Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Feb 2009, 21:16   #21
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Buticut,o sa ignor.Mersi. :lol:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2009, 21:20   #22
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Poti schimba si titlul topicului in "Va rog sa-mi stergeti contul, dar nu acum."?
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2009, 21:21   #23
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu ,ca eu vreau acum, dar nu vrea Gloria,e prea lady.Daca il sterge cu atat mai bine.Iti place avatarul meu?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2009, 21:33   #24
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Da, ne place avatarul tau, ne place tot ce faci / zici / esti.

Cat vrei sa te mai roage lumea sa nu te sin-deloghezi?



P.S. In general femeile supravietuiesc barbatilor. Nu si pe forumuri?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2009, 21:39   #25
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pauline Kael:
Am sa mai scriu pe forum pentru ca pur si simplu n-am alta distractie.
Nasol.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2009, 21:40   #26
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Foarte proteica e incorect gramatical.
Proteica, e iarasi incorect, caci se refera la feminin.
Proteic, ar fi mai corect, caci se refera la masculin. Intr-adevar, sunt nestatornic, dar doar pe latura dispozitiei, chefului, entuziasmului, energiei. Pilonii solizi si atitudinea sunt constante si raman tot timpul aceleasi indiferent de "prioritatile secundare".
Histrionic, in niciun caz, ipocrizia e o trasatura detestabila personal. Nu am ite intinse pe aici, desi am intinse niste sfori, ele sunt doar la nivel de arta si de a demonstra ceva, fara vreo intentie voluntar-constienta de a produce un rau palpabil cuiva. Cand lupti cu un sistem mai faci si victime colaterale.
Nu-mi place sa ma dau in spectacol mai mult decat as vrea, asta percepeti voi, pt ca sunteti incuiati (cei care sunt incuiati, cei ce nu ma inteleg). As fi ipocrit, insa, sa nu recunosc, ca nici eu nu reusesc sa ma exprim atat de bine pe cat mi-as dori, a nu fi facuta confuzia cu incapacitatea mintala, doar la nivelul simtamantului meu ce nu ajunge in percpetia unora exact in forma intacta. Altfel as fi un scriitor mult mai bun, si chiar ati fi pacaliti mai mult de falsele aparente.
Ma ia valul, intr-adevar. Dar nu ma aprind. Am inceput sa ma stapanesc din ce in ce mai bine pe forumul asta. Nu inteleg de ce altii sunt atat de iritati si fac atat tam-tam dezvoltand armasar pe cale genetica din "stramosul" lui: tantarul.
Nu. Scrisul ramane inapoia gandurilor. EL e cel care nu se ridica la nivelul gandurilor. De exemplu: in acest mesaj, cred ca s-a ridicat in proportie de 75-80%. Mult mai bine decat in alte postari.
Da, scrisul imi este facil, dar nu pt ca am exercitiu, o am in sange, pur si simplu. Sunt talentat sa ma exprim mai bine in scris ca multi altii. Asta nu inseamna nimic ca, si, valoare scriitoriceasca, dar ma poate ajuta.
Nu, nu vreau topicuri dedicate mie iar metaforica exprimare cu "focul de paie" se afla in proximitate dar totusi atat de superficiala in consistenta.

Atunci cand scriu, ma gandesc ca altii vor citi, ma gandesc la cititori, nu as putea sa scriu doar pt mine, un jurnal de exemplu..daca acel jurnal va fi facut public, atunci se schimba macazul, pasiunea renaste din cenusa, e cu totul altceva. Scriu cu entuziasmul ca voi produce mici zambete, (ori :shock: -e) chiar daca e clar ca feedback-ul nu va fi tocmai de bun augur. Nu-mi pasa. Nu am niciun obstacol in fata sa ma exprim asa cum imi doresc si sa nu incerc sa aduc ceva ce nu s-a mai pomenit, ori daca s-a pomenit, nu aici, nu in forma asta si pacat ca sunt atat de incult si nu-mi dau seama de banalitatea mea. Dar destul despre mine, nu sunt deloc interesant atunci cand sunt studiat separat, independent. Valoarea mea se reflecta doar in combinatie cu alte valori. Sunt lucruri mult mai interesante de discutat, forumisti mult mai consistenti, combinatii mai exotice decat, eu, luat asa de unul singur.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2009, 21:57   #27
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by nume:
Originally Posted by Pauline Kael:
Am sa mai scriu pe forum pentru ca pur si simplu n-am alta distractie.
Nasol.
Ai pus punctul pe "i". Exact aici am penalizat-o si eu cand i-am transmis ca nu o vreau partenera de discutii. De aici a plecat mesajul ala al ei pe privat, a inteles cu totul altceva.
Si mai adaug: Pauline a fost o faptura senzationala pana la momentul cand Pitbull a rugat-o sa se apuce de scris in atelier iar ea a refuzat fara sa stea pe ganduri, nonsalant, radical. Atunci * mi s-a taiat, bai, ce cauta aici??? Macar sa se prefaca ca viseaza la ceva, ca are un tel, altfel prezenta ei pe forum ar fi o ofensa la noi, toti veleitarii astia care isi descarca suferinta launtrica in lumea virtuala a cinematografiei.
*: M-a prins si intr-o forma mai scazuta.
Eu n-am avut si n-am nimic cu ea, niciun resentiment. Cred ca asta suna demential pt unii mai neversati pe forum. Ex: si safenik.

Iar topicul cu femei cu mitraliere si pistoale, sa fim seriosi, si eu colectionam in clasa a IV-a figurine din Tele Cablu cu Van Damme, Stallone si Schwarzenegger si le lipeam cu scoci pe un caiet dictando pe care si acum il am ca amintire. Decupam pana si comentariul filmului, synopsisul, nu numai poza.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2009, 22:03   #28
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Pai stai asa, nu te fofila, ca despre tine era vorba in propozitie.
Pentru ca ma citezi pe mine, o sa ma citez si eu... tot pe mine, ca sa vezi greselile:
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Eu cred ca Neuptolem este o fiinta foarte proteica si foarte histrionica. Ii place sa se dea in spectacol mai mult decat probabil ar vrea, daca ar sta putin sa judece. Dar il ia valul (de ce natura sau substanta trebuie lamurit) si se aprinde pe loc. Cred ca scrisul lui o ia mult inaintea gandurilor, iar SCRISUL ii este facil, are exercitiu in domeniu. E ca un foc de paie care cu paie se stinge. Si mi se pare ca si el o recunoaste, dar in felul lui cu totul personal, bineinteles. Simpatic, in felul lui (antipatic unora).
Poate ar fi cazul de un topic "Neuptolemii Anonimi", nu stiu...

Am zis "fiinta", care e la feminin, deci treaba cu proteic/proteica nu tine.

Mai departe: Inteleg ca esti un tip "macinat" de tot felul de ganduri si substante, ca si noi de altfel, dar noi nu ni le facem publice - cum le faci tu. Crezi ca noi n-avem incertitudini si chestiuni abisale la purtator? Diferenta e ca nu ne dam poalele in cap cum faci tu. De aici a rezultat epitetul "histrionic" care, vrei-nu vrei, ti se va aplica la fiecare postare in care vrei sa fii foarte "onest".
Uneori te lasi purtat de val si-ti dai drumul la tastatura - si probabil scrii mai mult pe forum decat in scenariile simultane cu care ne tot ameninti - e de inteles, dar si tu trebuie sa intelegi ca aici nu se da fiecare in stamba dupa cum ii convine - de aceea sugeram Nuptolemii Anonimi.

Ai niste dracusori in tine care-ti ies prin toti porii. Potoleste-i si pe urma vorbim.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2009, 22:13   #29
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Da. Tu impui niste reguli, expirate, subrede, aflate in stadiul de putrefactie. Mie tocmai asta nu-mi convine. E un forum, e la Cafenea, e la Condica, nu fac show pe topicurile serioase: atelier, "acum pe ecrane", "vreau sa fiu actrita", etc. Cum modalitatea de CREARE a topicurilor pe acest forum e infinita rezulta ca si eterogenitatea forumistilor, postarilor va fi infinita. Eh, nu tocmai infinit la propriu dar ma intelegi.
Altfel reduceti forumul la 10 topicuri, pe 3 subiecte cu discutii academice despre Cannes, UNATC, CNC, "Acum pe ecrane" si cele care mai sunt. Sa vezi atunci: lucrari de diploma, critici pertinente, scenarii competitive, opinii competente si avizate, din pacate, pe un forum, pe Internet, in Lumea Virtuala, unde marii cineasti isi rezerva mult din pretiosul lor timp sa descopere valori embrionare.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2009, 22:30   #30
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Neuptolem:
Da. Tu impui niste reguli, expirate, subrede, aflate in stadiul de putrefactie. [...]
Altfel reduceti forumul la 10 topicuri, pe 3 subiecte cu discutii academice despre Cannes, UNATC, CNC, "Acum pe ecrane" si cele care mai sunt. Sa vezi atunci: lucrari de diploma, critici pertinente, scenarii competitive, opinii competente si avizate, din pacate, pe un forum, pe Internet, in Lumea Virtuala, unde marii cineasti isi rezerva mult din pretiosul lor timp sa descopere valori embrionare.
1. eu nu impun nimic, n-am nici un drept sa fac asta.
deci: poti sa-ti dai in stamba cat vrei din partea mea (nu sunt moderator, op sau admin). Fa-ti de cap cat vrei.

2. nici discutiile academice nu-mi sunt pe plac, dar daca tot te lansezi in spatiul virtual cu afirmatii, as vrea sa ai oaresice filtru al gandirii pus inainte. Ca altfel ne uitam la tine ca la o insecta ciudata neuptolem si ne intrebam cati ganglioni are sistemul lui nervos. No ofense, dar mi se pare ca insisti sa pari un ciudat - cand de fapt esti doar un om in criza de inspiratie.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2009, 22:33   #31
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by LZP:
No ofense,
No problem.

Originally Posted by LZP:
dar mi se pare ca insisti sa pari un ciudat -
Yeah!..

Originally Posted by LZP:
cand de fapt esti doar un om in criza de inspiratie.
Nope!...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2009, 21:31   #32
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Neuptolem:
Ai pus punctul pe "i".
Eu n-am pus punctul pe nimic, nu ma intereseaza foarte tare discutiile voastre, ma intereseaza filmele (interes destul de low in ultimul timp) si regret calitatea scazuta de azi a forumului si a noilor useri in comparatie cu ceea ce se intampla acum cativa ani cand era o reala placere sa intri aici.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2009, 08:20   #33
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by nume:
Originally Posted by Neuptolem:
Ai pus punctul pe "i".
Eu n-am pus punctul pe nimic, nu ma intereseaza foarte tare discutiile voastre, ma intereseaza filmele (interes destul de low in ultimul timp) si regret calitatea scazuta de azi a forumului si a noilor useri in comparatie cu ceea ce se intampla acum cativa ani cand era o reala placere sa intri aici.

sa indraznim sa speram ca se va curata vreodata forumul?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2009, 10:59   #34
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu cred ca Gloria si StefanDo duc dorul scandalulilor si jignirilor gratuite de atunci.Agresivitatea e arma incompetentilor(Asimov).
Dar cine doreste isi poate regasi vechii prieteni pe cinefan sau cum ii zice.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2009, 11:08   #35
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Cinefan e mort, nu se mai scrie nimic acolo de luni de zile.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2009, 16:15   #36
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
clar, era mult mai misto inainte
nu am prins vremurile bune ceea ce nu ma impiedica sa constat mediocritatea vremurilor actuale.....
insa uitandu-ma in urma, era tare misto pe aici
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2009, 16:54   #37
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by nume:
Cinefan e mort, nu se mai scrie nimic acolo de luni de zile.
Ba da, în 5 ianuarie (deci, acum FIX UNA lunä - nu "luni de zile"), a postat Ghita_Cartita un mesaj, si i-a räspuns Brown-Bulä.
Dupä douä luni de odihnä. :sleep:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2009, 17:01   #38
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Sa ne relaxam Ce poate face o femeie cu fundul ei:
http://www.youtube.com/watch?v=ii5Sx...eature=related
:w00t:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2009, 17:10   #39
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Oare mai si incurca fluierele alea intre ele la urmatoarele spectacole?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2009, 17:38   #40
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by illotempore2002:
clar, era mult mai misto inainte
nu am prins vremurile bune ceea ce nu ma impiedica sa constat mediocritatea vremurilor actuale.....
insa uitandu-ma in urma, era tare misto pe aici

Originally Posted by nume:
[...] regret calitatea scazuta de azi a forumului si a noilor useri in comparatie cu ceea ce se intampla acum cativa ani cand era o reala placere sa intri aici.

Pai forumul e facut de toti userii care posteaza, nu?
Nu cred ca unii performeaza in fata publicului iar altii sunt spectatori care aplauda sau huiduie.
Ca in cazul asta ar trebui luate bilete la intrare.

Cei care s-au dus, fie-le conexiunea usoara, or fi avut si ei niste motive, de care nu sunt straine nici forumul nici userii lui.
Altii, din motive personale.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells