Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Cu cine votati in turul 2?
Traian Basescu 41 46.59%
Mircea Geoana 25 28.41%
Nu merg la vot 13 14.77%
Imi anulez votul 9 10.23%
Voters: 88. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Dec 2009, 09:18   #641
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Im.Kino:
Asta imi doream - o confirmare a faptului ca Basescu nu e capabil sa minta cu seninatatea lui Geoana

Hahaha!
Dimpotriva, Geoana nu stie sa minta.
Basescu te minte privindu-te drept in ochi!
Oare cat de orbiti puteti fi de acest calau negru in cerul gurii???
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 09:19   #642
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@hale: Badea saracul e doar un circar slugarnic cu aere de analist si mare "connaisseur". Cu ceva ani in urma mi se parea amuzant de privit. Acum, vorba ta, imi vine sa si schimb imediat canalul cand il vad.

Cat despre dezbaterea de aseara Geoana saracul s-a batut singur. A jucat ce nu stia si si-a dat numai autogoluri. A venit cu niste platitudini invatate pe de rost si credea ca o sa tina loc de "know-how / know-what". Iar cu intalnirea cu SOV si-a batut singur cuiul in sicriu... Din pacate asta nu conteaza prea mult in tara in care pensionarii moldoveni si olteni voteaza toata viata ce i-a invatat Gheorghiu-Dej.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 09:26   #643
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
@Im.Kino
trebuia sa-i numeri "Johanis"-ii
l-a pomenit pe penelist ca pe dumnezeu.

apropo de palma (inca nedemonstrata) - la mineriada (iliesciana) au fost omorati zeci de oameni si peste 500 au fost raniti.
si, nu ca o scuza, doar ca fapt divers: se intampla si la alte case:
http://www.youtube.com/watch?v=JVSQ56imZH4
spre final

Last edited by halebardul : 04 Dec 2009 at 09:32.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 09:40   #644
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Hai c-am gasit explicatia

Geoana are personalitate dubla, un fel de Jekyll & Hyde
Ziua e personaj pozitiv, lucid, constient ca Vantu e "malefic" - dupa cum a spus-o, iar noaptea spiritele rele il incoltesc si-l trag ca un magnet in locuinta "maleficului" ca sa-l duca in pacat.

sigur, mai este si explicatia ca pur si simplu e prostanac (apud iliescu) si "se apleaca dupa cum bate Vantu" (basescu).
Sau incearca un joc perfid care il depaseste cu totul.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 09:53   #645
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by keepwalking:
Originally Posted by Im.Kino:
Asta imi doream - o confirmare a faptului ca Basescu nu e capabil sa minta cu seninatatea lui Geoana

Hahaha!
Dimpotriva, Geoana nu stie sa minta.
Basescu te minte privindu-te drept in ochi!
Oare cat de orbiti puteti fi de acest calau negru in cerul gurii???

Primo, nu inteleg rationamentul (plus ca Basescu nu prea poate sa priveasca in ochi, daca ma-ntelegi). Ce te face sa spui ca Geoana nu stie sa minta (adica minte prost, cumva? Agreed...) Secundo... "calau negru in cerul gurii"?! Wow!!! Memorabila sintagma...

@Hale - Pai Johanis-ii erau la indemana oricui ca Geoana nu stie ce-i aia subtilitate (mana cereasca PNL-ul, ca a avut si el intre sustinatori niste oameni mai de Doamne-ajuta - minus Ilie "Ciunga" Nastase, dar fie...) si ma gandesc ca, tot repetand, a vrut sa se convinga de faptul ca tovarasii de partid il vor lasa pe sibian drept premier. Ha!
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 10:02   #646
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Dragii mei, nu va mai uitati la Mircea Badea. Inca nu s-a dovedit ca prostia ar fi contagioasa, dar nu s-a dovedit nici contrariul. Asa ca mai bine nu riscati!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 10:08   #647
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by corinka:
Dragii mei, nu va mai uitati la Mircea Badea. Inca nu s-a dovedit ca prostia ar fi contagioasa, dar nu s-a dovedit nici contrariul. Asa ca mai bine nu riscati!
O avea el prostie, da' le zice bine ( nu pe toate ). Se stie ca de multe ori abereaza si da drumu' la imaginatie, cum e o vorba: Nu e prost, asa e el!
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 10:12   #648
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by corinka:
Dragii mei, nu va mai uitati la Mircea Badea. Inca nu s-a dovedit ca prostia ar fi contagioasa, dar nu s-a dovedit nici contrariul. Asa ca mai bine nu riscati!
si cu toate astea tu votezi Geoana
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 10:20   #649
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Discutia de aseara m-a convins: votez Base.
Bineinteles ca Geoana va iesi presedinte, dar macar voi avea constiinta impacata ca am facut ce trebuie.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 10:22   #650
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Originally Posted by Chambord:
Din pacate asta nu conteaza prea mult in tara in care pensionarii moldoveni si olteni voteaza toata viata ce i-a invatat Gheorghiu-Dej.

Asta da vot pe viata.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 10:48   #651
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by Rapture:
Originally Posted by Chambord:
Din pacate asta nu conteaza prea mult in tara in care pensionarii moldoveni si olteni voteaza toata viata ce i-a invatat Gheorghiu-Dej.

Asta da vot pe viata.

Pai, vezi tu, si pensionarii aia moldoveni si olteni au tot dreptul sa voteze, cum ii duce capul. Daca ei voteaza si acum cu PSD-ul care le promite pensii mai mari, inseamna ca ceva nu a mers in mandatul lui Basescu, in ceea ce-i priveste, nu? Pe unii oameni doar asta ii intereseaza, si e dreptul lor sa-si urmareasca interesele cum vor.

Astfel de aprecieri, gen Romania retrograda, cum caracteriza Caratarescu electoratul lui Geoana, nu fac decat sa intarate oamenii, sa creeze o stare de dusmanie, in nici un caz sa-i incurajeze sa gandeasca. Si denota si un snobism inutil din partea celor ce cred ca ei au dreptate absoluta, si ceilalti, pentru ca voteaza altfel, sunt prosti. Votul e asa cum e, majoritatea are mereu dreptate, asta e principiul fundamental al democratiei.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 10:54   #652
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by marius_em:
Originally Posted by Rapture:
Originally Posted by Chambord:
Din pacate asta nu conteaza prea mult in tara in care pensionarii moldoveni si olteni voteaza toata viata ce i-a invatat Gheorghiu-Dej.

Asta da vot pe viata.

Pai, vezi tu, si pensionarii aia moldoveni si olteni au tot dreptul sa voteze, cum ii duce capul. Daca ei voteaza si acum cu PSD-ul care le promite pensii mai mari, inseamna ca ceva nu a mers in mandatul lui Basescu, in ceea ce-i priveste, nu? Pe unii oameni doar asta ii intereseaza, si e dreptul lor sa-si urmareasca interesele cum vor.

Astfel de aprecieri, gen Romania retrograda, cum caracteriza Caratarescu electoratul lui Geoana, nu fac decat sa intarate oamenii, sa creeze o stare de dusmanie, in nici un caz sa-i incurajeze sa gandeasca. Si denota si un snobism inutil din partea celor ce cred ca ei au dreptate absoluta, si ceilalti, pentru ca voteaza altfel, sunt prosti. Votul e asa cum e, majoritatea are mereu dreptate, asta e principiul fundamental al democratiei.

Accentul se pune pe "le promite", din randul 2. Asta e diferenta intre un om simplu si unul inteligent.
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 10:57   #653
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Basescu a avut tupeul sa apara aseara cu Elena Udrea (n-o simpatizez defel) in spate si a fost un cos de 3 puncte pt el.

Baietzii veseli (Iliescu, Vanghelie, Hrebenciuc, Voiculescu) ce ocupatziuni aveau la ora aia? Mmm, probabil dadeau cu aspiratorul prin casa sau spalau vasele.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 11:01   #654
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by halebardul:
Originally Posted by corinka:
Dragii mei, nu va mai uitati la Mircea Badea. Inca nu s-a dovedit ca prostia ar fi contagioasa, dar nu s-a dovedit nici contrariul. Asa ca mai bine nu riscati!
si cu toate astea tu votezi Geoana

Cu alte cuvinte...
Cu toate ca nu s-a dovedit ca prostia este sau nu contagioasa, tu votezi cu Mircea Geoana.

Prima propozitie (cea scrisa cu italice) este o propozitie subordonata concesiva, subordonata propozitiei principale (cea subliniata).

Propoziție concesivă = propoziție subordonată care arată că, deși există o piedică, acțiunea din propoziția regentă se realizează sau se poate realiza.

Rationamentul tau nu prea are logica, Hal!

PS Eu nu votez cu PSD, votez un om pentru functia de presedinte.
Nu l-as vota daca as avea alternativa, dar nu am.
Nu suport sa il mai vad pe Basescu presedinte inca 5 ani. As avea nevoie de tratament indelungat cu antivomitive.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 11:02   #655
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by marius_em:
Originally Posted by Rapture:
Originally Posted by Chambord:
Din pacate asta nu conteaza prea mult in tara in care pensionarii moldoveni si olteni voteaza toata viata ce i-a invatat Gheorghiu-Dej.

Asta da vot pe viata.

Pai, vezi tu, si pensionarii aia moldoveni si olteni au tot dreptul sa voteze, cum ii duce capul. Daca ei voteaza si acum cu PSD-ul care le promite pensii mai mari, inseamna ca ceva nu a mers in mandatul lui Basescu, in ceea ce-i priveste, nu? Pe unii oameni doar asta ii intereseaza, si e dreptul lor sa-si urmareasca interesele cum vor.

Astfel de aprecieri, gen Romania retrograda, cum caracteriza Caratarescu electoratul lui Geoana, nu fac decat sa intarate oamenii, sa creeze o stare de dusmanie, in nici un caz sa-i incurajeze sa gandeasca. Si denota si un snobism inutil din partea celor ce cred ca ei au dreptate absoluta, si ceilalti, pentru ca voteaza altfel, sunt prosti. Votul e asa cum e, majoritatea are mereu dreptate, asta e principiul fundamental al democratiei.
Daca tu nu ti-ai dat seama ca Base l-a rupt pe Geoana aseara, e foarte grav.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 11:03   #656
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
iar tu, marius, votezi pentru cei multi si obiditi, nu-i asa?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 11:06   #657
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by corinka:
Dragii mei, nu va mai uitati la Mircea Badea. Inca nu s-a dovedit ca prostia ar fi contagioasa, dar nu s-a dovedit nici contrariul. Asa ca mai bine nu riscati!

Cori ai spus-o chiar mai bine dacât aş fi putut-o face eu însămi! Badea a fost unul dintre motivele din care m-am lăsat de Radio ZU.

Originally Posted by corinka:
PS Eu nu votez cu PSD, votez un om pentru functia de presedinte.
Nu l-as vota daca as avea alternativa, dar nu am.
Nu suport sa il mai vad pe Basescu presedinte inca 5 ani. As avea nevoie de tratament indelungat cu antivomitive.
aş mai adăuga ceva psihoterapie şi "anger management" pentru mine, în caz că iese din nou fostul şef de navă, împlicit comunist, şi poate chiar securist, pe vremea aia, altminteri nu l-ar fi promovat nici dracu'-n acea funcţie.

Last edited by Dragomara : 04 Dec 2009 at 11:12.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 11:08   #658
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Cert e ca Geoana a fost jalnic aseara si in ochii mei faza cu Vantu si juramantul ulterior spune tot.
Nu vad de ce ai pune problematica mogulilor la rang de egalitate cu acea imbrancitura a lui Basescu - cum ar suferi tara in viitor daca s-ar dovedi ca Basescu intr-adevar i-a rupt nasu' lu' ala micu'?

Eu si daca l-as ura pe Basescu, nu cred ca m-as putea duce sa votez impotriva lui duminica. Dat fiind ca ma aflu insa in pozitia privilegiata de a nu ura pe nimeni in afara de Steaua si Dinamo, e mai bine pentru toata lumea.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 11:17   #659
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by Judex:
Daca tu nu ti-ai dat seama ca Base l-a rupt pe Geoana aseara, e foarte grav.

Nu era vorba daca Base l-a rupt sau nu pe Geoana, ce naiba? Citeste ce am scris. Am mai scris un comentariu anterior in care mi-am expus parerea despre faptul ca Geoana a fost surclasat de Base in ceea ce priveste talentul oratoric, si mi-ai spus ca sunt cretin politic.

Originally Posted by StefanDo:
iar tu, marius, votezi pentru cei multi si obiditi, nu-i asa?

Eu am spus deja ca votez cu Geoana, am si explicat de ce. Asta in pofida faptului ca unii ma considera retrograd sau cretin politic, pentru faptul ca-mi exercit dreptul de vot in alta directie decat vor ei. Parerile adverse tin de democratie, nu?
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 11:17   #660
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Exclamation

Originally Posted by PoliFanAthic:
l-as ura pe Basescu

ura, şi la gară! pardon, pe plută', că doar cu aia veni nenea din Moldova, că doar asta a mai rămas din flota noastră!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells