Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Dec 2007, 19:42   #281
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Eastern Promises - 9/10. Unul din greii anului 2007. E foarte bun in aproape fiecare privinta, scenariu...caracterizarea personajelor este intensiva, conturarea lor este completa si pe tot parcursul filmului. Rusine sa imi fie mie ca mi-am dat seama abia la jumatatea filmului (cam atunci cu suporterii lui Chelsea in strada) ca actiunea are loc in Anglia si nu Rusia...in mare parte din cauza ca singurele persoane care vorbeau era mama Annei (Naomi Watts) si Anna, deci la vizionarea filmului atentie mare la subtilele detalii (NU numai de locatie) insirate pe toata actiunea, sunt foarte importante ori la descoperirea cu prevedere asupra plotului, a finalului insa nu. Finalul nu e spectaculos dar e unul fericit, specific Hollywood, cu toate ca nu arata concluzia clara, imaginea finala spune multe despre celelalte personaje mai negative. Actorii joaca excelent, creand foarte convingator personajele pe care le interpreteaza, regia ajuta insa enorm cu cadrele stranse si close-upurile care prind fiecare mimica a fetei. Un film complet despre mafia ruseasca. De vazut.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2007, 22:13   #282
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
The Kingdom - 8.5/10. Un film pe care eu l-am trait un pic prea mult. Am inteles complet toata politica din filmul asta (asta pentru ca nu e dificila), dar mai mult am inteles ura fata de acest popor (nu toti, Doamne fereste), am trait fiecare apasare de tragaci, am simtit fiecare glont, fiecare pumn, fiecare miscare a camerei ca si cum as fi fost acolo de fata. Si inca ceva...asta miscare neregulata de camera, nu tampenia din Bourne 3. Ascultand acum the chill sounds of Danny Elfman imi dau seama ca filmul nu a fost o pierdere de vreme, dar este un film de actiune modern, multa drama, multe replici, putina actiune (comparativ cu durata filmului) dar extrem de consistenta. Peter Berg, regizorul, cunoscut nu prea este el, dar cine il stie din "The Rundown" ii stie stilul. Aici, insa, arata o maturizare si o posibila tentativa de a vedea iesind din el un regizor destul de bun daca subiectul pe care si-l alege e si el cu potential. Plusuri deci regiei, muzicii, montajului si bineinteles, actiunii (short and stout!!!).
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2007, 15:57   #283
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Blood Simple. - 8.5/10. Primul produs al Coen Bros. E asa cum mi-am imaginat intotdeauna ca o sa fie primul lor film. Simplu, putine personaje (doar 5...4 principale, 1 secundar) caracterizate intens, actiune restransa, scris inteligent Texas style (putin da' bine) si ieftin prin banii bagati in el dar scump prin rezultat. Fratii au facut din primul lor film un omagiu pentru filmele noir din anii mult trecuti...sotii care inseala, detectivi particulari, identitati incurcate si tona de mister. Cu toate astea, tensiunea nu am simtit-o eu dar a fost o placere sa o citesc atat de clar pe fetele actorilor. Texas noir. Atentie mare la frumusetea cadrelor alese de frati, o frumusete de film, de opt jumate.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2007, 18:06   #284
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
I Am Legend - 8/10. Inca un film post-apocaliptic. Mi-a placut aproape tot la el, Will Smith ca intotdeauna perfect pentru rol dar aduce si un plus de umanism prin simtul umorului dar si prin reactiile pe care le are la diverse actiuni. Filmul are momentele triste, amuzante (cum am zis mai sus oferite de Will), tensionate, infricosatoare, senzatia post-apocaliptica a fost completa prin strazile pustii, acoperite de vegetatie salbatica, tot orasul transformandu-se intr-o jungla plina de sange, furie si salbaticie. Jungla din interiorul junglei. Filmul mi-a adus aminte puternic de I, Robot...aici mutanti/zombie, acolo roboti. De vazut cu siguranta trebuie vazut, seara, de preferat singur (la fel ca Robert Neville). Totusi, vroiam mai mult, mai multe detalii despre virus, despre personaje (in special spre final), cred ca era mai interesant daca aratau toti cei 3 ani pana la timpul actiunii, cum s-a obisnuit cu imprejurimile, etc...sau daca nu, primele zile apoi "3 years later". Un blockbuster bun dar presimt ca va fi uitat...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2007, 16:33   #285
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Smiley Face - 6/10. Wtf was this? Scop n-are, decat sa distreze intr-un mod stupid oamenii, dar na, blonda high e tare. Annei Faris ii sta bine in rolurile astea de blonda high/proasta, pe mine m-a amuzat, la unele faze. Seamana cu "Harold & Kumar Go to White Castle" dar asta o zice si din trailer dupa cum am vazut. Mai e buna si muzica si sa fim seriosi, faza cu o tipa high tot timpu e ceva nou intr-un film. Si acum motivul vizionarii filmului pt mine...Anna Faris (am vazut-o toti in cate un Scary Movie sau alt proiect), John Krasinski (The Office) aici, nu la fel de amuzant ca in serial. Pierdere de timp dar eu oricum aveam 88 minute de ucis asa ca...what the hell.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2007, 20:35   #286
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Gone Baby Gone - 9/10. Mi-a placut foarte mult ca film artistic, ca film ce prezinta o lume care exista, o lume in care nedreptatea este cateodata dreapta, o lume unde rau este cateodata bun. E trist de fapt...E lumea in care traim. Mama masii ei de lume. Ma intorc totusi la film...mare surpriza a fost, culmea, Ben Afleck. A reusit sa construiasca o poveste care nu e usor de urmarit, dar care te face sa te pui in papucii eroului, sa fi atent la fiecare detaliu din investigatie si te prinzi exact atunci cand se prinde si eroul. Presupuneri poti sa faci de inainte dar finalul nu il ghiceste nimeni. Debutul regizorial al lui Afleck este perfect...regia, deci, e perfecta. Muzica e linistita, autenticitatea e oferita de cartierele din periferia marelui oras (Boston) si al localnicilor acestuia. Actorii au fost toti excelenti in special Casey Afleck, fratele regizorului, care in sfarsit iese timid dar sigur din umbra lu fratesu si bineinteles cine ii poate uita pe Morgan Freeman si Ed Harris (din cauza lor filmul primeste un punct in plus). E in final o poveste despre dreptate, dragoste si oameni in general. Poate, poate, unul dintre cele mai bune filme ale anului.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2007, 17:57   #287
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Death Sentence - 6/10. Parea initial promitator...dar s-a transformat rapid intr-un alt film despre razbunare. Ma asteptam de la altceva de la regizorul filmului "Saw", dar trebuie sa spun ca, pe langa poveste, care e de fapt la fel ca a unui film de pe ProTV, de ala prost, regia e foarte energetica, nu neaparat ceva nou, dar de aia trendy si cool...nu te plictiseste. E perfecta pentru filmul asta prost. Mi-a placut in mod deosebit si n-am putut s-o scot din cap pana in final urmarirea din parcare - antrenant si intinsa exact cat trebuie. Ultimele impuscaturi au loc in capela unui spital abandonat, un moment "foarte" sfant. Mda...aceste ultime impuscaturi sunt mai multe penibile, supereroice chiar...ma asteptam la un alt final de la creatorul primul Saw. De evitat daca aveti altceva de vazut.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2007, 13:31   #288
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by larinho80:
Sa-l vezi pe casey affleck in "the assassination of jesse..."ce iese din umbra lu frasu'
Te cred...de abia astept sa-l vad.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2008, 19:35   #289
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Atonement - 8/10. Dragoste si gelozie, nebunie si minciuna...cam despre asta e filmul. O dragoste neacceptata dintre o fata de la o familie bogata si un baiat gradinar...o fetita geloasa...in final, o mare fasaiala pompoasa si snobista. Jesus, scopul...care a fost scopul? Pe langa regia decenta si muzica, scenariul vrea sa faca multe, nu reuseste. Eram mult prea sigur de final...staim ca trebuie sa fie ceva gen autobiografie pentru ca o persoana era in plus (nu pentru ca nu avea un scop la poveste, pentru ca il are...dar era un personaj care povestea de dragoste ar fi putut fara. In fine...filmul nu mi-a placut in mod special, nu mi-a atins coarda sensibila sau altceva, la altii probabil o s-o faca. In plus, nu imi place de Keira deloc in filmul asta. Plus, scena de pe plaja, cea lunga si continua nu mi-a zis mare lucru si de asta zic ca e in plus.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2008, 19:58   #290
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Cum se face ca ii dai lui Atonement 8, desi e destul de evident ca nu ti-a placut, in timp ce lui I am Legend ii dai tot 8 desi n-ai reprosuri majore, iar lui Blood Simple, despre care iarasi dai de inteles ca ti-a placut mult, ii dai abia 8.5?
Nu tu i-ai dat si lui Citizen Kane 8 pentru ca nu iti placuse si nu ii vedeai cine stie ce merite, dar in general lumea il vorbea de tine?
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2008, 21:18   #291
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Cazeemeer:
Cum se face ca ii dai lui Atonement 8, desi e destul de evident ca nu ti-a placut, in timp ce lui I am Legend ii dai tot 8 desi n-ai reprosuri majore, iar lui Blood Simple, despre care iarasi dai de inteles ca ti-a placut mult, ii dai abia 8.5?
Nu tu i-ai dat si lui Citizen Kane 8 pentru ca nu iti placuse si nu ii vedeai cine stie ce merite, dar in general lumea il vorbea de tine?
Faptul ca nu mi-a placut nu inseamna ca nu merita nota aia...incercam sa fiu obiectiv. I Am Legend este un gen total diferit deci semnificatia notei este total diferita comparandu-le...
Blood Simple, cu toate ca mi-a placut, am zis, l-am comparat si cu alte filme ale fratilor Coen dar si cu celelalte filme din genul sau, noir - modern.
La Citizen Kane, intr-adevar m-am luat de faza cu Rosebud, care si acum mi se pare o simbolistica mult prea simpla de la un film atat de aclamat, dar mi-a placut non the less si pe imdb i-am dat nota 10...
Any other questions...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2008, 22:51   #292
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by M0n0:
La Citizen Kane, intr-adevar m-am luat de faza cu Rosebud, care si acum mi se pare o simbolistica mult prea simpla de la un film atat de aclamat, dar mi-a placut non the less si pe imdb i-am dat nota 10...
Any other questions...
Da, una retorica : nu stiu cine ti-a permis sa aberezi despre filme pe un topic separat pe care tii cu tot dinadinsul sa-l tii up umplandu-l cu tampenii demne de rubrica "Din putzul gandirii"? Repet, retoric.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2008, 23:36   #293
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
oricum, Mono e mai bun decat Denis stelistu'.
Carmine, nu-l mai teroriza.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2008, 00:26   #294
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eu i-am fäcut topicul - desprinzându-i din "Cel mai recent film vizionat" toate mesajele proprii (plus räspunsuri, unde era cazul). I-am inventat si titlul. E mai bine asa.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2008, 14:47   #295
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by herbert:
oricum, Mono e mai bun decat Denis stelistu'.
Carmine, nu-l mai teroriza.
Nu ma terorizeaza...cred ca ii zice critica constructiva.
Si oricum, intrebarea lui e retorica asa ca nu necesita un raspuns.
Na, ideea era ca filmul mi-a placut (cred ca mai mult tehnic decat ca poveste), dar mai trebuie sa ii ofer o vizionare. Si oricum, nu sunt singuru care s-a luat de afurisita aia de sanie.

Si...mersi de comparatie :lol:
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2008, 18:31   #296
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
@Mono
nu te supara. imi place - uneori - cum scrii. sunt un fan al tau.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2008, 20:44   #297
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Quote:
oricum, Mono e mai bun decat Denis stelistu
Eh, oricum Vladimir Voronin e mai bun decat Stalin.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2008, 21:11   #298
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Alta din "putzul gandirii" ...

4 luni, 3 saptamani si 2 zile - 8/10. Asa e...nu mi-a atins nicio coarda sensibila. Asa e...de abia acum l-am vazut. In fine, nu ca m-as fi asteptat de la ceva extraordinar de la castigatorul Palme d'Or-ului (dar intr-un fel ba da), dar...unde e umanismul? Unde sunt personajele? Nu am vazut decat figuri, portrete subtiri, roboti chiar...in special din partea celor doua fete - personaje principale. Inteleg ca e o perioada pe care eu nu am trait-o (dar in care m-am nascut), dar sa fim seriosi, filmul asta nu are o amprenta bine definita asupra perioadei in care se desfasoara actiunea (in afara de cateva detalii - masinile din acea vreme care de fapt sunt folosite si astazi si alte cateva mici detalii, un televizor aici, o uniforma acolo)...din cate pot stii, americanii, inca cred ca noi traim asa. E oricum o lectie de viata fara varsta care poate fi si singurul scop al filmului. In rest, nu sunt de ignorat cadrele lungi si fara greseli, jocul scurt dar cel mai natural a domnului Bebe si o scena socanta (nu e greu de ghicit care). Dar acum, eu unu nu vreau sa reprezinte filmul asta Romania, nu vreau ca filmul asta sa creeze un standard de atins de alti regizori romani - dar oricum e prea tarziu pentru dorinte de genu asta. California Dreamin' a fost mai bun (il compar cu acesta pentru ca au fost facute cam in acelasi timp de regizori tineri), dar cel mai bun ramane Filantropica. Totusi ca un roman (nu patriot) ce sunt si care isi apara filmele cum poate, lol...ii dau 10 pe imdb. Si oarecum imi pare bine ca l-am vazut.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2008, 19:51   #299
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Across the Universe - 8/10. Eu l-am vazut ca un omagiu adus muzicii Beatlesilor, cam greu sa-l vezi altfel, oricum...deci si nota in mare parte e vina lor. Unul foarte bun de altfel...pentru ca ii caracterizeaza in fiecare fel. Psihedelic, pacifist, plin de iubire, inaltator, distractiv dar cu un mesaj, si altele... Oricum, filmul mi-a indus o pofta imensa de muzica lor si cred ca am sa scot cateva din discurile lor din raft si am sa stau sa le ascult. Majoritatea melodiilor din film sunt foarte cunoscute astfel incat poti sa le murmuri in timp ce le asculti...adauga un "nu stiu ce" intregii experiente. Nu mi-a placut ca a fost un musical, dar cam greu sa introduci atatea melodii intr-un film fara ca acesta sa fie un musical. Povestea de dragoste a fost buna, but not good enough. Singurul motiv pentru care l-am vizionat este ca am vazut ca a fost nominalizat la Globurile de Aur la categoria cel mai bun film - musical sau comedie.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2008, 20:39   #300
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Din cate vad 8 e nota standard pentru filme.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells