Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jan 2012, 19:18   #21
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Din punctul meu de vedere mi se pare ca totul a degenerat in conflictul intre suporterii wannabe green street hooligans (se vede ca s-au uitat la film, dar au perceput mesajul gresit, acolo tot ce se intampla e in interior, politia e de forma, e o conventie) si jandarmi.
Ei au venit sa isi exprime opiniile "anarhiste" in numele unor echipe de fotbal care din punctul meu de vedere (judecand obiectiv si la situatia din fotbal) nu prea dau doi bani pe conflictele lor.
Mai mult mi se pare bizar faptul ca sunt destul de multi "pustani", "studenti", "tineri" care in general ii poti vedea in weekend prin cluburile din Centrul Vechi si cu iPhone la purtator.
Eu nu am nici iPhone si nici nu ma duc in fiecare saptamana in club, dar nu vad de ce as merge ca sa urlu ca un bou in numele unei cauze care pt. mine nu exista in conditiile in care nu am un loc de munca si inca sunt un amarat de student la o facultate cu loc la buget.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 19:24   #22
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Imaginea asta spune totul despre noi ca popor:

omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 20:22   #23
SakuraBlack90
Junior
 
SakuraBlack90
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
@Disciple nu rata ocazia . Viitorul tau va fi masurat in sange . Al tau sau al dusmanilor tai

Pe Basescu nu puteti "sa-l dati jos" decat daca il omorati . Iar sa-l omori nu prea este legal
Poate ii inscenati ceva - o sirena blonda si un vapor plin cu sticle de brandy
Sunt curios daca s-a gandit cineva la asta .

@omul... Foarte buna imaginea . Vezi daca lipsesc micii si berea . Sau o tuica fiarta !
Pe frigul asta sa faci revolutie !

Eu nu sunt in Ro si nici din B , dar fac tot posibilul sa vin (prin martie asa) sa prind si eu pensie de revolutionar pe viata . Pana atunci revolutie placuta si sa-mi pastrati un loc liber .

PS. Imi place mult filozofia de sant nu ma luati in serios

Last edited by SakuraBlack90 : 17 Jan 2012 at 20:32.
SakuraBlack90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 20:35   #24
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Disciple, in toate protestele moderne, vorbesc dupa al doilea razboi, tinerii de care zici tu au fost primii sa protesteze. Mi se pare foarte normal sa fie asa. Un om cu familie care are copii de intretinut acasa tot ce poate face e sa participe la o greva in curtea intreprinderii lui. Somerii de virsta a doua s-ar mai putea alatura, altfel nu vad cine, sincer.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 20:57   #25
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by SakuraBlack90:

Foarte buna imaginea . Vezi daca lipsesc micii si berea . Sau o tuica fiarta !
Pe frigul asta sa faci revolutie !

Eu nu sunt in Ro si nici din B...



Keep trolling!
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 21:57   #26
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Quote:
Eu nu sunt in Ro si nici din B , dar fac tot posibilul sa vin (prin martie asa) sa prind si eu pensie de revolutionar pe viata . Pana atunci revolutie placuta si sa-mi pastrati un loc liber .


Ba te rog eu stai acolo.De oameni miserupisti cu atitudine de flower power,m-am saturat.Daca esti pe meleaguri straine,si batjocoresti oamenii simpli care au tras zeci de ani pentru o pensie cat o sticla de ulei,stai in pana mea acolo,desolidarizeaza-te de tara asta si uita ca esti roman.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 22:24   #27
SakuraBlack90
Junior
 
SakuraBlack90
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Fiti voi romani adevarati (in fata calculatorului) !
Lasati-ma pe mine sa "trolez" ...
SakuraBlack90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 22:40   #28
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Prietene,nu ti-am raspuns la aberatiile scrise mai devreme pentru ca eram in centru,ore in sir,si nu din cauza efectului de turma,ci din cauza ca-mi iubesc patria cu bune si cu rele.Poti fii troll cat vrei,desi nu-i necesar nici macar putin.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2012, 09:46   #29
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
deci asta e buna... isi da cu parerea unu care e in strainatate... NO COMMENT

aseara, am petrecut cam o ora la universitate... cand am urcat din pasaj, m-au luat 2 tzestosi, m-au legitimat, m-au intrebat daca am arme sau obiecte contondente asupra mea... apoi control corporal si pa!

dupa aproximativ 1 ora de citit mesaje de pe pancarte,am plecat spre o carciumioara rockeristica si m-am infruptat cu cateva berici. totul pasnic, dar foarta multa politie,jandarmerie etc...
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2012, 16:57   #30
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
http://www.youtube.com/watch?v=7FJRB3fUN8w

Cred ca il scapa o treaba la buda.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2012, 17:15   #31
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by ghost90:
http://www.youtube.com/watch?v=7FJRB3fUN8w

Cred ca il scapa o treaba la buda.

LMAO!!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 03:23   #32
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by omudindulap:
Dar cum vezi tu schimbarea? Cel putin, acum s-a tras un semnal de alarma, iar cei ce ii vor urma celor care ne conduc acum se vor gandi de doua ori inainte de a lua vreo decizie care ne-ar putea prejudicia. Astfel de proteste au dus, de curand, la demisia nu stiu carui ministru, parca Berlusconi. Chiar ma gandeam, atunci cand vedeam la tv sutele de mii de protestatari englezi, francezi, italieni, spanioli, greci etc., cand naiba ne vom trezi si noi, cat naiba mai putem indura abuzurile pe care le fac nesimtitii astia. De ce dracu la altii se poate si la noi nu?
Ii felicit pe cei care au iesit in strada, chiar daca putini, in pofida gerului, si au manifestat pasnic pentru ei, dar si pentru drepturile celorlalte milioane de romani care, din pacate, prefera, din comoditate si/sau conformism, caldura propriei lor odai.

Bis. Sunt complet de acord cu ce ai zis tu, mai putin folosirea lui "din pacate", atat, in rest complet de acord.

Pentru aia care tot zic asta: "Dar cu cine ii schimbam? Dar daca ii dam jos, cu cine ii inlocuim?" Cu Michael Schumacher.
Bine, poate nu chiar cu MIchael Schumacher, dar sigur sigur ei vor fi schimbati cu cei pe care ii vom vota. Vine ca un soc, dar asa e cu democratia.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 08:27   #33
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Nu îmi place să discut politică, oricât ar fi de omniprezentă, totuși tind să cred că lumea uită un lucru: președintele de îl avem azi, nu va mai putea fi votat. Bineînțeles că asta nu înseamnă (din păcate) că puterea lui va ajunge o nulitate, și totuși sunt foarte, foarte curioasă care va fi procentul celor ce vor merge la vot.

Cred că George Carlin zice cel mai bine: "Garbage in, garbage out!" (deși nu sunt de acord cu a nu merge la vot)
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 09:32   #34
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ieri la proteste, am ajuns la pe la un 19 si am stat pana la orele 21 aproximativ.. si situatia am vazut-o asa :
fix la facultate, suporteri, de la diverse echipe bucurestene... am remarcat cateva persoane de la dinamo, steaua etc... care tipau si care sareau. la un moment dat se tipa : "USL , alta mizerie!!" ..
si am vazut si pancarta pe care scria : " CHUCK NORRIS HELP!!! " si trebuie sa recunosc ca m-a amuzat.

si sa vedeti minte ingusta , in organizarea jandarmeriei :

mare cordon la universitate.. erau aproximativ 7-8 jandarmi unul in spatele celuilalt, intre gurile de metrou de la universitate si de la tnb... incercand sa protejeze piata unirii, sa nu se mai intample ce a fost duminica... dar, si aici trag un mare dar ... spre romana nimic, si stau si pun urmatoarea intrebare... daca ieseau violente ca duminica, multimea exploda, si se retragea spre romana? cum putea sa arate piata romana ?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 10:44   #35
Paraiah
Junior
 
Paraiah
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 37
Sunt de acord cu protestele pana la un punct. Sa vedem ce ramane daca scadem:
1. Huligani .... astia au venit sa fure sa distruga ... sunt patrioti in viziunea lor distrugand pe banii poporului.
2. Revolutionari. O mare parte dintre ei au stat la table cand era revolutie au dat spaga si au luat pensii enorme si acum nu mai au ce manca ca nu au facut nimic toata viata ( nu toti dar majoritatea)
3. USL-isti astia fac campanie pe fata... sunt adusi cu autocarele de partide sa asculte promisiuni ce nu vor fi niciodata indeplinite
4. Bugetari concediati. Aici devine interesant ... Romania este o tara de bugetari ceea ce nu vezi prin alte tari.. oameni care aveau familli intregi cu o stampila in mana si un post fictiv cu salarii imense. In nici o alta tara bugetarii nu au salarii mai mari ca privatii.

Sa ma scuteaza cu patriotismul lor.... fiecare e pentru el acolo. Cand plec de la munca dupa 8 ore si vad numai masini straine cu duiumul .... oras plin de mizerie.....geamuri sparte pereti scrisi ..... politisti ce iau spaga si altii care sunt luati la misto de oameni cu cunostinte... pe cine sa dau vina pe guvern? Noi ca popor trebuie sa ne schimbam guvernu este plin tot de romani care au norocul sa fure mai mult ca restu.
Adevaratii protestatati nu ii vezi in Universitate sunt la metrou se duc la munca in fiecare zi si apoi acasa sa se odihneasca pentru ziua urmatoare.
Paraiah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 11:07   #36
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Sunt pro schimbare ii clar cu Basescu situatia merge foarte prost.Ceea ce nu imi place la PSD este ca au in partid tot felul de panarame ca Vanghelie, Mazare care nu fac decat sa scada increderea in USL.Indiferent cine vine dupa Basescu daca nu confisca din averiile facute pe bani necinstiti si sa ia la bani marunti pe cei care au furat din 1989 pana in prezent,tot degeaba vine.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 11:20   #37
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
intai sa ne gandim cine vine, si prin ce mod vine... mai sunt 3 ani pana la alegerile prezidentiale..

si lumea tot in strada o sa fie... cri cri cri
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 12:28   #38
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Paraiah:
Adevaratii protestatati nu ii vezi in Universitate sunt la metrou se duc la munca in fiecare zi si apoi acasa sa se odihneasca pentru ziua urmatoare.

Ciobanasul moldovean este idolul tau, este? E ca si cum cineva fucks your ass (suna urat in romana) zi de zi, iar tu protestezi cumparandu-i lubrifiant si betisoare parfumate. Unora le place doggy style...

Protest.

Apropo de prostia de mai jos


Quote:
Sunt de acord cu protestele pana la un punct. Sa vedem ce ramane daca scadem:
1. Huligani .... astia au venit sa fure sa distruga ... sunt patrioti in viziunea lor distrugand pe banii poporului.
2. Revolutionari. O mare parte dintre ei au stat la table cand era revolutie au dat spaga si au luat pensii enorme si acum nu mai au ce manca ca nu au facut nimic toata viata ( nu toti dar majoritatea)
3. USL-isti astia fac campanie pe fata... sunt adusi cu autocarele de partide sa asculte promisiuni ce nu vor fi niciodata indeplinite
4. Bugetari concediati. Aici devine interesant ... Romania este o tara de bugetari ceea ce nu vezi prin alte tari.. oameni care aveau familli intregi cu o stampila in mana si un post fictiv cu salarii imense. In nici o alta tara bugetarii nu au salarii mai mari ca privatii.

Uite huliganii:

Andreea, 25, doctorandă în ştiinţe politice

Am venit târziu –luni – pentru că am văzut ce s-a întâmplat duminică. Duminică au fost toate prietenele mele gazate aici şi eram foarte confuză de tot ceea ce se întâmplă în piaţă şi nu eram foarte hotărâtă. A contat foarte mult şi solidaritatea. Am venit cu un grup de prietene, dar nu a fost onest ce s-a întâmplat şi am vrut să vin şi eu la faţa locului să văd cum e. Am văzut şi am spus că de atunci vin în fiecare seară. Trebuie să apreciem democraţia – şi dac-o apărăm să venim aici.
Protestul este o formă democrată de a pune piciorul în prag şi de a spune „nu” atunci când guvernanţii sar calul şi nu fac politici. Fiind activistă într-un ONG feminist, am parcurs mai multe proteste printre care şi unele împotriva violenţei domestice – ajungem foarte greu la politicieni.
Cred că Băsescu e o persoană inteligentă. La modul în care e inteligent şi un câine – ştie să supravieţuiască, dar nu este o persoană înţeleaptă. Pentru că dacă era, ar fi făcut ceva ca să legitimeze toate voturile pe care le-a primit. Ne-ar fi ascultat, dar nu a făcut-o până acum. E cazul să iasă la apel.

Alexandra Popovici, 41, proprietar ceainărie

O prietenă a fost cu ideea „hai să dăm ceai gratis la oameni în piaţă”. I-am spus că eu singură nu mă descurc pentru că am un fierbător mare de 20l. Mi-a spus „nicio problemă, împărţim cheltuielile şi venim cu el”. Ca să dăm la cât mai multă lume, n-am dat paharele pline, am umplut jumate de pahar. Oricum e foarte fierbinte câtă vreme stă înăuntru.
Eu n-am venit pentru Băsescu. El nu e în cercul meu limitrof şi nu-l percep în niciun fel. Sincer. Pe mine mă bucură solidarizarea umană. Se întâmplă şi cu oamenii din piaţă, se întâmplă şi cu jandarmii care sunt nişte oameni super OK şi cred că de asta aveam nevoie: să ne trezim puţin. Să ne dăm seama că făgaşul pe care a intrat viaţa acum nu e în regulă.
Nu-mi fac iluzii că va dispărea corupţia din ţara asta. Poate din cauza asta am şi ieşit din business-ul clasic (industrial) şi m-am hotărât să fac altceva, pentru că mi se pare un domeniu mai soft.

Laurenţiu Carusa, 42, multinaţională

M-a păcălit Iliescu. Zicea „eşti student, fugi să înveţi pentru viitorul patriei”. Am plecat liniştit şi m-am dus în 96 la el: „Dom’ne, acum sunt la doctorat, am terminat masteratul!” „Păi acum vii, prietene? Nu mai am loc şi pentru tine.”
Sunt o fire altruistă. Nu mai am familie, toţi mi-au murit – părinţi, bunici. Personal trăiesc bine pentru că sunt directorul unei multinaţionale care echipează de la Renault până la Mercedes şi BMW. Dar nu pot să sufăr ca-n jurul meu să văd oameni amărâţi care trăiesc prost, care n-au nicio şansă. Sunt ceea ce sunt datorită norocului. Am fost în multe companii unde toate posturile se dau pe pile şi relaţii. Pur şi simplu accidental am ajuns unde sunt. Şi lupt pentru binele altora, ca să nu trăiască drama pe care am trait-o eu în ultimii 20 de ani, în care am luptat pentru supravieţuire.
Băsescu nu poate fi numit conducător de ţară atâta vreme cât nu luptă pentru binele acesteia. El a făcut parte din fostul FSN – să ţină lumea minte! Toată clasa politică din ultimii 20 ani a distrus România. Nu numai Băsescu. Ghinionul lui că este în prezent.

Last edited by omudindulap : 20 Jan 2012 at 12:57.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 13:17   #39
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Prin huligani cred ca se referea totusi la ciomagarii din galeriile de fotbal care nu aveau nici o treba cu protestul in sine ci erau iesiti la spart magazine, ciordit, aruncat cu garduri, pitit dupa femei si copii ca sa nu-i poata bate jandarmii, etc. Their usual. Mi-e sila de urangutanii aia. Ce vina are un jandarm sau un reporter care vine la serviciu si se intoarce acasa cu fata sparta de un animal de galerist ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 13:23   #40
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Stiu, dar am vrut sa evidentiez faptul ca nu au iesit in strada doar huligani, revolutionari si ce-a mai zis el acolo.

Alte exemple.

Cinste lor, cinste lor, cinste ciumpalacilor!
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells