Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Dec 2004, 23:02   #1
Lorelei
Novice
 
Lorelei
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 10
Bridget Jones- The Edge of Reason

Ati reusit sa vedeti Bridget 2 ?
Cum vi s-a parut?
__________________
Lorelei
Lorelei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2004, 20:22   #2
Ainda
Novice
 
Ainda
 
Join Date: Oct 2004
Location: Costa Careyes
Posts: 6
Big disappointment! L-am vazut acu' cateva sapt si mi-am zis ca nu mai merita sa ma inghesui la multiplex weekendu' asta. Ce fac milioanele de $ dintr-o poveste candva reusita... Prea multe kg in + pe Renée, o idee "ametita" si cam atat. Raman la carte. Sper sa nu le treaca prin minte sa faca vreo parte a 3-a, mai ales dupa incasarile destul de modeste.
Ainda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2004, 03:21   #3
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
vazut ultima juma de film ci citit prima juma de carte
si nu se pupa d lok
ramene de vazut impaktu la public
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2004, 19:30   #4
Lorelei
Novice
 
Lorelei
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 10
Sunt o mare " fana " a filmului Bridget Jones's diary si a celor 2 romane , si am asteptat cu sufletul la gura lansarea partii a doua .
Dar, trebuie sa recunosc , mi-as fi dorit mai mult de la The Edge of Reason decat sa rad de gagurile in centrul carora se afla Bridget .. .
Pacat, cartea a fost atat de buna ...
( bine, eu oricum o sa revad filmul , chiar de mai multe ori, cu mai multe prietene care si-au declarat interesul ... )
Cat despre impactul la public al filmului ...am citit ca tocmai a primit 3 nominalizari la People’s Choice Awards : ( sper ca informatia e corecta...)
favorite actress - Renee
favorite comedy
favorite sequel...
__________________
Lorelei
Lorelei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2004, 01:27   #5
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
nici cartea nue la fel (d buna) ca prima, desi in anumite momente este colosala
totusi, acu la 30 de pagini ramase d citit zik ca filmu e o ratare, la materialul pe care puteau sa-l puna
2/5
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2005, 07:02   #6
Lorelei
Novice
 
Lorelei
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 10
Renee a castigat People's Choice Awards - Favorite Leading Lady, pentru rolul din Edge Of Reason.
__________________
Lorelei
Lorelei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2005, 16:16   #7
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
Sper sa nu le treaca prin minte sa faca vreo parte a 3-a, mai ales dupa incasarile destul de modeste.

filmul a incasat in anglia mai mult decat in SUA, deci producatorii tot au castigat. iti zic eu ca au toate motivele sa faca o parte a treia. dar poate cu un buget mai mic de 70 milioane $...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2005, 23:10   #8
Ainda
Novice
 
Ainda
 
Join Date: Oct 2004
Location: Costa Careyes
Posts: 6
Stiu ca-n State n-a mers nici pe departe atat de bine ca-n UK. Asta nu-i o conditie. Daca se va decide o a treia parte, eu cred ca va avea cel putin acelasi buget, salariile actorilor nu scad, cresc. Totusi ma indoiesc ca vor mai vrea un sequel, Fielding n-a scris un al treilea roman, desi a lasat loc de continuat, in vreme ce in film s-a mers mai departe. Dar vom trai si vom vedea.

Revenind la film, astept dvd-ul, pt ca la montaj au picat ceva scene care erau in carte (vezi incidentul cu telefonul din gunoi si Bridget mare calareata), mai ales faimosul interviu luat lui Colin Firth. S-a renuntat la ideea ca George Clooney sa-l joace pe Firth pt ca mai apoi sa se renunte de tot. Totusi Fielding a tinut sa se filmeze scena cu Firth in propriul rol.

Apropo de carte (BJ: The Edge Of Reason), articolele scrise de Fielding in The Daily Telegraph sunt parca si mai bune.
Ainda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2005, 15:36   #9
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
prima ora buna si amuzanta.a doua slaba si penibila.
in linii mari cam asta e filmul.5/10.nu regreti banii dar nici nu i-ai mai da odata.
renee a fost foarte buna ca de obicei dar, ce sa-i faci, cand scenariul comediei te trimite intr-o inchisoare thailandeza e greu sa faci experienta spectatorului sa nu fie jalnica.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 23:53   #10
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
m-a dezamagit destul de mult partea a 2-a...nici nu prea am ras iar situatiile panibile mi s-au parut mult prea penibile...nu stiu cum e cartea dar am oarece retineri in a o citi (ma refer la partea a doua)....
singurul lucru amuzant din film este Hugh Grant in rolul negativ...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2005, 15:35   #11
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
mie mi-a placut cel mai tare cum ajunge in farmacie. 'i'm expecting eine kinder'. killer ! :lol:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2005, 11:37   #12
Ainda
Novice
 
Ainda
 
Join Date: Oct 2004
Location: Costa Careyes
Posts: 6
Sa nu aveti retineri in a citi La limita ratiunii. E cel putin la fel de buna ca prima!!! Iar filmul e atat de departe de carte, cu un scenariu aproape anapoda. N-am idee cum Fielding, Davis & Co. cu putut sa debiteze asa ceva! (ehe... money talks...) Apoi sunt cateva scene memorabile picate la montaj. Se si obs la un mom dat ca parca lipseste ceva. Vezi de ex motivatia lu' Bridget cand ii da papucii lu' Darcy: "nu stiu sa calaresc". E evident ca face referire la un episod care a avut loc, dar de care noi nici n-avem habar ca exista. S.a.m.d. Asa cum spuneam si intr-un msj antrerior, astept dvd-ul cu scene lipsa cu tot.
=> Si dupa ce va incumetati sa-i dati de cap, va recomand si materialul "brut" adica coloanele scrise de Fielding in The Independent/The Daily Telegraph. Colosal!!!

Last edited by Pitbull : 15 Aug 2009 at 00:45.
Ainda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2005, 15:40   #13
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
In cazul Bridget Jones's Diary mi-a placut mai mult filmul, dar intre cartea si filmul Bridget Jones - The Edge of Reason, cartea mi s-a parut mai buna. Si filmul a fost ok, muzica buna, Renee s-a descurcat excelent (dar parca au ingrasat-o cam mult de data asta), Colin Firth - superb :love: , dar in carte au loc mult mai multe intamplari interesante (comice). Mi s-a parut cam trasa de par ideea cu Daniel Cleaver coleg de serviciu cu Bridget (in carte nu e asa ceva, Daniel aparand ff rar), dar probabil ca au vrut sa atraga mai mult public cu ajutorul lui Hugh Grant. Totusi, raman o fana a cartilor si filmelor BJ... sper ca Helen Fielding sa continue povestea acestui personaj simpatic.
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2005, 16:00   #14
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
mai, pana la urma se incumeta cineva sa explice de ce nu este 'la limita ratiunii' la fel de amuzant ca primul ? prea este dat cu capul de pereti filmul asta...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 10:19   #15
Ainda
Novice
 
Ainda
 
Join Date: Oct 2004
Location: Costa Careyes
Posts: 6
Originally Posted by notorious:
mai, pana la urma se incumeta cineva sa explice de ce nu este 'la limita ratiunii' la fel de amuzant ca primul ? prea este dat cu capul de pereti filmul asta...
pai first of all, ai citit cartea? daca da, zau ca ma mir cum de ti se pare macar la fel de amunzant ca primul. daca nu, apuca-te de lectura si vb dupa.
acum revenind la BJ-TEOR, incercand sa fac abstractie de carte (ceea ce este aproape imposibil!!!), sincer, kiar ti se pare ca scenariul "rezista"? si ca e atat de funny?! ce naiba au avut in cap Fielding, Davies & co. cand au scris asa ceva?!?!?!?! apoi muzica, nice dar cam rasuflata (in prima parte au fost muuult mai inspirati). regia, plizzz!!! nici nu merita sa mai comentez aspectul asta. montajul: ma abtin! si nu in ultimul rand cele "tz" kg in + pe renee fata de prima parte!!!
in graba cam asta m-ar face pe mine sa dau filmu' de pereti.
Ainda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 14:39   #16
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Alinda:
pai first of all, ai citit cartea? daca da, zau ca ma mir cum de ti se pare macar la fel de amunzant ca primul. daca nu, apuca-te de lectura si vb dupa.

sincer, daca se mai mananca mult rahat cu 'ai citit cartea' sau 'imposibil sa nu-l compar cu romanul' pe forumul asta, eu ma retrag !

pe mine ma intereseaza FILMUL, nu cartea. citesc ce vreau - si sunt atatea capodopere ale literaturii pe care nu le-am citit (nici nu m-am atins, de exemplu, de literatura sud-americana sau hispanica !), incat nu am de gand sa-mi pierd timpul cu tipa asta, indiferent cat de bine ar scrie. n-am ajuns in punctul in care sa fiu atat de cultivat, incat sa trec la genul asta de literatura contemporana.

de altfel, nici nu-mi permite timpul (precum celor de la ATF, de exemplu, unde mi-ar fi placut sa studiez) sa devorez roman dupa roman, doar ca mai apoi sa-l compar cu pelicula. daca filmul a iesit k lumea, foarte bine. daca nu - la revedere si gata ! (zic asta pt ca erau unii care aparau LOTR - the two towers pe motiv ca romanul era extrem de greu de ecranizat - who cares ????)
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 23:10   #17
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
De la inceput va zic ca nu am citit cartile si nici prima parte nu am vazut-o... Asa ca, la primul contact cu "lumea lui Bridget Jones" am avut o surpriza foarte frumoasa...
Un film placut, care chiar m-a binedispus... poantele au fost bune, iar Renee Zelweger e adorabila cu toate kilogramele ei in plus...
Ma rog, eu in general am o preferinta spre genul asta de tipe, asa ca va dati seama ca Bridget a fost exact pe gustul meu :love:
Scena cu partia de schii si cu farmacia nemteasca a fost cea mai reusita din tot filmul...
Per total as spune ca merita... si m-a facut curios sa vad si partea I
Poate chiar sa citesc cartile
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 23:21   #18
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
off topic

sa inteleg ca ti-a placut si Kathy Bates in About Schmidt?! or that was too extreme...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 23:24   #19
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by i_matei:
poantele au fost bune, iar Renee Zelweger e adorabila cu toate kilogramele ei in plus...
Ma rog, eu in general am o preferinta spre genul asta de tipe, asa ca va dati seama ca Bridget a fost exact pe gustul meu :love:
Nu e de mirare.

Poate o inviti la o partida de schii.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 23:25   #20
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
si sa produca eine kinder
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells