Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Dec 2010, 11:44   #501
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Am citit acum 4 ani ''Zgomotul alb '' de Don Delillo ,carte aparuta la Leda -Corint.De citeva zile am ascultat-o in format audio in engleza.Exceptionala carte ,un exemplu pentru sofisticatii nostri scriitori care forjeaza la greu forma dar o cam dau in bara la continut.Prin cuvinte (aparent )banale Delillo face o fotografie ( sau mai bine zis un Cat Scan ) Americii anilor '80: violenta ,frica ,sex ,droguri ,medicamente miraculoase ,televiziune omniprezenta ,consumerism ,si mai presus de toate frica de moarte ( acel zgomot alb ,zgomotul de fond al vietii -white noise ).Practic mai mult de 50 % poate fi citata . Astept o asemenea carte si despre perioda anilor 2000.


The supermarket shelves have been rearranged. It happened one day without warning. There
is agitation and panic in the aisles, dismay in the faces of older shoppers. They walk in a
fragmented trance, stop and go, clusters of well-dressed figures frozen in the aisles, trying to
figure out the pattern, discern the underlying logic, trying to remember where they'd seen the
Cream of Wheat. They see no reason for it, find no sense in it. The scouring pads are with the
hand soap now, the condiments are scattered. The older the man or woman, the more carefully
dressed and groomed. Men in Sansabelt slacks and bright knit shirts. Women with a powdered
and fussy look, a self-conscious air, prepared for some anxious event. They turn into the wrong
aisle, peer along the shelves, sometimes stop abruptly, causing other carts to run into them.
Only the generic food is where it was, white packages plainly labeled. The men consult lists, the
women do not. There is a sense of wandering now, an aimless and haunted mood, sweet-
tempered people taken to the edge. They scrutinize the small print on packages, wary of a
second level of betrayal. The men scan for stamped dates, the women for ingredients. Many
have trouble making out the words. Smeared print, ghost images. In the altered shelves, the
ambient roar, in the plain and heartless fact of their decline, they try to work their way through
confusion. But in the end it doesn't matter what they see or think they see. The terminals are
equipped with holographic scanners, which decode the binary secret of every item, infallibly.
This is the language of waves and radiation, or how the dead speak to the living. And this is
where we wait together, regardless of age, our carts stocked with brightly colored goods. A
slowly moving line, satisfying, giving us time to glance at the tabloids in the racks. Everything
we need that is not food or love is here in the tabloid racks. The tales of the supernatural and
the extraterrestrial. The miracle vitamins, the cures for cancer, the remedies for obesity. The
cults of the famous and the dead.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2011, 13:57   #502
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Bullet Park (1969), de John Cheever

O fresca a Suburbiei americane scrisa cu un amestec de umor fin si tristete si un ochi permanent deschis catre absurdul si suprarealismul din everyday life. Fluent si perfect ecranizabil, e unul din acele mici mari romane despre care la sfarsit te intrebi cum de n-ai auzit de el pana atunci.

10 / 10 (esential)

Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2011, 14:11   #503
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Un secol cu Neagu Djuvara . Am cumparat-o cu Jurnalul National, cartea este un interviu acordat de Neagu Djuvara unui ziarist , interviu referitor la viata lui, peripetii, razboi, fuga, serviciul in cadrul ministerului de externe , casatoria etc. O lectura interesanta. Recomand
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2011, 16:36   #504
the_fairy
Guru
 
the_fairy
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lothlorien
Posts: 750
Mai nou m-am apucat sa citesc trilogia lui J.R.R. Tolkien cartile le-am primit cadou de la mama si primul volum l-am dat gata in 3 zile ) acum sunt la cel de-al doilea catre final.
the_fairy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2011, 16:41   #505
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by the_fairy:
Mai nou m-am apucat sa citesc trilogia lui J.R.R. Tolkien cartile le-am primit cadou de la mama si primul volum l-am dat gata in 3 zile ) acum sunt la cel de-al doilea catre final.
Foarte misto seria!!!
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2011, 12:02   #506
toby17
Novice
 
toby17
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 3
Talking

"Cutia cu fantome" de Joe Hill, cand am cumparat cartea nici nu am stiut ca autorul este baiatul lui Stephen King. E draguta, frumos scrisa, dar cam atat. Luata la pret intreg (52lei), nu se merita, eu am luat-o la reducere asa ca nu imi pare rau.
toby17 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2011, 12:04   #507
toby17
Novice
 
toby17
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 3
E frumoasa trilogia lui J.R.R. Tolkien. Eu am citit-o cand a aparut (1998).
toby17 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2011, 15:16   #508
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by toby17:
E frumoasa trilogia lui J.R.R. Tolkien. Eu am citit-o cand a aparut (1998).
Tin sa te informez ca trilogia a aparut de fapt prin anii 50
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2011, 15:52   #509
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
probabil se referea cand a aparut in limba romana
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2011, 17:39   #510
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Shining - Stephen King

mi-ar fi placut s-o citesc inainte sa fi vizionat cele 2 ecranizari...chiar si asa mi-a placut f. mult pt atmosfera pe care reuseste s-o creeze, pt detaliile care nu pot fi surprinse atat de bine intr-un film
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2011, 18:34   #511
portofel
Guru
 
portofel
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 327
Jonathan Aycliffe REGASIREA
Nu pot spune ca e cine stie ce ,dar am citit-o intr-o zi cand aveam pana de curent(vreo 2 zile a tinut) pana-n sarbatori si a fost carte a potrivita pentru ziua potrivita,usor de citit, cu un continut interesant.
portofel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2011, 11:10   #512
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Ma lupt cu primul volum din ''In cautarea timpului pierdut '' de Marcel Proust.Foarte ,foarte iritant si dificil de urmarit.20 de pagini scrise de Marcelică te seacă de energie si te lasă epuizat.
Parcă deschizi usa unei debarale si se pravalesc peste tine mormane de haine ,incaltaminte ,unelte grele ,carti ,reviste,jucarii , .Asa si la Proust :matusi ,rude ,cladiri ,mirosuri ,plante ,senzatii diverse.Deviza 'simt enorm si vaz monstruos'' i se potriveste perfect . O fi el un mare si revolutionar scriitor dar dupa ce termin volumul asta nu vreau sa mai dau nas in nas cu el.Basta.
Viata e prea scurta pentru idiosincraziile altora .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2011, 13:05   #513
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 360
Eu citesc acum Robinson Crusoe - Daniel Defoe din care mai am jumatate si este o carte captivanta si abia astept sa aflu finalul.
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2011, 17:54   #514
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Originally Posted by bremen1980:
Ma lupt cu primul volum din ''In cautarea timpului pierdut '' de Marcel Proust.Foarte ,foarte iritant si dificil de urmarit.20 de pagini scrise de Marcelică te seacă de energie si te lasă epuizat.
Parcă deschizi usa unei debarale si se pravalesc peste tine mormane de haine ,incaltaminte ,unelte grele ,carti ,reviste,jucarii , .Asa si la Proust :matusi ,rude ,cladiri ,mirosuri ,plante ,senzatii diverse.Deviza 'simt enorm si vaz monstruos'' i se potriveste perfect . O fi el un mare si revolutionar scriitor dar dupa ce termin volumul asta nu vreau sa mai dau nas in nas cu el.Basta.
Viata e prea scurta pentru idiosincraziile altora .


m-ai facut facut curioasa
eu acum citesc Shogun si in paralel Eroare judiciara- Anne Holt care ar trebui sa fie un thriller politist dar ma plictiseste ingrozitor
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2011, 18:19   #515
portofel
Guru
 
portofel
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 327
dar de ce trebuie cineva sa citeasca o carte pana la final , daca nu -i place?
portofel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2011, 18:48   #516
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Originally Posted by portofel:
dar de ce trebuie cineva sa citeasca o carte pana la final , daca nu -i place?

pt ca am primit-o cadou si nu vreau sa las lucrurile neterminate..poate o sa devina interesanta mai tarziu
completati si aici:
Top 5 - carti citite

Last edited by klaudya_e : 15 Feb 2011 at 00:52.
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2011, 18:52   #517
SNOWMAN34
Guru
 
SNOWMAN34
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 756
"Oameni de nisip si zgura" - Paolo Bacigalupi

Plasata in viitorul indepartat, cu personaje abia recognoscibile ca fiind umane, Oameni de nisip si zgura examineaza si comenteaza omenirea, progresul tehnologic si dragostea noastra pentru solutii simple la probleme complexe.

Proza scurta, de citit.
SNOWMAN34 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 10:24   #518
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Am fost cam nedrept ieri cu nea Proust si trebuie sa indrept situatia.Este adevarat ca invalmaseala din primele pagini te duce cu gindul la primul sfert de ora din Inception (din care n-am inteles la inceput nimic ) dar apoi drojdia se lasa la fund si lucrurile devin mai clare.
Aseara am inceput sa-l sap mai bine si vad ca a inceput sa-mi placa.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 10:37   #519
Monotone
Senior
 
Monotone
 
Join Date: Dec 2010
Location: DIGITAL
Posts: 127
Send a message via Yahoo to Monotone
Boris Vian - Iarba Rosie

(M-am regasit complet in povestea personajului principal, ceea ce a fost destul de inspaimantator)

"Boris Vian s-a născut în 1920 la Ville d’Array, lângă Paris, într-o familie burgheză, ca fiu al lui Paul Vian, beneficiarul unei rente care reușea să asigure cu ușurință nevoile financiare ale întregii familii și al Yvonne Woldermar Ravenez, care provenea la rândul ei dintr-o familie înstărită.

La 5 ani, Boris știe să scrie și să citească, la 8 ani i-a citit deja pe Corneille, Racine și Molière. La vârsta de 12 ani a contactat o febră reumatică urmată de tifos, boli care-i vor marca sănătatea pentru întreaga viață. La vârsta de 17 ani a învățat să cânte la trompetă. A studiat la Liceul Versailles și și-a luat diploma în inginerie civilă în 1942.

A debutat în 1943 cu "Verocquin et le Plancton". În timpul războiului a scris cronici muzicale în ziarul "Le jazz hot" și a compus el însuși cântece. Între acestea, cel mai bine vândut a fost "Le deserteur" (1955), un cântec despre războiul din Algeria, pe care autoritățile franceze l-au interzis. De asemenea, a scris scenarii și a fost actor de film. A tradus în franceză scriitori americani: Raymond Chandler, William Tenn, Henry Kuttner, Ray Bradbury. Deși nu a fost luat în serios ca scriitor în timpul vieții, s-a remarcat în cercurile existențialiste și postsuprarealiste. În 1952 a fost ales membru în Colegiul de Patafizică ( știința soluțiilor imaginare -unde îl are alături, între alții, pe Eugen Ionescu), inițiat de Alfred Jarry. Literatura pe care o scrie nu-l prea ajută să-și câștige pâinea de zi cu zi și e silit să practice alte meserii. În 1956, "rezultat al unui surmenaj neîntrerupt, grefat pe o inimă destul de anemică", după cum marturisește chiar Vian, face un edem pulmonar. Boala de inimă i se agravează, pieptul îi vibrează vizibil. Pe 23 iunie 1959, cel ce spusese odată "voi muri înainte de 40 de ani", se duce să asiste la avanpremiera unui film făcut după "Voi scuipa pe mormintele voastre", cartea sa "scandaloasă". E împotriva acestei ecranizări și ar vrea ca numele să nu-i apară pe generic. Dimineața a uitat să-și ia medicamentele. La zece minute după începerea filmului, inima încetează să-i bată."
__________________
EIN ! ZWEI ! DIE !

<----- CINEMAGIA TROLL
Monotone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 13:24   #520
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
au aparut urmatoarele titluri din colectia Adevarul

Colectia 101 carti de citit intr-o viata
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells