Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Ce fel de votant esti in 2012
Uslas 8 25.00%
Pedeu 5 15.63%
Domnu' Dan 2 6.25%
Altceva, oricum nu prea stiu cum merge treaba 7 21.88%
Iresponsabil, apolitic, vreau "sa mi se dea" 10 31.25%
Voters: 32. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jul 2012, 10:05   #381
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Twinsen:
Liviu, in clasa mea din liceu, eram cam 3 oameni din 30 care nu copiam la lucrari, teze, teme etc. Pe vasta majoritatea a romanilor nu-i deranjeaza ca Ponta e un plagiator, ba poate chiar il face mai simpatic.


Ce sa vezi, nici eu nu copiam. Sunt vreun sfant sau ceva, la fel ca si tine. Dintre noi doi insa as paria doar pe mine ca spun adevarul. Cred ca majoritatea inteleg ca majoritatea celor cu doctorat si l-au luat in halul in care Ponta l-a luat. Deasemenea cred ca un plagiat nu contrabalanseaza 8 ani de mizerii facut de alde Base & company. Cand a fost faza cu plagiatul lui Kovesi, cu mult timp inainte ca Base sa scoata plagiatul lui Ponta nu s-a dat nimeni cu fundul de pamant, inclusiv "comisiile respective". Acum sa ignori tot ce s-a intamplat inainte si apoi sa vii aici cu pretentii ca lucrurile sa se aplice doar cui vrei tu pentru ca respectivul vrea sa il dea pe idealul tau in viata Basescu este o dovada de ipocrizie, ca sa nu spunem altfel.

Faptul ca nu ai copiat te-a ajutat in viata ? Adica asta este lucrul esential care caracterizeaza un om decent zici tu ? Crezi ca doar asa putem imparti oamenii in drepti si nedrepti ? Sa inteleg ca faptul ca a copiat este motivul care contrabalanseaza toata mafia pedelista in frunte cu Basescu ? Si daca tot ai alergie la copiat, de ce copiezi mai tot ce zice propaganda pedelista ? Crezi ca Basescu, Blaga, Udrea, Anastase, Preda, Ungureanu sunt drepti ? Furtul din banii statului sau prin pozitiile din stat puse cu mana lui Basescu nu inseamna nimic pentru tine ?

La fel cum exista trepte de pedepse in justitie pentru diferite lucruri ilegale facute, la fel plagiatul nu poate fi pus in balans cu hotia din bani publici, incompetenta, dispretul, impostura si calcarea in picioare tuturor legilor pentru ca mafia pedelista sa fie mentinuta la putere. Chiar daca nu am trai in Romania si nu am fi constienti de sistemul actual in care se iau doctorate. Pana sa rezolvi mizeria aia exista o mlastina mult mai urat mirositoare care trebuie rezolvata. Ignorarea evidentelor in atacul politic este ceea ce te face pe tine, Twinsen, un propagandist pedelist.

Originally Posted by Twinsen:
Exact asa cum eticheta de betivan atasata lui Basescu nu i-a prins deloc rau la electorat. Poporul roman pe ansamblu e plin de spagari, amatori de ciupeala, betivani, manelisti si pensionari cu gandire comunista. Astia sunt majoritatea, uita-te ce stil infect de discutie e aici, pe Internet, pe un forum de cinefili si gandeste-te ca de fapt nivelul e mult mai scazut in tara in general.

Nu nu nu. Basescu nu are DOAR eticheta de betivan. Nu il coafa. Daca tu il vezi doar ca pe un betivan este problema ta. Basescu are multe etichete, una mai rea decat cealalta. Iti aduc aminte ca mai inainte il iubeai si spuneai ca e cel mai bun presedinte pe care l-a avut Romania.

Stilul "infect" de discutie aici este pentru ca exista propagandisti ca tine care vin aici cu manutele si batistutele curate si incearca sa distorsioneze realitatile si evidentele in favoarea pedeleului si a lui Basescu.

Cuvintele exprima ce ai in cap, stilul exprima starea de spirit in legatura cu acele lucruri. Sunt doua treburi diferite. In cazul tau, cuvintele pe care le printezi aici fac parte dintr-o propaganda iar propaganda respectiva este infurietoare. Vezi tu, imprumutarea refrenelor pedeliste nu inseamna ca porti o discutie, te inseli. Tu nu porti un dialog pentru ca esti depasit de evenimente, tu doar repeti ce ai auzit la televizor. Ma mir cum nu ai vazut tot la televizor cum au furat aia in Parlament si cum Basescu s-a urinat un pic pe legi si constitutie in toti acesti ani. Nu cred ca nu ai vazut pentru ca mai inainte spuneai ca te uiti in gura lui Basescu cand vorbeste, deci ai luat macar act de ce zice.

Originally Posted by rifa:
Sper sa te duci la referendum si sa votezi Da. In felul asta am sa vad cati nauci avem in tara si cat de repede ar trebui sa ma car de-aici.

Aaaaa, deci daca nu iese ca tine trebuie sa te cari. A dracu democratie. Tu vrei sa ne spui ca tu ramai in tara doar daca Base ramane presedinte altfel o sa te cari afara ? Daca intradevar gandesti in acesti termeni si nu mai poti sta decat cu Basescu la butoane, cand nu ar trebui sa aiba butoane atunci regret sa iti spun dar singurul loc unde ai putea pleca tu este in Spania la capsuni. Drum bun. Totusi nu cred ca iti va place nici acolo pentru ca acolo conducatorul tarii nu hahaie, nu-i securist, nu loveste copii si nici nu se implica in jocul politic al tarii din pozitia de rege, si asta doar asa la suprafata.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 23 Jul 2012 at 10:43.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 00:04   #382
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by reivan:
Liviu- esti greu de cap ..tare greu de cap. Dupa ce criza politica trece , referendumul trece , anticipatele trec euro o sa scada.

Tu iti dai seama ce zici? Pai asta inseamna instabilitate pana in toamna. Daca se intampla asta in ritmul de acum o sa ajungem la minim 4.8 lei pana in toamna si asta e o previziune fericita. Astept niste scuze pentru toate prostiile astea de aici cand o sa se dovedeasca ca euro o sa se stabilizeze sau o sa scada cu 0.1 in cel mai bun caz pana sa se stabilizeze. Dar asta n-ar insemna nimic la cat o sa fi crescut pana atunci.


Originally Posted by reivan:
Apropo in 2007 1 euro era echivalentul a 3 lei. Tot din cauza comunistilor si a bunicutei a crescut pana sa vine uslas la conducere?

Tot din cotidianul ai luat informatia? Totul e pe site-ul BNR. E chiar atat de greu sa te uiti acolo?

2005-01-03: 3.9310 (asta inseamna inceputul guvernarii aliantei DA=PD+PNL)
2007-04-05: 3.3350 (ziua in care a preluat guvernarea cabinetul Tariceanu 2, adica PNL+PSD din umbra)
2008-12-22: 3.9305 (ziua instalarii guvernului Boc 1, adica PDL + PSD)
2009-12-23: 4.2047 (inceputul Boc 2, PDL)
2012-02-09: 4.3554 (inceputul Ungureanu, PDL)
2012-04-27: 4.3747 (inceputul Ponta, USL)
2012-07-24: 4,6397 (azi)

Concluziile le trage fiecare dupa cum il duce mintea.

LE: Poftim si dolarul:

2005-01-03: 2.9027 (asta inseamna inceputul guvernarii aliantei DA=PD+PNL)
2007-04-05: 2.4961 (ziua in care a preluat guvernarea cabinetul Tariceanu 2, adica PNL+PSD din umbra)
2008-12-22: 2.8066 (ziua instalarii guvernului Boc 1, adica PDL + PSD)
2009-12-23: 2.9506 (inceputul Boc 2, PDL)
2012-02-09: 3.2813 (inceputul Ungureanu, PDL)
2012-04-27: 3.3074 (inceputul Ponta, USL)
2012-07-24: 3,8343 (azi)

Last edited by Liviu- : 25 Jul 2012 at 00:19.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 12:45   #383
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Ceea ce ma mira profund pe mine este faptul ca mai exista basisti. Eu daca candida Basescu in 2004 contra unei euglene , clar votam euglena ( mai rau nu avea cum sa fie) , daca in 2008 candida impotriva ebolei , clar votam ebola ( acelasi considerent).De ce ma mira ca mai sunt basisti? Sa va dau un singur exemplu desi as putea gasi fara nicio sfortare milioane.
A zis Basescu ca nu e criza mondiala ? A zis. La 4 zile dupa asta a zis ca e criza mondiala dar ca pe noi nu are cum sa ne afetcteze ? A zis. La o saptamana a zis ca a ajuns criza si la noi dar ca nu vor fi taieri de salarii , sa nu ne luam dupa moguli? A zis. Dupa inca 3 zile a taiat el salarii? A taiat. Ce fel de presedinte e asta care minte cu atata nerusinare si ipocrizie si dupa aia tot pe noi ne ceartaSingurul talent al lui Basescu este acela de a ii prosti pe prosti , cu tot felul de minciuni ( mineriade comunism , lovituri de stat , Iliescu , plagiat , arestari fara dovezi) si cum prostii sunt multi.Acum s-a ajuns sa se considere ca daca u te duci la referendum esti basist ( asta e foarte constitutional). Eu oricum ma duceam la referendum , mai ales ca acum nu e vorba sa aleg intre moarte ( Basescu ) si o boala grava ( alt candidat ) dupa cum au inteles unii ( tot prostiti de Basescu ca daca se duc la refrendum aleg intre el si Ponta , sau intre el si Antonescu , sau intre el si USL , sau intre el si comunism , securism , coruptie , mineriade , Iliescu,( cat de prost sa fii sa crezi asa ceva ,cat un basist de prost) nu, acum e vorba de a ma duce sa ii dau o stampila in bot numai lui Basescu.
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 12:56   #384
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
cosmin... daca reusesti sa il faci pe twinsen sa inteleaga esti barosan.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 13:04   #385
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cat de naiv sa fii ca sa crezi ca aici e vorba de romani contra Basescu? E o lupta intre politicieni pentru putere, intotdeauna e. Daca unul pleaca trebuie sa vina altul. Una e sa vrei sa-l dai afara pe Basescu, e usor de inteles, si alta e sa ai impresia ca locul ala ramane gol, ca dupa asta totul se termina.

PS: Daca ar fi o lupta intre Basescu si popor de ce mai e nevoie ca USL sa faca o campanie mult mai agresiva decat Basescu?

Last edited by Liviu- : 25 Jul 2012 at 13:08.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 13:45   #386
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Pentru ca dupa cum am zis, USL nu a venit din neant ci cu suport popular, impotriva fostei conduceri si nu neaparat ca "ideologie". Rolul lor este sa schimbe conducerea, rolul dat de catre cei care nu il mai vor pe Basescu si compania. Sunt mult mai putini pupatori in fund ai lui Ponta sau ai lui Antonescu decat exista ai lui Basescu.

In spatele USL-ului nu sta iubirea catre personajele respective, cum de cealalta parte sta in Basescu ca unic salvator a democratiei (in mintile bolnave). La fel cum in 2004 in spatele lui Basescu nu a stat lumea pentru ca il iubea pe micul pui de comunist ci pentru ca Nastase nu era desirabil. Faptul ca sunt inca atatia suporteri (conjuncturali sau credinciosi) ai lui Basescu este doar o dovada ca acest partid nu a castigat doar prin impostura ideologica si prin minciunea dar si prin obedienta celor care l-au ales, deobicei prosti cu memorie ce nu depaseste 3 zile pentru ca altfel la fiecare razgandire si minciuna ar fi sarit de fund in sus. Un partid sustinut de cea mai urata parte a societatii, cea a sclavilor care se lasa pacaliti de propaganda imensa din banii statului.

Nu stiu daca cineva isi mai aminteste cum Udrea se vedea candidata la presedentie si spunea ca lucrurl la minister este o etapa pentru asta. Atat de tupeisti si increzatori erau acum vreo 2 ani. Daca votul impotriva inseamna punerea stampilei pe Ponta si Antonescu atunci inseamna si punerea stampilei pe Anastase(hot in parlament), Udrea(curva politica), Boc(sclav no1), VIdeanu(penal) + cei 20+ de ministrii incompetenti aflati pana acum in guvernele Boc si Ungureanu. Nimeni nu s-a ingrijorat cand guvernul Ungureanu a continut copii de mafioti care pana mai ieri erau consilieri si azi erau minstrii. Sunt sigur ca numele lor nu le cunoasteti pentru ca erau irelevanti, intradevar. Aia a fost conducera tarii pana acum, niste marionete incompetente.

Punctual, referendumul este doar al lui Basescu dar ceea ce inseamna el si ce a inseamnat el e o problema mult mai complexa. Oricat de mult ar vrea Basescu sa faca votul asta pentru "democratia"(lolozaur) vs USL el reprezinta varful nemerniciei din politica actuala. El va creste la loc dar cum nu am vrut sa il las sa creasca si mai tare in 2007 la fel o voi face si acum. Cine crede ca Basescu e vreun stindard al dreptatii si al democratiei trebuie sa se uita la activitatea lui in ultimii 8 ani. Oricine va veni sa il inlocuiasca va fi si el votat afara la un moment dat, nu-i o tragedie, asta e democratia. Cine sustine ca un om, si mai mult ca acela e Basescu, este de neinlocuit inseamna ca are grave probleme in a analiza coerent ceea ce se intampla in jurul lui. In momentul cand ai ajuns la concluzia ca nimeni nu de e neinlocuit ajungi sa te uiti la ce face cu adevarat si vei putea analiza mai corect situatia.

Paranoicii pedelisti insa nu vor invata acest lucru niciodata si vor pune stampila pe oricine scoate de la incalzire pdl-ul, cum ar fi Ungureanu asta, un personaj gol de orice subtanta, fara priza la public dar priza la prosti. Pdl-ul a fost insa intotdeauna partidul prostilor, a celor care ieri erau de stanga si astazi erau de dreapta, cei care au pus botul la pixelul albastru. In timp ce aratau cu degetul spre Ponta si Antonescu ei aveau ca presedinta in Bucuresti pe Udrea si ii cantau ode lui Anastase, Ridzi. Daca sau cand va trebui sa votez impotriva USL-ului in caz ca repeta mizeriile facute de actualli eu voi avea puterea sa pun stampila in alta parte, lucru pe care prostii care stau cu democratia lui Basescu in gura acum nu il vor putea face, pentru ca ei voteaza dupa anul 2004 Basescu/PDL pentru ca ei nu au evoluat dincolo de nivelul unui meduze si vor muri la fel, impinse de curent.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 25 Jul 2012 at 14:11.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 14:12   #387
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
pe mine ma mira ca pdl-ul boicoteaza votul. ei ar trebui sa fie primii care voteaza impotriva lui basescu. a fost carmaci o perioada dupa care a devenit gropar pentru acest partid. a inceput treptat treptat sa isi impuna proprii oameni in ideea ca garda veche e corupta. nu ne-a trebuit mult sa intelegem ca nici cea noua nu e mai breaza. si a culminat cu un afront aberant a pus prim ministru al unui guvern pdl un......bezmetic care declara sus si tare ca e membru pnl. au fost pe net destui care au spus ca asta a pus capac la toate si ca din acest motiv parlamentul a schimbat macazul, cu boc la guvern motiunea nu trecea si nici votul pentru demiterea lui. asa se intampla cand esti jucator si te joci pana uiti cine iti sunt aliatii. a dat toti consilierii lui afara, s-a certat cu toata lumea. a spus ca nu ii place linistea. e uite ca nu avut liniste pe finalul de mandat.

pdlul are nevoie de un nou suflu si un om in frunte care sa nu aiba un basescu in ceafa. cu sau fara voia celor care il indragesc epoca lui a trecut. si asta nu e rau. noul nu trebuie sa sperie pe nimeni.

imi pare insa ca cei din pdl au o alta problema. arestarea lui nastase a deschis cutia pandorei. au tinut-o in brate pe ridzi(scuze daca stalcesc numele nu e un afront) s-a prelungit cazul ei ca si cel al lui nastase si totul parea ca e pusa batista pe tambal. cazul nastase schimba datele problemei. iata ca se strange latul in jurul lui blejnar care poate sa spuna multe. basescu la cotroceni e o minima garantie pentru ei ca nu incep si ministrii lor sa faca spa la rahova.

imi aduc aminte de un banc de pe vremea lui ceausescu. a fost arestat nu stiu ce ministru si au ineput sa il bata sa vorbeasca. cand s-a conformat omul au inceput sa il bata ca sa taca.......
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance

Last edited by victor : 25 Jul 2012 at 14:16.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 14:27   #388
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by cosmin742000:
Eu daca candida Basescu in 2004 contra unei euglene , clar votam euglena ( mai rau nu avea cum sa fie) , daca in 2008 candida impotriva ebolei , clar votam ebola ( acelasi considerent).
Iar daca in 2012 Basescu e impotriva USL, clar votam USL. Pe mine m-ai convins, se vede progresia dezastrului de la euglena evoluand spre ebola si atingand acum stadiul final: USL.

P.S. Cat de imbecil poti sa fii ca sa spui ai prefera ebola, boala infectioasa care duce la deces in chinuri? Chiar si printre votantii anti-Basescu esti o raritate...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 14:37   #389
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Twinsen:
P.S. Cat de imbecil poti sa fii ca sa spui ai prefera ebola, boala infectioasa care duce la deces in chinuri? Chiar si printre votantii anti-Basescu esti o raritate...

/facepalm. Oh no you didn't, lol.

Ai luat fraza literal ? Ahahahahaha. Mai tii minte ce ziceam in primul post despre suporterii pedelaci ? Am avut dreptate sau nu ?

Ia de aici prietene: http://dictionary.reference.com/browse/hyperbole

Pentru cei care inca nu au inteles cum sta treaba si au fost sceptici caracterizarilor mele sper ca acum au putut vedea cine sunt cei care vorbesc despre democratie, republica, mineri, comunism, capitalism si alte concepte asemenanatoare.

Twinsen trezete-te in pana cucului. Uite, incerc eu sa te ajut: http://www.youtube.com/watch?v=Q3Kvu6Kgp88
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 25 Jul 2012 at 14:59.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 15:00   #390
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Redy, Io mi-s mai taran asa din popor, nu inteleg de astea. Totusi cand imi explici tu asa din literatura si biologie parca ase un pic mi se lumineaza mintea. Da ai zi bre, chiar e rau basescu asta? Ca mie mi se pare om bun asa cand rade ca tine.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 15:08   #391
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Originally Posted by iiii:
cosmin... daca reusesti sa il faci pe twinsen sa inteleaga esti barosan.

Eu nu imi propun sa conving pe nimeni , unii sunt prosti , altii sunt destepti , asta nu poate fi schimbat . Totusi cat de prost sa fii sa crezi ca Basescu se lupta la referendum cu Iliescu ( el fiind prin comportament fanul numarul 1 al lui Iliescu , varianta inrautatita in sensul ca nu e ahtiat numai dupa putere ci si dupa bani) , cu comunistii( Basescu fiind mai comunist ca Stalin) , cu securistii( Basescu fiind mai securist decat seful KGB , unde draq s-au mai vazut ca in Romania 6 servicii secrete , pt ce , care draq ne ataca si ce draq sa ne ia?) mineriadele ( cine a asigurat transportul minerilor in Bucuresti , in timpul guverarii Roman ?: Basescu)?
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 15:11   #392
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by cosmin742000:
Basescu fiind mai comunist ca Stalin
Quote:
Basescu fiind mai securist decat seful KGB
Redy, hai tati si explica-mi cu hiper-boalele astea ca iara nu pricep
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 15:18   #393
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
asta e un forum nimeni nu trebuie sa faca pe cineva sa inteleaga ceva. avem opinii diferite in toate domeniile dar asta nu trebuie sa fie un impediment in a conversa in continuare. si scuze dar nu cred ca rebuie sa folosim termeni ca prosti sau destepti. suntem toti in aceiasi masura si una si alta. au fost impartite echitabil. incapatanarea sau fanatismul nu inseamna prostie.

e ca in iluziile alea optice daca te uiti mult intr-un anumit mod o sa vezi altceva. sau ca tot suntem pe filme o sa aduc aminte de replica din dumb and dumber, jim carey o intreaba pe (nu mai stiu cum o cheama) ce sanse sunt ca un tip ca el sa iasa cu o tipa ca ea. ea raspunde una la un milion. deci e o sansa spune el......

pentru sansa aia de una la un milion ca basescu sa ia scor mai mare duminica ar merita sa vina la vot toti pdlistii


si o chestie draguta gasita pe net : cum se poate impaca si capra si varza :

Doriti ca Traian Basescu sa ramana presedinte ? Daca da stampilati : DA
Doriti ca Traian Basescu sa nu mai fie presedinte ? Daca da stampilati DA
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance

Last edited by victor : 25 Jul 2012 at 15:22.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 15:19   #394
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Nu-i problema Twinsen, nu esti singurul. Ce este iritant este usurinta cu care vorbesti despre concepte democratice validand in acelasi timp incalcari ale democratiei si nu ti se pare ca te contrazici deloc. Nu ai avengura necesara pentru a discuta despre astfel concepte ci doar imprastii ce mai auzi si tu pe la televizor/internet.

Din comunism ai ajuns sa iubesti cuvantul capitalism, dupa cu ai declarat tu mai sus. E ok si asta, dar intelegi de ce a aparut comunismul si felul in care capitalismul lucreaza si modalitatile diverse, foarte diverse in care el exista ? In capul tau e o lupta intre doua concepte pe care nu le intelegi si nu le vei intelege niciodata. Nu ar fi intelept ca sa o iei mai usori cand cobori scarile cu asfel de cuvinte pe umeri ?

Originally Posted by Twinsen:
Redy, hai tati si explica-mi cu hiper-boalele astea ca iara nu pricep

Cele doua afirmatii din al doilea post sunt neadevarate, nu sunt hiperbole. Prima afirmatie privita in contextul primului post este o hiperbola, urmatoarele doua submineaza sensul primei afirmatie ducand in ridicol toate cele trei afirmatii. Asta nu te scuza insa de faptul ca doar dupa primul post tu ai luat-o literal. Adica da, tot ce zice userul respectiv poate fi aruncat in ridicol din cauza celor doua afirmati ulterioare care sunt ridicole, sunt de acord dar nu te coafeaza pe tine tine in nici un fel. Bine, poti sa iti justifici pentru tine intr-un fel sau altul, dar nu m-ar surprinde lucrul asta pentru ca realitatea de dupa primul post este aceeasi. Singura diferenta e ca userul initial a luat-o urat pe aratura dupa.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 25 Jul 2012 at 15:25.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 15:23   #395
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Redy:
Nu ai avengura necesara pentru a discuta despre astfel concepte ci doar imprastii ce mai auzi si tu pe la televizor/internet.

In capul tau e o lupta intre doua concepte pe care nu le intelegi si nu le vei intelege niciodata.


Eu credeam ca esti un om bun ca Basescu.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 15:31   #396
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by cosmin742000:
Eu nu imi propun sa conving pe nimeni , unii sunt prosti , altii sunt destepti , asta nu poate fi schimbat . Totusi cat de prost sa fii sa crezi ca Basescu se lupta la referendum cu Iliescu ( el fiind prin comportament fanul numarul 1 al lui Iliescu , varianta inrautatita in sensul ca nu e ahtiat numai dupa putere ci si dupa bani) , cu comunistii( Basescu fiind mai comunist ca Stalin) , cu securistii( Basescu fiind mai securist decat seful KGB , unde draq s-au mai vazut ca in Romania 6 servicii secrete , pt ce , care draq ne ataca si ce draq sa ne ia?) mineriadele ( cine a asigurat transportul minerilor in Bucuresti , in timpul guverarii Roman ?: Basescu)?

Calmeaza-te un pic. Basescu e Basescu si nu e Stalin. Astfel de comparatii sunt aberante. Este ca un senvish cu niste paine italieneasca care are un rahat in mijloc. Painea e buna si goala dar cand pui un rahat intre, totul miroase a rahat. Ia niste pastile.

As zice ca cine crede ca Basescu e Stalin e la fel de prost ca ala care crede ca e flacara democratiei. In plus, Stalin a luptat impotriva unui sistem. Basescu a facut intotdeauna parte din sistem.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 25 Jul 2012 at 15:35.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 15:44   #397
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by cosmin742000:
Basescu fiind mai comunist ca Stalin
Quote:
Basescu fiind mai securist decat seful KGB
Redy, hai tati si explica-mi cu hiper-boalele astea ca iara nu pricep

Pai tu care esti atat de prost ca te-a prostit Basescu vrei sa te fac eu sa intelegi ceva ? ha ha ha ha
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 15:52   #398
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Fratilor, sunt relatari veridice a unor marinari care care au lucrat cu el pe nava si au vazut varful unei cozi iesind din slipul capitanului Basescu. E de notorietate incendiul in care a fost implicat cand au ars o gramada de nave - iar secundul sau a marturisit apoi ca a vazut cum focul asculta de Basescu! Focul se apropia de nava Biruinta, iar Basescu doar s-a uitat la el si a bolborosit ceva ciudat, iar pupilele i s-au ingustat si s-au facut rosii ca sangele! Imediat focul si-a schimbat directia, desi nu era nici urma de briza!!! Oameni buni, sa dam jos SATANA BELZEBUTH care tine in ghearele sale Romania!!!!!
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 15:53   #399
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by cosmin742000:
Pai tu care esti atat de prost ca te-a prostit Basescu vrei sa te fac eu sa intelegi ceva ? ha ha ha ha

Totusi, incearca sa explici. M-ai facut si pe mine curios, mai ales ca pana acum nu m-a prostit Basescu deloc. Vreau sa vad ce mi-a scapat. Explica-te.

Originally Posted by Twinsen:
Fratilor, sunt relatari veridice a unor marinari care care au lucrat cu el pe nava si au vazut varful unei cozi iesind din slipul capitanului Basescu. E de notorietate incendiul in care a fost implicat cand au ars o gramada de nave - iar secundul sau a marturisit apoi ca a vazut cum focul asculta de Basescu! Focul se apropia de nava Biruinta, iar Basescu doar s-a uitat la el si a bolborosit ceva ciudat, iar pupilele i s-au ingustat si s-au facut rosii ca sangele! Imediat focul si-a schimbat directia, desi nu era nici urma de briza!!! Oameni buni, sa dam jos SATANA BELZEBUTH care tine in ghearele sale Romania!!!!!

Nu. Cred ca doar Basescu ar trebui sa paraseasca locul. Ce incerci tu sa faci nu este doar ironizarea userului Cosmin pentru aberatia pe care a spus-o, tu incerci sa folosesti respectiva aberatie pentru a da deoparte tot ce a facut nea Bas si sa incerci sa faci din totul o lupta cu monstrul cosmarelor. Nu fi parsiv. In plus este un pic comic pentru ca tu esti cel care are cosmare cu terminarea democratiei si revenirea comunismului in aceasi masura cum in viziunea lui Cosmin Basescu e dracul. Nu, este un simplu om cu mai multa putere decat o poate duce si care in decursul anilor a necesiatat si mai multa putere si obedienta din partea celorlalti.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 25 Jul 2012 at 16:03.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 16:08   #400
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Esti un posedat si un satanist, Redy! Dupa masca ta de seriozitate, se ascunde un pervers care sacrifica miei noaptea la cimitir si dezgroapa mortii.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells