Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Oct 2005, 20:49   #21
regizor28
Novice
 
regizor28
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 3
Filmul 15 este un esec

Cu toate acestea, nu este mai prost ca Ma'Mare, Tancul, Damen Tango, Lotus, Raport despre starea natiunii, Maria cu toate premiile lui filmul cel mai mizer, ...Ce lume vesela, Sindromul Timisoara/Manipularea, In fiecare zi Dumnezeu ne saruta pe gura, Dulcea sauna a mortii, Second hand, Binecuvintata fii, Inchisoare, Turnul din Pisa, Vlad Nemuritorul, Azucena, si lista ar putea continua la nesfarsit, numai cu filme facute dupa 2000.
Filmul este penibil pe alocuri, totusi l-am putut urmari mult mai usor decat pe cele de mai sus.
Daca acestor diversi dintre care jumate sunt tineri li s-au dat bani, nu mi se mai pare chiar aiurea ca Serj sa ia si el odata la doi ani un ban sa mai faca un film, pentru ca repet nu e ca Tancul sau Ma'mare. A propos de Ma'mare, Daneliuc are doua filme pe teava, unul luat pe celebra lista suplimentara din noiembrie anu trecut si unul luat acum, la concursul "pe bune"...........astiua ii dau ca are gura mare si le e frica ca varsa tot ce stie si stie multe............asa ca chiar nu mi se mai pare indecent ca a facut si Serj 2 filme dupa 2000 si probabil ca va face si Trenul Mortii ala caruia i-am citit scenariul si e mai prost ca 15. Dar avand in vedere ca dam la toti vrutii si nevrutii bani sa isi promoveze fulgerele din creier...si pe ala cu Tancul lui nu-l uit cate zile oi avea, ca sunt si eu regizor tanar ale carui proiecte au fost refuzate si sub ailalti si sub astia, din 2003 incoace sistematic....si cu toate astea mai penal mi se pare ala cu Tancul lui de 10 000 ori decat Serj...
OK, astept injuraturi...
__________________
My little girl,
Drive anywhere,
Do what you want,
I don't care
regizor28 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 21:11   #22
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
am inteles de la Gorzo ca scenariul lui Daneliuc pentru care a primit de curand finantare este foarte foarte bun

din partea mea... dupa Ambasadori cautam patrie nu am mai indraznit sa vad si Mam'are
m3lku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 22:59   #23
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Welcome to the club, Regizorule28! Suntem cam putini insideri sau mäcar meseriasi pe-aici, si se simte nevoia. Mai zi-ne!
De bunä seamä, remarcele tale sunt adevärate - plouä cu cäcaturi. Ce sä mai zicem, e foarte clar cum stau constipatiile lui Serj pe lângä scaunele moi ale altora. Nuante-nuante de gri-cäcäniu.

Apropo, väd cä se profileazä B.T.W.-uri Daneliuciste. Vä rog, faceti topicuri separate, O.K.? Care aveti ceva de spus de "Ma'mare", deschideti un thread nou and be my guests.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2005, 04:25   #24
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
nu stiu dece, dar pana ca si cinemagistul "novice"se duce la filmele lu Serj, stiind ca va fii un jeg... dece?

noi (cred ca vorbesc pentru toti care au scris pe threadul asta) stiim ca va fii jale din nou, ca va fii caterinca, si ca va fii din nou un film din marea istorie cinematografica a romaniei care va fii de kkt... daca stiim asta, dece sa fiim as de masochisto/auto-destructivi sa mergem sa-l vedem? inafa ca o sa plecam cel mult amuzati, stiim ca o sa fie bani aruncati pe geam...
inafara de asta ii aducem si bani si un numar de vizitatori mai ridicat, ceea ce-i rigica lu' Serj la plasa sa-si mai faca un film... cum il stiim senil, o sa fie inca un jeg, un "16", un "orient inter-city", sau un "caporalul moldovan"...

morala: nu merg (vorbesc pentru mine) la filmul asta...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2005, 10:57   #25
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Merita vazut pentru a ne forma o opinie proprie asupra filmului.Cum sa discutam despre film, daca nu am vazut filmul?Exact, nu se poate.Doar ca e marca Serge e de ajuns?.Bilet de cinematograf nu merita, dar astept sa apara pe retea.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2005, 10:57   #26
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
Don Sergiu o sa faca si Trenul Mortii (aka Trenul Fantoma) pt ca are deja finantarea pt el. De unde? de la CNC binenteles.

nici eu nu am de gand sa merg la 15. Pana anul trecut ma mandream cu faptul ca nu am vazut NICI UN FILM marca Serj. Si am facut prostia sa vad Orient Express... Eh.. mai greseste omu, dar nu de 2 ori...
m3lku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2005, 10:05   #27
El Dib
Novice
 
El Dib
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 19
Cu riscul sa-mi iau niste bobarnace de la cunoscatori...am si eu o intrebare...
Crede cineva ca daca filmele(sau macar unul din ele) facute de SN ar fi beneficiat de o distributie "adevarata"(actori mari....DENIRO,etc...sa ne imaginam evident) ar fi fost "altfel"????
__________________
Noonelivesforever
El Dib is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2005, 12:35   #28
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Din ciclul , 'vai ce obosita sunt, am invatat azi noapte toata ziua'

Zappand d'aiurea am dat peste Diva Nane care, intrebata fiind de ce o actrita cu talentul ei nu este mai des folosita in filme, a eliberat o pasarica (febrila) de genu': " ah, asta ma inteb si eu!"
Darn, tanti n-are talent, are balcoane . Adevarat, chestiile astea doua se mai confunda uneori (v. Monica Bellucci) da' nu si in povestea noastra. Cat despre talentatele protuberante, well pentru cativa ani de acu' inainte vor mai exista reclame la flanco si la dero si, daca ne urmareste ghinionul , marele inginer va mai bantui prin lumea filmului romanesc.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2005, 13:57   #29
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
am inteles cumva ca serge vrea sa reintre in pielea comisarului modovan ? scria in tv mania (si sa nu-mi spuneti ca 'trenul mortii' va fi moldovan nr. 4)... probabil ca o sa-i ciuruiasca din scaunul cu rotile... un fleac.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2005, 15:50   #30
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Am vazut si eu 15. Nu m-am dus din masochism, ci de dragul unor actori /putini ce-i drept/. Sunt de acord cu cei care au zis ca este mai bun decat Orient Expresul. OE nici macar nu l-am putut vedea pana la capat, imi era jena de ce vedeam. La 15 am rezistat, poate ca si subiectul imi parea mai putin penibil decat la OE /care de fapt nu avea subiect/. Ceea ce ma deranjeaza însã la Sergiu este faptul ca nu stie deloc sa fie darnic, face film dupa film, ghidat, dupa parerea mea, in primul rand de motive de ordin material. Poate, daca facea mai putine filme nu irita atata lume. Isi avea si el publicul lui, în special cel din provincie, dar mai aveau si alti regizori loc de el.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2005, 19:48   #31
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@El Dib.
Nu.

@Mala
Cel putin acum doisprezece ani, când era studentä în anul doi si a dat probä la mine, Dana Nane AVEA toate datele care compun talentul: spontaneitate, adevär, umor, creativitate, profunzime, plus receptivitate la indicatii de platou. Da', mä rog, nu exclud nici posibilitatea sä se fi sleit de-atunci. S-a väzut si la case mai mari.
Apropo: Serj e unchi-su.

@Notty
Nu, din câte-am auzit, "Trenul mortii" nu e Moldovan 4. Tiin minte, de când ne povestea el la "Noi, cei din linia întâi", cum voia sä termine povestea comisarului, cu filmul "Recviem pentru comisar". Culmea, ideea nu era rea. N-am timp sä scriu aici tot story-ul, da' vi-l pot spune c-un prilej când ne vedem.
Oricum, DACA Moldovan 4 se vrea ACEL film povestit atunci, sunt convins cä e prea târziu. O sä-l strice si pe ästa, e terminat.
Si n-o sä-l joace el, pentru cä actiunea se petrece imediat dupä "Revansa". O sä gäseascä vreun Bittman, ceva...

@Frank
Nu, dragä, nu banu-l mânä pe el în luptä, ci pur si simplu pläcerea de a face film - sau, mai bine zis, de a FACE EL film, în sensul cä nu e îndrägostit atât de cinema, cât de S.N. FACAND CINEMA. E jucäria lui preferatä - da' a ajuns ca genul de copil a cärui distractie favoritä a sä dea cu jucäria de podea, de toti peretii, si-n capetele tuturor copiilor din jur, zicând: "Ce frumos ne jucäm noi!"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 10:06   #32
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Pitbull:
Apropo: Serj e unchi-su.

WHAT!?! :shock: daniela nane = nepoata lu nicolaescu??
si-atunci raduleasca ce e - fiica?
c-apare mai mult in film...

faza mortala (la propriu!) in 'making-of'-ul de pe otv cu serj & capodopera: se baga-n foc cristi iacob, serj striga: 'striiigaaa!', taietura: apare genericu de concurs, si duduia care-a facut 'reportaju-sluj' apare-n cadru si-ntreaba: citi ani are regizorul sergiu nicolaescu?'; apoi iar taietura, se revine la cuptoru de la cenusha si-l auzi pe iacob strigind din toti bojocii: 'imoooolaaaaaaaaaa!!'
now, this is what i call (candid) cinema!

(ceva mai incolo - & mai banal -, ac. duduca il intreaba pe serj: 'considerati ca cu ac. film ati atins apogeul?'... serj ramine masca, surprins de atita otviziune, dar isi revine iute si, compunindu-si obisnuita figura de trestie biruitoare, zice-n sictir: 'nu, nici vorba... pt ca eu am atins cote inalte inca de la-nceput, cu 'dacii'...' :w00t: )
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 10:58   #33
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
Originally Posted by Pitbull:
Apropo: Serj e unchi-su.
WHAT!?! :shock: daniela nane = nepoata lu nicolaescu??
In primävara lu' '93, eram în masinä cu Dana Nane, care mä plimba prin tot Bucurestiul, pe unde-avea varii treburi, povestindu-mi cum e sä fii Miss România si ce japitä era Doina Berchinä - samsara de misse. Printre altele, îmi zice: "Trecem si pe la unchiul meu, cä am sä iau ceva de la el." OK. Când ajungem pe Zambaccian, eu, sä mä dau cunoscätor: "Uite, stii cine sä-n vila asta? Nicolaescu!" La care ea se uitä câsh la mine: "Päi stiu, cä-i unchiul meu!"
Originally Posted by Alex Leo Serban:
mai banal -, ac. duduca il intreaba pe serj: 'considerati ca cu ac. film ati atins apogeul?'... serj ramine masca, surprins de atita otviziune, dar isi revine iute si, compunindu-si obisnuita figura de trestie biruitoare, zice-n sictir: 'nu, nici vorba... pt ca eu am atins cote inalte inca de la-nceput, cu 'dacii'...' :w00t: )
"Banal"? Asta-i un cap-dä-operä, dom'le! :lol: :lol: :lol:
Mi-o aminteste p-aia:
Prin preajma filmului "Pentru Patrie", Serj la conversatie cu scriitorii. Se plângea: "Si fu.tu-le muma-n cur, nu-mi dau voie sä zic de bine de Brätianu', si le-am spus cä pe urmä fac filmul äla cu 1907 unde-am sä dau în el cât pot!" Zice Zigu Ornea: "Päi stati putin, cä Brätianul din 1907 nu era acelasi de la 1877, era fiul lui!" La care Sergiu, bruscamente circumspect: "Stiti pozitiv aceasta?" :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 16:32   #34
regizor28
Novice
 
regizor28
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 3
Serj unchiu'lu'Nane?

Serj unchiu'lu'Nane? Parca n-as crede...nu ca nu cred ce zici Pitbull, da la filmarile la 15 a fost asa: erau 2 personaje initial: Imola = Ioana Moldovan si Hilde = Nane. Apoi l-a invitat Raduleasca pe Serj la radio guerilla si astuia i-a venit ideea mareata sa o ia si pe ea ca sa vanda filmul. A cam vrut el sa o dea pe Nane afara ca sa faca loc MIhaelei, se dusese Nane de aproape semnase sa joace la madam Nichitus care avea a propos sediul de productie in aceeasi cladire cu Serj adicatelea la Rofilm, da pana la urma nu prea avea cum ca fata avea contract ferm la Serj, si atunci a mai inventat omu un personagiu, Nina, si i-l-a dat Danielei Nane. Nane nu si nu, ca ea mai bine joaca la Nichitus ca e "mai principal" rolul, pe urma ca fie, joaca la amandoi numai ca s-au suprapus si a cazut smecheria si a ramas fata sa fie a cincea roata la caruta. Si dupa asta si dupa cum s-a purtat nenea Serj parca n-as crede sa ii fie unchi.
__________________
My little girl,
Drive anywhere,
Do what you want,
I don't care
regizor28 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 22:53   #35
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Naiba stie ce ape-or fi si pe-acolo.
N-ar fi exclus nici ca pentru Sergiu relatiile de "famiglia" filmicä sä aibä întâietate fatä de cele de famiglia genealogicä.
Oricum, atunci, în '93, Nane vorbea cu Tzutzu (sora lui Sergiu, care locuia în apartamentul de deasupra lui) ca-virgulä cu o mätusä acreditatä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2005, 12:19   #36
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
vaidemine... tocmai am citit - pe liternet - cronica lui andrei cretulescu la '15'... zice el acolo ca filmu l-a, citez, 'emotionat'... :shock: eu am inteles asta si dintr-o discutie live cu el - tot credeam ca glumeste...
da vad c-o da si-n scris...
ce sa zic...
andrei, daca tu asta chiar ai simtit, sa stii ca nu-i a buna... nu-i a buna deloc! eu unul, chiar sa fi simtit (ceea ce era ex-clus!), n-as fi recunoscut asta ni-cio-da-ta!! :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2005, 13:08   #37
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai, dom'le, ce, cä si pe mine m-a emotionat când tropäiau turcaletii cu caii preste capetele lu' la äia, în "Nemuritorii", pe "Lasä lasä" care nici un leu n-a luat Nicu Covaci pe ea, chit c-o väzusem deja în "Que viva Mexico", la emisiunea lu' Tudor Caranfil! Eteee...! :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2005, 13:13   #38
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
vaideminesidemine...
ca pe mine nu m-a emotionat nici un film al lu serj!!...
oi fi avind vreo boala??? vreo insensibilitate majora?
cre ca nu...
sper ca nu...
deoarece m-au pus pe ginduri. :w00t:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2005, 13:17   #39
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da' când urcä Amza cu crucea pe deal în "Osânda" de ziceai cä-i "Gesu di Nazareth" avan-la-letrî? Hai?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2005, 13:23   #40
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai, atunci vroiam sa moara mai rpd... :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells