Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Aug 2005, 18:28   #2981
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Blues Brothers regia John Landis. Nota: 6/10 Un film de 2 ore (si jumatate!) care se vrea a fi o comedie de actiune si musical.Protagonistii, formeaza o imitatie ieftina a cuplului Stan si Bran, in film fiind cantareti.I-am dat 6 ca imi place r&b-ul si jazz-ul, muzica a fost singurul motiv pentru care am rezistat pana la sfarsit.Ideea e ca nu prea merita...merita sa mentionez folosirea unui montaj de atractii, ceva gen Eisenstein in "Crucisatorul Potiomkin", dar rezultatul din blus brothers a fost pur si simplu execrabil.
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 27 Aug 2005, 20:29   #2982
mihai_t
Senior
 
mihai_t
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 79
Originally Posted by Ambra Blu:
Originally Posted by mihai_t:
Rose Byrne e singura actrita din filmul asta, in sensul ca fata ei are mai mult de doua expresii.

Am ris.

si eu. rad singur de ceea ce scriu. e grav
mihai_t is offline   sendpm.gif
Old 27 Aug 2005, 21:51   #2983
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
A Good Woman, 2004, Mike Barker

...despre micile mari jocuri ale pasiunii si seductiei, ipocrizia actului iubirii si slabiciunile celor "prinsi"
...scenariul are destule parti inteligente si pline de umor, incat sa acopere cele cateva momente patetice...atmosfera de salon, jucausa, indulcita cu ceva glume

+ Tom Wilkinson...good, good, good
+ Scarlett Johansson...rol asemanator cu cel din Girl with a Pearl Earring...la fel de sfioasa

- Helen Hunt...prea batrana si "expirata"...probabil din cauza machiajului...sau a rolului

A good movie
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 28 Aug 2005, 15:47   #2984
Crysti_91
Novice
 
Crysti_91
 
Join Date: Aug 2005
Location: Craiova
Posts: 5
hmmmmmm
charlie and the chocolate factory 7/10 bun filmu
the island 9.5/10 nu mi-a mai placut un film asa mult niciodata.extraordinar.mie mi-a placut foarte mult cu toate ca altora nu....superb..merita vazut
__________________
M-am inscris aici pentru ca sunt pasionat de filme.
Crysti_91 is offline   sendpm.gif
Old 28 Aug 2005, 16:24   #2985
Rumpelstintzkin
Junior
 
Rumpelstintzkin
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 59
Eyes Wide Shut10/10 (revazut)
Un Stanley Kubrick genial cu un scenariu pe masura. Costumele (mastile in special) si ele de nota 10. Un Tom Cruise putin mai tanar si o Nicole mai "zemoasa". Un alt succes dupa Shining cu Jack Nicholson; pacat ca Eyes Wide Shut a fost ultimul sau film regizat. Ce mi-a placut cel mai mult in film a fost tehnica ritualului "grupului" bazat pe parole si reguli proprii.
Rumpelstintzkin is offline   sendpm.gif
Old 28 Aug 2005, 16:45   #2986
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Rumpelstintzkin:
Eyes Wide Shut10/10 (revazut)
Un Stanley Kubrick genial cu un scenariu pe masura. (...) Un alt succes dupa Shining cu Jack Nicholson; pacat ca Eyes Wide Shut a fost ultimul sau film regizat. Ce mi-a placut cel mai mult in film a fost tehnica ritualului "grupului" bazat pe parole si reguli proprii.

wow, inca un admirator cu ochii larg deschisi.
iti doresc sa ramai asa, chiar daca se vor repezi spre tine amatori vehementi si critici cu staif care considera "Eyes Wide Shut" cel mai slab film semnat de Kubrick...
incearca sa legi "ritualul" din film cu ceea ce-ai citit (banuiesc) in "Codul lui da Vinci" de Dan Brown. e o pista foarte generoasa, care face si din Kubrick un subversiv "luptator" pentru reabilitarea sacrului feminin.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 02:02   #2987
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
2046,Kar Wai Wong 9.5/10.
Abia l-am vazut, din valmajagul de idei si sentimente starnite de acest film, merita sa incerc selectarea catorva, oricum probabil ca va iesi ceva foarte haotic...Percep acest film ca un film despre iubire, sentiment transpus prin arta(prin limbaj cinematografic mai exact), intr-un stil impecabil.Cateva din secretele reusitei acestui film din punct de vedere artistic constau in ecleraj si atmosfera apasatoare, greoaie,misteriosa obtinuta prin planurile deosebit de lungi si prin staticul camerei.Misterul este obtinut prin incadratura, camera filmand deseori "de dupa colturi", dand impresia spectatorului ca "trage cu ochiul",ca participa pe ascuns la desfasurarea actiunii.WKW a hotarat sa renunte la normele realismului cinematografic(si bine a facut)in ceea ce priveste eclerajul, folosind decromarile, si o gama larga de culori acolo unde cf realitatii nu isi avea locul, dar justificate din punct de vedere artistic.Conotatiile filmului sunt numeroase, multe dintre ele mi-au scapat sau le-am perceput gresit datorita faptului ca am fost mult prea uimit de imagine si mult prea concentrat asupra firului povestirii.Probabil ca la o a doua vizionare voi reveni...
As vrea sa mentionez si muzica filmului, compusa in cea mai mare parte de instrumentele din orchestra, cu preponderenta vioara.Muzica de opera si planurile fixe ar putea de impresia de teatralitate,eclerajul si prim-planurile pastrand "2046" in aria cinematografului artistic superior.Am remarcat si un narationism al filmului, cred ca un roman pe baza filmului ar putea iesi ceva genial.
Il voi revedea cat mai curand...acum ma duc sa caut coloana sonora a filmului...
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 08:21   #2988
Rumpelstintzkin
Junior
 
Rumpelstintzkin
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 59
Originally Posted by herbert:
Originally Posted by Rumpelstintzkin:
Eyes Wide Shut10/10 (revazut)
Un Stanley Kubrick genial cu un scenariu pe masura. (...) Un alt succes dupa Shining cu Jack Nicholson; pacat ca Eyes Wide Shut a fost ultimul sau film regizat. Ce mi-a placut cel mai mult in film a fost tehnica ritualului "grupului" bazat pe parole si reguli proprii.

wow, inca un admirator cu ochii larg deschisi.
iti doresc sa ramai asa, chiar daca se vor repezi spre tine amatori vehementi si critici cu staif care considera "Eyes Wide Shut" cel mai slab film semnat de Kubrick...
incearca sa legi "ritualul" din film cu ceea ce-ai citit (banuiesc) in "Codul lui da Vinci" de Dan Brown. e o pista foarte generoasa, care face si din Kubrick un subversiv "luptator" pentru reabilitarea sacrului feminin.

Inca nu l-am citit fiindca nu am prea avut vreme, si fiindca va aparea imediat filmul. Sigur vei zice poate: cartea bate filmul sau filmul nu-i ca si cartea; dar mi-am facut o idee despre ce e vorba din cauza nenumaratelor controverse aparute in presa si TV; am intrat prin librarii si am rasfoit cateva pagini, desi nu am cumparat cartea; dupa film voi citi insa celelalte carti aparute care deja sunt in librarii , un fel de replici la acest cod/film/carte. Dar sunt curios de film si de cum apare Hanks.
Rumpelstintzkin is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 09:50   #2989
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
The crow 3 6/10 surprinzator de placut...cu toate ca unele faze au fost trase muult de par, filmul a meritat vazut..
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 12:28   #2990
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
man on the moon 9/10

"deci, ba, fratele meu, tare ma, asta film" (ca sa citez un viitor coleg apparently SPERAM -who unfortunately vorbea de legends of the fall [proooost!])

foarte bun. ultimul film (din foarte multe de altfel) la care am plans in crize, fara sa-mi revin pt ceva timp. cinema!

din ciclul: dupa examenul asta suprarealist asa o sa-mi fac eu un colaj cu cele mai frumoase secvente cinematografice ever, sa ma curat. (oglinda, dans le noir, man on the moon, trumanul, 5 obstructions s-asa-mai-desparte)
__________________
black mambo.
16mm is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 12:30   #2991
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
well obviously... 8)
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 12:51   #2992
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
niet.

supposedly. :w00t:
with insipid intention on top. :sick: niet.
__________________
black mambo.
16mm is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 13:04   #2993
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by 16mm:
man on the moon 9/10

"deci, ba, fratele meu, tare ma, asta film" (ca sa citez un viitor coleg apparently SPERAM -who unfortunately vorbea de legends of the fall [proooost!])

foarte bun. ultimul film (din foarte multe de altfel) la care am plans in crize, fara sa-mi revin pt ceva timp. cinema!

din ciclul: dupa examenul asta suprarealist asa o sa-mi fac eu un colaj cu cele mai frumoase secvente cinematografice ever, sa ma curat. (oglinda, dans le noir, man on the moon, trumanul, 5 obstructions s-asa-mai-desparte)

my-all-time-Jim-Carrey-favourite-movie
si 9/10 mi se pare prea putin
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 14:19   #2994
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Rumpelstintzkin:
Inca nu l-am citit fiindca nu am prea avut vreme, si fiindca va aparea imediat filmul. Sigur vei zice poate: cartea bate filmul sau filmul nu-i ca si cartea; dar mi-am facut o idee despre ce e vorba din cauza nenumaratelor controverse aparute in presa si TV; am intrat prin librarii si am rasfoit cateva pagini, desi nu am cumparat cartea; dupa film voi citi insa celelalte carti aparute care deja sunt in librarii , un fel de replici la acest cod/film/carte. Dar sunt curios de film si de cum apare Hanks.

stai, frate, ca incurci planurile narative...
1. "Codul lui da Vinci" nu are nimic cu filmul lui Kubrick, "Eyes Wide Shut", doar, asa cum remarcam, ritualul acela narco-psihedelic-teatral cu masti din film este pomenit si de Dan Brown in cartea sa. Filmul lui Kubrick, care ti-a placut mult, este o adaptare dupa "Traumnovelle" a scriitorului vienez Arthur Schnitzler.
2. Citeste cartea lui Brown inainte de aparitia filmului (va fi prin primavara lui 2006). N-o sa regreti. Eu am citit-o intr-o zi si un capat de noapte, atat e de captivanta, incat n-am baut, n-am mancat si n-am facut dragoste... tu ai grija de trup si mergi pe un regim mai relaxat.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 14:31   #2995
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Care obisnuiti sä cititi pe computer si vreti "Da Vinci Code" în original, Acrobat Reader, dati un m.p. cu adresa de e-mail si v-o trimit.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 15:22   #2996
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by herbert:
amatori vehementi si critici cu staif care considera "Eyes Wide Shut" cel mai slab film semnat de Kubrick...

Ai vazut si alte filme de Kubrick?
Serghei is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 16:38   #2997
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Batman Begins(in sfarsit) - 8.5/10 I really enjoyed this movie...a prezentat viata (inceputul vietii) lui Batman si a doua parte a vietii lui Bruce Wayne...cu siguranta acest Batman a fost cel mai bun Batman din toate cele 5 filme, Christian Bale rullz...Alfred interpretat de Michael Caine a fost unul comic si puternic in situatiile limite...comisarul Gordon a fost comic, un pic cam speriat dar la fel, foarte bine interpretat...Henri Ducard/Ra's Al Ghul (mai spre final) interpretat de Liam Neeson a fost foarte convingator dar deloc infricosator la fel ca Scarecrow care oricum a fost un "pion" deci putea lipsi...si am ajuns la Rachel Dawes adik Katie Holmes, care nu a fost cea mai tare prietena a lui Batman de pana acum, dar oricum a aratat superb (:love: that last scene cand avea camasa de matase stralucitoare )...and the Batmobil was awsm too...
downside - actiunea, cum a spus toata lumea de aici...a fost confuza...dar na un minus care poate fi trecut cu vederea...

dar eu zic ca a fost un Batman flick foarte bun (top 2) care merita vizionat in special pentru Christian Bale...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 16:50   #2998
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
The Island - 5-6/10...

Guess Who's Coming to Dinner - 7/10: oh, da, foarte bine...

Take the Money and Run - 8/10: ce-mi plac Woody Allen-urile de inceput... :?
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 17:20   #2999
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Serghei:

Ai vazut si alte filme de Kubrick?

da, Serghei, chiar daca - banuiesc - te surprinde acest fapt.
uite un clasament - al meu - Kubrick:

"2001: A Space Odyssey"
"A Clockwork Orange"
"Eyes Wide Shut"
"The Shining"
„Lolita”
"Dr. Strangelove"
"Full Metal Jacket"
"Barry Lyndon"
"Paths of Glory"
(...)
„Spartak”
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 29 Aug 2005, 23:50   #3000
fitzcarraldo
Junior
 
fitzcarraldo
 
Join Date: Aug 2005
Location: Amazon
Posts: 55
E.W.S este cel mai prost film al lui Kubrick. Dezamagitor, mai ales ca e si ultimul. Toate legendele nascute pe seama acestui esec au fost nascocite de studiorile avide de bani.
__________________
7 zile ma gandesc la 6 dusmani, am 5 datori cu de 4 ori atatia bani ....
fitzcarraldo is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells