Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Oct 2005, 13:41   #21
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by MinRep:
n perioada care urmeaza apar de abia SF-urile 'de calitate' ("Solaris", "Rollerball", "Close Encounters of the Third Kind", "Star Wars", "Alien", "Blade Runner" etc.) si genul se dezvolta continuu in urmatorii 30 de ani. Apar parodii, dintre care "Sleeper" (Woody Allen) se remarca. Apar sub-genuri precum tech-noir-ul (v. "Blade Runner", "Total Recall"). In acelasi timp, se dezvolta si tehnologia efectelor speciale.

foarte misto referintele pe care le dai aici... intr-adevar, genul SF a devenit mai 'aware-of-it-self' de la 'odiseea spatiala' a lui kubrick, desi exista o serie de SF-uri de serie B excelente care au urmat dupa; unul dintre ele este 'time after time' al lui nicholas meyer care ii aducea impreuna pe h.g. wells cu... jack spintecatorul ! :love: si 'rollerball' este film de serie B, nu ? si 'they live!'. exista o serie intreaga de B-movies si in acelasi timp niste mici bijuterii ale genului. (nu ma incumet sa zic chiar 'cele mai multe'.)
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2005, 07:16   #22
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
'rollerball' este film de serie B, nu ?
Nu stiu... 'Arata' a seria B, dar bugetul cred ca a fost destul de mare (si incasarile pe masura). Iar Norman Jewinson si James Caan erau in '75 in primul esantion. Dar "They Live" e seria B (sau oricum vreti sa-i spuneti)...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2005, 16:04   #23
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
mda, cam la fel si cu remake-ul lui mctiernan (al doilea dupa un film de jewison !), plin de actori tineri versati (rebecca romijn-stamos, chris klein inca etichetat dupa 'american pie') si rapperi (LL cool J) si cu un regizor emblematic pt genul in cauza... sa-ti vina sa :sick: ... si cand ma gandesc ca 'the thomas crown affair' mi s-a parut MAI BUN ca originalul.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2005, 07:46   #24
Dr.Flagh
Novice
 
Dr.Flagh
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 14
Ieftin

Cand ziceam "ieftin" nu ma refeream la buget si nici la serie B(catalogare f. relativa de altfel).
Ma refeream la concept. La modul in care se risipesc idei. Uneori, intr-adevar, pe bani multi.
Nu spun neaparat ca SF e o zona de top. Dar ar putea fi. Deschide porti spre chestii geniale.
A propos! Cum catalogati Terminator? (1,2 ca 3 mi s-a parut de tot cacatul) Ma tot contrazic cu cineva care-l considera un kitch de doi bani. Mie insa imi place. O putea fi catalogat la serie B? Oricum, cred ca a devenit folclor.
__________________
Dr. Flagh


Totul exista !
Dr.Flagh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2005, 11:31   #25
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: Ieftin

Originally Posted by Dr.Flagh:
Cum catalogati Terminator? (1,2 ca 3 mi s-a parut de tot cacatul) Ma tot contrazic cu cineva care-l considera un kitch de doi bani. Mie insa imi place. O putea fi catalogat la serie B?
Terminati odata cu seria B! T1 si T2 sunt cool... Cred ca asta spune tot!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2005, 13:15   #26
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
exista o prejudecata colectiva fata de 'terminator'... exista o gramada de fitzosi care refuza orice nu poarta insemnul artei, punand semnul egal intre 'comercial' si 'trash', 'jeg' etc. trebuie clarificat insa ca exista si a existat dintotdeauna si comercial BUN, ba chiar atat de bun (=bine executat) incat isi depaseste conditia. iar cameron e mare maestru aici. si 'aliens' e comercial, si primele doua terminator-uri sunt comerciale, dar incanta...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2005, 16:05   #27
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Off topic si in paranteza, notorius are dreptate intr-un fel.De exemplu comercial si f f bun mi se pare "Cinderella Man".Dar astfel de filme sunt mai rare decat cele comerciale care sunt in acelasi timp si jeguri.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2005, 18:44   #28
Dr.Flagh
Novice
 
Dr.Flagh
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 14
Comercial

Eticheta "film comercial" a capatat artificial un sens peiorativ.
Intre nevoia/dorinta de-a comercializa arta si subordonarea acestui scop, uneori pana la injosire, a artisticului ,e mare diferenta.
Oricum, mai eficienta mi se pare clasificarea filmelor pe categorii (A,B,C..)

Da, asa cred si eu. Filme ca Terminator, Alien (ce sa mai vorbim), Predator etc sunt deja istorie, folclor. A vorbi de rau asa ceva e ca si cand ai vorbi de rau un basm. Indiferent cat de naiv ar parea pentru unii, are un loc al lui si nu mai are voie nimeni sa comenteze.
__________________
Dr. Flagh


Totul exista !
Dr.Flagh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2005, 07:22   #29
Dr.Flagh
Novice
 
Dr.Flagh
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 14
Doom

Ati vazut Doom?
Cum vi se pare ideea? Cea de a "ecraniza" teme din jocuri PC.
Sunt un fanatic al jocurilor si din aceasta perspectiva Doom mi-a placut f. mult, in special fiindca s-a mulat bine pe atmosfera jocului. Chestie de subiectivism, evident. Ar fi interesant ce parere are un afon in ale jocurilor PC. Cineva care habar n-avea de Doom-The Game.

Si ca sa ramanem in topic: a devenit "ecranizarea" jocurilor o gaselnita facila? O modalitate de-a face film cu succes garantat cel putin pe piata gamerilor? Cu mijloace ieftine? (trucaje si chiar personaje digitale).
__________________
Dr. Flagh


Totul exista !
Dr.Flagh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2005, 19:19   #30
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mi-ati dat o idee! Cred c-am sä scriu un scenariu dupä Minesweeper. De fapt, se poate face o tetralogie: "Minesweeper Beginner", "Minesweeper Intermediate", "Minesweeper Expert", si "Minesweeper Custom" - primele trei cu Sergiu Nicolaescu, al patrulea cu Dan Bittman (regia stiti cine-o s-o facä!)

Apropo, acu' vreo douä säptämâni am citit pe-un link de la MSN o cronicä a lui "Doom", de la ei, de-acolo, din America. Il fäcea äla albie de porci, mai ceva ca Bratan despre "15". Uite cä nici la ei nu-s toti chiar veniti cu pluta.
Oricum, dupä ce-am jucat ani de zile Doom în draci, mai-mai c-as fi fost putin curios - da' am väzut si traileru', si mi-a trecut. Mai bine sä ecranizeze "D.O.O.M."-ul Academiei Române - äla chiar ar fi interesant!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2005, 10:49   #31
Dr.Flagh
Novice
 
Dr.Flagh
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 14
Doom

Si totusi Doom e pe primele locuri in box office ul american saptamanile astea. Or fi ei americanii niste cobai media, dar sunrt si cei mai mari consumatori de jocuri.
Dar Final Fantasy, Resident Evil, AVP, Tomb Raider?
Bineinteles ca nu vorbesc de capodopere cinematografice. Vorbesc de kitchuri si de exploatarea frontului de asteptare pe care-l reprezinta gamerii. Unele "ecranizari" d-astea raspund asteptarilor, unele nu. Unele deschid teme cinematografice noi, pentru publicul salilor de cinema si nu pentru gameri. Depinde.
Totusi Doom mi-a placut tocmai pentru ca a pastrat atmosfera mediului de joc. Si, pe alocuri, chiar tensiunea. Ma refer evident la Doom 3.
Pitbull-ule, daca ai jucat Doom in draci nu se poate deduce ca esti si gamer. Sper ca nu ai ramas la Mineswepper si Doom(primul) de pe 386.
Plus ca nu judeci filmele dupa trailer-e, care, intre noi fie vorba, sunt de rahat tocmai fiindca evidentiaza de regula exact ce filmul nu are.
__________________
Dr. Flagh


Totul exista !
Dr.Flagh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2005, 12:06   #32
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by Dr.Flagh:
Or fi ei americanii niste cobai media, dar sunrt si cei mai mari consumatori de jocuri.
Tot idioti raman.Majoritatea.
Originally Posted by Dr.Flagh:
Totusi Doom mi-a placut tocmai pentru ca a pastrat atmosfera mediului de joc. Si, pe alocuri, chiar tensiunea. Ma refer evident la Doom 3.
E normal, asta au si incercat, sa pastreze atmosfera din joc.A fost un film destinat gamerilor, care sunt intr-un numar foarte mare, de aceea profiturile fiind substantiale.Daca mai vine la cinema si un ratacit care nu a jucat niciodata Doom si nu stie cu ce se mananca, bafta producatorilor, au mai luat banii unuia.Dar, repet, filmul a avut ca target gamerii acest lucru fiind de ajuns pentru ca Doom sa fie un succes la box-office.
Originally Posted by Dr.Flagh:
Plus ca nu judeci filmele dupa trailer-e, care, intre noi fie vorba, sunt de rahat tocmai fiindca evidentiaza de regula exact ce filmul nu are.
Trailerul are cateva roluri precise.Sa prezinta foarte pe scurt actiunea, mai precis intriga filmului, dar in primul rand sa atraga, sa incite posibilul viitor spectator(deci cumparatorul de bilet).Prin vizionarea unui trailer iti dai seama in ce zona a genurilor se invarte filmul respectiv si la ce sa te astepti de la el in linii mari.(Daca intr-un trailer vezi monstrii, navete si pusti vorbitoare e lesne de priceput ca nu e tocmai o poveste de dragoste...).Deci da, nu judeci filmele dupa trailer, dar acesta din urma scoate in evidenta ce are filmul mai bun...daca are ceva bun.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2005, 14:43   #33
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: Doom

Originally Posted by Dr.Flagh:
Pitbull-ule, daca ai jucat Doom in draci nu se poate deduce ca esti si gamer. Sper ca nu ai ramas la Mineswepper si Doom(primul) de pe 386.
Plus ca nu judeci filmele dupa trailer-e, care, intre noi fie vorba, sunt de rahat tocmai fiindca evidentiaza de regula exact ce filmul nu are.
Tocmai, cä m-a ferit Dumnezeu sä ajung gamer! Tindeam într-acolo, într-adevär, pe vremea 386-urilor si a diverselor Doom-uri de nivelul äla - pânä mi-am zis: "Stai, dom'le, da' lu' fi-miu cu ce-i cumpär de mâncare?" si m-am mai linistit. (Asa cä... da: continuu sä mä prostesc pe Minesweeper, pentru cä-mi dä voie sä mä relaxez douä minute si sä mä-ntorc la lucru, nu mä uitä Dumnezeu cu orele în fata computerului.)
Dar nu asta conteazä. Ce-ai spus deasupra, despre ansamblul fenomenului, e adevärat - plus completärile lui St3fan fatä de trailere. In primul rând, mi-a täiat pofta de Doom movie cronica, trailerul n-a adus decât o completare vizualä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2005, 18:30   #34
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Re: Doom

Originally Posted by Dr.Flagh:
Ati vazut Doom?
Cum vi se pare ideea? Cea de a "ecraniza" teme din jocuri PC.
Sunt un fanatic al jocurilor si din aceasta perspectiva Doom mi-a placut f. mult, in special fiindca s-a mulat bine pe atmosfera jocului. Chestie de subiectivism, evident. Ar fi interesant ce parere are un afon in ale jocurilor PC. Cineva care habar n-avea de Doom-The Game.
Dacã eºti fanatic al jocurilor ºi n-ai vãzut Resurrection of the Little Match Girl (Jang Sun-Woo) ai trãit degeaba! ºi sunt un semi-afon al jocurilor. Jucam pe vremea 386-586 Descent (la greu) ºi puþin Doom. În filmu de care zic nici nu cred cã e vorba de ecranizarea unui joc anume, ci de o idee.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2005, 21:43   #35
Dr.Flagh
Novice
 
Dr.Flagh
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 14
Originally Posted by st3fan:
E normal, asta au si incercat, sa pastreze atmosfera din joc.A fost un film destinat gamerilor, care sunt intr-un numar foarte mare, de aceea profiturile fiind substantiale.

OK. Asta e si topicul. Cine SF ieftin. Aici se naste si o intrebarea legata de jocuri: se naste o directie cinematografica noua, prin simbioza cu tehnica jocurilor?

Originally Posted by st3fan:
filmul a avut ca target gamerii acest lucru fiind de ajuns pentru ca Doom sa fie un succes la box-office.

Chestia e ca, dupa mine americanii nu sunt chiar asa idioti. America a dat si da inca lumii chestii geniale. Si daca americanul de rand, de la 80 la 10 ani este un om modern, accepta/iubeste SF ul, se joaca pe calculator etc, bravo lui. Worker ul american din anii 30 50 citea comics uri in pauza de sandwich. Sa nu fim ranchiunosi daca noi nu avem asta. La noi babalacii asculta romante sau muzica populara si joaca tabinet. Exceptiile sunt rare.

Originally Posted by st3fan:
Trailerul are cateva roluri precise.Sa prezinta foarte pe scurt actiunea, mai precis intriga filmului, dar in primul rand sa atraga, sa incite posibilul viitor spectator(deci cumparatorul de bilet).Prin vizionarea unui trailer iti dai seama in ce zona a genurilor se invarte filmul

Teoretic asa-i. Dar functioneaza previzibil in cazurile previzibile. Adica la productii despre care deja banuiesti suficient.

Originally Posted by st3fan:
scoate in evidenta ce are filmul mai bun...daca are ceva bun.

Experienta mea e exact pe invers: trailer excelent, incitant, prezentare pur si simplu trucata- la filme proaste sau mediocre(mergand pana la scoaterea unor scene din context sau lipirea intr-o logica falsa a altora)
si trailer mediocru, neinspirat, la filme cu adevarat geniale.
__________________
Dr. Flagh


Totul exista !
Dr.Flagh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2005, 11:51   #36
El Dib
Novice
 
El Dib
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 19
Filmul e ok, depinde din ce perspectiva vrei sa-l vezi...daca vrei sa vezi ceva serios atunci n-o sa-ti placa..."Doom is about killing shit,hunting shit and blowing shit up"...n-am spus-o eu ci altcineva mai in masura sa-si dea cu parerea. Oricum mi-a placut cum a analizat tipul :http://www.aintitcool.com/display.cgi?id=21599
Pentru cei ce vor sa-si faca o parere....
__________________
Noonelivesforever
El Dib is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells