Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Oct 2002, 11:32   #1
sam
Novice
 
sam
 
Join Date: Oct 2002
Location: ionut de la rds 8-)
Posts: 4
prost film.
sam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2002, 23:27   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mda...si eu sunt de acord...nu prea inteleg insa de ce ai mai creat un subiect pe aceasta tema!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2002, 15:45   #3
sam
Novice
 
sam
 
Join Date: Oct 2002
Location: ionut de la rds 8-)
Posts: 4
am simtzat nevoia sa-o spun sigur intr-un topic separat! :wink:
sam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2002, 00:26   #4
Master
Novice
 
Master
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 11
Stati asa sa vedeti peste putin timp cum cei de la difuzare vor spune ca a fost un film exceptional care a adus mari, foarte mari incasari.
Master is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2002, 00:39   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
in revista Cinema, filmul este tratat ca o adevarata capodopera iar laudele pentru Ioana Flora nu mai contenesc.
n-as putea intelege de ce!poate ma lamureste cineva!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2002, 16:17   #6
Master
Novice
 
Master
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 11
Ricutza,

Chiar nu ai raspunsul? Pentru ca este o capodopera! Daca ei vor sa impuna filmul ca fiind drept o capodopera, atunci toata presa sau aproape toata va scrie numai de bine. Simplu, nu?
Master is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2002, 14:12   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
si de ce ar promova o "capodopera falsa"...care e castigul lor?de ce sa sustina non-valoarea si sa complexeze ceea ce intr-adevar merita promovat?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2002, 14:50   #8
Master
Novice
 
Master
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 11
Cu scuzele de rigoare dar ori esti naiv ori ascunzi ceva. Ai postat un nou subiect in legatura cu filmul documentar, foarte interesant de altfel dar ti-am scris acolo despre primul documentar realizat de romani pe Insula Pastelui si America de Sud si ma asteptam la un raspuns din partea ta. Unde este acel film documentar? De ce nu s-a promovat si in Romania?
Ce interes ar avea sa nu promoveze asa ceva?
Care ar fi explicatia ta?
Master is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2002, 16:46   #9
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Cred ca e vorba de o conspiratie oculta care ascunde documentarul de tine, Master O Master!

Sau n-ai inteles bine, erau insulele HAWAII si nu ale Pastelui si nu era un film documentar, ci unu' de desene animate! :razz:

A! si cineva pe nume ricutza poate foarte greu fi "naiv"!

De asemenea poate ca nu intra ca tine toata-ziua-buna-ziua pe forum, ca are si altele de facut! Daca erai atent n-are nici o alta interventie pe alte subiecte, dupa data si ora la care ai postat tu, ceea ce sustine afirmatia mea!

Putin respect in plus, putina inteligenta in plus si ceva orgoliu in minus te-ar fi salvat de la ironiile mele.

In paranteza fie spus sunt cam rautacios, da' chiar n-am putut sa ma abtin!!

Semnat:
Documentaristu' JEDI

_________________
"It’s not that I’m afraid to die. I just don’t want to be there when it happens."

Woody Allen

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Semaca pe 2002-11-13 18:01 ]</font>
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2002, 16:57   #10
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
pt. ricutza:

Un raspuns la intrebarea ta ar fi:

- cei ce vor sa se duca lumea la film ca sa creasca incasarile
- prietenii regizorului, producatorului, actorilor, etc.
- cine vrea sa scoata o revista si e sponsorizat de CNC
- criticii incompetenti
- etc.
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2002, 20:06   #11
Master
Novice
 
Master
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 11
De ce te-ai aprins asa Dom' Semaca? Pentru ca m-am legat cumva de cine nu trebuia? Oricum, ai demonstrat prin atitudinea ta de ce nu merg treburile in aceasta tara. Indiferent daca reprezinti ceva sau nimic, mentalitatea este problema. Tocmai de aceea unii merg inainte si realizeza lucruri exceptionale iar altii raman impotmoliti intre invidie, rautate si barfa ca doar altceva nu a mai ramas.
Al dumneavoastra,
Master
Master is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2002, 22:32   #12
Pavel
Novice
 
Pavel
 
Join Date: Sep 2002
Location: Bucuresti
Posts: 9
Mare e gradina lu' Dumnezeu si multi sar gardu'...

Domnu' master, poti sa ne scutesti de retorica lu' "d'aia nu merge bine lucrurile in Romania"...? Mai citeste o data postingurile, mai ales pa cel al lu' Semaca si-o sa vezi mataluta ca omu' nici nu s'a aprins, nici nu s'a luat de tine... ci doar de continutul limitat (eufemism politicos) al mesajelor dumitale, care aceste mesaje deplange cu lacrimi amare situatia aborigena din patria noastra draga in binecunoscutul stil al omului care sta mereu pe margine si tipa...
mie nu prea imi 'place' generalizarile, dar daca m-as apuca sa vaz de ce nu merge lucrurile in Romania, i-as lua mai inainte in vizor pa aia care tipa, DAR nu 'face' nimica...

asa 'cÃ*, ca' sa fie lucrurile cum trebe mai bine ne-ai spune mataluta pe unde ai citit despre documentarul cu Insula Pastelui si cum putem afla si noi mai multe despre el (macar cat stii mataluta, dar din sursele din care stii) si alte cestiuni practice... iar pre cei din cauza carora lucrurile nu merge bine in Romania, lasa-l pa Dumnezeu (ala cu gradina) sa sa-i judece si noi sa ne facem trebusoara pe parcela noastra (fie ea gradina japoneza sau curtea din spatele cotetului lui Grivei)...

Numa' bine...
Pavel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2002, 09:19   #13
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Iata un forul care devine interesant!
Master e tip foarte simpatic, in forumul despre Second Hand mi+a spus, citetez liber din memorie,
"cum iti permitzi sa deschizi gura in fata unui regizor de film?"
Adica Master sau e regizor sau asta e visul lui de inginer pe care parintii nu l-au lasat sa se faca artist.
Dar Master vine doar pe locul 2 la saritul gardului din gradina pentru ca Oscar e un adevarat Bubka.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2002, 11:51   #14
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Nu draga crydead!

Chiar am fost si eu curios si m-am uitat pe profile-ul sau!!

Omu' e manager!! :lol

Este ca n-ai fi zis?!

_________________
"It’s not that I’m afraid to die. I just don’t want to be there when it happens."

Woody Allen


<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Semaca pe 2002-11-14 12:59 ]</font>
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2002, 12:44   #15
Tripp
Novice
 
Tripp
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 4
Cinematograful romanesc nu este intr-o criza ci este fortat sa traiasca in ea. Sunt oameni care cistiga cite 1 miliard la portofel dupa ce produc o asemenea porcarie! Plus ca NU II DUCE CAPUL sa faca altceva! Plus ca sunt incurajati de toti dinozaurii din zona! Plus ca PENTRU EI se va da noua lege a cinematografiei!
Nu-i intereseaza ca fac 200 de intrari, ei si-au scos 20-30000 de dolari si sunt fericiti!
Tripp is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2002, 15:04   #16
Master
Novice
 
Master
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 11
Iata confirmarea pe care o asteptam. Sunt surprins ca mai exista astfel de oameni pe acest forum si imi da o oarecare speranta.

Este foarte bine sa se stie ca banii pentru aceste "productii cinematografice" vin din buzunarul oamenilor si nu de la un producator de filme. Cat mai costa un film acum? 350.000-500.000 de mii de dolari raspunse la un interview pe un ton nonsalant regizorul unui film scos anul asta iar dupa fata tot nemultumit era. Aproape jumatate de milion de dolari pentru un film care scoate cateva zeci de milioane de... lei din pacate.
Master is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2002, 09:14   #17
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Da, Tripp, tot ce spui tu este ABSOLUT corect. Am scris scris si eu cam acelasi lucru printr-un forum pe undeva.
Tot ce sper eu e ca in timp (scurt) o sa apara tot mai multe filme ca Marfa si bani, Filantropica sau Occident care sa scoata de pe piata bucatile de pelicula voalata de sontorogi care se imbogatesc de pe urma gunoaielor pe care le fac.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2002, 23:33   #18
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am revenit si eu in discutie...sa ne lamaurim cu Insula Pastelui...n-am auzit de un asemenea documentar sau de un astfel de proiect as ca mi-ar fi fost destul de greu sa-ti raspund Master.am auzit despre un film romanesc cu un astfel de nume, dar este extrem de vechi si ma indoiesc ca era documentar.

cat despre filmele ca Filantropica, Occident sau Marfa si Banii eu personal sunt multumita de ele(mai putin de ultimul pe care inca nu l-am vazut)...au niste idei interesante(nu foarte complexe, nu foarte adanci), noi, actuale si pe care sa nu le mai fi vazut in alte 1000 de filme romanesti. evident ca se poate si mai bine!mie mi se pare ca un regizor roman are 2 posibilitati: fie face un film extrem de comercial gen Garcea, care are succes la public insa nu are succes la critica(de festivaluri nici nu se poate pune problema!sper!); fie face un film mai putin comercial, care se adreseaza unui public mai elevat dar care sa nu fie ceva extrem de profund. spune-mi si mie, cine ar merge sa vada un film cu o simbolistica puternica, cu trimiteri la alte filme sau carti sau orice altceva?...cei care asculta manele? sau care n-au mai deschis o carte in viata lor pentru ca iau rezumatele de pe internet? care merg la Tiatnic de x ori ca sa-l vada pe Leo sau pe nu mai stiu cine....care-si pierd vremea patruland prin Mall?
o sa vina si vremea filmelor pe care le asteptam noi cei de aici...dar publicul trebuie oarecum pregatit pentru ele...trebuie usor manipulati....degeaba le arati o capodopera daca ei nu sunt in stare sa o recunoasca.

ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2002, 12:37   #19
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
face un film extrem de comercial gen Garcea, care are succes la public insa nu are succes la critica(de festivaluri nici nu se poate pune problema!sper!);

Chiar crezi ca e asa usor sa faci un film extrem de comercial? Multi regizorii romani cu pretentii ar face film comercial, dar nu sunt in stare. De altfel, ei ar face si reclame si seriale, dar nu se pricep.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2002, 12:49   #20
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu zic ca e mai usor sa faci un film de arta decat un film comercial...evident si pentru cel din urma trebuie sa depui un anumit efort...trebuie sa studiezi piata, faci sondaje, te decizi carui segment de populatie te adresezi, vezi ce vor sa vada si reunind aceste rezulate incepi si-ti dai seama cam in ce directie trebuie sa te indrepti.cauti un scenariu, niste actoi extrem de populari care nici nu trebuie sa fie neaparat actori. ceva mai greu este evident cu produacatorii dar pana la urma rezolvi si asta...argumentul cel mai bun ar fi glorioasa producite In Familie pentru care sunt convinsa ca s-au varsat o gramada de bani.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells