Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Nov 2008, 13:00   #21
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
ce nap

si totusi:

"Das experiment nu e despre efctul mediilor restrictive asupra comportamentului uman (ar fi insemnat ca acest film sa reinventeze mersul pe jos, banalul),"

filmul nu trebuie sa reinventeze nici un mers pe jos...efectiv se bazeaza pe ceea ce s-a intamplat cu ocazia experimentului de la inchisoarea Stanford

"ci e despre ceva mult mai interesant: despre impactul UNIFORMEI asupra persoanelor care le poarta. Avem 2 grupe/grupuri (mi-e lene acum sa caut varianta corecta) de studenti voluntari: unii vor imbraca uniforme de detinuti in puscarie, ceilalti vor purta uniforme de gardieni/politisti. La inceput nu va fi nici o diferenta fata de comportamentele lor naturale, de pana atunci, pe masura insa ce trece timpul ei vor ajunge sa se identifice cu ceea ce reprezinta acele uniforme. Unii vor deveni victime, ceilalti calai.
"

...sau citandu-i pe organizatorii experimentului:
What happens when you put good people in an evil place? Does humanity win over evil, or does evil triumph?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2008, 13:11   #22
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Cinemania:
ce nap

si totusi:

"Das experiment nu e despre efctul mediilor restrictive asupra comportamentului uman (ar fi insemnat ca acest film sa reinventeze mersul pe jos, banalul),"

filmul nu trebuie sa reinventeze nici un mers pe jos...efectiv se bazeaza pe ceea ce s-a intamplat cu ocazia experimentului de la inchisoarea Stanford

"ci e despre ceva mult mai interesant: despre impactul UNIFORMEI asupra persoanelor care le poarta. Avem 2 grupe/grupuri (mi-e lene acum sa caut varianta corecta) de studenti voluntari: unii vor imbraca uniforme de detinuti in puscarie, ceilalti vor purta uniforme de gardieni/politisti. La inceput nu va fi nici o diferenta fata de comportamentele lor naturale, de pana atunci, pe masura insa ce trece timpul ei vor ajunge sa se identifice cu ceea ce reprezinta acele uniforme. Unii vor deveni victime, ceilalti calai.
"

...sau citandu-i pe organizatorii experimentului:
What happens when you put good people in an evil place? Does humanity win over evil, or does evil triumph?

bun. ca sa ma repet: nu am vazut filmul. dar din cele 3 click-uri semana cu foarte mult cu acest experiment al uniformei despre care promit ca revin cu infos dupa ce fac un research, s-ar putea sa fie Milgrim, nu-s sigura.

evident ca filmul reda experiemtnul in sine, eu ziceam asa: ca experimentul (nu filmul) nu este despre ce rai sunt oamenii in conditii restrictive ci despre impactul uniformei. ziceam ca experimentele de la universitati celebre nu se bazeaza pe adevaruri din astea simple (oamenii e rai) si aduc de obicei noutate in studiul comportamentului. asta cu uniforma, de exemplu, a fost o treaba foarte noua la momentul ei!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2008, 13:12   #23
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu cred ca Das Experiment-filmul este despre bine si rau, ci pur si simplu despre putere si cum o folosesti. Cobaii gardieni aveau puterea si si-au exercitat-o cu reticenta pana in momentul cand cobaii detinuti au refuzat la se asculte comenzile. Surprinzator este faptul ca jocul de ping-pong (actiune-reactiune) s-a oprit mult prea tarziu.

Ca sa fim corecti, trebuie sa precizam ca Das Experiment exagereaza mult lucrurile (chiar daca o face suficient de credibil). In experimentul original nu s-au pierdut vieti omenesti, din cate stiu.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2008, 13:21   #24
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
nu, nu s-au pierdut vieti...dar unii au ajuns sa paraseasca experimentul dupa vreo 36 de ore ca incepusera sa o ia razna
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2008, 13:22   #25
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
[quote="StefanDo"]nu cred ca Das Experiment-filmul este despre bine si rau, ci pur si simplu despre putere si cum o folosesti. [quote]

respectiv: o folosesti in scopuri bune sau rele?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2008, 19:29   #26
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Din ce am rasfoit pe aici,mi-amintesc de un film vazut ...sa zic pe la finele anilor'90,pe TVR1,un film shocant: cu nemti care faceau experimente reale absolut grotesti,terifiante:de exemplu,doar unul,o tanara (mediocra ca si intelect,perfect sanatoasa mintal)era inchisa in camera cu un bebelus retardat care urla continuu...in final surescitarea fiind prea mare,tanara ucidea copilul( sau se omora singura),dar in film,imi amintesc ca ea omora copilul..."Medicii" nazisti sau simpatizanti urmareau totul dintr-o camera cu un geam-oglinda...Si alte experimente de ti se facea parul maciuca,(unui tanar i se injecta nu mai stiu ce ...ceva odios oricum)cica inspirate din realitate,daca nu erau chiar..originalele..
Filmul era artistic,neo-realist cred, si imaginile coplesitoare...daca isi aminteste cineva filmul...Cum se chema..
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2008, 22:54   #27
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
din descrierea ta nu prea are cum sa fie film neorealist.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2008, 08:40   #28
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
pare sa fi fost ceva legat de inceputurile vampei Ilsa
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2008, 14:38   #29
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Cine e vampa Illsa ca sa nu caut pe Google,mi-e teama ca nu gasesc...si mai ales cred ca n-are leg cu filmul.
Era un film serios si lugubru.Posibil ne-neorealist.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2008, 15:33   #30
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Pauline Kael:
Cine e vampa Illsa ca sa nu caut pe Google,mi-e teama ca nu gasesc...si mai ales cred ca n-are leg cu filmul.
Era un film serios si lugubru.Posibil ne-neorealist.

filmele neo-realiste nu-s lugubre :lol:
sunt cu oameni foarte saraci
si sunt italienesti, exlusiv. in perioada 40 si ceva - 50 si ceva 8)

asta era un film italienesc sau nemtesc? sau american?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2008, 17:11   #31
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pauline Kael:
Cine e vampa Illsa ca sa nu caut pe Google,mi-e teama ca nu gasesc...si mai ales cred ca n-are leg cu filmul.
Era un film serios si lugubru.Posibil ne-neorealist.

de ex:
http://www.imdb.com/title/tt0071650/
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2008, 17:15   #32
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Cinemania:
Nu,in nici un caz.Era un film bun,nu o aiureala.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2008, 09:33   #33
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
vai, dar nu e [chiar] o aiureala

sa zicem doar ca se adreseaza unui anumit segment

dar gata, ca deja suntem off-topic
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2008, 13:44   #34
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
suntem demult offtopic. haideti cu valul german!

ce ati mai vazut?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2008, 13:03   #35
Consilieru'
Guest
 
Consilieru'
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1
Originally Posted by Pauline Kael:
Din ce am rasfoit pe aici,mi-amintesc de un film vazut ...sa zic pe la finele anilor'90,pe TVR1,un film shocant: cu nemti care faceau experimente reale absolut grotesti,terifiante:de exemplu,doar unul,o tanara (mediocra ca si intelect,perfect sanatoasa mintal)era inchisa in camera cu un bebelus retardat care urla continuu...in final surescitarea fiind prea mare,tanara ucidea copilul( sau se omora singura),dar in film,imi amintesc ca ea omora copilul..."Medicii" nazisti sau simpatizanti urmareau totul dintr-o camera cu un geam-oglinda...Si alte experimente de ti se facea parul maciuca,(unui tanar i se injecta nu mai stiu ce ...ceva odios oricum)cica inspirate din realitate,daca nu erau chiar..originalele..
Filmul era artistic,neo-realist cred, si imaginile coplesitoare...daca isi aminteste cineva filmul...Cum se chema..
stiu filmul,e mai bun decat orice val francez,german,e o coproductie,cauta-ma pe privat,mp.
__________________
ti se pare
Consilieru' is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2008, 22:27   #36
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
alt nap

l-ati banat intre timp?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2008, 00:17   #37
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ce e nap?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2008, 02:28   #38
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Pauline Kael:
Din ce am rasfoit pe aici,mi-amintesc de un film vazut ...sa zic pe la finele anilor'90,pe TVR1,un film shocant: cu nemti care faceau experimente reale absolut grotesti,terifiante:de exemplu,doar unul,o tanara (mediocra ca si intelect,perfect sanatoasa mintal)era inchisa in camera cu un bebelus retardat care urla continuu...in final surescitarea fiind prea mare,tanara ucidea copilul( sau se omora singura),dar in film,imi amintesc ca ea omora copilul..."Medicii" nazisti sau simpatizanti urmareau totul dintr-o camera cu un geam-oglinda...Si alte experimente de ti se facea parul maciuca,(unui tanar i se injecta nu mai stiu ce ...ceva odios oricum)cica inspirate din realitate,daca nu erau chiar..originalele..
Filmul era artistic,neo-realist cred, si imaginile coplesitoare...daca isi aminteste cineva filmul...Cum se chema..

http://www.imdb.com/title/tt0074729/ ? :?
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2008, 10:48   #39
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by illotempore2002:
ce e nap?

"Plantã erbacee din familia cruciferelor, cu frunze crescute în formã de rozetã ºi cu rãdãcina cãrnoasã, de formã aproximativ sfericã, comestibilã"

...sau "dobitoc"
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2008, 11:13   #40
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
asta inseamna ca m-ai facut dobitoaca acum cateva zile


sa te ia dreacu!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells