Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Sep 2007, 14:13   #241
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
Eu sunt PRO "Matrix" si PRO M0n0!
De cand am vazut primul Matrix in `99 am ramas :o si am asteptat fiecare parte cu sufletul la gura.Din cate imi amintesc am vazut Matrix inainte de Eq. ...dar fiecare cu gusturile lui!
Godfather(I II III)
LOTR
Matrix & Eq.
Gladiator
Hanibal
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2007, 23:00   #242
m3th0dman
Novice
 
m3th0dman
 
Join Date: Sep 2007
Location: 417140
Posts: 1
Send a message via Yahoo to m3th0dman
Filmul meu preferat este Fight Club urmat de The Godfather.
__________________
You have to realise that some day you will die! Untill you know that you are useless.
m3th0dman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2007, 12:55   #243
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Lucky Luciano:
Gun kata nu mi se pare mai tampita ca bullet-dodging-ul din Matrix sau ca scenele in care Neo sau nu mai stiu cine se lupta cu n agenti.
Inseamna ca tu nu ai inteles de ce putea face Neo ce facea si de ce se lupta cu n agenti...
Neo si-a dat seama, inevitabil, ca acele gloante nu exista si daca nu exista nu il pot lovi si cum altfel sa arate fratii acest lucru intr-un mod mai incredibil decat prin bullet-dodging? La n agenti e acelasi lucru...el atunci de fapt se lupta cu un singur oponent...aveau aceeasi putere.

Originally Posted by Lucky Luciano:
Robotii sunt perfect previzibili, pentru cei care se pricep. Pentru ceilalti probabil ca Facultatea de Cibernetica de la ASE e ceva unde se fac cyborgi. Oamenii sunt infinit mai imprevizibili. iar povesti cu roboti care se revolta se spun de cateva deceniii. Matrix n-a facut decat toarne povestea intr-o forma mesianica.
Tu chiar compari cibernetica de acum, facuta de oameni, cu cea facuta de roboti timp de 200 de ani??? Cum poti numi asta previzibil?

Originally Posted by Lucky Luciano:
Casca ochii, actiunea se petrece tot in viitor.
Ce inseamna retrospectiva? Sau m-am exprimat gresit? E evident ca aciune se petrece in viitor, dar acel viitor s-a mai intamplat o data...history repeats itself...remember?

Originally Posted by Lucky Luciano:
Esti amuzant. Si cu cine compari prestatiile? Cu cea a lui Keanu Reeves care interpreteaza de parca e un surfer drogat?
Crede-ma, Keanu Reeves a fost cea mai perfecta (stiu ca nu exista cea mai perfecta) alegere in interpretarea lui Neo...si in plus, a facut o treaba excelenta...asa ii era rolul, pur si simplu. Chiar te rog sa incerci sa iti imaginezi alt actor in papucii lui Neo. Eu am incercat...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2007, 21:26   #244
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by M0n0:
Originally Posted by Lucky Luciano:
Esti amuzant. Si cu cine compari prestatiile? Cu cea a lui Keanu Reeves care interpreteaza de parca e un surfer drogat?
Crede-ma, Keanu Reeves a fost cea mai perfecta (stiu ca nu exista cea mai perfecta) alegere in interpretarea lui Neo...si in plus, a facut o treaba excelenta...asa ii era rolul, pur si simplu. Chiar te rog sa incerci sa iti imaginezi alt actor in papucii lui Neo. Eu am incercat...
bv M0n0 aici sunt de acord cu tine...
eu chiar nu inteleg ce are lumea cu prestatia lui keanu in matrix... dak nicic acolo nu a jucat bine atunci nu mai stiu ce sa spun... ziceti si voi cine ar fi fost mai potrivit??????????
l-ati fi vazut de exemplu pe bruce willis ca neo? :sick: :shock:
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2007, 22:42   #245
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
Dak era Bruce Willis ...Laurence Fishburne nu mai avea nici cea mai mik indoiala ca Neo e The Chosen One...si mai mult de atat salva si Zionul si pe Trinity deodata...asa e..nimeni nu se potriveste mai bine decat Keanu in acest rol...asa se intampla de cate ori te intrebi...oare dak as fi vazut filmul prima oara cu ...nush...Wesley Snipes :lol: oare mi`ar fi placut la fel de mult?...Matrix is the best!
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2007, 23:26   #246
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
The deer hunter.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2007, 21:22   #247
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
In comparatia dintre Equilibrum si Matrix.... Nu am vazut Matrix (decat partea a III-a pe la inceputul vizionarii mele de filme si m-a lasat total rece...dandu-mi seama mai tarziu ca e partea a treia :oops: ...si ca e si cea mai slaba),apoi putin din partea intai si pot sa spun ca m-a prins insa aveam altceva de facut de nu am vazut tot... Deci mi s-a parut cel putin un inceput excelent cu un scenariu f bun. Acum despre Equilibrum nu pot sa spun decat ca este unul dintre putinele filme care m-a sensibilizat f mult (mai ales cand imi amintesc faza cu catelul). Iar daca e sa vb despre actori ... si vreau sa vb doar despre Keanuu Reeves si Bale : cred ca amandoi au jucat excelent si au fost perfecti pt rol(si daca e sa o luam altfel...cinematografia lui Bale e clar mai valoroasa decat cea al lui Reeves). Recunosc ca cei secundari au fost mult mai valorosi in Matrix, dar dupa cum a spus cineva mai sus .... BUGETUL...
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2007, 23:05   #248
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
singing in the rain.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2007, 14:42   #249
Pierus
Novice
 
Pierus
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1
E provocator un asemenea subiect, dar si greu de raspuns la asa o intrebare. Ca si cand m-ar chestiona cineva ce carte mi-a placut cel mai mult! La un moment dat as fi dat un asemenea raspuns, dar intre timp nu mai prefer o carte anume, ci prefer un autor! Sau prefer chiar o literatura!

Asa ca raspund aici in aceeasi maniera. Bine, intervine si varsta! Copil fiind, imi placeau foarte mult Westernurile! Pe atunci nu stiam regizorii, dar acum am aflat... Preferatul meu era Sergio Leone. Se desprinde in preferintele mele (poate si cu ochii de acum) "Once Upon a Time in the West", muzica Ennio Morricone...

In adolescenta i-am descoperit si mi-au placut mult Bergman (Persona, Fragii salbatici), Antonioni (Blowup), Tarkovski (Compresorul si vioara, Andei Rubliov), Bunuel (Tristana), Kurosawa (Kagemusha)...

Toate aceste filme le-as revedea cu placere... Dar unul pe care-l vad des si-mi place mai mult cu cat il vad mai des, ramane Pink Floyd The Wall...
__________________
Come on you raver, you seer of visions, come on you painter, you piper, you prisoner, and shine! (Pink Floyd, "Shine On You Crazy Diamond")
Pierus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2007, 04:06   #250
bianca06
Novice
 
bianca06
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1
comedie- EUROTRIP (una dintre putinele comedii la care am ras)
romance- A WALK IN THE CLOUDS (un film deosebit)
drama,crime,biography- CATCH ME IF YOU CAN (extrem de interesant)
bianca06 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2007, 11:12   #251
EnGlezu'
Novice
 
EnGlezu'
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5
The Godfather
Fight Club
King Arthur
__________________
Welcome to sensation
http://img165.imageshack.us/img165/9...hitekj6zp0.jpg
EnGlezu' is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2008, 13:39   #252
}desire{
Novice
 
}desire{
 
Join Date: Dec 2007
Location: cluj
Posts: 21
nush, nu am facut un top exact, dar printre filmele mele preferate sunt: <Raise your voice?>,<A walk to remember>,<Preety woman>,<Crazy and beatiful>, chiar si Prison break
__________________
Optimismul este credinta care duce la realizari. Nimic nu poate fi rezultat fara speranta si incredere. HELEN KELLER
}desire{ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2008, 21:17   #253
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
Hmmm...inconsistenta sau poate nehotarare, sau poate un subiectivism mult prea puternic...nu pot alege unul singur...sunt filme care te socheaza sau care te impresioneaza prin fiecare cadru sau fiecare personaj...o sa aleg doar cinci, desi as putea alege cel putin 20: Moulin Rouge, Fight Club, Le Fabuleux Destin D'Amelie Poulain, Matrix, Schindler's List.
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2008, 21:48   #254
}desire{
Novice
 
}desire{
 
Join Date: Dec 2007
Location: cluj
Posts: 21
Originally Posted by morphego:
Hmmm...inconsistenta sau poate nehotarare, sau poate un subiectivism mult prea puternic...nu pot alege unul singur...sunt filme care te socheaza sau care te impresioneaza prin fiecare cadru sau fiecare personaj...o sa aleg doar cinci, desi as putea alege cel putin 20: Moulin Rouge, Fight Club, Le Fabuleux Destin D'Amelie Poulain, Matrix, Schindler's List.

intr-adevar, MOULIN ROUGE e un film extraordinar, mi-a placut foarte mult, numai ca am cam uitat de el, l-am vizionat de ceva timp.. :happy:
__________________
Optimismul este credinta care duce la realizari. Nimic nu poate fi rezultat fara speranta si incredere. HELEN KELLER
}desire{ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2008, 11:06   #255
VaVaVuum
Junior
 
VaVaVuum
 
Join Date: Sep 2005
Location: Buc
Posts: 25
Blade Runner
__________________
I don't believe in afterlife, although I'm bringing a change of underwear.
VaVaVuum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2008, 13:43   #256
Eva Braun
Novice
 
Eva Braun
 
Join Date: Mar 2008
Location: Jerusalem 925
Posts: 9
vbbv

pana mea` .... ca nu stiu ...

deh, daca e sa aleg unul, aleg Moloch

si imi place si Der Untergang ... sau ... aaaah .... nush ...

aaaaaa si Patimile lui Christos :-s sunt sadica bagami`as
__________________
chiar vrei sa ma auzi ?????? risti sa`ti pierzi viata si timpanele ? thelis na akousis ???
Eva Braun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 21:56   #257
Dita
Novice
 
Dita
 
Join Date: Mar 2008
Location: Bucuresti
Posts: 11
the painted veil e pe primul loc
fight club pe doi
american history x pe trei
the score pe patru
the illusionist pe cinci
Dita is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 22:52   #258
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
An Edward Norton fan
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 15:14   #259
Sid
Novice
 
Sid
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 3
Nu pot sa spun k am un film preferat,insa filmele care imi plac ff mult sunt:Superman returns,The number 23,King Kong,LOTR,Pirates of the Caribbean...etc
__________________
Goodbye
Sid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2008, 13:57   #260
costash
Guest
 
costash
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 6
the godfather, scarface, the shawshank redemption,fight club,american history x
nu neaparat in aceasta ordine
imi plac mult al pacino si edward norton(pacat ca nu are multe filme)
costash is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells