şi al "principiilor" către câmpul profunzimii. Aceste două substanţe sunt apa şi grăsimea.

Ambele sunt moralmente ambigue: apa este benefică, deoarece toată lumea vede foarte bine că pielea îmbătrâneşte şi se usucă şi că pieile tinere sunt proaspete, pure ("o umezeală" proaspătă, spune un produs oarecare); tare, neted, toate valorile pozitive ale substanţei carnale sunt dintr-o dată simţite ca fiind întinse de apă, umflate ca o rufă, stabilite în acest ideal de puritate, curăţenie şi prospeţime pentru care apa este cheia generală. Din punct de vedere publicitar, hidratarea profunzimilor este aşadar o operaţiune necesară. Cu toate acestea, infiltrarea unui corp opac de către apă nu pare uşoară: se crede că apa este prea volatilă, prea uşoară, prea nerăbdătoare pentru a putea ajunge în acele zone cripturale unde este elaborată frumuseţea. Şi apoi apa, în fizica ei carnală şi în stare liberă, apa decapează, irită, se întoarce la aer, face parte din foc; ea nu este benefică decât închisă, stăpânită. ''





bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2011, 09:43   #670
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Roza din Alexandria - by Manuel Vázquez Montalbán ed. Art

Citind romanul am avut parte de o surpiză plăcută, în sensul că, nemaicitind nimic scris de Manuel Vázquez Montalbán, cu acestă scriere m-a captivat suficient de mult de a nu lăsa cartea din mână. Ca şi puncte forte ale acestui roman, au fost descrierile siropoase şi continuitatea firului epic.
Un mic dezavantaj, dacă pot să-l numesc aşa, a fost faptul că punctul culminant putea fi mult mai bine dezvoltat.
Creionând in linii mari romanul, avem parte de un thriller exotic, în care cadavrul mutilat al unei tinere îl pune la treaba pe faimosul detectiv Pepe Carvalho (protagonistul unei serii de romane scrise de Manuel Vázquez Montalban).
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2011, 09:44   #671
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Zilele si noptile unui student intarziat - Gib I Mihaiescu
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2011, 13:10   #672
the_fairy
Guru
 
the_fairy
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lothlorien
Posts: 750
John Fowles - Magicianul
Asta e the best book i ever read!!!!! Am terminat-o de o saptamana si tot m-as reapuca sa o citesc! O recomand cu caldura.... ce-i drept celor care au radbare sa citeasca aprox 750 pagini fara sa se plictiseasca
__________________
Don't kick the goddamn baby!!!
the_fairy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2011, 20:37   #673
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Azi am terminat Suflete Moarte de Gogol.Pe cat de tare m-a impresionat primul volum pe atat de crunt m-a dezamagit al doilea(nu doar pentru ca lipsesc bucati mari din el).Dar primul volum e minunat,intra cu usurinta in top 3 carti citite pana acum.E clar ca Gogol l-a influentat foarte mult pe Bulgakov,exact acelasi stil umoristico/satiric care abia mascheaza seriozitate temelor abordate.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2011, 18:36   #674
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Miercuri sa stii ca m-am apucat de ''Pamintul apelor'' (ed.Univers ;1997).Profesorul ala de istorie e pe sufletul meu si as fi vrut sa -l am ca profesor .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2011, 21:45   #675
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by bremen1980:
Miercuri sa stii ca m-am apucat de ''Pamintul apelor'' (ed.Univers ;1997).Profesorul ala de istorie e pe sufletul meu si as fi vrut sa -l am ca profesor .
Yay! Astept cu interes impresiile!
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2011, 14:43   #676
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Originally Posted by White1:
Da,si intamplator e chiar ultima carte citita,Sambata am terminat-o.Am vazut si filmul,inainte sa citesc cartea.Mie mi s-au parut egale in ceea ce priveste calitatea.In esenta mesajul e acelasi chiar daca e transmis usor diferit.Cartea are mai multe "scene" socante,dar nu cred ca Polanski si-ar fi permis sa arate in film scene scatofilice a la Salo.Difera foarte mult finalul(e mai reusit cel al cartii,cel al filmului e de-a dreptul optimist pe langa acesta).M-a cam calcat pe nervi folosirea perfectului simplu in povestirea lui Franz.

Cartea asta e un lant de idei, descrieri, scene socante, tipologii umane, care alterneaza frumos.
Inceputul, apogeul si degradarea sentimentului de iubire, mascat de scene crude si de o poveste neobisnuita intre doi oameni.
Mi-a placut.
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2011, 23:29   #677
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Allan Pease - Limbajul Trupului...

singurul lucru pe care pot sa il spun dupa ce am citit cartea asta este:
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2011, 20:29   #678
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Orele - Michael Cunningham
Este o carte buna dar mi-a placut mai mult ecranizarea lui Stephen Daldry (probabil distributia "e de vina" )

klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2011, 16:25   #679
symonakatalina
Novice
 
symonakatalina
 
Join Date: May 2011
Posts: 2
Ultima mea carte lecturata este scrisa de Emilie Bronte, The Two Children. Este un poem dedicat in mare parte persoanelor care au copii cat si celor care inca se mai gandesc la conceapa copcii.
symonakatalina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2011, 20:54   #680
bornfree
Senior
 
bornfree
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
China Mieville - Consiliul de fier, mi a placut ca e un pic iesita din tiparele genului
bornfree is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells