Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 May 2011, 17:56   #3441
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
cred ca este cat de cat
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2011, 18:30   #3442
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
@chuckyfan

Din ce a facut Miike, si nu a mai fost mentionat, mai reprezentative sunt, dupa umila mea parere:
- Dead or Alive (primul mai ales, dar si intreaga serie): creatie definitorie pentru cariera lui Takashi;
- The Happiness of the Katakuris: combinatie de horror, muzical si comedie; nu l-am vazut dar cica este ok;
- Gozu: unul dintre filmele cu adevarat ciudate si exagerate ale lui Miike, s-ar asemana cat de cat cu Ichi the Killer (are cateva scene comice absurde, aiurite);
- Izo: nu l-am vazut, dar am inteles ca este la randul lui mai ciudatel;
- era sa uit Visitor Q: poate cel mai dement film al regizorului, insa ar merita vazut;
- One Missed Call si Detective Story: ca si filme horror mai comerciale, destul de bune amandoua (mai ales primul);
- ar mai fi The Bird People in China: nu l-am vazut, dar ar fi unul dintre cele mai bune filme ale lui Takashi Miike;
- in final Imprint (din seria Masters of Horror) si Box (din Three...Extremes): amandoua mi-au placut mult - desi sunt horror au imagini foarte frumoase, sunt usor poetice si parca sunt mai reusite decat alte ciudatenii ale lui Miike.

Ar mai fi si altele...si sunt cu siguranta useri care au vazut mai multe din filmele lui si ar putea sa impartaseasca din experienta lor

Last edited by florryinn : 16 May 2011 at 18:33.
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2011, 18:35   #3443
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
One Missed Call m-a inspaimantat bine de tot nu ma asteptam sa fie asa bun
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2011, 18:39   #3444
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Deci e clar, trebuie sa ii iau filmografia de la inceput...........merita. Am auzit de majoriatea filmelor prezentate de voi, dar nu am stiut ca sunt regizate de el.

Multumesc din nou


Ultimul film vazut:

Chermin - Presupus horror malaezian

2 / 10

Imi plac foarte mult horroarele din Indonezia, Malaezia, Singapore,pentru ca sunt pline de clisee si foarte amuzante, dar asta a incercat sa fie serios si a iesit un mare KKT.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 10:52   #3445
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

Body of Lies(2008) 7/10- se putea mai bine zic eu dar a fost destul de interesant.
The Next Three Days(2010) 8/10 - este un film foarte bun iar Russell Crowe joaca formidabil.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 15:06   #3446
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Tracker - 2010 - Ray Winstone, Temuera Morrison(primul doctore din Spartacus) 8/10

Nu e o poveste deosebita, previzibila cu un twist, dar daca nu pentru poveste atunci pentru jocul celor doi, si daca nici pentru asta atunci neaparat pentru imagine si peisajele de poveste din Noua Zeelanda.

__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance

Last edited by victor : 17 May 2011 at 15:13.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 22:22   #3447
Lofei
Novice
 
Lofei
 
Join Date: May 2011
Posts: 3
Game of Thrones . Este alcatuit din mai multe parti. In premiera este prezentat pe HBO iar actiunea te surprinde de fiecare data. Il recomand.
Lofei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2011, 10:28   #3448
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Un scurt metraj de Georges Franju ''Le sang de betes " -1949.Cum sa devii vegetarian.

http://www.youtube.com/watch?v=hk4LH...eature=related
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2011, 14:42   #3449
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
M-a tot batut cineva la cap sa vad cele 4 sezoane din Battlestar Galactica...pentru ca ar fi mai mult decat un simplu SF...

Intr-adevar au incercat ei sa puna accent si pe drama,dragoste si romance dar sunt momente in care din atatea eforturi, se pierd in povesti si le impart destul de haotic pe parcursul episoadelor...

Incerc de vreo 2 luni sa-l termin, dar n-am ajuns decat la sezonul 3 Daca ai 4-5 zile libere si esti fanul acestui gen, ar merita un maraton...
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2011, 20:42   #3450
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Am urmarit sequelul filmului cu zombie grecesc: To Kako. Daca primul a avut gore, cel de fata a avut si mai mult. Daca primul a avut umor, asta a avut si mai mult. Daca primul a avut orice vreti voi, asta are si mai mult.

To kako - Stin epohi ton iroon AKA Evil - In the time of heroes

8/10
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2011, 09:45   #3451
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Am vazut aseara Five Minutes of Heaven cu Liam Neeson si Anamaria Marinca. Mi-a placut mult si m-a impresionat - este un film despre vina si dorinta de razbunare ca urmare a razboiului civil din Irlanda de Nord. 8 din 10
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2011, 09:58   #3452
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Finally, am văzut la cinema, Fast 5. Pot spune că la capitolul acţiune filmul stă bine, în schimb acting-ul şi replicile lasă de dorit. Mult prea superficial şi previzibil.
Nota: 6.5/10
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2011, 11:13   #3453
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Nu am idee de ce, dar de abia săptămâna asta am văzut Singin' in the Rain [1952]. 10/10

Ştiam numai faimosul clip cu Gene Kelly care dansa şi cânta în ploaie. Am descoperit un musical ce are destule momente amuzante şi care chiar te va face să zâmbeşti. Mi s-a părut totul foarte inocent, inclusiv povestea în care până şi încurcatul iţelor are un optimism aparte.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2011, 11:59   #3454
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Europa Europa 1990
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2011, 13:57   #3455
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by vave:
Nu am idee de ce, dar de abia săptămâna asta am văzut Singin' in the Rain [1952]. 10/10

Cred ca e singurul musical pe care l-am suportat. Si unul din filmele mele favorite.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2011, 15:00   #3456
Mrs.M
Junior
 
Mrs.M
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 27
Trilogia Spider-man.

Daca partea a 3-a o vazusem cam acum 1 an si jumatate , primele doua chiar nu le mai tineam minte asa ca m-am decis sa le vad in ordine .O serie frumoasa Spider-man fiind si eroul meu preferat cand eram copil si ma uitam la desene .Daca vedeam prima parte in anul cand aparuse cred ca era filmul meu favorit din cele 3 dar asa 2-ul mi se pare cel mai frumos , insa nici celelalte nu sunt de aruncat.

Notele mele in ordinea cronologica a filmelor :
7
8
7
__________________
Debusolat ca un urs rasist langa un panda
Mrs.M is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2011, 17:08   #3457
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by vave:
Nu am idee de ce, dar de abia săptămâna asta am văzut Singin' in the Rain [1952]. 10/10

Cred ca e singurul musical pe care l-am suportat. Si unul din filmele mele favorite.

Ai văzut Chicago? [că de alte musicaluri mai vechi nu mai pomenesc]
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2011, 17:59   #3458
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Try this one, man: http://www.imdb.com/title/tt0304262/. Singin' in the Rain is for sissies.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2011, 18:12   #3459
the_fairy
Guru
 
the_fairy
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lothlorien
Posts: 750
Il y a longtemps que je t'aime
Cu fiecare film in care o vad pe Kristin Scott Thomas ma "indragostesc" si mai mult de ea. Urmeaza Partir
__________________
Don't kick the goddamn baby!!!
the_fairy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2011, 21:15   #3460
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@vave: L-am vazut, chiar la cinema. Tocmai luase Oscarul pt Best Picture. Am fost cu o fata De aceea poate mi-a si placut pe moment dar dupa aia mi-am dat seama ca nu era chiar grozav. In general nu ma omor dupa musical-uri pt ca fie muzica e slabuta fie ce inconjoara muzica e siropos. Dar pe langa Singing mi-am mai adus aminte de unul care mi-a placut foarte mult: Once (2006). http://www.metacritic.com/movie/once. Il recomand.
@windom: aoleoo, musical-uri cu "chineji". Asta-mi mai lipsea
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells