Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Nov 2005, 01:56   #3481
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
oxygen - richard shepard 1999- un psychothriller cu adrian brody vs masochistic policewoman pe strucura gen "fiecare secunda conteaza", pacat ca se pierde notiunea timpului - 4/10

bad santa - terry zwigoff 2003 - produs de coen bros, cu billy bob thornton, ideea geniala - rehabilitation of a fucked up assfucking santa - 6juma-7/10

anger management - peter segal 2003 - adam sandler vs jack nicholson sau terapia inscenata, parca too much manipulation, parca prea putin la character development (depth)... 8juma/10

50first dates - peter segal 2004 - adam sandler + drew barrymore on amnesic repeat si un tip (of the others) on steroids si dolphins on weed. in rest soft-comedy de 5/10
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2005, 04:22   #3482
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by notorious:
the lady from shanghai - [blabla] si un acting ireprosabil, mai ales de la rita hayworth. :love: [blabla]

huh? i think you watched a differnt movie dude... genial acting? where?
de orson welles n-am ce zice, intr-adevar un actor si cineast splendid, but her? c'mon, are you so desperate?
tot ce-mi amintesc de ea din film sunt nenumaratele replici (cu close-up-irle de rigoare) gen: "Michael...", suflate incet... fucking hell... :sick: :sick: :sick:
Nae is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2005, 12:00   #3483
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by Nae:
huh? i think you watched a differnt movie dude... genial acting? where?
de orson welles n-am ce zice, intr-adevar un actor si cineast splendid, but her?

Welles,actor splendid?In majoritatea rolurilor s-a interpretat pe sine,dar individul era un personaj in sine si se vede in maniera de a juca,totusi,iti trebuie si altceva pt. a fi un actor.In The Lady from Shanghai are cel mai prost accent irlandez ever.Ca regizor,e alta poveste.

Rita a jucat in film doar pt. ca Welles a incercat sa faca terapie de cuplu pe banii celor de Columbia.Joaca prost pentru ca nu era tipul ei de film.

Punctul forte in materie de acting sunt personajele secundare.

All in all,The Lady from Shanghai e un noir de referinta si un film mai mult decat vizionabil.
Serghei is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2005, 16:47   #3484
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Being John Malkovich - 9/10 cred ca cel mai original film pe care l-am vazut in viata mea...mai mult ca sigur...totul e absolut originial, chiar si etajul 7 jumate din cladire...dar in special faptul ca poti intra in capul unei persoane (aici se vede clar efectul s.f. al filmului). John Malkoich a avut sansa sa se joaca pe el in film si a facut-o excelent, fara perdea sau cu frica de a strica reputatia...un film pe atat de ciudat pe atat de bun. pure genius.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2005, 17:58   #3485
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Subscriu.Genial SI foarte subtil.
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2005, 19:20   #3486
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
"Dark Water" 5/10 E un trend in ultima vreme sa se faca versiuni americane ale unor filme straine de succes. Se iau actori cu "renume", se muta locatia in SUA, se modifica pe ici, pe colo, prin partile esentiale povestea si asa ia nastere vesrsiunea Hollywood-friendly. S-au realizat astfel transpuneri destul de bune ("Vanilla Sky", "Insomnia") dar si mai putin reusite (si aici intra horrorurile japoneze care au beneficiat de face-liftul prietenilor de peste ocean). Americanii, se pare ca nu pot intelege ca cele doua civilizatii sunt diametral opuse d.p.d.v. social, religios si cinematografic. Daca consumatorii de horror din State vor filme "usoare" cu tot felul de psihopati mascati (care alearga adolescente semi-imbracate cu intentia de a le provoca o moarte cat mai dureroasa), creaturi rezultate din experimente dubioase de laborator, vampiri sexy si varcolaci infometati, filmele de groaza japoneze au o cu totul alta reteta. Motivul pentru care "Dark Water" merita atentia este Jennifer Connely, una bucata mama in plin divort, cam labila psihic cu un trecut intunecat ca apa din titlu. Mihai Chirilov, spunea in Reublik ca "indiferent de filmul in care apare, tipa sufera ca un caine" si, ce-i drept, cu nevrozele ei, duce conflictul in spate. Daca "Ring 2" esua lamentabil pentru ca aveam prea multa Samara, in "Dark Water" regizorul reuseste sa pastreze ceva din atmosfera originalului, adica nu va asteptati la prea mult "poltergeist". Actiunea se petrece intr-un cartier sarac (a se citi "ghetou") din New York, afara ploua mai tot timpul, cladirea in care Connely si fie-sa se muta are un aspect care lasa de dorit, apartamentul de deasupra e inundat, demonii mamei se intorc s-o bantuiasca si colac peste pupaza isi face aparitia si un prieten imaginar pentru micuta. De aici va puteti da seama cam ce se va intampla... In ceea ce priveste scenele din cladire am avut vaga impresie ca ma uit la "1.0" fara elementele supra-realiste de rigoare si fara cei cativa actorasi romani risipiti in roluri tertiare. John C. Reilly interpreteaza bine agentul de imobiliare de mana a II-a care vrea doar sa-si vanda marfa, Tim Roth, joaca si el in acest film dar e plat si inexpresiv in rolul unui avocat care se da casatorit desi nu este iar Pete Postlethwaite chiar e reusit ca ingrijitor care apare de unde nu te-astepti, mereu morocanos si bombanind. Cui i-au placut "The Grudge" (si in "Dark Water" sunt prezente cadre cu cladiri la apus si rasarit dar New York-ul nu e Tokyo), "The Amityville Horror" sau "Hide and Seek" s-ar putea sa-i placa si acest film. Ma gandesc numai la faptul ca se vrea un remake dupa "Oldboy"...
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2005, 19:53   #3487
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
The Statement - 5/10: conspirationisti, catolici radicali, commando-uri evreiesti, Michael Caine, Alan Bates, Tilda Swinton (& others) in roluri de francezi... N-am vazut nici un motiv pentru care acest film sa fi fost facut, dar daca va place o distributie de mare clasa (bonus Charlotte Rampling) n-am nimic de comentat. Totusi, pare putin pentru un film de Norman Jewinson.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2005, 21:31   #3488
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Others - 8/10 incepe cu un tipat si se termina cum n-ai ghici niciodata...un final mai mult decat bine facut si neasteptat...nu e chiar infricosator filmul, dar are momentele lui. De vizionat.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 27 Nov 2005, 22:35   #3489
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Malena - Giuseppe Tornatore 8/10
Un scenariu foarte bun, imprevizibil, care se avanta in studiul relatiilor umane.Cel sau cea care nu se aliniaza societatii, e respins.In cazul de fata, Malena (Monica Bellucci :love: ) este mult prea frumoasa si de aceea respinsa de comunitatea in care traia.(totusi, Monica Bellucci, cine ii poate acuza pe sarmanii oameni).Totul este vazut prin ochii unui pusti de 12 ani care se indragostise de ea...atat cat se poate indragosti un pusti de 12 ani.Mare plus scenariului pentru faptul ca Malena nu a aflat cine era baietelul, care spre sfarsitul filmului devine barbatel.Naspa ultima interventie a naratorului, ca vai vai o va tine minte doar pe Malena.Sunetul utilizat ca la carte, simboluri si tot tacamul, dar...prea ca la carte.Ok si miscarile de camera, care pictau parca tabloul comunitatii si trasaturile acesteia.Un film corect.Mi-a placut.
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 28 Nov 2005, 11:11   #3490
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
White Noise (2005)


Foarte slab...dar asa se intampla cand te joci cu focul, respectiv cu o tema "mlastinoasa". Dear Keaton, meriti mai mult de atat. 4/10

Sin City

Mai multe alta data, in alta parte...dupa multiple revizionari. It could become a cult movie. 10/10

Cabin Fever (2002)

Hm...nice. Mi-a placut atmosfera. Nu ne legam de scenariu si alte labe inutile in astfel de filme. Mi-a placut cum a picat ala in lac, peste cadavrul infestat . Mi-a placut cainele insistent si doritor de human flesh. Mi-a placut ca au murit aia toti...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 28 Nov 2005, 12:13   #3491
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
ughhh...lady from shanghai....

anyway.

one hour photo - 4/10. flunkers incorporated.pana si plasticul joaca prost.
saraband - mult asteptat dar revisiting fara succes vargtimmen.pana si recurenta aia cu "minutul" trist. caldicel de fapt.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 28 Nov 2005, 13:23   #3492
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.da othersz.

. :sleep: da, da, nicole kidman. 75.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 28 Nov 2005, 13:49   #3493
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Irreversible - Gaspar Noe
Un film iconoclast.Chestia cu inversarea ordinii cronologice chiar da rezultate.La inceput miscari de camera nebune, ca spre final cadre statice sa ofera un oarecare confort.Filmul asta iti face socuri electrice la inceput, ca apoi sa te calmeze, lasandu-ti totusi un gust amar in gura.Faptul ca spectatorul stie ce se va intampla in viitorul personajului e ca si cum s-ar uita la o oaie ce urmeaza a fi taiata, fara ca aceasta sa stie, evident.And that's nice.Interesante cele cateva idei ale filmului, exceptand "timpul distruge totul"(care e tagline-ul, dar care suna a aberatie empirico-abstracta, ma rog).Misto triunghiul format de ea, tipa mega frumoasa, fostul sot, tipul filosof destept, ganditor, si actualul boyfriend, superficial, afemeiat, chiar pervers, impulsiv.Si de aici variatiuni pe tema.Ii dau un 7/10.
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 28 Nov 2005, 16:41   #3494
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Man of Marble (A. Wajda)... faptul ca multi l-au etichetat ca highly recommended (are un premiu la Cannes printre altele), m-a lasat oarecum nedumerita... actorii mi se pareau falsi, actiunea prea lenta, subiectul l-am gasit relativ familiar (demistificarea eroului comunist, lupta inutila cu sistemul etc etc).. totusi e explicabil succesul lui la vremea respectiva, ca film subversiv, insa acum nu prea mai e de actualitate... nu prea am inteles un lucru, poate imi explica cineva, cum a reusit Wajda sa faca acest film chiar in timpul comunistilor si sa mai ajunga si la Cannes?
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 28 Nov 2005, 16:46   #3495
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by st3fan:
Irreversible - Gaspar Noe Interesante cele cateva idei ale filmului, exceptand "timpul distruge totul"(care e tagline-ul, dar care suna a aberatie empirico-abstracta, ma rog)...

n-am nimic cu tagline-ul, mi se pare la fel de adevarat sau de fals ca si afirmatia 'timpul le rezolva pe toate'
__________________
cherryblossom is offline   sendpm.gif
Old 28 Nov 2005, 22:13   #3496
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
"Crash" 7/10 Un film perfect pentru climatul politic tulbure din SUA zilelor noastre, un film bun dar nu foarte bun din mai multe motive. Esenta filmului consta in studiul unei societati guvernata de prejudecati. Problema principala, din punctul meu de vedere, e faptul ca regizorul forteaza pre mult. In prima parte a filmului contureaza o paleta de perechi de personaje stereotip: (politistul alb rasisit , partenerul cu remuscari de constiinta), (politistul negru care isi neglijeaza familia dar e gata sa faca compromisuri pentru binele lor , partenera acestuia de origine hispanica care il iubetse desi el e cinic), (procurorul alb care pentru a avea sprijinul populatiei de culoare e gata sa ofere un erou negru , sotia acestuia, o nevrotica suferinda de spleen), (hispanicul ras in cap si plin de tatuaje care insa e un tata model de familie, patronul de magazin artagos de origine persana pe majoritataea il considera arab), (doi negrii, hoti de masini, care ii judeca pe albi de rasisim) precum si (negrul realizat si sotia acestuia care il judeca pentru ca si-a uitat originile si si-s pierdut respectul de sine, “prostituandu-se” in fata albilor). Ce sa mai, rasism la greu, frustrari, multa furie si prea putina mila. Dupa cum anunta prologul care in ordinea scenelor, e de fapt epilog, destinele tuturor acestor personaje se vor “izbi” de-a lungul unei zile si unei nopti in Los Angeles. Rasismul in SUA e o problema de actualitate iar regizorul reuseste sa o ilustreze destul de realist. Totusi in partea a doua forteaza pentru ca incalca pre multe tabu-uri: transforma pacatosul in sfant si damneaza sfantul. Nu ca asta ar fi un lucru rau dar e prea mult pentru ca Paul Haggis nu accepta compromisuri. Loveste puternic in aparenta stereotipie a personajelor si ne arata din ce aluat sunt facute de fapt. Bineinteles ca hazardul are un cuvant greu de spus in derularea faptelor iar finalul e destul de bine echilibrat pentru ca disperarea unora contrabalanseaza pacea spirituala recent dobandita a celorlalti. Personal, mi-a placut mai mult “Magnolia” care desi nu accentueaza pe rasism, relizeaza tot un excelent studiu al relatiilor interumane. Cat despre “Crash”-ul lui Cronenberg, cu totul alata mancare de peste. Asemanarea dintre cele doua se opreste la nivel de titlu.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   sendpm.gif
Old 29 Nov 2005, 12:06   #3497
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
2 x buster keaton

our hospitality - 10/10

sherlock, jr. - 9/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 29 Nov 2005, 14:29   #3498
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Transporter 2

Bleah...ce pierdere de timp! un film care se copiaza pe sine...noroc cu cele cateva (deloc originale) scene de lupta...pana si Statham a fost destul de palid...nici nu ma mai obosesc sa ma uit la al 3-lea, ca sigur se va face si asta.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 30 Nov 2005, 12:56   #3499
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
am suferit cea mai crunta dezamagire de anul acesta cu a history of violence. cronenberg nu prea ma intereseaza, i-am vazut doar cateva filme ocazional, unele mai bune ('the fly', 'existenz'), altele mai proaste, asa ca, sincer, mi se cam rupe daca este un cronenberg veritabil sau nu. dialogurile nu sunt credibile (ex. scena din vestiar), majoritatea scenelor cheie (ex. bataia pe care i-o aplica fiul lui mortnesen unui coleg hartuitor) sunt total neverosimile, de unde si o gramada de cusaturi narative, iar scenele de sex (chipurile socante) nu sunt decat vulgare si penibile (ex. futaiul de pe scari).

in rest, iti sar in ochi interpretarile, ireprosabile toate, de la mortensen (pe care, sincer, nu-l suspectam niciodata ca va face vreun rol bun - in schimb mi se confirma parerea ca nu-l voi vedea vreodata in vreun film bun) pana la harris si hurt (senzationali amandoi).

nu-i nici pe deparete filmul anului.

p.s.: 'subtila' reclama la cadillac... :hmm:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 30 Nov 2005, 22:34   #3500
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by notorious:
am suferit cea mai crunta dezamagire de anul acesta cu a history of violence. cronenberg nu prea ma intereseaza, i-am vazut doar cateva filme ocazional, unele mai bune ('the fly', 'existenz'), altele mai proaste, asa ca, sincer, mi se cam rupe daca este un cronenberg veritabil sau nu. dialogurile nu sunt credibile (ex. scena din vestiar), majoritatea scenelor cheie (ex. bataia pe care i-o aplica fiul lui mortnesen unui coleg hartuitor) sunt total neverosimile, de unde si o gramada de cusaturi narative, iar scenele de sex (chipurile socante) nu sunt decat vulgare si penibile (ex. futaiul de pe scari).

in rest, iti sar in ochi interpretarile, ireprosabile toate, de la mortensen (pe care, sincer, nu-l suspectam niciodata ca va face vreun rol bun - in schimb mi se confirma parerea ca nu-l voi vedea vreodata in vreun film bun) pana la harris si hurt (senzationali amandoi).

nu-i nici pe deparete filmul anului.

p.s.: 'subtila' reclama la cadillac... :hmm:

this is nutricious
A (living) HISTORY OF IGNORANCE
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells