Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Oct 2004, 18:29   #41
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
nu neaparat....
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2004, 20:27   #42
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
comercial este ce se vinde... dar 'arta' nu este ce ramane pe tarabe nevandut...

ce tare... pe topicu' asta am aflat ca si eu am devenit snob numai pentru ca imi place tarkovsky... tare ciudat. spielberg simplu' ne se poate compara cu el, dar daca cineva zice ca lui ii place mai mult unu' decat altu', nu poate fi neaparat snob. diferenta: E.T... Stalker...
ce-i 'arta; decide fiecare in parte.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2004, 22:02   #43
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Nae:
comercial este ce se vinde... dar 'arta' nu este ce ramane pe tarabe nevandut...

ce tare... pe topicu' asta am aflat ca si eu am devenit snob numai pentru ca imi place tarkovsky... tare ciudat. spielberg simplu' ne se poate compara cu el, dar daca cineva zice ca lui ii place mai mult unu' decat altu', nu poate fi neaparat snob. diferenta: E.T... Stalker...
ce-i 'arta; decide fiecare in parte.

Nu, am zis eu aiurea. zizi are dreptate
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2004, 00:28   #44
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
chiar daca m-as califica, nu cred ca mi-ar face placere sa intram in polemica... asa ca pastreaza-ti the penis for your girlfriend's thoughts...

(despre Praying with Anger nu stiu, asa cum bine ai intuit)
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 01:03   #45
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by cherryblossom:
[ stiti voi oare ca acest cuvant vine din latinescul sine nobilis, care inseamna “fara noblete”? ok, nu-i nimic, ati aflat-o si p-asta… ]…


adica e de bine, sau cum?

eu zic ca te afunzi, redemonstrandu-mi prin aceasta replica de genul "auzi, fata, eu stiu latina, sunt o doamna, ce....", ca aveam dreptate.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 01:41   #46
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mai zizi, nu mai fi si tu atat de consecvent in demonstratii... unde e "galantul" din tine? vezi ca si altii s-ar putea sa aiba dreptate in ce te priveste 8)
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 09:39   #47
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by MinRep:
"The Terminal" nu e film de popcorn. Si, ca tot ne certam de prea mult timp, filmul nici nu a avut un succes de casa rasunator (chit ca, probabil, si-au scos toti banii inainte de premiera, din product placement :?)...
P.S.: Si mie imi plac mai mult "Stalker" si "2001: A Space Odyssey" decat "The Terminal". Dar asta nu inseamna ca acesta din urma nu este valoros sau ca toate filmele lui Tarkovski sau Kubrick (si de ce sa ne oprim aici?) sunt mai bune decat cele ale lui Spielberg!

poate am exagerat cu popcornul ala, dar raman la ideea ca The Terminal ar trece neobservat daca n-ar fi "brand-urile" Spielberg si Tom Hanks pe afis...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 09:50   #48
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by cherryblossom:
poate am exagerat cu popcornul ala, dar raman la ideea ca The Terminal ar trece neobservat daca n-ar fi "brand-urile" Spielberg si Tom Hanks pe afis...
Pai tocmai asta e faza. Daca marca Spielberg e discutabila, marca Hanks este o marca de valoare. Si de aia filmul are valoare...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 10:19   #49
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by zizi:
eu zic ca te afunzi, redemonstrandu-mi prin aceasta replica de genul "auzi, fata, eu stiu latina, sunt o doamna, ce....", ca aveam dreptate.

zizi, imi cer scuze daca am parut prea aroganta, in realitate nu sunt asa... ca si tine, probabil ca rad sau plang la aceleasi filme... da-l dracu de film al lui Tarkovski (na, ca de data asta l-am scris bine, multumita politiei ortografice si ortoepice de pe forum), e un film care mi-a placut, dar mai sunt si alte filme care-mi plac chiar mai mult... de ex. Shrek sau Sophie's Choice

spune-mi si mie un lucru: tu ce reprosuri ai de facut unui snob? mie personal nu mi se pare o chestie prea grava, sunt altele mult mai rele... daca vii cu niste argumente bazate, promit ca inghit galusca si o sa-ti zic "da domnule, asa e"...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 11:54   #50
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
la cherryblossom: Re vera, cara mea, mea nil refert.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 14:24   #51
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
So do I. Best wishes.
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 14:44   #52
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Where is "THE TERMINAL"? The gate? I have a date. I have to meet Catherine Zeta Jones. Have you seen her? Please let me know.... k?
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 17:40   #53
Blue
Veteran
 
Blue
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 179
Sper sa merite

Sper sa merite, am vazut ca costa o gramada biletul la cinema!!
Blue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2004, 14:06   #54
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Atunci iti recomand Familia Flinstone... Ruleaza pe Cartoon N.
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2004, 09:37   #55
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
The Terminal e un film prost , iar ultima jumatate de ora bate orice record in materie de idiotenie filmica: solidaritatea angajatilor aeroportului (iti vine sa plangi, nu?), motivatia lui cu tata, jazz-ul si autografele (imi vine sa borasc... de ce nu ar fi vrut doar sa se pise pe teritoriu american? sau sa faca o laba uitandu-se sub fustele statuii? ), ultima replica:'what do you do know? i wanna go home'(cred ca si saracul hanks murea de draci gandindu-se la vremurile bune cand raspundea 'i want to pee'), faza cu parpalacul politaiului (u can never subestimate the predictability of stupidity) si, in fine, sacrificiul indianului cu mopul ( :sick: )
singurele bile albe: fantana care nu merge si jongleria cu farfurii

ps: voi chiar sunteti bolnavi cand il comparati pe maestrul T cu paduchele Spi? sistemul vostru de valori e bruiat rau de tot...
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 12:39   #56
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by MinRep:
Pai tocmai asta e faza. Daca marca Spielberg e discutabila, marca Hanks este o marca de valoare. Si de aia filmul are valoare...

Asta era pe bune ? Sau am citit eu in graba discutiile si n-am prins ceva nuante ironice subtile ?
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 14:04   #57
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Blanche:
Originally Posted by MinRep:
Pai tocmai asta e faza. Daca marca Spielberg e discutabila, marca Hanks este o marca de valoare. Si de aia filmul are valoare...

Asta era pe bune ? Sau am citit eu in graba discutiile si n-am prins ceva nuante ironice subtile ?
Nu erau nuante ironice... Vroiam sa spun (in exprimarea mea butucanoasa), ca Hanks e un actor bun si face toti banii... In cazul in care Spielberg nu unge sufletul unora...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 21:27   #58
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
am vazut si eu ieri 'terminalul' la multiplex. inutil sa mai zic ca mi-a placut, intrucat nu prea vad cu poti sa-l displaci pe spielberg, cel mai bun regizor sentimental al hollywood-ului...

'the terminal' nu este printre cele mai bune filme ale sale (asa cum erau de exemplu precedentele 'minority report' si 'catch me if u can'...) dar este fermecator pe mai multe nivele: ironic, tandru, dramatic, pueril. ceea ce m-a frapat pe mine la ultima jumatate de ora (dupa cum remarca si soze) este nu faptul ca totul este impins in strada melodramei, ci mai degraba ca spielberg face asta fara sa se teama catusi de putin. nu este o greseala regizorala, ci o dovada de 'cerebralitate' din partea unui regizor opus lui kubrick, de exemplu, care se exprima mai ales prin sentimente (in loc de teze neutre). spielberg parca ar fi vrut sa cada in melodrama, de parca asta ar fi fost unica decizie estetica cu putinta in asemenea circumstante... interesant!...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 21:58   #59
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
interesant o duda...chiar penibil
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2004, 09:14   #60
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
hai, nu mai fi fi asa timid, vorbaretule, si explica de ce e 'penibil'... (daca e nevoie, inca o data, pt ca nu m-apuc sa vad celelalte pagini.)
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells