Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 May 2011, 01:59   #1
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
Boacăne si amintiri haioase din copilarie

Cu totii cred ca devenim nostalgici cand discutam cu vechi prieteni despre tot felul de tampenii facute in anii copilariei...asadar...

Care mai de care amintiri/boacane...de la cele mai amuzante...pana la cele mai grave(hilare). Atat timp cat va aduce un zambet de fiecare data cand discutati despre ele...merita impartasite





Am sa incep cu una dintre cele mai grave...desi are si un pic de "tampitenie"...totul e bine cand se termina cu bine...

Prin 92-93(8-9 ani) cand incepusera sa apara desene din ce in ce mai "placute ochiului" si total diferite de Zait Pagadi(desenele de pe bulgari), incepusem sa observ si sa fiu fascinat de rachete si avioane...ma gandeam ca tot ce are foc in coada zboara mai bine

Asadar intr-o zi, vin grabit de la scoala stiind ca ai mei nu erau acasa si ies pe balcon, strig catre vecinul de sub mine(de varsta cu mine) si ii zic sa incercam sa facem avioanele sa zboare mai repede dandu-le foc la coada...fac 3 avioane din caiet si incep sa le aprind...zboara 1...zboara 2...la fel si vecinul...si la al 3-lea observ ca in zbor incepe sa se invarta in cerc coborand catre etajul 1 si la un moment dat dispare... Copii care erau afara, incepusera sa strige ca a intrat in balcon la etajul 1...si in acel moment m-a trasnit realitatea...ca ar putea lua foc acel balcon.

Din moment ce eram 2 "astronauti", m-am gandit ca daca ma ascund si nu mai ies afara in ziua aia, o sa cada vina pe vecinul meu...diabolic, dar necesar...ca ma gandeam doar la cureaua lui tata pe spinare Asa ca am stat...si am stat...trec vreo 20 de minute si auzeam lumea afara ca se adunase si striga la vecinul de la 1 ca ii arde balconul. Scoteam capul miseleste pe geam din cand in cand sa vad ce se mai intampla...la un moment dat il vad si pe tata parcand masina...panica totala

M-am dus in camera sa ma fac ca invat si dupa ceva timp il aud pe tata ca ma striga sa cobor cu el jos...imi iau "figura" de surprins si merg cu el jos, unde ma pune fata in fata cu amicul "astronaut" care deja isi incasase bataia pentru ca a fost "complice" . Dupa ce m-au "mustrat" toti vecinii si mi s-a adus la cunostiinta gravitatea faptei...aveau si o canistra de benzina pe balcon care putea sa sara in aer...ma trimite tata sus cu urmatoarele cuvinte "Du-te sus si asteapta-ma ca vin imediat", el ramanand sa discute plata pagubelor cu vecinul de la etajul 1...mai concret, 3 salarii

Si acum imi amintesc cat de "limpede" am incasat-o ... si la fiecare salariu cedat vecinului in urmatoarele 3 luni, facea "refresh automat" si ma mai incingea

Pana la urma n-am devenit astronaut,aviator... si nici piroman...dar imi amintesc cu drag cand aspiram spre Coandă si cum il corupeam pe Vlaicu ala micu de sub mine

Last edited by AndreiStefan : 08 May 2011 at 02:02.
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells