Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Sep 2009, 21:08   #21
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Silent Movie(1976)al lui Mel Brooks e genial.Mai ales cum mimeaza ei ce vor sa zica.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2009, 18:31   #22
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Thumbs up 3-Iron

Bin-jip (2004) nu este un film fara cuvinte dar poate fi mentionat aici deoarece personajele principale, el si ea, nu isi spun nici un cuvant aproape tot filmul.
Remarcabil subiectul, scenariul si regia!

http://www.imdb.com/title/tt0423866/
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2009, 09:13   #23
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by erectia eunucului:
''La Antena'' - Esteban Sapir

Mi-a plăcut mult filmul acesta. Dar nu e fără cuvinte, tocmai asta e mi se pare un film al cuvintelor. Jocul cu plasarea lor mi s-a părut excelent.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2009, 22:41   #24
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by torrance:
Occurrence at Owl Creek Bridge - doar putin dialog la inceputul filmului.
Excelent, dupa o povestire de Ambroise Bierce.

l-am vazut in varianta franceza, La rivière du hibou (tradus la noi "Râul bufnitei")

finalul e incredibil. m-a urmarit ani in sir.
http://dvdtoile.com/CritiqueDvd.php?27046

il crezusem uitat

Last edited by Deleted : 11 Sep 2009 at 22:43.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2009, 12:52   #25
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Talking

Five Dedicated to Ozu [by Abbas Kiarostami] (2003)
http://www.imdb.com/title/tt0409965/
trebuie multă răbdare pentru a rezista celor aproape 75 de minute care alcătuiesc cele 5 poveşti ce au în prim plan apa.
am să o relatez, pe scurt, pe cea mai palpitantă dintre ele. ecranul care a fost complet alb vreo 3-4 minute începe să prindă culoare. o plajă pustie. camera rămâne într-un cadru fix, având apa (marea, sau ce-o fi fost ea) la o distanţă de2-3 metri. valurile se sparg lin de ţărm. se aude zgomot de păsări: raţe. peste câteva minute încep să apară raţe care merg în şir indian de la stânga spre dreapta. sunt de toate soiurile şi de toate vârstele, care mai de care mai haioasă, unele dintre ele aleargă, însă toate merg drept, ca şi cum ceva sau cineva le-ar împinge de la spate. trec 2, 4, 6, 8, 10 minute, cârdul de raţe pare să nu se mai termine. la un moment dat cadrul rămâne gol, doar cu nisipul şi marea ca fundal. se aude doar zgomotul apei. când tocmai speram că povestea nr. 4 s-a terminat se aude iar măcăitul raţelor, ca după puţin timp ele să-şi facă din nou apariţia, de data asta venind din partea dreaptă a ecranului spre partea stângă, numai că parcă sunt mai multe şi mult mai grăbite, totuşi unele dintre ele au timp să se oprească şi să ciugule câte ceva de prin nisip.
nu ştiu, probabil că genul ăsta de film o fi bun ca terapie, pe mine una zgomotul mării, imaginea fixă, supraexpunerea, sau subexpunerea ei, aşa cum sunt folosite aici nu a făcut decât să mă irite. nu am habar ce-a vrut să spună autorul cu aceste 5 filmuleţe...
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells