Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Apr 2010, 12:04   #201
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by copila_satanista:
pai as indrazni sa spun ca da, avand in vedere parerile de la topicul asta. dar u stii poate mai bine
No ma inveti tu sa iubesc perfect? Citeva sfaturi acolo, din proprie experientza, sa nu mor prost. Pretty, pretty pliz?

L.E. Si tot nu pricep, daca exista egalitate intre sexe, de ce sa nu cerem noi ca voi sa ne iubiti perfect? Barbatul iubeste iar femeia primeste? Not fair.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5

Last edited by Windom : 17 Apr 2010 at 12:07.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2010, 12:22   #202
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by Windom:
L.E. Si tot nu pricep, daca exista egalitate intre sexe, de ce sa nu cerem noi ca voi sa ne iubiti perfect?
Pentru ca femeia nu e perfecta.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2010, 12:24   #203
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by vave:
Dar cum e aia să iubeşti perfect?
Parcă perfecţiunea nu exista...
o stim cu totii p-asta era mai mult o idee hiperbolizata.

windom, nu trebuie neaparat sa te invete cineva si am si spus ca problema se pune indiferent ca esti barbat/femeie. multi cauta iubirea in sfaturi, dar cand o gasesc o invata cel mai bine

citatul se referea la faptul ca atunci cand iubesti e bine sa iubesti benefic, poti scoate la iveala partile bune ale persoanei de langa tine in aceeasi masura in care le poti scoate pe cele proaste (toti avem si unele si altele), e alegerea ta in urma careia relatia se duce intr-o anumita directie.

e o contradictie intre misoginism/feminism si iubire adevarata, mai gandeste-te...
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2010, 16:46   #204
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by SoX:
Originally Posted by Windom:
L.E. Si tot nu pricep, daca exista egalitate intre sexe, de ce sa nu cerem noi ca voi sa ne iubiti perfect?
Pentru ca femeia nu e perfecta.
Femeia isi doreste un barbat doar pt.: nevoia de securitate, nevoia sexuala, nevoia de stima si afisare in randul cunoscutilor, pt. a fi distrata, ca sa uite niste chestii urate din trecut ce au marcat-o, pt. a avea un copil, frica de singuratate. Cam astea...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2010, 16:56   #205
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
mdeah ...
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2010, 17:24   #206
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by copila_satanista:
mdeah ...

Ce? Alt misogin?
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2010, 17:44   #207
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
As raspunde eu in locul ei, dar nu cred ca e nevoie.

Nu vad ce atatea discutii si bancuri rautacioase (daca uneori sunt pentru a ne destinde, alteori parca au doar scopul de a jigni). E chiar asa de greu de acceptat ideea ca oamenii pot avea in mare parte aceleasi sentimente indiferent de sex? Diferenta pincipala intre oameni, intre ceea ce simt ei, e una de experienta, cultura si caracter, nu de sex.

Cred ca extrem de rar ceva te poate face mai fericit decat iubirea unei persoane de sex opus (probabil iubirea pentru propriul copil). Daca nu ai sau nu ai avut parte de ea nu poti da vina pe toate persoanele de acel sex. Poate fi vina ta, poate fi ghinion, pot fi mai multe motive, dar mi se pare absurd sa dai vina pe o alta persoana pentru ca nu o poti intelege. Desigur, nu cred ca vorbeste cea mai potrivita persoana despre subiectul asta, dar ce sa-i faci, ma bag si eu in seama...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 07:24   #208
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Părerea mea, în imagini (poze făcute ieri)

Evident EL este întotdeauna deasupra deasuprelor , EA este căzută în extaz, tot ca de obicei!


Eh, lumea văzută de mai sus nu-i cine ştie ce, îşi zise ea. Şi zău dacă a meritat efortul!



Ce-o vedea, numai el ştie?!



Revenirea cu picioarele pe pământ, sau mai exact înapoi la T0.



----
@Windom - tu ai nevoie de ceva cursuri de romantism; şi acum mi-am amintit de-un episod din "Vaca şi Puiul", în care părinţii i-au trimis pe cei doi fraţi la un curs de "sensitivity training".
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 08:56   #209
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Dragomara:
@Windom - tu ai nevoie de ceva cursuri de romantism;
D'apai la anii mei, m-am cam saturat de abureli, sa-ti spun drept.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 10:44   #210
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Tu Windom cu anii tai, iarasi. Esti mai tanar in spirit ca multi si-altii . Come on. De cand peste hotare, am vazut cupluri tinere de 45-60 de ani de m-am mirat. Frumosi si plini de viata. La noi daca esti peste 30 de esti babac, nu ?

In A bout de souffle , scriitorul Parvulesco e intrebat : Care e mai moral : Femeia care inseala sau barbatul care paraseste ? Scriitorul a ales prima dupa cum bine stiti.

O alta intrebare : Cati barbati poate o femeie sa iubeasca in viata , fizic ? Arata pe degete cateva zeci apoi completeaza : " Si mult mai mult " . Michel o intreaba pe parcursul filmului, de cateva ori, pe Patricia cu cine s-a culcat si daca s-a culcat cu vreunul sau altul.

Intr-o societate construita pe principii rationale e de inteles ca femeii ii e mai greu. Iar tot ce pare absurd in aceasta societate vine de la ele . Am dat-o asa.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine

Last edited by hellsteed : 18 Apr 2010 at 10:52.
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 07:19   #211
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Criminala Micä:
Delicioase pozele - si foarte on-topic!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 07:47   #212
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Pitbull:
@Criminala Micä:
Delicioase pozele - si foarte on-topic!
Merg si la Cel mai vizionat film bag sama...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 13:47   #213
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Vad ca e un subiect la moda :

http://pandoras.realitatea.net/razbo...umea-6492.html
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2010, 17:40   #214
bluesky89
Novice
 
bluesky89
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 8
...traim intr-o societate misogina
__________________
Încrederea în sine reprezintă esența eroismului.
bluesky89
bluesky89 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 21:43   #215
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Bagati si voi niste semnaturi aici:
http://freesakineh.org/#petition
Tine de umanitate, demonstrati ca misoginismul e o tampenie!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 21:46   #216
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
nu e o tampenie... chiar exista, din pacate...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2010, 20:31   #217
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
nici ca se putea sa-ti faci o revenire mai zdravana ca asta )))) bravo danone! ne-ai dovedidt inca o data cat de destept esti tu si ce filozofie geniala zace in creierul tau de iaurtel
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 01 Oct 2010 at 06:50.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2010, 20:53   #218
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by danonino:
Deseori sunt caracterizat de femei ca fiind un misogin, unul mare.

mai bine nici ca nu o puteai spune...

Quote:
Nu inteleg femeiele, nu ai cum sa le intelegi.
Nu le-a obligat nimeni sa stea cu boul ala, sa fie sanatoase, sa nu faca pe victimile.

femeile au un simt al pasiunii si al dragostei mult mai dezvoltat decat al barbatilor... cele care raman cu un barbat violent, gresesc... insa nu o fac voluntar. o fac pentru ca simt ca fara acel cineva, viata lor nu ar mai avea rost. ele au puterea sa treaca peste imperfectiunile brabatului de langa ele, sa vada partea buna... calitatile. pana in clipa in care cedeaza, isi calca pe inima si renunta. atunci isi dau seama ca au fost victime. crede-ma unii barbati profita de slabiciunea asta a femeilor ca sa le manipuleze.... sa le bata si sa faca ce vor ei cu ele... spuneai de femei ca nu ti-e mila de ele... dar de barbatii care violeaza si bat femeile ce spui?... o femeie sta cu un tip, ok... pana in ziua in care el da prima palma... ea pleaca... insa gestul lui, cum il caracterizezi?

Quote:
Nu stiu ce vrea femeia, nici ea nu stie ce vrea.

femeile stiu foarte bine ce isi doresc... problema e ca unii barbati nu au capacitatea mintala de a le intelege pe deplin... in fond, uita-te putin in jur... cati barbati vezi ca sunt fericiti alaturi de femeile pe care le-au ales?... sunt destui si asta pentru ca au facut un pas in fata si au incercat sa le inteleaga... daca ei pot, ceilalti de ce nu pot?

Quote:
dovezi de la jocul de carti

te bat oricand la texas hold'em...

Quote:
Femeile nu au simtul umorului.

gresit... daca stii sa asculti, vei vedea ca pot avea si simtul umorului, insa in momentul in care tot ce iti spune o femeie iti intra pe o ureche si iti iasa pe cealalta, nu prea ai cum sa vezi umor la ele.

Quote:
Cand o femeie plange ea te manipuleaza.

daca o femeie care plange te manipuleaza, inseamna ca esti slab. o femeie nu plange pentru a te manipula. o femeie plange pentru ca asta e modul ei de a se descarca... asa cum modalitatea barbatilor de a se descarca e prin violenta si bautura.

Quote:
Femeile vor si ele sex, la fel de mult ca barbatii.

this is true...

Quote:
Emotional femeia e instabila, isi doreste asta. Nu ii raspunzi o data la telefon si incepe sa isi faca tot felul de scenarii prin cap, se consuma psihic cu ele.

asta nu e instabilitate. e spirit matern... pe care orice femeie il are intr-o proportie destul de mica, dar care iasa in evidenta in astfel de momente, atunci cand iubeste. sentimentul , insa se intensifica in momentul in care dau nastere unui copil... e pura biologie ce spun eu aici.
crede-ma, am cunoscut barbati mult mai sensibili decat femeile. mult mai plangaciosi si mult mai grijuli. mult mai barfitori si mult mai mironositi... asa ca exista astfel de exemple si in cazul barbatilor.

in final welcome back... sper ca ti-a venit mintea la cap si te-ai linistit... si ca ai avut o vacanta placuta.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2010, 22:27   #219
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
danonino... sunt foarte multe cazuri de femei abuzate fara sa ridice vocea sau sa faca isterii... ce vorbesti acolo?... recunoaste ca sunt si astfel de cazuri... cu barbatii care au in sange bataia, ce facem?

femeile spun ce isi doresc... daca nu ar spune, toti barbatii de pe lumea asta ar fi burlaci si tristi... doar ca majoritatea barbatilor nu stiu sa asculte o femeie...

nu toate femeile plang la comanda... doar cele false... trebuie sa recunosti ca exista si femei adevarate pe lumea asta. nu le poti pune pe toate intr-o oala.

da, am citit bancul... e chiar misto. am ras copios...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2010, 23:55   #220
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by danonino:
Am citit topicul. Misto. Mi-au placut postarile lui Windom si Dragomara, mi se pare ca au dreptate.
Deseori sunt caracterizat de femei ca fiind un misogin, unul mare.

Nu inteleg femeiele, nu ai cum sa le intelegi.
S-a discutat despre violenta in familie etc. mie nu imi este mila de ele, nu am nici cel mai mic sentiment de compasiune pt ele. Si-o merita, o vor. Vorbesc despre violenta conjugala, nu despre un oligofren bataus de femei necunoscute pe strada, oligofren care ar trebui sa moara.
Nu sunt obligate, nu sunt silite sa stea cu unul care le bate, si totusi, ele stau. Probabil ca nu se simt iubite daca nu sunt batute. Nu le-a obligat nimeni sa stea cu boul ala, sa fie sanatoase, sa nu faca pe victimile.

Nu stiu ce vrea femeia, nici ea nu stie ce vrea. Vinovat pentru acest lucru e intotdeauna barbatul. "Tu nu ma intelegi" "Pisi, crede-ma, tu nu te intelegi pe tine"

In general, nu prea am incredere in nimeni, in femei deloc. Ceea ce face o femeie, e cu totul altceva fata de ceea ce spune. Te minte femeia, te minte fenomenal. Te minte cu glas, cu lacrimi, cu zambet, cu tot corpul fara ca tu sa iti dai seama. Sa nu fiu inteles gresit, si barbatul minte la fel de mult numai ca, minte mult mai prost. Au la dispozitie cea mai oribila minciuna din lume: "E copilul tau".

Femeile nu sunt logice, deloc. Pe ele logica le incurca, dovezi de la jocul de carti pana la ecuatii matematice. Newton nu a fost femeie, Einstein nici atat. In afara de Marie Curie, mai e o alta fata mai desteapta in stiintele exacte? Eu nu cunosc.

Femeile nu au simtul umorului. Extrem de rar te pot face sa razi cu ceea ce spun, si atunci probabil inconstiente de ce au zis.

Sunt mult mai multe femei care gatesc dar barbatii gatesc mai bine.

Urasc femeia cand plange. Plansul e o forma primitiva de manipulare. Cand o femeie plange ea te manipuleaza.

Urasc imaginea de maicuta pe care femeia si-a facut-o. O tin pe aia tare cu "Barbatii sunt niste porci innebuniti dupa sex". Raspunsul ar fi " Si pe voi, scroafelor, cine va f**e?" Femeile vor si ele sex, la fel de mult ca barbatii.

Femeile urasc femeile. Ele nu pot fi prietene. Se vor uri, se vor barfi din secunda in care una a plecat in dreapta si cealalta in stanga.

Emotional femeia e instabila, isi doreste asta. Nu ii raspunzi o data la telefon si incepe sa isi faca tot felul de scenarii prin cap, se consuma psihic cu ele.

O femeie cand intra intr-un grup, ea inceteaza sa mai existe. Devine mascota gandirii grupului.
Baiete, te-ai nascut cu cel putin vreo 50 de ani mai tarziu decat trebuia.
Sper ca intr-o zi sa te prinda o lesbiana de o suta si ceva de kile si sa te bata pana te baga in spital. Macar atunci o sa ai un motiv sa urasti femeile.

@libelula - cu raspunsuri ca cele de mai sus nu-i de mirare ca-i dai apa la moara.

Last edited by miercuri : 01 Oct 2010 at 00:00.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells