Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Jul 2003, 07:46   #1
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Bruce Almighty

Mah voi astia care ati vazut divx-ul, ce parere aveti... Mi s-a parut foarte reusit... De la "Truman Show" si "Man on the moon" nu l-am mai vazut pe Jim Carrey intr-o asa forma...
Cat despre Morgan Freeman, tot respectul... de fapt nu stiu daca imi vine in minte un film prost in care sa fi jucat Morgan Freeman...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2003, 08:08   #2
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
M-am distrat la el... Jim Carrey a revenit la rolurile cu care s-a facut placut de public.
Un film foarte dragut, care merita vazut...
L-as revedea cu placere si alta data.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2003, 13:55   #3
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Sa ma scuzatzi daca nu sunt de acord cu voi. Eu nu i-ash da nota de trecere la "filmul" asta. Daca s-a vrut a fi comedie nu a reushit. Daca s-a vrut a fi "drama" nici asta n-a reushit. Habar n-am. Nu se mi fac filmele de odata... poate greshesc, da' nu sunt singurul care gandeshte asha.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2003, 22:13   #4
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
A fost o comedie cum sunt multe din comediiiperata cu tot felul de ironii, cateva glume razlete, caeva personaje vag interesante si cativa actori cu renume in domeniul filmelor de comedie. Practic, nu a fost nimic mai mult decat un film dragut, cam, asa, de un 6.5 maxim. Ma asteptam la nitel mai mult. Heh...macar nu e rau. De abia astept sa vad Gigli :lol:
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2003, 16:17   #5
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Off-topic: citeam la CNN ca Gigli a fost un mare esec. Lopez chiar nu stie sa renunte la a mai face filme proaste?
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2003, 19:53   #6
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Originally Posted by snatchro:
Off-topic: citeam la CNN ca Gigli a fost un mare esec. Lopez chiar nu stie sa renunte la a mai face filme proaste?

Normal ca nu stie!
I-a intrat in sânge chestia asta!
Va salut!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2003, 23:59   #7
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
A fost simpatic, Bruce Almighty, seamana cu Liar, Liar, comedie cu substrat de drama de familie. A fost amuzant fara scene scarboase ca Ace Ventura sau Me, miself.... Jim Carrey a revenit la un gen de rol cu care este obisnuit. Catelul a fost cel mai tare.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2003, 00:45   #8
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Salut!!

Hei voi cei care ati vazut filmul si il criticati sau spuneti ca nu a fost o comedie buna...ce fel de comedii va plac....???

Cred ca sunteti fani Jackass nu????

Parerea mea ca e cea mai marfa comedie aparuta anul acesta (*) (*) (*) (*) (*)
Actorii au jucat excelent..mai ales Morgan Freeman
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2003, 01:27   #9
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Ma rog, filmul e destul de moralizator, dar chiar e surprinzator de bun...
Mai ales aparitia lui Morgan Freeman in rol de Dumnezeu mi s-a parut o idee foarte misto...
In rest destul de putine clisee pentru o comedie holywoodiana... asa ca mergeti si-l vedeti, chiar merita...
Enjoy !
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2003, 11:09   #10
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mie NU mi-a placut finalul... da DELOC!!!
e f. misto pina acolo, dupa care sindicatu gemului de trandafiri cere sa fie 'ceva simtit', sa se bage o dulcegarie ceva - iar scenaristii se executa...
of, kiar nu se poate fara asha ceva?
(intrebare retorica, desigur - doar e h'wood! :roll: )
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2003, 13:37   #11
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Io ziceam ca nu mi-a placut "Bruce Al-something". Ce co-me-dii imi plac mie?

"Raizing Arizona".

Daca o sa fie nevoie o sa mai vin cu un titlu. Azi sunt al naibii de zgarcit.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2003, 14:57   #12
Gavriil
Senior
 
Gavriil
 
Join Date: Jul 2003
Location: Luca 1:26
Posts: 115
Nu mi s-a parut un film bun, dar m-am simtit bine cand l-am vazut.
Gavriil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2003, 09:54   #13
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Am revazut la cinema Bruce acuma doua zile...si parca a fost totusi ceva mai bun decat mi s-a parut cand l-am vazut pe comp. Atmosfera o fi fost de vina. Oricum i-am dat un punct in plus.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2003, 11:04   #14
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Pai nu prea mi-a placut. Destul de slabut. God=Morgan Freeman? Why not?
Nimic memorabil, in afara de momentele in care razi instantaneu si apoi iti ramane un gust amar de genul: ce-a vrut sa fie si filmul asta?
5/10
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2003, 23:05   #15
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
la scala. fara aer conditionat.

Bruce. Nu Allmighty, ci Nolan. El este omul cu care avem noi de-a face, acordandu-i pentru a ne face cat de cat sa radem, vreo ora si aproape jumatate din viata noasta, americanul model de clasa mijlocie, care ce vrea el... Vrea cel mai mult si cel mai mult de la viata, poate doar atat: dreptate.

Din senin, la varsta de aproape 40 de ani, incepe sa dea vina pe Dumnezeu intr-un hal care nu-ti poate aduce aminte decat de Me, myself and Irene, si ajunge intr-un final sa dea nas in nas cu asta. Cu... cum ii zice?... Dumnezeu!
What if God was one of us... Pai cica ca era. Si era chiar negru! Bine ca macar avea parul carunt. Cat de cat. Sau ca nu era femeie. Cum s-a mai vazut prin alte filme ce se doreau mai putin comice decat asta...

Bruce devine Allmighty. Totusi, sunt doua lucruri care nu le poate incalca. Exista reguli! adica doua. Exista doua reguli: conform primeia, nu are voie sa spuna nimanui cine a devenit, iar conform celei de doua reguli, el nu are voie sa intervina in liberul arbitru. Adica nu va putea mai spre sfarsit, intr-un episod destul de comic s-o faca pe frumoasa Grace, prietena lui, sa-l iubeasca. (Ca si cum n-ar fi facut-o ea oricum...)

Investit cu toate puterile astea, desigur ca vor iesi la iveala caracteristicile dominante ale acelui grup de oameni pe care el il reprezinta. Americanii, despre ei era vorba, iar astea de mai deasupra sunt egoismul si superficialitatea. Tot ce va face se va indrepta inspre propria lui persoana, pana ce la un momentdat, inspre final desigur, va afla ca acolo unde exista puteri de un asemnea calibru, exista si responsabilitati pe masura...

Finalul aduce ceva asteptat de toata lumea, iar Bruce cel Atotputernic devine iarasi el insusi, cel Nolan, cel iubit, si mai nou, cel virtual insurat. Caci asta era tot ce astepta Grace de la el, si in principal cred ca din cauza asta si se despartise de el... (Adevarul este ca personal mi s-a parut destul de penibila despartirea aia si aproape fara sens. Daca erau canadieni ar mai fi mers ce-ar mai fi mers...)

Scena cu banda de cartier si cu maimuta mi s-a parut cea mai comica de departe. Deja cand a intrat in gangul respectiv, incepusem a derula scenarii... Asta cu maimuta imi scapase ce-i drept... Si fazele cu protagonistul principal cainele... Dar astea cred ca le stiu cu totii. Sunt deja mainstream...

In orice caz, n-am mai ras atat de mult de la... Piratii din Caraibe?!... Nu. La cinema, de la Me, myself and Irene. Ce-i drept nici ca mai vazusem o comedie in ultimii vreo doi ani. Iar asta e un pic ciudat. Este.

Coloana sonora... miam...
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells