Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jun 2011, 05:31   #3541
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Mulholland Drive (2001) revazut
Nota 10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2011, 06:09   #3542
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by Cristina_:
Originally Posted by chuckyfan:
Inside 2007

N-am servit o portie asa delicioasa de gore din iarna.

9 / 10


9 este o nota cam mare pentru Inside dar este parerea ta, toata lumea are dreptu la opinie.Cea mai penibila faza la Inside este cand s-a trezit politistul-zombie.Total irealist.

Eh, stiu ca a fost foarte tampit filmu'. Foarte multe faze tampite. Dar nu stiu de ce mi-a placut atat de mult
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2011, 10:52   #3543
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Lost Highway (1997)
Nota 9
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2011, 16:53   #3544
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
The Company Men(2010) cu Ben Affleck, Tommy Lee Jones, Chris Cooper, Maria Bello si Kevin Costner.
8.5/10
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2011, 20:36   #3545
Unterhaltung
Senior
 
Unterhaltung
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 89
The Skeleton Key - 9/10 - o singura data am mai avut acelasi gust amar la un film, si ala tot de Ehren Kruger era scris, Arlington Road. Hudson et comp. - corecti in roluri, iar la final, nu ma prea asteptam. De fapt, nici nu vroiam sa ma astept, ca sa enjoy totul ca lumea.
Unterhaltung is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2011, 13:10   #3546
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Paul
6/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2011, 16:55   #3547
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Mr. Nobody (2009) cu Jared Leto si Diane Kruger. Un film unic si original. A fost o placere sa il privesc.
7.5/10
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2011, 20:15   #3548
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Originally Posted by Liviu-:
Ti l-as fi recomandat si eu daca stiam ca e nevoie Culmea, chiar ieri l-am recomandat cuiva. E cu siguranta unul din cele mai bune filme antirazboi, facand fata cu brio marelor capodopere din domeniul asta. Ghinionul filmului ca e animatie si ca mai e si japonez pe deasupra, deci popularitatea lui n-are cum sa fie prea mare, cu atat mai mult daca adaugam faptul ca animatia asta n-ar putea fi recomandata niciodata unui copil. E clar un film pentru adulti. Dupa mine bate orice Miyazaki, dar stilul animatiilor e cam diferit ca sa fie comparat.
L-am vazut si eu ieri. Totusi, dintr-un punct de vedere filmele lui Miyazaki ii sunt superioare acestuia: pot fi urmarite fara probleme si de copii si de adulti. Hotaru No Haka e mult prea intunecat pentru un copil.
Tot ieri am vazut si La Cite Des Enfants Perdu, o ciudatenie (sau un film original daca preferati) regizata de Jean Piere Jeunet.
Azi am vazut Ensayo de un crimen unul din ultimele filme mexicane ale lui Bunuel - Freud ar fi incantat de filmul asta- si urmeaza sa vad Sunset Blvd. al lui Wilder.

Last edited by White1 : 13 Jun 2011 at 13:43.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2011, 21:12   #3549
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
The Big Red One(1980). Dupa mine, este unul dintre cele mai slabe filme despre razboi. De-a dreptul penibil.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2011, 22:40   #3550
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
astazi m-am delectat cu "l'amour l'apres-midi",daca tot se osteni omu sa mi-l recomande taman aici.
nu este cazul sa incep aici o analiza a filmelor lui Rohmer ca o fac altii mult mai bine si mai argumentat decat mine,dar pot sa spun ca "dragoste de dupa amiaza",cel de-al saselea film din seria "contes moraux" m-a tinut nemiscata in fata ecranului,chiar daca aparent...are toate calitatile unui film plicticos,avand ca tema..tocmai plictiseala conjugala,cred ca v-ati prins.
barbatul modern e condamnat la monogamie,dar poate visa ca seduce femeile pe care le intalneste pe strada si de care se simte atras,dar fara sa fie capabil sa spuna exact din ce motiv.asadar,Frederick,parizianul mic burghez casatorit cu o profesoara,avand un mic birou si o afacere prospera,simte nevoia de a evada din viata monotona si plictisitoare pe care o duce la periferia aglomeratului oras,mai ales dupa amiezele,singurele lui momente libere de peste zi.
norocul i-o scoate in cale pe Chloe,o veche cunostinta, impreuna cu care descopera micile placeri ale petrecerii acestor momente.
prezenta ispitei ne aduce in fata unui barbat capabil sa sustina doua relatii,in mod diferit,este adevarat,dar ambele ii aduc satisfactia cuvenita:sotia si cei doi copii il implinesc,iar Chloe,femeia care-i alunga plictiseala in dupa amiezele libere,il face sa scape de "perspectiva fericirii tacute care se intinde la nesfarsit in fata lui" si care il deprima.
nu stiu cum se face ca intotdeauna barbatii se trezesc din vis.si cand revin la realitate,aceasta perspectiva nu li se mai pare deloc infricosatoare,ci din contra,constata ca le place tot mai mult.
sa fie oare teama ca pot pierde tot ce au?posibil..caci si Frederick a rezistat eroic ispitei pana la momentul final cand, gata fiind sa comita adulterul,imaginea unei scene petrecuta acasa cu copilul sau,l-a facut sa iasa val vartej din transa si sa-si seduca...la propriu sotia,exact ca intr-un cuplu de amanti.
fermecator in rol acest Bernard Verley.a meritat sa-i urmaresc dorintele ascunse si framantarile,mai ales pentru final.tentatia a fost destul de mare,dar nu deajuns ca sa-l aduca-n patul ei,sau poate sansa lui a fost ca n-a purtat in ziua aceea,camasa noua,cu carouri verzi.


Last edited by rvn : 13 Jun 2011 at 11:50.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2011, 00:19   #3551
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Fido (2006), cu Bill Connely si Carrie-Anne Moss in rolurile principale. O comedie despre zombie, cu actiunea plasata in anii '50.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2011, 12:03   #3552
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Jumper (2008) revazut
6/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2011, 12:13   #3553
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Cztery noce z Anna , Patru nopti cu Anna

O drama foarte frumoasa in care actorul din rolul principal interpreteaza atat de bine rolul , incat aproape l-am crezut .

Thank you.
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2011, 16:23   #3554
yonutzTM
Junior
 
yonutzTM
 
Join Date: May 2011
Posts: 63
Goal 2 - Living the dream
Nota : 8/10
yonutzTM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 13:31   #3555
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
The company men - 7/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 13:45   #3556
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Am vazut si Sunset Blvd., foarte bun, dar nu mi-a placut mai mult decat The Lost Weekend. Wilder face filme excelente.
Si tot din categoria "excelente" am vazut ieri Le 400 coups a lui Truffaut. Nu cred ca as putea sa exprim foarte bine toate impresiile acumulate in urma vizionarii filmului, acum nu pot decat sa vi-l recomand din toata inima. O adevarata capodopera.
In sfarsit, ceva ma usurel, a doua animatie de la Pixar, A Bug's Life. Dincolo de povestea clasica (deci enervant de previzibila) are multe personaje colorate, care mai de care mai simpatic, deci bun daca vreti o portie rezonabila de ras si voie buna.

Last edited by White1 : 13 Jun 2011 at 13:57.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 13:56   #3557
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Close Encounters of the Third Kind (1977) revazut
Nota 10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2011, 18:30   #3558
the_fairy
Guru
 
the_fairy
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lothlorien
Posts: 750
Your f*****g highness ..... Cea mai mare piedere de timp de pana acum
__________________
Don't kick the goddamn baby!!!
the_fairy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2011, 19:33   #3559
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Kiss kiss bang bang, am dormit jumate din el, dupa primele 20-30 minute si nici macar acum n-as putea spune despre ce e filmul poate e cazul sa-l revad
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2011, 19:37   #3560
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Sigur e cazul, filmul e chiar bun
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells