Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Sep 2006, 16:29   #21
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Originally Posted by visage:
alt film de propaganda.
mai bine iei o pauza.


intradevar alt film de propaganda.......din pacate ca si WTC unul cu si despre acesti fucker's obezi si destul de prosti :sick:

filmul totusi e unul acceptabil...doar din punct de vedere regizoral, miscarile de camera facand toti banii
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2006, 16:35   #22
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Re: United 93 - the horror...

Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by Nightwane:
Overall, filmul e plictisitor, redundant si foarte american. Desi regizorul se pare ca nu e. It's just another bad disaster movie.

Nu stiu cit de american e filmul, dar prost e, cu siguranta. Time Out si Film Comment il laudau pentru luciditatea si efortul recuperator, aproape documentaristice. Poate o fi fost de vina copia mea piratata si de-aia nu am apucat sa vad niciunul dintre elementele astea. Am vazut, in schimb, una dintre cele mai hilare situatii livrate drept suspans: o turma de speriati impingind o masuta pe post de berbece in usa cabinei unde erau tainuti teroristii. Nu contest ca asa o fi fost realitatea (asa zice documentarul de pe Discovery Channel), dar felul in care filmul a ales s-o prezinte n-o pune deloc in lumina grava pe care o cerea o atare situatie. Daca ii scoti mesajul patriotic, filmul asta nu e cu nimic mai bun decit Die Hard sau Con Air (astea aveau cel putin actiune si entertainment). Un film in cadere libera.



pariezi ca daca era Bruce Willis la borb avionul nu se prabusea ........ (da stiu e cam expirat bancul, dar e la nivelul filmului)

apropo, o fi eroismul american scos in evidenta chiar peste decenta realitatii, dar in schimb filmul arata cat de putim gandim rational noi oamenii in astfel de situatii.... daca totusi ar putea fi vorba de gandire rationala in aceste cazuri.......suntem dea dreptul penibili..... :sick:
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 09:07   #23
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
au ramas numai CRETINI pe cinemagia !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 09:20   #24
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
and you will lead us.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 09:37   #25
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Nightwane:
and you will lead us.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 09:40   #26
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
si tu cu HOBBITU' tau!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 10:22   #27
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Nightwane:
si tu cu HOBBITU' tau!
nu esti normal :lol: ... doar am postat o stire
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 10:44   #28
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by Nightwane:
si tu cu HOBBITU' tau!
nu esti normal :lol: ... doar am postat o stire

Ba e normal, chiar foarte normal.
__________________
Dixit!

Last edited by Bubu : 05 Apr 2015 at 02:12.
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 11:56   #29
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mda.
cei care au spus k e ' film d propaganda' sint prosti pt k, la fel d bine, s poate spune k e d 'propaganda' pt terorismul islamic: nu sint aia patru martiri ai cauzei? nu s lupta ei cu vitejie? nu fac c trebuie sa faca? etc.
p urma: dk ati vazut filmu p pirataj, normal k vi s-a parut un rataj! cine dracu va pune sa vedeti filme in halu asta?! asta e cinefilia saracului, bleah!
third: NU ARE cum sa fie ' film american', regizoru e britanic, e documentarist, filmu n-are NIMIC comercial - u r just being delusional...

e un film superb.
nu doar pt k o spun EU (desi...), ci pt k asa au spus TOTI cei care l-au vazut la cannes - critici, jurnalisti, public...
or mai fi stiind si astia cite cva, n-or fi toti prosti, eh? mai ales k merg la cannes
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 12:00   #30
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
N-am vazut filmul, dar am vazut un documentar foarte interesant pe NG. Care include si un filmulet, dupa cum ne-au obisnuit de ceva vreme cei de pe NG.

Actiunea pasagerilor a fost clar una de supravietuire, dar poate ca intr-un anumit moment cineva sa fi gandit o chestie de genul: ce naiba! doar suntem americani! Si ce daca? Care ar fi problema?

Nu stiu, poate ca in film s-o fi strecurat si o chestie de genul asta. E un ingredient comercial totusi. Noi nu ne simtim bine, dar americanii sigur se simt. Doar e povestea lor.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 12:14   #31
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Am vazut prea multe documentare si re-enactments pe nationalgeographic si discovery in ultimii 5 ani ca sa ma mai misc pana la mall sa vad si acest film. poate maine, cand e oferta de la orange.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 12:26   #32
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:
p urma: dk ati vazut filmu p pirataj, normal k vi s-a parut un rataj! cine dracu va pune sa vedeti filme in halu asta?! asta e cinefilia saracului, bleah!

Hai, ca n-ai prins ironia.

Originally Posted by Ambra Blu:
Time Out si Film Comment il laudau pentru luciditatea si efortul recuperator, aproape documentaristice. Poate o fi fost de vina copia mea piratata si de-aia nu am apucat sa vad niciunul dintre elementele astea. Am vazut, in schimb, una dintre cele mai hilare situatii livrate drept suspans:

Filmul e setat pe picaj automat.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 12:28   #33
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Hai ca ne saturam si de filmul american! Traiasca televiziunea si computerul!
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 14:27   #34
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Alex Leo Serban:
mda.
martiri ai cauzei? nu s lupta ei cu vitejie? nu fac c trebuie sa faca? etc.
p urma: dk ati vazut filmu p pirataj, normal k vi s-a parut un rataj! cine dracu va pune sa vedeti filme in halu asta?! asta e cinefilia saracului, bleah!
la 2 zile dupa lansarea in state ii dadeau toti download la varianta DVDRIP ... printre care si eu ... ma lupt sa ii dau cu play de atunci. daca a generat atata polemica o sa ii dau pana la urma.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 15:48   #35
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Originally Posted by Alex Leo Serban:
mda.
cei care au spus k e ' film d propaganda' sint prosti pt k, la fel d bine, s poate spune k e d 'propaganda' pt terorismul islamic: nu sint aia patru martiri ai cauzei? nu s lupta ei cu vitejie? nu fac c trebuie sa faca? etc.
p urma: dk ati vazut filmu p pirataj, normal k vi s-a parut un rataj! cine dracu va pune sa vedeti filme in halu asta?! asta e cinefilia saracului, bleah!
third: NU ARE cum sa fie ' film american', regizoru e britanic, e documentarist, filmu n-are NIMIC comercial - u r just being delusional...

e un film superb.
nu doar pt k o spun EU (desi...), ci pt k asa au spus TOTI cei care l-au vazut la cannes - critici, jurnalisti, public...
or mai fi stiind si astia cite cva, n-or fi toti prosti, eh? mai ales k merg la cannes



trorisim, neterorism, de sau nu de propaganda, filmul trebuie privit obiectiv dar dupa atatea documentare in care degetul e aratat intr-o singura directie, parca nu mai tii cu victimele, ..... totusi nimeni nu a prezentat conchis cauza atentatelor teroriste............. hai ca doar nu sunt asa de ingeri americanii...... nu am vazut un documentar din punctul de vedere, sai zicem al prietenilor lui Osama.......
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 17:10   #36
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
asha m-am saturat d toate opiniile astea care - ELE - indreapta degetu DOAR spre americani, acuzindu-i d toate relele pamintului si murmurind, k o mantra: CAUZA, CAUZA...
wtf, dk cineva n-are c mink si baga cutitu-n mine, care am, cine e criminalu - eu sau el!? a pune atita relativism in kestii atit d clare, gen alb sau negru, e tot o crima! 'punctul de vedere' al fanilor lui osama!? aia n-au DREPTU sa aiba punct d vedere! sau poate sinteti d acord cu c au declarat, la venezia, bashinoshii aia d geronto-comunisti, jean-marie straub & daniele huillet, care fac niste filme d rid si curcile - 'quei loro incontri' trebuie vazut k sa fie crezut! la ceremonia la care au primit un premiu 'pt intreaga cariera' au spus, textual: 'pt capitalismu imperialist american, nu vor exista niciodata p lume destui teroristi!' :sick:
c ziceti, va place?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2006, 22:00   #37
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
am strans putin din buci la final ... dar nu m-a socat asa mult ...
land of the free & home of the brave ....
nici n-a inceput filmul bine de 4 minute si deja se observa un container cu GOD BLESS AMERICA! mai bine faceau scurt metraj...nu ma puneau pe mine sa stau 2 ore in fata tv-ului.

nu mi s-a parut nici oribil sau cacat de film dar nici cine stie ce ... it's more like a "meeeeah!" :sleep:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2006, 00:40   #38
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
my Gooood,
ce desfasurare de impresii si interpretari!

pe scurt, intr-o propozitie simpla:
- United 93 e un film NECESAR;
P.S.- si noi (sper cat mai multi) am scris/am trait acest scenariu, de aceea ar trebui sa ne doara cand cineva guitzeaza;
- filmele bune, pe care pretindem ca le-am vazut, ar trebui sa ne ajute sa simtim/intelegem si acest “zbor frant”. nimeni n-a anulat simtirea…;
- un cinefil adevarat, e un cinefil desfundat (polivalent), deschis mai multor varste ale culturii cinematografice…, deschis pentru mai multe genuri si curente…
- o oarecare siguranta a gustului (am mai spus-o) te ajuta sa aplici mai multe grile de lectura, fara sa gresesti flagrat sau macar penibil. cu United 93 chiar era cazul.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2006, 01:53   #39
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Mi-e mia placut filmul in general cu toate ca a avut si lipsuri.Teroristi din film nu au fost prea convingatori,pareau doar niste pusti si as fi sarit pe ei daca eram in avion.Filmul e intradevar necesar si cred ca o sa mai apara si altele cu acest subiect pentru ca asemenea povesti sunt vizionate si atrag foarte multi bani.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2006, 06:52   #40
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
@herb
normal ca a fost necesar, si asta si WTC sunt necesare, si chiar nu am dat drumu la film incercand sa-l pun la zid din secunda 2 dar americanismele colcaie... i'm not an ignorant dar pentru mine reteta n-a dat bine ...
Originally Posted by qwerty:
Mi-e mia placut filmul in general cu toate ca a avut si lipsuri.Teroristi din film nu au fost prea convingatori,pareau doar niste pusti si as fi sarit pe ei daca eram in avion.Filmul e intradevar necesar si cred ca o sa mai apara si altele cu acest subiect pentru ca asemenea povesti sunt vizionate si atrag foarte multi bani.
tu mai bine taci ca o dai pe langa...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells