Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Feb 2009, 11:19   #21
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Originally Posted by Pitbull:
Pe undeva, este relevant - dar în sensul pe care tocmai l-am formulat amândoi:
Privitä din exterior, executia pärea pedeapsa cea mai potrivitä: crudä, sângeroasä, spectaculoasä.
Dar supravietuirea lor, decäzuti din privilegii, deveniti puscäriasi, apoi chiar si liberi, niste bätrâni präpäditi, care sä vadä cum se alegea praful de delirul lor dement... ar fi fost o pedeapsä incomparabil mai grea. (Iar nouä nu ne-ar fi mânjit mâinile cu sânge.)

s-o crezi matale.

argumente:

1. Se pare ca erau complet dusi, deci constientizarea decaderii e posbil sa nu fi existat.

2. Puscariasi sau in libertate, ar fi devenit centrul atentiei occidentului, si orientelor de-o potriva. Era suficient sa il cheme pe Paunescu sa ii ajute sa scrie o carte.
Tu iti dai seama cati bani onesti ar fi putut face tovarashul daca ar fi scris, sau i s-ar fi scris, asa cum se obisnuia, o carte de fro 1000 de pagini "in dententie" despre urmatoarele personaje:

Gorbaciov
Bush
Iliescu Ion,
Roman Petre,
Magureanu Virgil
gen. Stanculescu
Pacepa

si multi altii?

Pai era best-selleru secolului, in Romania si mai ales in SUA, IAR MOSUL AR FI (re)DEVENIT MILIARDAR IN DOLARI, IAR hai-ul ar fi fost total in Romania acelor ani.

Se putea intampla? NU, PENTRU CA AR FI DEMASCAT GASCA DE IMPOSTORI SI AGENTI CARE AU SFASIAT ROMANIA IN PERIOADA 1990 - 1996. De aceea a trebuit (parerea mea) sa moara, Romania incepand epoca post comunista cu un asasinat de Craciun.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2009, 11:35   #22
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
ca sa rezum viziunea mea despre Decembrie 1989

Cine a pierdut:

Ceausescu si odioasa sotie
Cativa membrii CPEX, suficient de cretini sa ramana cu Ceausescu pana la capat (papagali).
Intelectualii - batuti bine in 90, falimentati politic si moral in 1996, cand cei pe care ii sustineau s-au dovedit niste habarnisiti mai corupti si mai fomisti decat gasca FSN.

Romania, o perioada de 6 ani in care puteam construi un stat care sa bata la cur, si economic si politic, orice stat vecin si pretin din Europa de Est, daca faceam ce trebuie.

Cine a castigat:

Membrii PCR si Securitate - din esalonul 2 care au acaparat puterea si au devalizat economica sub partial falsa imagine a "grelei mosteniri", cu un plus pentru cei care se ocupau de comertul exterior al Romaniei. (exemple de scoala: Voiculescu, Copos, Nastase, si probabil si Basescu)

Bisnitarii seminanalfabeti cu cash la ciorap facut in fatza la Patria inainte de 89 sau din alte activitati mai mult sau mai putin licite. (vezi clanul Becali);
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2009, 15:11   #23
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
Originally Posted by Planmaker:
E cam greu de dat un raspuns clar la intrebarea asta a ta. Trebuie tinut cont si de contextul de atunci foarte mult. In zilele astea de pace si comoditate covarsitoare, ne este greu sa ne gandim ca am putea face asa ceva. Si cred ca si celor de atunci le-ar fi fost greu sa creada asta, daca ar fi trait acum.
Dar intr-o conjunctura ca aceea, cand spiritele erau inflacarate la maxim, este mai mult decat posibil ca multi din cei care acum nici n-ar concepe o asemenea fapta "extrema", ar fi iesit in strada fara sa stea prea mult pe ganduri.
Eu unul, cred ca as fi iesit. Cred ca si tu, Bre, ai fi iesit. La fel si Se7en. In asemenea situatii (si mai ales la varsta noastra), impulsul de adrenalina este mult mai puternic decat cel al chibzuintei. La urma urmei, asta este baza oricarei revolutii: impulsul inconstient al maselor. Instinctul de turma.

eu una nu cred ca as fi iesit, desi totul e posibil, intr-adevar nu pot sa ma pun in situatia de atunci. desi nu-mi place nedreptatea, nu-s impulsiva din fire si am o aversiune fata de manfestatiile publice (de protest)de orice fel. si aproape o fobie de aglomeratiile umane. plus ca mi-ar fi fost frica. daca ar fi acum razboi (Doamne fereste!) si as fi barbat cred ca as face tot posibilul sa ma dau inapt de lupta sau as dezerta.
unde esti se7en-ule sa raspunzi...
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells